چگونه شکل صورت خود را مشخص کنید؟ راهنمای تصویری تشخیص فرم صورت (گرد، مثلثی، قلبی و ...)

چگونه شکل صورت خود را مشخص کنید؟ راهنمای تصویری تشخیص فرم صورت (گرد، مثلثی، قلبی و ...) تشخیص فرم و شکل صورت یک عامل مهم برای تعیین انتخاب مناسب مدل چتری برای شما است. برای اینکه بدانید مدل چتری به صورت شما می آید یا نه. همچنین طول مو می تواند بر چگونه به نظر رسیدن طول و عرض صورت تاثیر بگذارد.

شکل صورت می تواند بر انتخاب بهترین مدل مو، عینک یا آرایش شما تاثیرگذار باشد. برای تعیین شکل صورت خود، از آشنایی با گروه های اولیه شکل صورت شروع کنید. شکل صورت خود را از طریق چند اندازه گیری مشخص کنید و از یک علم جدید کشف شده برای کمک به انتخاب مدل مو، مدل آرایشی و لوازم زینتی استفاده کنید که به چهره شما جلوه زیبایی می دهد.

روش های تعیین شکل صورت

روش 1: اندازه گیری صورت

1. یک متر اندازه گیری انعطاف پذیر تهیه کنید

جهت اندازه گیری صورت خود، نیاز به یک متر پارچه ای نرم مورد استفاده در خیاطی ها خواهید داشت. تهیه آنها از فروشگاه ها بسیار ساده است. اهمیتی ندارد که واحد اندازه گیری آن اینچ یا سانتی متر باشد. آنچه اهمیت دارد، چگونگی مقایسه اندازه گیری ها با هم، بدون در نظر گرفتن عدد دقیق اندازه گیری است.

روش اندازه گیری صورت برای تشخیص فرم صورت

2. موهای خود را برای جلوگیری از مزاحمت جمع کنید

اگر موهای بلندی دارید، آن را کنار بزنید یا آن را ببندید. موهای خود را در پشت خود صاف کرده و یا در مدل های کوتاه تر با گیره ببندید.

نکته: صورت خود را با مترهای اندازه گیری جمع شدنی سخت، اندازه گیری نکنید. نه تنها انجام این کار بسیار دشوارتر خواهد بود، بلکه اگر به طور تصادفی متر را در حین اندازه گیری جمع کنید، به خود صدمه می رسانید.

اندازه گیری و تعیین فرم صورت

3. یک کاغذ و مداد آماده کنید

برای تعیین شکل صورت خود از طریق اندازه گیری، نیاز به یادداشت هر اندازه گیری در حین انجام کار خواهید داشت تا بتوانید پس از اتمام اندازه گیری، آنها را با هم مقایسه کنید. چیزی برای یادداشت اندازه گیری های خود داشته باشید.

آموزش روش تشخیص فرم صورت

4. در مقابل آینه قرار بگیرید

اگر بتوانید ببینید که چه کاری انجام می دهید، بهتر قادر خواهید بود که صورت خود را اندازه گیری کنید. در یک اتاق با نور مناسب در مقابل آینه بزرگ ایستاده یا بنشینید. روبه روی آینه قرار بگیرید به گونه ای که سطح چانه شما در روبه رو آینه باشد.

تشخیص شکل صورت

5. از یک سمت تا سمت دیگر عریض ترین قسمت پیشانی خود را اندازه بگیرید

این فاصله به طور معمول بین ابروها و موهای بالای پیشانی شما قرار دارد. فاصله را مستقیما از خط مو در یک سمت پیشانی خود تا خط مو سمت دیگر اندازه گیری کنید و نتیجه را یادداشت کنید.

آیا هنگام اندازه گیری عرض صورت، باید همه را تا خط مو اندازه گیری کرد؟

 • بله. اگر عرض پیشانی خود را اندازه گیری می کنید، از خط مو در یک سمت صورت خود شروع کرده و تا خط مو در سمت دیگر صورت خود اندازه گیری کنید. این کار کمک می کند تا دقیق ترین اندازه گیری را داشته باشید.

