VPN چیست؛ توضیح کامل نحوه عمکرد وی پی ان برای همه

VPN چیست؛ توضیح کامل نحوه عمکرد وی پی ان برای همه وی پی ان VPN که به معنای شبکه خصوصی مجازی است؛ امکان برقراری اتصالی امن بین دستگاه خانگی خود و یک سرور خارجی را ارائه می دهد. یک VPN از معماری سرویس گیرنده پیروی می کند.

وی پی ان (VPN) که مخفف (Virual Private Network) شبکه خصوصی مجازی  است، این امکان را می دهد که اتصالی امن بین دستگاه خانگی خود و یک سرور خارجی داشته باشید. VPN یک شبکه خصوصی است که از یک اتصال عمومی اینترنتی، با مخفی کردن آدرس قرارداد اینترنتی (IP)، به وجود می آورد. با یک VPN، همه داده های مرورگر از مسیری امن از بین گذرگاه کدگذاری شده حرکت می کنند؛ تا از شما در برابر چشم های جاسوسی محافظت کنند.

اگرچه که یک (VPN: (Virual Private Network جادو نمی کند؛ اما در حال حاضر بهترین راه برای محافظت دستگاه از هک شدن، رخنه های آدرس DNS/LP و نظارت ISP است. در حقیقت برخی دولت ها استفاده از VPN را مسدود می کنند؛ اما اگر سرویس VPN با کیفیت بالا و ترافیک پنهانی و DNS صفر خریداری کنید، از بقیه آن ها جلوتر خواهید بود.

vpn چیست

تاریخچه VPN

اولین استفاده از وی پی ان VPN شد در سال 1996 زمانی بود که یک کارمند مایکروسافت به اسم Gurdeep singh-pall، از (پروتکل تونل زدن نقطه به نقطه) برای اتصال به یک سرور از راه دور استفاده کرد. PPTP اساسی ترین پروتکل VPN است و با استفاده از 128 بیت کدگذاری شده، به راحتی برای تمامی ارائه دهندگان VPN در دسترس است. به دلایلی مایکروسافت انتخاب کرد که این تکنولوژی را ثبت نکند.

در آن اوایل و اواسط، VPN در ابتدا توسط شرکت ها برای اتصال ایمن با دفاتر راه دور استفاده می شد. بعد از رسوایی Wikleaks در حال حاضر مصرف کنندگان سرویس های شخصی VPN در اینترنت در حال افزایش است. اگر از کامپیوتر، تبلت یا تلفن هوشمند استفاده می کنید؛ با VPN از حریم شخصی بیشتر لذت خواهید برد.

تاریخچه وی پی ان و VPN مخخف چیست

در طول سال ها پروتکل وی پی ان VPN جدید از جمله: L2TP/LPSEC ،S2TP و OpenVPN توسعه یافت که امنیت و سرعت بیشتری نسبت به بقیه دارند. در حقیقت موفق ترین سرویس دهندگان VPN شروع به قطع L2TP و PPTP کردند.

وی پی ان VPN چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم

از سال 2019 یک پروتکل وی پی ان VPN جدید به اسم WildGuard، به خاطر رمزنگاری هنرمندانه اش، برنده همه برندها شد. احتمالا در پایان سال جاری، دسترسی کامل ارائه خواهد شد.

VPN چگونه عمل می کند؟

یک VPN از معماری سرویس گیرنده پیروی می کند. هنگام استفاده از آن هویت مشتری که قابل شناسایی نمی باشد. اینترنت را مثل یک ابر تصور کنید. وقتی که از یک کامپیوتر وارد می شوید؛ VPN یک تونل امن به طرف ابر ایجاد می کند و یکی از سرورهای جهانی جایگزین دستگاه شما می شود. افراد دیگر و ISP نمی توانند کاری که می کنید را شناسایی کنند.

vpn چیست و چگونه عمل می کند

اگر با گوشی هوشمند متصل می شوید؛ سرویس VPN شما با اندروید یا آی او اس ارائه خواهد شد. اکثر VPN های خوب یک کلید "kill switch"دارند که اجازه می دهد بدون شناسایی آدرس، IP قطع شود.

به عنوان یک مصرف کننده VPN، نباید درباره جزئیات فنی نگران باشید. با این حال خوب است که بدانید؛ کدگذاری 256 بیت بهتر از 128 بیت است و حفره امنیتی در آن پیدا نشده. آزمایشی وجود دارد که حفره های امنیتی DNS را شناسایی می کند، از لینک dnsleaktest بازدید کنید و "آزمون گسترده" را انتخاب کنید. اگر از هر ردی سرور واقعی و آدرس IP پیدا شد؛ به این معنی است که VPN در حفاظت از هویت شما، خوب عمل نمی کند.

پروتکل وی پی ان VPN چییست

چرا از VPN استفاده کنیم؟

برای دوست داران حریم شخصی، VPN بهترین سپر برای برنامه های نظارتی ISP و دولت است. علاوه بر این احتمالا برای امنیت بیشتر بخواهید که از مرورگر Tor و ماشین های مجازی استفاده کنید. یکی از کاربردهای VPN، استفاده آن برای دسترسی عمیق و تاریک به وب است.

اگر در کشور دیگر زندگی می کنید، VPN سریع ترین راه برای بازکردن محتویات وابسته به محدوده جغرافیایی در Netflix و Hulu و دیگر سرویس های ویدئویی است. درهنگام سفر هنگامی که در تلاش برای دسترسی به سرویس های کارت اعتباری و بانکی هستید؛ احتمالا با محدودیت مواجه می شوید. یک VPN می تواند واقعا مفید واقع شود؛ زیرا که باید سرور مناسب را انتخاب کنید. مهم نیست که کجا هستید؛ هر VPN را می توان روی هر دستگاهی نصب کرد. در کافی نت بگویید که بعدا آن را حذف می کنید. یک VPN مناسب، اجازه حداقل سه اتصال همزمان را می دهد.

نتیجه

اگر هنگامی که تاریخچه مرورگر خود را حذف می کنید؛ درحال استفاده از VPNباشید؛ کسی چیزی نمی فهمد. اولین بار که شروع به استفاده از VPN می کنید؛ احتمالا هرگز بدون آن وب گردی نخواهید کرد.

از
2
رای