آموزش کاشت زعفران در گلدان و نکات برداشت و نگهداری زعفران

آموزش کاشت زعفران در گلدان و نکات برداشت و نگهداری زعفران زعفران جزء گرانترین گیاهان و ادویه ها است. به همین دلیل کاشتن زعفران در گلدان به وسیله خودمان ایده بسیار خوبی میباشد. آموزش کاشت زعفران داخل گلدان در خانه را به همراه نکات برداشت و نگهداری آن در سلام دنیا مشاهده کنید.

زعفران یکی از گران قیمت ترین ادویه ها است، به همین دلیل شاید یادگیری طریقه کاشت زعفران در گلدان توسط خودمان ایده خوبی باشد. مراقبت و نگهداری از زعفران خیلی سخت تر از سایر گل های پیازدار نیست. کاشت باید در زمان مناسب انجام شود تا پیازها به خوبی گل دهی کنند. برخلاف سایر گل ها، پیازهای زعفران در پاییز شکوفه می دهند. این گیاه بومی آب و هوای مدیترانه است و در طول تابستان برای دور ماندن از شرایط خشک، در حالت خواب به سر می برد. پیازهای زعفران از اواخر پاییز شروع به جوانه زنی می کنند. در این پست از وب سایت سلام دنیا، ما به شما روش کاشت زعفران در گلدان و نکات و شرایط نگهداری زعفران را آموزش می دهیم. با ما همراه باشید.

مراحل کاشت زعفران در گلدان

1. خرید و تهیه پیازهای زعفران

برای اینکه در خانه اقدام به کاشت زعفران کنیم، ابتدا باید پیازهای زعفران را تهیه کنیم. دقت کنید که پیازهای زعفران را از یک فروشنده معتبر خریداری کنید تا از گل دهی آنها اطمینان حاصل کنید. باید بدانید که پیازهای زعفران مانند سایر گل های بهاری نیست. شما نمی توانید مانند سایر گل ها آنها را در بهار برداشت کنید.


حتما بخوانید: خواص زعفران برای زنان و مردان


کاشت زعفران در گلدان

2. خاک مناسب کاشت زعفران در گلدان

یک ظرف بزرگ انتخاب کنید و آن را با خاک مناسب برای کاشت زعفران پر کنید. کاشت پیازهای زعفران را در خاکی که از نظر مواد آلی نسبتاً غنی است و به خوبی زهکشی می شود، شروع کنید. بهتر است خاک کاشت زعفران در گلدان را از شن، همراه با کمپوست و مقداری کود گیاهی تهیه کنید. در این بستر پیاز زعفران به خوبی رشد می کند. خاکی که پیاز زعفران را در آن کاشته اید نباید فشرده باشد، اگر خاک به شکل باتلاقی دربیاید زهکشی به خوبی انجام نمی شود و پیازهای زعفران از بین می روند.

3. انتخاب گلدان مناسب برای کاشت زعفران

تعداد پیاز زعفران که می خواهید در یک گلدان بکارید، بسته به اندازه گلدانی که برای اینکار انتخاب کرده اید. دقت کنید که عمق کاشت زعفران در گلدان مهم است، زیرا باید فضای کافی برای رشد داشته باشد.

مراحل کاشت زعفران در گلدان در منزل

4. کاشت پیاز زعفران در گلدان

حفره هایی در گلدان آماده کنید و پیازهای زعفران را با فاصله 7 تا 10 سانتی متر و در عمق 5 تا 7 سانتیمتر از هم بکارید. پیازهای زعفران به شکل کوچک و گرد هستند. یک سمت آن دارای برجستگی است، شما باید این برجستگی را به سمت بالا قرار دهید.

5. آبیاری پیازهای زعفران

پس از کاشت، پیازهای زعفران را به خوبی آب بدهید تا خاک گلدان شما کاملاً خیس بشود. حالا باید گلدان را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. پشت بام یا فضای بالکن برای این کار مناسب است. تابستان گلدان را به مکان خنک و کم نور بگذارید و با آبیاری که در ماه مهر انجام می دهد آن را در در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.


