نکات خانه داری؛ پوست این 6 میوه و سبزی را هیچگاه دور نریزید

نکات خانه داری؛ پوست این 6 میوه و سبزی را هیچگاه دور نریزید خیلی از میوه ها و سبزیجات قابلیت مصرف با پوست را دارند، اما حتی اگر آن ها را پوست بگیرید، باز هم می توانید از پوست آن ها استفاده کرده و از مواد مغذی موجود در آن ها استفاده کنید.

این مواد غذایی را پوست کنده اما پوست آن ها را دور نریزید؛ پوست شش میوه و سبزی که می توان از آنها مجددا به روش هایی استفاده کرد. آیا تاکنون به این مساله فکر کرده اید که هر بار که یک میوه یا سبزی را پوست کنده و دور می ریزیم، چه مقدار مواد غذایی را هدر می دهیم؟

بر خلاف تصور شما، پوست بیشتر میوه ها و سبزیجات خوراکی هستند، پر از مواد مغذی و طعم بوده و می توانند تبدیل به تنقلات مفیدی شوند! به همین دلیل منطقی نیست که پوست های سیب زمینی، پرتغال یا حتی سیب را دور بریزیم. با دور ریختن آنها، مواد مغذی ضروری و بسیاری از طعم دهنده را هدر داده اید.

استفاده مجدد از پوست میوه ها و سبزیجات تقریبا ساده است. حرف ما را باور نمی کنید؟ تنها کافی است تا به این نکات خانه داری و روش های ساده نگاه کنید که به شما کمک می کند که پوست میوه و سبزیجات را به خوراک لذیذی که نمی توان از آن صرف نظر کرد، تبدیل کنید.

پوست این میوه ها و سبزیجات را هرگز دور نریزید

1. پوست زنجبیل را دور نریزید

چه در هنگام خواباندن (خیس کردن) مواد غذایی در یک چاشنی، یا در حال تهیه چای زنجبیل ساده باشیم، همه ما زنجبیل را پوست کنده و پوست آن را دور می ریزیم. به نظر می رسد که پوست خشک آن بی فایده است، اما واقعا این گونه نیست. می توانید کمی بیشتر آن را خشک کنید (آن را در فر قرار داده و یا در مجاورت نور خورشید نگه داشته و خشک کنید) سپس آن را به صورت پودر ریز، آسیاب کنید، و برای استفاده های آتی در چای، آبگوشت یا حتی خورش کاری، ذخیره نمایید.

پوست زنجبیل را دور نریزید

2. پوست سیب زمینی را دور نریزید

اگر تصور می کنید که باید برای سرخ کردن سیب زمینی، باید آن را پوست بگیرید، اشتباه می کنید. سیب زمینی را می توان با پوست پخت، چه برای تهیه سبزیجات پخته شده یا برای سیب زمینی سرخ کرده باشد. و اگر لازم است پوست آن کنده شود، پوست آن را دور نریزید. تنها برای مدتی آنها را در آب خیس کنید، آبکش کرده و سیب زمینی های سرخ کرده بیشتری درست کنید. شما می توانید این کار را با هویج و سیب زمینی شیرین هم انجام دهید.

پوست سیب زمینی را دور نریزید

3. پوست پرتغال دور ریختنی نیست

بخش های دارای مزه تند و شیرین پوست پرتغال ممکن است همه چیزی باشد که به آن فکر می کنید، اما یک دقیقه قبل از دور ریختن آن دست نگه دارید. می توانید آن را خشک کرده و از آن برای طعم دادن کیک و دسر استفاده کنید و یا از آن برای رنگ دار کردن جزئی نوشیدنی کوکتل با یک تکه مرکبات استفاده نمایید.

پوست پرتغال دور ریختنی نیست

4. پوست لیمو دور ریختنی نیست

از پوست لیمو هم می توان به همین روش استفاده کرد (برای طعم دار کردن دسر و نوشیدنی کوکتل) اما کار بیشتری می توان انجام داد. می توانید پوست را خشک کرده، آسیاب کرده و چای را با آن طعم دار کنید. همچنین می توانید از پوست آن ترشی تهیه کنید. یک ترشی ادویه دار و تند، روشی عالی در برابر دور ریختن ماده غذایی است.

پوست لیمو دور ریختنی نیست

5. پوست سیب را دور نریزید

اگرچه بهترین حالت خوردن سیب با پوست است، اما افراد زیادی این میوه را پوست می کنند. اگر شما یکی از آن افراد هستید، در این قسمت کارهایی که می توانید با پوست سیب انجام دهید، ارائه شده است. از آن در نوشیدنی کوکتل استفاده کرده و یا آن را آسیاب کرده تا چای با طعم سیب تهیه کنید. همچنین می توانید با پوست خوشمزه سیب، یک مربای سیب تهیه کنید.

پوست سیب را دور نریزید

6. پوست هندوانه دور ریختنی نیست

شما ممکن است فقط به قسمت های قرمز داخل هنداونه علاقمند باشید، اما پوست هندوانه نیز به همان اندازه مغذی است. اگرچه مصرف آن آسان نیست، اما می توانید درست کردن ترشی با آن را امتحان کنید. فقط پوست هندوانه را تکه تکه کرده و آن را در داخل ماهیتابه با شکر، نمک، پودر فلفل، آب لیمو و ادویه هایی مانند دارچین یا بادیان بپزید. سپس ترشی را در یک ظرف مربا نگهداری کنید تا زمانی که احساس کنید به طعم مطلوب شما رسیده است.

پوست هندوانه دور ریختنی نیست

این روش های ساده، بهترین روش ها برای به حداقل رساندن زباله ها در آشپزخانه شما است. اگرچه زباله های غذایی یک مسأله بزرگ جهانی است، شما می توانید سهم خود را انجام دهده تا مطمئن شوید چیزی که قابل بازیافت بوده، از آشپزخانه شما دور ریخته نشده است.

منبع: msn

از
1
رای