فال حافظ

فال حافظ آنلاین

برای گرفتن فال ابتدا نیت کرده و چند نفس عمیق بکشید

سپس جمله زیر را بخوانید: ای حافظ شیرازی! تو محرم هر رازی! تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می دهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا براورده سازی.

سپس برای گرفتن فال رو دکمه زیر کلیک کنید

فال حافظ اصلی

بهترین فال حافظ آنلاین خود را برای هر نیتی که دارید می توانید هر روز در سایت سلام دنیا بگیرید. ما برای شما فال حافظ اصلی و واقعی با معنی و تفسیر دقیق کامل صوتی و تصویری از بین کتاب کامل و دیوان حافظ شیرازی قرار دادیم و همچنین مطالبی برای کسانی که می خواهند روش درست گرفتن فال حافظ را بیاموزند به همراه تاریخچه تفال به حافظ، نیت و منظور از شاهد فال و تفسیر فال حافظ را بدانند، قرار دادیم ، با ما همراه باشید.

استخاره و تفال به حافظ واقعی

بدون شک، همه ما با فال حافظ از همان سال های اول زندگی خود آشنا هستیم. و در عرف ایرانی ، هر زمان که با دو راهی مواجه شدیم یا سوالی در زمینه عشقی و عرفانی داریم یا نیاز به تصمیم گیری برای کار، تحصیل، ازدواج و گاهی تولد نوزاد داشته باشیم به کتاب حافظ تفال می زنیم. حافظ شیرازی از طریق اشعار مسحور کننده خود روشی منحصر به فرد برای مواقع بلاتکلیفی ما دارد. امروزه بیشتر غزلیات حافظ در ضرب المثل ها و حرفهای روزمره بیشتر ایرانیان وجود دارد و تصور شب یلدا و لحظه تحویل سال بدون دیوان حافظ و فال حافظ شیرازی شاید ممکن نباشد. جالب است بدانید که فال گرفتن از دیوان حافظ در مناسبهای دیگر مثل چهارشنبه سوری، سیزده بدر، چهارشنبه آخر ماه صفر و سیزده صفر نیز انجام می شود.

تاریخچه تفال به حافظ

شهرت و معروف بودن حافظ شیرازی به «لسان الغیب» سبب شد تا خوانندگان دیوان او از زمان قدیم و نزدیک به دوران زندگیش، تفال زدن به دیوان حافظ و اعتقاد حقیقی به اشعار حافظ پیدا کنند. چرا که فال دیوانش از غیب خبر می دهد. خود حافظ نیز در برخی اشعارش به فال و فال زدن به شعرش اشاره کرده است که می تواند در گرفتن فال حافظ تاثیر گذار باشد؛ مانند ابیات زیر: 

 «به نا امیدی از این در مرو بزن فالی  / بود که قرعۀ دولت به نام ما افتد» (غزل 140)

یا در بیت «روز هجـران و شب فرقـت یـار آخــر شد  /  زدم این فال و گذشت اختر و کار آخر شد» (غزل 166)

اما افرادی هستند که گرفتن فال حافظ را با رویدادی که پس از مرگ حافظ و اختلافی که علما و مشایخ بر سر نماز خواندن یا نخواندن بر سر جنازه حافظ که او را شاعری رند و کافر بی مشرب می دانستند، مرتبط می دانند. برای حل این مسئله یکی از مشایخ پیشنهاد فال گشایی با شعر حافظ را می دهند. برای این کار تمام اوراق اشعار حافظ که پراکنده بود است را داخل سبویی می ریزند و از کودکی می خواهند که یک ورق را بیرون بیاورد. برگه ای که کودک بیرون می آورد این بیت شعر حافظ است:  «قدم دریغ مدار از جنازۀ حافظ / که گرچه غرق گناه است، می رود به بهشت» (غزل 55)

به هر روی شاید بتوان گفت که شوق و ذوق داستان ساز بیشتر مردم پس از مرگ حافظ شیرازی که یکی از حافظان قرآن بودند و گاه گاهی با گرفتن استخاره و فال  به روی نا امیدان و درماندگان دریچه ای غیبی می گشود، باعث شد، دیوان حافظ؛ وسیله ای برای گرفتن فال باشد.

تفال به حافظ

طریقه گرفتن فال حافظ

گرفتن فال حافظ آداب و رسوم خاصی دارد که نتایج دقیقی به همراه دارد. معمولاً یکی از اعضای سالخورده خانواده که برای خواندن و تفسیر غزلیات حافظ مورد احترام و با سواد است، وظیفه گرفتن فال برای دیگران و اعلام تفسیر آنها را بر عهده می گیرد. در برخی روایات ممکن است کودکی با دل و نیت پاک برای این کار انتخاب شود و در برخی دیگر فرد یا بزرگتر آن را انجام دهد. برای گرفتن فال حافظ مراحل زیر را باید انجام داد:

نیت فال حافظ

نیت: اولین و مهم ترین گام این است که برای سوالی که به دنبال آن هستید، نیت روشنی تعیین کنید. قصد خود را بر روی یک سوال یا موضوع خاص متمرکز کنید و از صداقت آن اطمینان حاصل کنید.

خواندن سوره فاتحه: مرسوم است که قبل از گرفتن فال حافظ، سوره فاتحه خوانده شود. اعتقاد بر این است که این عمل باعث افزایش دقت پاسخ دریافتی می شود. برخی آن را نذری برای رفع موانع در تلاش خود می‌دانند، اگرچه این رسم اولیه فال گشایی نیست و تقدیم به روح شاعر گرانقدر است.

سوگند: پس از قرائت سوره فاتحه، فال گیرنده با عبارات حافظ را قسم میدهد تا نتیجه مطلوب حاصل شود. سوگند ممکن است شامل تعابیری باشد مانند: «ای حافظ شیرازی، تو محرم هر رازی! تو را به خدا و شاخ نباتت قسم میدهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزویم را برآورده کنی».  یا ممکن است از تنوع های شاعرانه استفاده شود که متناسب با ترجیحات شخص مورد نظر باشد. 

کتاب را باز کنید: فرد با چشمان بسته کتاب را با دست چپ خود می گیرد و به طور تصادفی با انگشتان دست راست صفحه ای را باز می کند. 

طریقه گرفتن فال حافظ

منظور از شاهد فال حافظ اصلی چیست

معمولا به غزل بعدی فال، شاهد فال می گویند و زمانی کاربرد دارد که در فالی که باز کردید، پاسخ خود را پیدا نکنید، در این صورت به سراغ غزل بعدی بروید که به عنوان شاهد جعل کننده شناخته می شود. این آیات مضامین غزل قبلی را تأیید و تکرار می کند و به یافتن پاسخ کمک می کند. و یکی از بیت های شماره 1 ، 3 یا 5 غزل بعدی است.

روش تفسیر و تعبیر فال حافظ برای نتیجه گیری

برای تفسیر شعر باید به دنبال خطوطی در غزل بگردید که با مقاصد تنظیم شده همسو باشد. اگر پاسخ پیدا نشد، به سراغ غزل بعدی بروید که به عنوان شاهد فال شناخته می شود. توجه داشته باشید که در برخی از کتاب دیوان حافظ، بیت اول غزل ممکن است در صفحه قبل باشد. برای همین باید به صفحه قبل بروید و از اول غزل شروع به خواندن کنید. توصیه می شود چندین بار در مورد یک موضوع خاص به دنبال گرفتن فال نباشید، بنابراین سعی کنید پاسخ را از طریق مفاهیم در همان شعرهای باز شده فال پیدا کنید.از
16
رای