آیا هیسترکتومی (برداشتن رحم) بر رابطه جنسی تاثیر می گذارد؟

آیا هیسترکتومی (برداشتن رحم) بر رابطه جنسی تاثیر می گذارد؟ یکی از سوالات کسانی که عمل هیسترکتومی انجام می دهند این است که آیا برداشتن رحم بر روی رابطه جنسی آنها تاثیر می گذارد یا نه؟ احساس زن در مورد رابطه جنسی بعد از برداشتن رحم بر اساس علت جراحی، موقعیت شخصی او متفاوت است.

طبیعی است که شخصی بعد از داشتن رحم (هیسترکتومی) سوالات زیادی داشته باشد و در مورد اینکه زندگی اش از جمله زندگی جنسی اش چگونه پیش می رود، نگران باشد.

آیا جراحی هیسترکتومی بر رابطه جنسی تاثیر می گذارد؟

اگرچه هر کس به گونه ای متفاوت بهبود پیدا می کند، اما اشخاص ممکن است عوارض جانبی مشابهی را بعد از جراحی تجربه کنند که ممکن است در ابتدا بر رابطه جنسی تاثیر بگذارد. با این حال، با توجه به زمان بهبودی، بسیاری از خانم ها متوجه می شوند که لذت بردن از فعالیت های جنسی شان مشابه با قبل از هیسترکتومی است، در حالی که دیگران می گویند که بهتر می شود. به خواندن این متن ادامه دهید تا بدانید که چه انتظاری باید داشته باشید.

چه مدت باید پس از برداشتن رحم برای رابطه جنسی صبر کنید؟

طبق گفته کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان (ACOG) پس از هیسترکتومی، زن باید از قرار دادن هر چیزی در مهبل خود به مدت 6 هفته خودداری کند. این موارد شامل آلت تناسلی، اسباب بازی های جنسی، پنبه قاعدگی، و دوش واژینال است. درک این نکته مهم است که این توصیه بر اساس میانگین زمانی است که برای بهبودی نیاز است که حدود 6 تا 8 هفته می شود. با این وجود، سرعت بهبود هر شخصی متفاوت است. پزشکان توصیه می کنند که زنان بعد از عمل هیسترکتومی از داشتن رابطه جنسی خودداری کنند تا زمانی که تمام ترشحات واژنی مربوط به جراحی متوقف شده و هر گونه زخمی التیام پیدا کند.

هیچ راهنمایی غیر رسمی در مورد زمان بی خطر برای ارگاسم، به عنوان مثال استمناء دستی با انگشتان وجود ندارد. اما حیاتی است که به بدن برای ترمیم زمان بدهید و یک ارگاسم، عضلات موجود در ناحیه لگن را سفت می کند و به طور بالقوه بهبود هر زخمی را دشوار می کند. از زنی که هیسترکتومی داشته هیچ انتظاری وجود ندارد که احساس کند بعد از عمل باید رابطه جنسی داشته باشد. برخی از زنان خونریزی واژنی و درد را تا چند هفته بعد از جراحی تجربه می کنند و ممکن است علاقه کمی به رابطه جنسی داشته باشند. علاوه بر اثرات فیزیکی، هیسترکتومی می تواند تاثیرات قابل توجه احساسی داشته باشد و بر چگونگی احساس زن در مورد رابطه جنسی تاثیر بگذارد. احساس زن در مورد رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی ممکن است بر اساس علت جراحی، موقعیت شخصی او و اینکه آیا جراحی باعث یائسگی شده است، متفاوت باشد.

چه مدت باید پس از برداشتن رحم برای رابطه جنسی صبر کنید؟

چه انتظاری باید داشت

اگرچه هیسترکتومی ممکن است باعث تغییرات خاصی در ناحیه لگن شود، اما معمولا تاثیری در توانایی لذت بردن از رابطه جنسی ندارد. در اکثر موارد، زن می تواند پس از بهبودی، زندگی جنسی سالمش را از سر بگیرد. به طور معمول، برداشتن رحم و دهانه رحم تاثیری در احساس در واژن یا توانایی زن در داشتن ارگاسم ندارد. ممکن است واژن کمی کوتاه تر از قبل از عمل باشد، اما این مساله در عملکرد جنسی نباید مشکلی ایجاد کند. تا زمانی که زن فرصت کافی برای بهبودی داشته باشد، نباید خونریزی یا درد رخ دهد. اگر خونریزی یا درد در طول رابطه اتفاق بیافتد، زن باید با پزشک خود صحبت کند. بر اساس بازنگری چندین مطالعه، داشتن هیسترکتومی معمولا بر رابطه جنسی تاثیر منفی نمی گذارد.

اکثر زنان بعد از انجام جراحی هیسترکتومی، گزارش بهبود عملکرد جنسی را داده و یا تغییر نکردن عملکرد جنسی را گزارش کرده اند. هنگامی که اختلال عملکرد جنسی رخ می دهد، به نظر می رسد که به دلیل پیری یا تغییرات هورمونی ناشی از برداشتن تخمدان ها باشد. هیسترکتومی ممکن است علائم مختلف از جمله درد و خونریزی شدید که رابطه جنسی را قبل از جراحی دشوار می کرد، تسکین دهد. حل این اختلالات ممکن است رابطه جنسی را بعد از هیسترکتومی لذت بخش تر نماید.

