تاریخچه درخت کریسمس و دلایل تزیین و استفاده از آن

تاریخچه درخت کریسمس و دلایل تزیین و استفاده از آن استفاده از درختان و دسته گل‌ همیشه سبز به‌عنوان نمادی از زندگی جاودان، رسمی در میان مصری‌ها، چینی‌ها و یهودیان کهن بوده است این رسم به‌طور روز افزون و گسترده در میان پیروان کلیسای لوتران در آلمان شهرت یافت.

احتمالا با شنیدن نام کریسمس، اولین چیزی که به ذهنتان می رسد، یک درخت کاج است. درخت کریسمس یا درخت نوئل یک درخت تزئین شده همیشه سبز است که از زمان های قدیم به مناسبت جشن کریسمس تزئین می شد. اما آیا می دانید تاریخچه درخت کریسمس چیست؟ درخت کریسمس چگونه وارد فرهنگ مسیحیت شد؟ درخت کریسمس نماد چیست؟ اگر می خواهید پاسخ این سوالات را بدانید، به خواندن این مقاله از وبسایت سلام دنیا ادامه دهید.


حتما بخوانید: اس ام اس تبریک کریسمس عاشقانه، فارسی، انگلیسی و آلمانی


درخت کریسمس چیست؟

درخت کریسمس به عنوان یک درخت همیشه سبز اغلب از نوع کاج یا صنوبر است که با چراغ ها و تزئینات مختلف به عنوان بخشی از آئین کریسمس آذین بندی می شود. درخت کریسمس می تواند یک درخت تازه قطع شده یا درخت گلدانی و مصنوعی باشد و از آن جهت تزئینات داخلی و خارجی استفاده می شود. اگرچه درختان کریسمس به طور سنتی با نمادهای مسیح گرایی همراه هستند، اما استفاده مدرن از آنها اغلب فاقد جنبه های مذهبی است. بسیاری از خانواده ها هدایای خود را در اطراف درخت کریسمس در داخل خانه می چینند و آنها را در عید یا روز کریسمس باز می کنند.

تاریخچه درخت کریسمس

درخت کریسمس اولین بار کجا مورد استفاده قرار گرفت؟ 

استفاده از درخت برای جشن کریسمس به قرون وسطی و اروپای شرقی باز می گردد. بر اساس اسناد و مدارک موجود، اولین بار در سال 1510 در لاتیوا و همینطور در سال 1521 در اسلواکی برای مراسم کریسمس از درخت کریسمس استفاده شد. با این وجود، سنت قرار دادن درخت در خانه در طول زمستان و نه تنها برای کریسمس به قبل از ظهور مسیحیت باز می گردد. از مدت ها قبل از ظهور مسیحیت، درختان همیشه سبزی که در فصل های سرد نیز سرسبزی خود را حفظ می کردند، مفهوم خاص و ارزشمندی برای مردم داشتند. در گذشته مردم معتقد بودند که قرار دادن برگ ها یا شاخه های سرسبز در منزل به آنها کمک می کند تا در زمستان های سرد و طولانی دوام آورده و به نوعی از آنها محافظت می کند. همچنین عده ای دیگر معتقدند که این شاخ و برگ ها در برابر ارواح شیطانی و بیماری ها از آنها محافظت می کند. برگ های سبز زمستان، نشان دهنده زندگی و سلامت و حیات بوده است.

تاریخچه درخت کریسمس

چرا در کریسمس از درخت استفاده می شود؟ (درخت کریسمس نماد چیست؟)

استفاده از درختان و حلقه های سبز رنگ گل های همیشه سبز در فرهنگ مصری ها، چینی ها و یهودیان باستان نمادی از زندگی ابدی بود. پرستش درخت در میان اروپاییان بی خدا نیز امری رایج بود. مردم اسکاندیناوی در قالب رسم و رسوم، خانه و انبارهای علوفه خود را با درختان همیشه سبز در ایام عید به منظور فراری دادن شیطان تزئین می کردند. با گذشت زمان، این مساله به آیین کریسمس راه پیدا کرد.


حتما بخوانید: مدل تزیین درخت کریسمس در خانه 


چرا درخت کریسمس تزئین می شود؟

اولین بار آلمانی ها در تاریخ 24 دسامبر روز جشن مذهبی آدم و هوا یک درخت بهشتی در خانه های خود نصب کردند. آنها از این درخت شیرینی آویزان می کردند که نمادی از عشای ربانی و شیوه رستگاری در مسیحیت بود. در رسم و رسومات بعدی، شیرینی ها جای خود را به کلوچه هایی با شکل های متنوع دادند. شمع ها به عنوان نمادی از مسیح و روشنایی دنیا به این درخت اضافه شدند. در کنار درخت کریسمس، یک «هرم کریسمس» نیز وجود داشت که یک سازه مثلثی شکل از جنس چوب بود که دارای طبقاتی برای قرار دادن مجسمه های کوچک ایام کریسمس بود و با درختان همیشه سبز، شمع ها و یک ستاره تزئین می شد. در قرن شانزدهم میلادی، هرم کریسمس و درخت بهشتی با هم ادغام شدند و درخت کریسمس امروزی شکل گرفت. 

درخت کریسمس چگونه وارد فرهنگ مسیحیت شد؟ (تاریخچه درخت کریسمس در ایران)

طبق افسانه و قصه ها درخت کریسمس از آیین میتراییسم که به معنی مهرپرستی یا همان خورشید پرستی است وارد مسیحیت شده است. ایرانی ها در زمان باستان جشن خاصی برای مناسبت مهرپرستی داشتند و رسم و روش آنها به این شکل بوده که دو درخت سرو را با استفاده از نوارهای نقره ای تزیین می کردند و اعتقاد داشتند که مهر یعنی خورشید از بانوی باکره ای به اسم آناهیتا متولد شده است. آیین خورشید پرستی از آیین هایی بود که بیشترین اثر را بر روی مسیحیت گذاشت. طبق نظرات «فرانس کومون» باستان شناس بلژیکی که در اواخر قرن نوزدهم زندگی می کرد، بر این باور است که مسیحیت بسیاری از باورهایش را از میتراییسم دریافت کرده است. البته برخی از مسیحیان نسبت به دیدگاه های او موضع دارند.

چرا درخت کریسمس تزیین می شود

سخن آخر

در این مقاله از وبسایت سلام دنیا سعی کردیم تا در خصوص تاریخچه درخت کریسمس صحبت کرده و توضیحاتی در خصوص  اینکه درخت کریسمس نماد چیست، و چگونه درخت کریسمس وارد فرهنگ مسحیت شد؟ ارائه دهیم. امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. اگر هر گونه سوالی در خصوص درخت کریسمس داشتید، لطفا در بخش نظرات زیر با ما در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

21 ایده عالی و ساده برای دکوراسیون و تزیین فضای بالکن و تراس (کوچک و بزرگ)

عکسهای شب یلدایی عاشقانه، عروس، بدون متن و قدیمی | عکس شب یلدا مبارک

از
8
رای