طرز تهیه دلمه برگ مو خوشمزه و مجلسی تبریزی + چاشنی دلمه برگه مو

طرز تهیه دلمه برگ مو خوشمزه و مجلسی تبریزی + چاشنی دلمه برگه مو دلمه برگ مو هم به عنوان غذای اصلی و هم در مراسمات خاص به عنوان پیش غذا هم استفاده می شود. می توانید طرز تهیه دلمه برگ مو خوشمزه را در بخش اشپزی سلام دنیا بخوانید.

دلمه برگ مو غذای لذیذ و دوست داشتی که در فصل بهار و تابستان با برگ درخت انگور که نوبرانه است طبخ می شود دلمه برگ مو اصالتی آذربایجانی دارد و در سال 2017 به نام این کشور ثبت یونسکو شده است. دلمه مدل های گوناگونی دارد که متداول ترین آن دلمه برگ مو، بادمجان، کلم، فلفل می باشد. دلمه برگ مو به دلیل وجود برگ انگور دارای خواص بی نظیری از جمله: کاهش التهاب، کم خونی، عملکرد قلب، کنترل قتد خون، کمک به عملکرد دستگاه گوارش و... می باشد. در بخش آشپزی از وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه دلمه برگ مو را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای دلمه برگ مو

برنج2 پیمانه
پیاز1 عدد
لپه100 گرم
سبزی دلمه200 گرم
گوشت چرخ کرده200 گرم
آبغوره2 قاشق غذا خوری
رب گوجه4 قاشق غذا خوری
برگ انگوربه میزان لازم
نمک، فلفل، زرد چوبه، روغنبه میزان لازم
پیاز داغبه میزان لازم

دستور پخت دلمه برگ مو

1

طرز تهیه دلمه برگ مو

برای تهیه دلمه برگ مو ، ابتدا سبزی دلمه را شسته و بعد از خشک شدن آنها را ساطوری کنید.

2

مرحله دوم دلمه برگ مو

برنج و لپه را شسته و به صورت جداگانه داخل قابلمه ای مناسب بپزید. (برنج را کمی دان تر آبکش کنید)

3

مرحله سوم دلمه برگه مو

برای درست کردن مواد میانی دلمه برگ انگور، ابتدا پیاز را خلالی کرده و داخل ظرف مناسبی تفت می دهیم طلایی که شد گوشت و ادویه ها را افزوده تا جایی که رنگ گوشت تغییر کند و عطر مطبوعی بلند شود آنها را تفت می دهیم. حالا سبزی و نیمی از رب را اضافه کرده و دوباره تفت می دهیم و در نهایت برنج و لپه را حالا مواد میانی دلمه ما آماده است، اجازه می دهیم تا کمی خنک شود.

4

مرحله چهارم طرز پیچیدن دلمه برگ مو

قابلمه مناسبی را چرب کرده و یک لایه برگ می چینیم (به عنوان ته دیگ)، و برگ ها را روی تخته کار قرار داده و یک قاشق از مواد روی برگ ریخته و از دو سمت برگ را تا می کنیم و از یک سمت شروع به لوله کردن می کنیم. و داخل ظرف مناسب پخت قرار می دهیم. این کار را اتمام مواد ادامه می دهیم.

طرز پیچیدن دلمه برگ مو
5

مرحله پنجم دلمه برگ مو

حالا باقی مانده رب را با آبغوره و کمی آب حل می کنیم و ادویه می زنیم روی دلمه ها می ریزیم درب قابلمه را بسته اجازه می دهیم تا دم بکشد و پخته شود.

6

مرحله ششم دلمه برگ انگور

در مرحله پایانی کار یک دلمه را تست می کنیم اگر پخته بود به آرامی داخل ظرف سرو چیده و با پیاز داغ تزیین و نوش جان کنید.

نکات مهم و فوت و فن طرز تهیه دلمه برگ مو برای 6 نفر

  • برای درست کردن دلمه برگه مو، از برگ های تازه با رنگ روشن و لطیف استفاده کنید.
  • در فصل بهار این برگ را تهیه کرده فریز یا شور کنید تا در تمام سال به آن دسترسی داشته باشید.
  • این غذا را با چاشنی های مختلف تهیه می کنند. یا شکر و سرکه یا رب گوجه و آبغوره که با توجه به ذائقه تان آن را انتخاب می کنید.
  • بهتر است دلمه برگ مو را در کنار ماست هم زده هم زه یا خامه ای سرو کنید.

 طرز تهیه دلمه برگ مو برای 6 نفر

طرز تهیه دلمه برگ مو شیرین

  • در صورتی که خواستید دلمه برگ مو شیرین سرو کنید، کافی است شکر را در سرکه حل کنید و قبل از دم گذاشتن به دلمه اضافه کنید.

سبزی دلمه برگ مو

  • سبزی دلمه شامل: تره 100 گرم ، جعفری 150 گرم، مرزه 50 گرم، ترخون 50 گرم، پیازچه 50 گرم، نعنا 50 گرم و کمی شوید را به میزان مساوی از هر کدام خرد کرده و مخلوط کنید. (اضافی آن را داخل فریزر نگهداری کنید)
از
46
رای