مدفوع خواری سگ (Coprophagia)؛ بررسی علل و درمان های آن

مدفوع خواری سگ (Coprophagia)؛ بررسی علل و درمان های آن قبل از اینکه عمل خوردن مدفوع به یک عادت برای سگ تان تبدیل شود، بایستی از آن جلوگیری کنید. مدفوع حیوان باید به سرعت جمع آوری شود تا حیوان نتواند از آنها تغذیه کند.

علت مدفوع خواری سگ و راه های جلوگیری از آن

سگها به خاطر عادات عجیب خورد و خوراک مشهور بوده و گاهی وقت ها چیزهای عجیبی می خورند. دیده شده است که بعضی از سگ ها از فضولات (خود یا سایر حیوانات) تغذیه می کنند. اصطلاح پزشکی برای این عمل مدفوع خواری می باشد و دلایلی مختلفی می تواند باعث این امر شود. در این مقاله به مدفوع خواری به دلیل کمبود آنزیم های هاضمه می پردازیم.

دلایل مدفوع خواری

برای بعضی سگها، خوردن مدفوع رفتاری است که از همنوعان یا مادرشان آموخته اند. دیدن این که سایر حیوانات مدفوع را برداشته و می خورند می تواند کنجکاوی حیوان را تحریک کرده و بعد از مدتی تبدیل به یک عادت شود. 

با این وجود سگهایی که رژیم غذایی ضعیفی دارند (یا به اندازه کافی غذا دریافت نمی کنند)، برای تامین کمبودهای رژیم غذایی شان ممکن است به سراغ مدفوع خواری بروند. این مساله می تواند در صورتی که سگ شما با مشکل کمبود آنزیم های هاضمه نیز روبرو باشد، تشدید شود. زیرا این مساله باعث می شود بسیار از مواد مغذی به خوبی توسط بدن حیوان جذب نشود. اساساً سگها معمولاً وقتی به این کار روی می آورند که تقریباً تا سر حد مرگ گرسنه باشند.

علل و درمان مدفوع خواری سگ

تشخیص کمبود آنزیم

دامپزشک شما لازم است یک نمونه خون از سگ شما بگیرد تا بتواند درباره وجود کمبود آنزیم هاضمه در وی اظهار نظر کند (نارسایی اگزوکرین لوزالمعده یا EPI). به همراه سابقه داشتن مدفوع شل و بدبو و کمبود وزن، و با یک سری آزمایشات نسبتاً ساده میتوان EPL را در سگها به خوبی تشخیص داد.

عامل اصلی اینکه چرا بدن یک حیوان قادر به تولید آنزیم های هاضمه کافی نمی باشد ممکن است همواره قابل تشخیص نباشد اما بسته به شرایط، دامپزشک ممکن است آنزیم های هاضمه مکمل خاص یا داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها را همراه با تغییراتی در رژیم غذایی برای سگ شما تجویز نماید.

درمان با مکمل های تغذیه ای

سگهایی که مشخص شد به EPI مبتلا می باشند نیازمند مصرف مکمل های آنزیم های هاضمه همراه با غذایشان در ادامه زندگی خواهند بود. این مکمل ها غذا را تجزیه می کنند تا بدن حیوان بتواند آن را به خوبی هضم کند و از این طریق به افزایش وزن حیوان و نهایتاً بهبود سلامتی وی کمک می کنند.

قبل از اینکه عمل خوردن مدفوع به یک عادت تبدیل شود، بایستی از آن جلوگیری شود. در این مدت بایستی مدفوع حیوان به سرعت جمع آوری شود تا حیوان نتواند از آنها تغذیه کند. مکمل های آنزیم های هاضمه و رژیم غذایی قابل هضم آسان می توانند باعث شوند تا مدفوع چندان برای حیوان جذاب به نظر نرسیده و تمایل کمتری به خوردن آن پیدا کند.

منبع: petmd

از
2
رای