نکات و دستورالعمل های مراقبت از پوست؛ 12 کاری که هرگز نباید روی پوست انجام بدهید

نکات و دستورالعمل های مراقبت از پوست؛ 12 کاری که هرگز نباید روی پوست انجام بدهید باید به این نکته توجه کرد که برخی از انواع مراقبت از پوست نیاز به ظرافت بیشتری دارد. و برخی کارهایی که روی پوست انجام می شود می تواند برای پوست مضر باشد پس هرگز این 12 کار را روی پوست خود انجام ندهید.

احتمالاً شما بهتر می دانید چطور صورتتان را مثل وان برق بیندازید، اما برخی از انواع مراقبت از پوست نیاز به ظرافت بیشتری دارند. در اینجا نکته هایی را بیان می کنیم که از ایجاد مشکلات بیشتر جلوگیری می کند.

12 کاری که هرگز نباید روی پوست انجام بدهید

1. هرگز جوش را نترکانید

هنگامی که یک جوش بزرگ، قرمز و ناخوشایند می زنید می خواهید هر چه زودتر از آن خلاص شوید، ترکاندن آن ممکن است ایده خوبی به نظر برسد. جفری فرمویتز متخصص پوست می گوید: انجام این کار بسیار وسوسه انگیز است. اما هر وقت اختلالی در پوست ایجاد کنید، احتمال عفونت، بدتر شدن التهاب و حتی باقی ماندن جای زخم را افزایش می دهید. به جای آن، اگر یک جوش واقعاً برجسته دارید و می خواهید از آن خلاص شوید به متخصص پوست مراجعه کنید.

نکات مراقبت از پوست

2. هرگز بدون استفاده از ضد آفتاب از خانه خارج نشوید

ممکن است در استفاده از ضد آفتاب هنگام استراحت در ساحل جدی باشید، اما باید بدانید استفاده از ضد آفتاب برای رفتن به محل کار نیز به همان اندازه اهمیت دارد. بکار بردن ضد آفتاب را جزئی از برنامه های روزمره خود قرار دهید. قرار گرفتن پوست بدون ضد آفتاب در معرض تابش نور خورشید، احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد و با آسیب به کلاژن پوست، منجر به ایجاد چین و چروک و همچنین لکه های آفتاب سوختگی روی پوست می شود. جرمی برارا استادیار کلینیک گروه پوست اضافه می کند: اگر قصد دارید زمانی که بیشترین تابش نور خورشید وجود دارد به فضای باز بروید، از اقدامات محافظتی بیشتری برای مقابله با نور خورشید استفاده کنید. سعی کنید فعالیت های بیرون از منزل را به صبح زود و بعد از ظهر موکول کنید، یعنی زمانی که تابش خورشید زیاد قوی نیست.

کارهایی که نباید روی پوست خود انجام دهید

3. هرگز زیر آفتاب روی پوست خود لیمو نکشید

یک درمان خانگی رایج برای آکنه، آب لیمو ترش است و دلیلش وجود آنتی اکسیدان و خاصیت آنتی بیوتیکی آن است که در عین حال باعث ترمیم پوست و بهبود خاصیت ارتجاعی آن نیز می شود. اما می تواند مشکلاتی نیز ایجاد کند. دکتر آلساندرا ویواس متخصص پوست می گوید: با استفاده از آب لیمو روی پوست در معرض یک واکنش "فتوتوکسیک" خواهید بود که می تواند به شکل یک تاول یا فقط رنگدانه روی پوست ظاهر شود و تا ماه ها باقی بماند. بسیاری از افرادی که در ساحل نوشیدنی خنک می نوشند، یک تکه لیمو هم در کنار آن در دست می گیرند. این بدترین کار برای پوست است.

بدترین کار برای پوست

4. هرگز با جوهر سفید تاتو نکنید

همه ما می دانیم که خالکوبی ها دائمی هستند، مگر اینکه تحت درمان با لیزر قرار بگیرند. اما هیچ لیزری نمی تواند تاتو با جوهر سفید را پاک کند. این را دکتر تد مینارس متخصص پوست می گوید. گاهی اوقات جوهر سفید بعد از قرار گیری در معرض لیزر به رنگ سیاه درمی آید. سایر جوهرهای رنگی که لیزر کردن آنها مشکل است، رنگ های زرد و سبز هستند. اگر قصد تاتو کردن دارید به رنگ های سیاه یا آبی تیره بچسبید.

دستورالعمل های مراقبت از پوست

5. هرگز از محصولات معجزه آسایی که ترکیبات سازنده آن مخفی است استفاده نکنید

پوست شما با ارزش، لطیف و به راحتی تحریک پذیر است و هیچ کرم یا لوسیون معجزه آسایی برای آن وجود ندارد. دکتر فرومویتز می گوید: هرگز از محصولاتی که مواد تشکیل دهنده آن را در لیست مشخص نشده است، استفاده نکنید. باید بدانید که چه چیزی قرار است روی پوستتان استعمال کنید. اگر در مورد محصولی شک دارید، با پزشک خود مشورت کنید تا راهنمایی های لازم برای انتخاب یک محصول بی خطر و موثر را دریافت کنید، به خصوص چیزی که متناسب با نوع پوست شما باشد.