حتما بخوانید: آموزش تصویری کاشت سیب زمینی در خانه


6. زمان گل دهی زعفران

ریشه های زعفران در پاییز تشکیل می شوند. برگ ها در بهار تشکیل و گل زعفران در اوایل پاییز شکوفا می شود. ممکن است پیاز شما در سال اول کاشت شکوفا شود اما اگر این اتفاق نیفتاد نگران نشوید، پاییز بعدی گل می دهند. بعد از کاشت 5 تا 8 هفته طول می کشد تا اولین گل ها ظاهر شوند، اما وقتی گل دهی شروع شود تا سه هفته ادامه پیدا می کند. حاصلخیزی این پیازها بسیار مهم است زیرا هر یک تنها چند تار زعفران تولید می کنند.

7. بعد از اینکه گل باز شدند می توانید رشته های زعفران را جمع آوری کرده آنها را خشک کنید و برای مصرف در غذا به کار ببرید.

8. پس از پایان گل دهی زعفران، بگذارید برگ های زعفران روی گیاه بماند، آنها را جدا نکنید. این برگ ها نور خورشید را جمع آوری می کنند و از طریق فتوسنتز مواد غذایی ایجاد می کنند و پیازهای زعفران برای آینده تقویت می شود. در طول دوره رشد فعال 1 اینچ (2/5 سانتی متر) آب برای یک هفته میزان مناسبی است.

9. ممکن است در اواخر فصل برگ ها زرد شوند و از بین بروند. پیازهای زعفران قبل از شروع چرخه رشد بعدی چند ماه استراحت می کنند. در مناطق گرم برگ ها ممکن است تا اواسط بهار هنوز سبز بمانند و پس از آن شروع به زرد شدن و از بین رفتن کنند. وقتی برگی روی پیاز زعفران وجود ندارد. یعنی گیاه در وضعیت خفتگی است و نباید پیازهای زعفران را آبیاری کرد.

مراقبت و نگهداری از زعفران


حتما بخوانید: آموزش کاشت سیر در گلدان خانگی


چند نکته درباره کاشت زعفران در گلدان و نگهداری از آن

  • توصیه ما این است که پیازهای زعفران در یک گلدان بکارید و آن را در طول زمستان در گاراژی بگذارید که دمای آن گرم نمی شود. به این ترتیب گیاه تحت تاثیر نوسانات زیاد سرمای شب های زمستان و گرمای آفتاب برخی روزهای زمستانی قرار نمی گیرد. می توانید آن را در اواخر زمستان به فضای باز ببرید و از آن مراقبت کنید تا جوانه ها ظاهر شوند.
  • پیازها را در جایی قرار دهید که تمام روز آفتاب باشد یا در سایه ای سبک باشد. پیازها زعفران در بهار مقدار متوسطی از رطوبت را نیاز دارند اما در تابستان یعنی زمان خفتگی، بهتر است در مکان خشک نگه داری شود. ممکن است بخواهید به این منظور گلدان خود را به صورت فصلی جابجا کنید.
  • گیاه زعفران فقط در فصل کوتاهی از پاییز رشد می کنند. پس از گذشت چند ماه، پیاز زعفران تا پاییز بعدی در حالت خواب می ماند.
  • بعد از اینکه پیازهای زعفران شکوفا شدند، لازم است که گلدان زعفران را به داخل خانه بیاورید. صبر کنید تا اولین یخبندان بگذرد.
  • اواخر تابستان بهترین زمان برای کاشت زعفران در گلدان است. ممکن است پیازهای زعفران در اولین پاییز گل ندهند.
  • گیاه زعفران به شدت مستعد بیماری ویروسی است. برای مقابله با آن تنها راه خرید پیاز سالم است و روش درمانی وجود ندارد. چنانچه متوجه شدید یکی از پیازهای شما معیوب شده است آن را از خاک دربیاورید تا بقیه پیازها را آلوده نکند.
سخن آخر

زعفران جزء گرانترین گیاهان و ادویه های توی ایران است به همین دلیل کاشتن این گیاه در گلدان به وسیله خودمان ایده بسیار خوبی میباشد. با مراقبت زیاد و اهمیت دادن به این گیاه میتوانید به راحتی این گیاه را پرورش دهید. و هر ساله رشد گیاه و مقدار زعفرانی که میدهد زیادتر می شود. در این پست سلام دنیا، طریقه کاشت زعفران در گلدان را به شما آموزش دادیم. اگر سوالی در رابطه با این مطلب دارید می توانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط

آموزش کاشت توت فرنگی در گلدان در خانه گام به گام و ساده

آموزش روش کاشت و پرورش بادام زمینی داخل گلدان در منزل

پرورش بیبی اسفناج در خانه + آموزش کاشت بیبی اسفناج در باغچه
 
 

از
24
رای