تاثیرات برداشتن رحم بر رابطه جنسی

عوارض احتمالی برداشتن رحم

اگرچه ممکن است بسیاری از زنان بعد از هیسترکتومی مشکلی در زمینه رابطه جنسی را تجربه نکنند، اما برخی از زنان دچار عوارض می شوند. این عوارض به شرح زیر است:

  • از دست دادن میل جنسی: در صورت برداشته شدن تخمدان ها، ممکن است زن کاهش میل جنسی را تجربه کرده، زیرا این امر باعث از دست دادن استروژن می شود.
  • ضعف کف لگن: انجام ورزش های کف لگن مانند کیگل، می تواند عضلات را بعد از عمل تقویت کند، رابطه جنسی را بهبود بخشیده و خطر بی اختیاری را کاهش دهد.
  • خشکی واژن: برخی از خانم ها بعد از داشتن هیسترکتومی، خشکی واژن را تجربه می کنند. این کار را اغلب می توان با یک روان کننده فاقد نسخه یا جایگزین های طبیعی مانند روغن نارگیل کنترل کرد.
  • تغییر در احساس جنسی: برخی از خانم ها از کاهش احساس در داخل واژن در حین رابطه جنسی خبر داده اند. این مورد تاثیر منفی بر توانایی ارگاسم زن ندارد، زیرا کلیتوریس و لابیا هنوز بسیار حساس هستند. با این وجود، ممکن است به معنی تغییر پوزیشن ها و تکنیک ها برای یافتن آنچه بعد از عمل حس درستی می دهد، باشد.

عوارض احتمالی برداشتن رحم

رابطه جنسی و یائسگی

برداشتن تخمدان ها در حین هیسترکتومی بدون در نظر گرفتن سن زن، می تواند باعث یائسگی شود. اگرچه همه زنان مشکلات جنسی را بعد از یائسگی تجربه نمی کنند، اما می تواند بر زندگی جنسی زن تاثیرگذار باشد. سطح استروژن به دلیل یائسگی کاهش پیدا می کند، که می تواند منجر به نازک شدن بافت های واژن شود. بافت های نازک ممکن است برخی فعالیت های جنسی را دردناک کنند. خشکی واژن همچنین می تواند در هنگام یائسگی رخ داده و فعالیت جنسی را ناراحت کننده کند. گاهی اوقات، به دلیل تغییر سطح هورمون، ممکن است میل جنسی زن کاهش پیدا کند. برخی از زنان برای کمک به کنترل مشکلات، از جمله خشکی واژن و کاهش میل جنسی، تصمیم به هورمون درمانی (HRT) می گیرند. همچنین داروهای بدون نسخه مختلفی برای درمان خشکی واژن وجود دارد.

نکاتی در مورد رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی

طبیعی است که در مورد رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی کمی مراقب باشید. چندین چیز وجود دارد که شخص می تواند برای راحت تر کردن کارها انجام دهد، که به شرح زیر است:

  • عجله نکنید: داشتن رابطه جنسی خیلی زود بعد از عمل جراحی می تواند دردناک باشد و باعث عفونت شود. شخص باید از دستورالعمل های پزشک در مورد اینکه چه زمانی داشتن رابطه جنسی بی خطر است، تبعیت کند، به خاطر داشته باشید که 6 هفته تنها یک راهنمایی است. برخی از زنان ممکن است در این مرحله از بهبود خود آماده نباشند.
  • استفاده از روان کننده: استفاده از روان کننده ممکن است رابطه جنسی را آسان تر و لذت بخش تر کند. روغن کاری به خصوص در مورد خانم هایی که تخمدان خود را برداشته اند و در اثر جراحی دچار یائسگی شد اند، مفید است. طیف وسیعی از روان کننده ها برای خرید آنلاین وجود دارد.
  • گفت و گو با شریک زندگی تان: ضروری است که فرد با هر یک از شرکای جنسی در مورد نحوه احساس پس از یک هیسترکتومی به خصوص اگر دردناک یا ناراحت کننده باشد، صحبت کند.
  • پوزیشن های مختلفی را امتحان کنید: برخی از پوزیشن ها ممکن است راحت تر از سایرین باشد، به خصوص برای افرادی که خشکی واژن را تجربه می کنند. در این خصوص، آنها می توانند پوزیشن های مختلف را امتحان کنند تا چیزی را پیدا کنند که احساس بهتری داشته باشد.

نکاتی در مورد رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی

نتیجه گیری

اگر هیسترکتومی تاثیری داشته باشد، معمولا تعجب می کنیم که چه تاثیری بر زندگی جنسی فرد خواهد گذاشت. در بیشتر موارد، جراحی هیسترکتومی تأثیر منفی در رابطه جنسی در دراز مدت نخواهد داشت. هر کسی به طریق مختلف و با سرعت مختلفی بهبود پیدا می کند. زن باید قبل از رابطه جنسی به بدن خود توجه کرده و تا زمان بهبودی چه از لحاظ فیزیکی و چه احساسی صبر کند. زنانی که بعد از هیسترکتومی مشکل در رابطه جنسی مانند درد یا کاهش میل جنسی را تجربه می کنند، باید در مورد راه حل های احتمالی با پزشک خود صحبت کنند. خبر خوب این است که زندگی جنسی زن بعد از داشتن هیسترکتومی می تواند به همان اندازه خوب یا بهتر شود.

منبع: medicalnewstoday

از
6
رای