کارهای اشتباهی که پوست شما را خراب می کند

6. هرگز درمان های سطح بالا را خودتان انجام ندهید

اینترنت تقریباً دسترسی به هر محصول قابل تصوری را ممکن می کند، از جمله بسیاری از آنهایی که باید با نسخه پزشک در دسترس باشند. در حالی که خرید یک لایه بردار قوی برای انجام این کار در منزل بسیار وسوسه انگیز است، باید در مقابل این وسوسه مقاومت کنید. دکتر فرومویتز گفت: اینها محصولات قدرتمندی هستند که اگر به درستی استفاده نشوند، خطر قابل توجهی دارند. بهتر است پوست خود را به یک متخصص بسپارید. درمان ها را تحت نظر یک متخصص پوست انجام دهید.

این کارها را هرگز انجام ندهید

7. هرگز به پوستتان ناخنک نزنید

همه ما بعضی اوقات این کار را انجام داده ایم، یک ساعت ایستادن جلوی آینه بزرگنما و بررسی کردن نقطه به نقطه پوست، چیزی است که اغلب تجربه کرده ایم. دکتر برارا می گوید: دستکاری کردن آکنه ها، جوش های سر سیاه یا سایر زخم های پوستی نه تنها باعث عفونت می شود، بلکه احتمالاً منجر به ایجاد آسیب و رنگدانه های دائمی می شود. وی گفت: اگر پوستتان را دستکاری نکنید، از همه این مشکلات جلوگیری می شود.

متخصصان شما را از این کارها منع می کنند

8. هرگز خال های جدید یا تغییرات خال ها را نادیده نگیرید

اگر چیزی را که فکر می کنید جوش، زخم یا لک پوستی است بهبود نمی یابد، ممکن است آن ضایعه پوستی واقعاً جوش نباشد. دکتر برارا می گوید: این داستانی تکراری است که اغلب به تشخیص سرطان پوست منجر می شود. با تومورهای رنگ دانه آشنا شوید و اطلاعات کافی درباره آن را پیدا کنید، منتظر نمانید و هر چه سریعتر به یک متخصص پوست دارای مجوز مراجعه کنید تا معاینات لازم انجام شود.

توصیه متخصصان پوست برای جلوگیری از مشکلات پوست

9. هرگز کیست های عمیق را فشار ندهید

ممکن است وقتی یک آکنه کیستیک دردناک دارید، بخواهید هر طور شده آن را فوراً تسکین دهید، اما به هر قیمتی این کار را نکنید. دکتر ویواس می گوید: اغلب بیماران سعی می کنند از طریق باز کردن روزنه ای کوچک، محتویات این آکنه های کیستیک را فشار دهند. این فشار می تواند کیست را از داخل پاره کنید و یک واکنش التهابی شدید و عفونت احتمالی ایجاد کند که می تواند در ادامه نیاز به تخلیه کیست و مصرف آنتی بیوتیک خوراکی توسط بیمار داشته باشد. در عوض، به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است بتواند با تزریق کورتیزون به شما در رفع این آکنه دردناک کمک کند.

هرگز کیست های عمیق را فشار ندهید

10. هرگز از صابون زیاد استفاده نکنید

وقتی پوستتان تمیز می شود، شستشوی بیشتر با صابون ایده خوبی نیست. پوست شما مانند سدی برای محافظت بدن شما از دنیای خارج از آن است، و داشتن پوستی سالم و صدمه ندیده این حفاظت را موثرتر می کند. وقتی با استفاده بیش از حد از صابون، به اجزای طبیعی آن صدمه بزنیم خطر بروز عفونت ها و بیماری های پوستی را افزایش می دهیم.

نکات مراقبت از پوست

11. هرگز از محصولات منقضی شده استفاده نکنید

هنگامی که از محصولات منقضی شده ای که به نظر سالم می رسند روی پوست خود استفاده می کنید، این احتمال وجود دارد که ترکیبات فعال آن شروع به تخریب پوست کنند یا شاید دیگر اصلاً فعال نباشند و منجر به تحریک پوست شوند. زمانی که محصولی را خریداری می کنید، به تاریخ انقضاء آن دقت کنید. بعد از شروع استفاده، برای یادآوری کردن تاریخ انقضاء آن به خودتان، راه حلی داشته باشید.

کارهایی که برای پوست ممنوع است

12. هرگز اجسام تیز را در پوست خود فرو نکنید

همه ما به دنبال خلاص شدن فوری از جوش های سر سیاه هستیم، اما ابزارهای خاصی برای اینکارها وجود دارد که در اختیار متخصصان قرار می گیرد. دکتر بارسون می گوید: هرگز سوزن را درون جوش ها فرو نکنید. این کار فقط احتمال التهاب و بوجود آمدن رنگدانه، عفونت و باقی ماندن جای زخم را افزایش می دهد. بنابراین، به جای خلاص شدن از شر آن، مشکلی بوجود می آورید که ماندگارتر است.  

آنچه نباید  روی پوست انجام شود

از
1
رای