اندازه گیری عرض صورت در تشخیص فرم صورت

6. فاصله بین استخوان های گونه خود را اندازه گیری کنید

این اندازه گیری می تواند کمی دشوار باشد. برجسته ترین قسمت استخوان گونه خود را با انگشتان خود حس کنید. این نقطه معمولا در زیر گوشه بیرونی هر چشم واقع شده است. زمانی که محل دقیق را شناسایی کردید، مستقیما از استخوان گونه در یک سمت، تا سمت دیگر را اندازه گیری نمایید.

نکته: توجه داشته باشید که برآمدگی بینی شما می تواند اندازه گیری را تحت تاثیر قرار دهد و این اندازه می تواند بزرگ تر از مقدار واقعی آن باشد. برای محاسبه اندازه گیری دقیق تر، متر اندازه گیری را مستقیما در جلوی صورت خود و مردمک چشم نگه دارید، به طوری که در یک خط موازی با استخوان گونه قرار داشته باشد. اگر این کار را انجام می دهید، حتماً متر اندازه گیری با فاصله از چهره خود نگه دارید، برای اندازه گیری های دیگر نیز همین کار را انجام دهید.

روش اندازه گیری استخوان گونه در تعیین فرم و شکل صورت

7. از انتهای هر فک خود تا نوک چانه را اندازه گیری کنید

ابتدا متر اندازه گیری را در گوشه فک در زیر گوش قرار دهید و متر را تا انتهای نوک چانه خود بیاورید. این کار را برای سمت دیگر صورت خود نیز انجام دهید و نتایج آن را نیز یادداشت کنید، یا تنها اندازه گیری یک سمت صورت را در عدد 2 ضرب کنید. با این کار طول کلی فک خود را اندازه گیری می کنید.

تعیین شکل صورت

8. طول صورت خود را اندازه گیری کنید

متر اندازه گیری را برداشته و از مرکز خط مو بالای صورت خود تا نوک چانه را اندازه گیری کنید. اگر موهای شما دچار ریزش شده و یا موهای خود را تراشیده اید، تخمین بزنید که موهای شما در کجا قرار داشتند.

تذکر: اگر بینی برجسته ای دارید، می تواند اندازه گیری را تحت تاثیر قرار دهد. به جای اینکه متر را دقیقا بر روی نقاط اندازه گیری صورت خود قرار دهید، متر اندازه گیری را مستقیما در روبه رو صورت و مردمک چشم قرار داده به طوری که خط موازی با فاصله خط مو بالا تا چانه شما تشکیل شود.

روش اندازه گیری طول صورت در تشخیص شکل صورت

9. نتایج را با هم مقایسه کنید تا شکل صورت خود را تعیین نمایید

بعد از انجام تمام این اندازه گیری ها و یادداشت آنها، تعیین کنید که کدام بزرگ ترین و کدام کوچک ترین اندازه گیری صورت شما بوده است. نسبت های صورت خود را با نمونه شکل های رایج صورت مقایسه کنید.

 • به عنوان مثال، اگر عرض و طول صورت شما به یک اندازه باشد، احتمالا دارای صورت گرد یا مربعی شکل هستید. یک صورت مربعی، دارای یک فک بزرگ تر و زاویه دارتر نسبت به صورت گرد است.
 • اگر طول صورت شما بیشتر از عرض آن است، ممکن است دارای صورت کشیده، بیضی شکل و یا مستطیلی باشید. برای مشخص شدن هر کدام، به اندازه های پیشانی، گونه ها و فک خود توجه کنید.
 • اگر اندازه گیری ها به ترتیب از پیشانی تا فک کوچکتر می شوند، صورت شما به شکل قلب یا بیضی مانند است. اگر اندازه گیری ها از بالا تا پایین مشابه است، صورت شما ممکن است کشیده، مربعی و یا مستطیلی باشد.
 • اگر صورت شما از پیشانی تا خط فک پهن تر می شود، صورت شما مثلثی است.

تشخیص مدل صورت

روش 2: صورت خود را جذاب کنید

1. برای شکل صورت خود، طول مو مناسب انتخاب کنید

طول مو می تواند بر چگونه به نظر رسیدن طول و عرض صورت تاثیر بگذارد. طول مویی را انتخاب نمایید که ابعاد صورت را متعادل نگه دارد.

