طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی غلیظ خوشمزه و خوشرنگ سنتی در منزل

طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی غلیظ خوشمزه و خوشرنگ سنتی در منزل رب گوجه فرنگی خانگی سالم، خوشمزه را به راحتی با رعایت چند نکته می توانید در منزل تهیه کنید و در کل سال از خواص بی نظیر آن استفاده کنید. طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی خوشمزه و خوشرنگ به روش سنتی را در سلام دنیا مشاهده کنید.

رب گوجه فرنگی خانگی سرشار از ویتامین A ,C ,K ,D ,B1 ,B2 ,B12 و خاصیت ضد سرطانی می باشد و از قدیم ایام در ایران رب گوجه فرنگی به دست بانوان کدبانوی ایرانی در منزل تهیه می شده است. گوجه را به روشی پوره کرده و بر روی حرارت گذاشته و می پختند تا به غلظت برسد، مواد مغذی زیادی در رب گوجه فرنگی وجود دارد که در گوجه خام نیست به همین جهت؛ در بخش آشپزی از وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه رب گوجه فرنگی را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای رب گوجه فرنگی

گوجه فرنگی10 کیلوگرم
نمک1 پیمانه
روغن مایع یا روغن زیتون1 پیمانه

دستور پخت رب گوجه فرنگی

1

طرز تهیه گوجه فرنگی خانگی خوشمزه و خوشرنگ

مرحله اول تهیه رب گوجه آماده سازی گوجه فرنگی است؛ ابتدا گوجه ها را شسته یا با دستگاه های صنعتی مخصوص چرخ شدن گوجه و یا چرخ گوشت خانگی گوجه را پوره کنید.

طرز تهیه گوجه فرنگی خانگی خوشمزه و خوشرنگ
2

مرحله دوم: صاف کردن گوجه

حالا گوجه آماده شده را داخل تنظیف (پارچه توری) بریزید تا پوست و دانه های گوجه از آب گوجه جدا شوند. بعد مواد مانده داخل توری را خوب بفشارید تا آب گوجه کاملا خارج شود.

3

مرحله سوم: پخت گوجه فرنگی ها

حالا پوره گوجه را داخل قابلمه مناسبی ریخته و روی حرارت قرار دهید. در طول پخت رب گوجه فرنگی نیاز است که گوجه خوب مخلوط شود تا ته نگیرد.

4

مرحله چهارم: جا افتادن رب

زمانی که رب قل های درشت زد یعنی کم کم به غلظت می رسد؛ مدام مخلوط کرده و احتیاط کنید که رب روی دستتان نپاشد.

5

مرحله آخر: افزودن نمک به رب

حالا که رب به غلظت مورد نظر شما رسیده نمک و روغن را افزوده و تفت کوچکی می دهیم و از روی حرارت برداشته و اجازه می دهیم تا کاملا خنک شود و بعد داخل ظرف کاملا تمیز و خشک ریخته و روی رب را روغن بریزید و درب ظرف را خوب کیپ کنید و در طول سال از رب سالم و خانگی نوش جان کنید.

طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی به روش سنتی

نکات مهم و فوت و فن تهیه رب گوجه فرنگی

  • برای تهیه رب خانگی باید از گوجه های گوشت دار و پر رنگ استفاده کرد.
  • رب را بعد از پخت باید در شیشه های درب دار نگهداری کرد.
  • روی رب ها را با لایه ای از روغن بپوشانید تا از کپک زدن رب جلوگیری شود.
  • بهتر است رب را در قابلمه مسی سفید شده طبخ کنید تا رب خوشرنگی داشته باشید
  • قبل از اینکه رب کاملا سفت شود نمک نزنید تا رنگ رب خراب نشود.

طرز تهیه رب گوجه فرنگی به روش سنتی در منزل

  • روشی دیگر برای آماده سازی گوجه که روش قدیمی تهیه رب می باشد این است که گوجه ها را برش داده  داخل ظرفی ریخته نمک بزنید و بعد از گذشت 24 ساعت که گوجه ها نرم شد آنها را از صافی عبور دهید و آماده پخت کنید.
از
6
رای