 • موهای بلند صاف یک انتخاب عالی برای صورت های مربعی و گرد است، زیرا بر طول صورت افزوده و عرض آن را به حداقل می رساند.
 • موهای شدیدا کوتاه که حجم مو بسیاری در بالای سر ایجاد می کند، مانند مدل مو کوتاه پکسی، می تواند صورت های کوتاه را کشیده تر کرده و توجهات را به چشم ها و گونه ها جلب کند.
 • مدل موهایی با کوتاهی متوسط مانند کوتاهی تا چانه یا کوتاه تا شانه ها، می تواند صورت های کشیده را کوتاه تر و چاق تر نشان دهد. این مدل مو انتخاب مناسبی برای صورت های بیضی شکل یا کشیده است.

مدل موی مناسب در فرم های مختلف صورت

2. موی چتری خود را مدل دهید تا مناسب صورت شما باشد

شکل صورت یک عامل مهم برای تعیین انتخاب مناسب مدل چتری برای شما است (یا اینکه اصلا باید مدل مو چتری داشته باشید). هنگام تصمیم گیری در مورد چتری خود، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • مدل چتری های بلند و پرپشت که شکل صورت را مانند A می کنند، اغلب برای صورت های مربعی شکل مناسب هستند.
 • مدل چتری با فرق کج می تواند انواع مختلفی از شکل های صورت از جمله گرد، قلب مانند، بیضی یا کشیده را جذاب تر کند.
 • مدل چتری های صاف بلند که بر روی صورت می آیند، می تواند پیشانی های باریک تر را پهن تر و طول صورت های کشیده را به حداقل برساند.

موی چتری مناسب برای انواع فرم صورت های

3.  اگر عینکی هستید، از قاب عینکی استفاده کنید که فرم صورت را متعادل کند

عینک می تواند ظاهر صورت شما را کمی تغییر دهد. اگر از عینک استفاده می کنید، قاب عینکی را انتخاب کنید که شکل صورت شما را متناسب کند، به جای اینکه آن را نا متوازن نشان دهد. به عنوان مثال:

 • صورت بیضی خود را با انتخاب قاب هایی که صورت شما را پهن تر می کنند، متعادل کنید. اگر شکل صورت شما قلب مانند است، با انتخاب قاب های روشن یا عینک های بدون قاب، پهنای عریض صورت خود را به حداقل برسانید. همچنین می توانید قاب هایی را انتخاب کنید که قسمت پایینی آنها عریض تر باشد.
 • برای چهره های کشیده مانند بیضی یا مستطیلی، قاب های پهن با پل کوچکتر و عناصر تزیینی در گوشه ها که آن را پهن تر می کند، انتخاب کنید.
 • برای صورت هایی که در قسمت بالا باریک تر هستند، مانند صورت مثلثی، قاب های عینکی که بالای آنها عریض تر است مانند مدل عینک چشم گربه ای، را انتخاب کنید.
 • برای صورت های عریض و کوتاه مانند صورت مربعی یا بیضی، قاب های باریک انتخاب کنید. قاب های گرد برای صورت های زاویه دار مناسب تر است، اگرچه این قاب ها برای صورت های گرد فوق العاده هستند.
 • صورت زاویه دار لوزی شکل خود را با انتخاب قاب های بیضی شکل متناسب کنید.

روش انتخاب عینک مناسب در تشخیص فرم صورت

4. صورت خود را با یک آرایش تکمیل کننده جذاب کنید

اگر آرایش می کنید، آن را به گونه ای انجام دهید که تعادل بخش های مختلف صورت شما را حفظ کند و بهترین شکل صورت شما را به نمایش بگذارد. به عنوان مثال: 

 • با اعمال رژ گونه برای برجستگی گونه ها و حرکت به سمت کناره های گونه، صورت کشیده خود را پهن تر کنید. با برنز کردن (تیره کردن پوست) خط مو و فک، از طول صورت کشیده خود کم کنید.
 • از برنز کردن پوست (تیره کردن پوست) برای به حداقل رساندن عرض پیشانی در صورت های قلب مانند استفاده کنید.
 • با اعمال رنگ های برنزی (تیره کردن پوست) بر روی کل محیط بیرونی صورت گرد و زیر استخوان گونه، صورت خود را فرم دهید. نقطه مرکزی صورت خود را برجسته کنید (وسط پیشانی و پل بینی، نقطه برآمدگی گونه ها و چانه).
 • صورت مربعی خود را با رنگ کردن پیشانی، گوشه ها و خط فک متعال کرده و گونه های خود را برجسته کنید. برای صورت هایی با پیشانی باریک تر، مانند صورت های لوزی و مثلثی، عریض تر کردن فضای بین دو ابرو می تواند صورت را متعادل تر نشان دهد.

آرایش مناسب در انواع شکل صورت

روش 3: تشخیص شکل های اولیه صورت

1. چهره بیضی خود را با باریک شدن مخروطی آن تشخیص دهید

اگر صورت شما کشیده است، اما از ناحیه پیشانی تا فک کمی باریک تر می شود، شما احتمالا دارای صورت بیضی شکل هستید. صورت های بیضی شکل دارای طول 1.5 برابر عرض خود هستند.

صورت بیضی شکل

2. عرض یک سمت استخوان گونه تا سمت دیگر را برای تشخیص صورت گرد مشخص کنید

صورت های گرد دارای عریض ترین استخوان گونه از یک سمت تا سمت دیگر صورت هستند، و دارای پیشانی و فک گرد هستند. یک قانون مناسب دیگر این است که صورت گرد دارای طول (اندازه گیری از خط مو تا چانه) و عرض (اندازه گیری از استخوان گونه یک سمت تا استخوان گونه سمت دیگر صورت) برابر است.

روش تشخیص صورت گرد

3. پیشانی عریض و فک باریک را بررسی کنید تا صورت به شکل قلب مانند تشخیص داده شود

صورت های قلب مانند در ناحیه پیشانی عریض تر هستند، و همانطور که به سمت پایین صورت و چانه حرکت می کنید، باریک تر می شوند. پیشانی باید پهن تر از استخوان گونه، و چانه باید باریک تر از استخوان گونه و پیشانی باشد.

تذکر: این شکل از صورت اغلب دارای چانه های نوک تیز هستند.

روش تشخیص صورت قلبی

4. پیشانی و فک باریک را برای داشتن صورت لوزی شکل بررسی کنید

اگر صورت شما کشیده است، و استخوان گونه پهن ترین قسمت صورت شما است، و با حرکت به سمت پیشانی و چانه باریک تر می شود، شما داری صورت لوزی شکل هستید.

روش تشخیص صورت لوزی

5. با داشتن فک و پیشانی گرد، صورت کشیده را شناسایی کنید

صورت های کشیده، دارای طول بلندی هستند، اما همچنین در قسمت بالا و پایین صورت گرد می شوند. معمولا طول استخوان گونه از یک سمت تا سمت دیگر صورت دارای عرض برابر با فک است.

راه تشخیص صورت کشیده

6. صورت مربعی شکل را با عرض پیشانی و فک شناسایی نمایید

چهره های مربعی معمولا دارای عرض برابر و حتی بزرگ تر از استخوان گونه هستند. چهره های مربعی شکل معمولا پیشانی عریض نیز دارند. شیب آنها از گوشه های فک تا چانه ملایم است و چانه معمولا به جای گرد و یا نوک تیز بودن، به نسبت پهن است.

روش تشخیص صورت مربعی شکل

7. بررسی کنید که آیا فک مربعی همراه با صورت کشیده است

همانند صورت های گرد، صورت های مربعی اغلب دارای طول و عرض برابر هستند. اگر شما دارای صورت مربعی با طول بزرگ تر هستید، صورت شما به جای مربعی، مستطیلی شکل است.

روش تشخیص صورت مستطیلی شکل

8.  با بررسی فک عریض تر، مثلثی بودن صورت خود را تشخیص دهید

فک مربعی همچنین می تواند یک ویژگی صورت مثلثی شکل باشد. اگر پیشانی و استخوان های گونه به میزان قابل توجهی باریک تر از فک است، صورت شما مثلثی شکل است.

روش تشخیص صورت مثلثی شکل

منبع: wikihow

از
14
رای