روش رشد و نگهداری انواع گل مرجان + هرس و تکثیر گیاه فرفیون

روش رشد و نگهداری انواع گل مرجان + هرس و تکثیر گیاه فرفیون معرفی گیاه فرفیون؛ شرایط نگهداری گل مرجان فرفیون؛ نحوه رشد و مراقبت از گیاه فرفیون، روش هرس کردن، مناطق رشد تکثیر و انواع گل مرجان فرفیون در سلام دنیا بخوانید.

از گیاهان مقاوم با رشد بسیار خوب می توات به گیاه فرفیون اشاره کرد، در این مطلب از سلام دنیا درباره گیاه فرفیون، نحوه رشد و مراقبت از فرفیون ها ، هرس کردن، مناطق رشد و انواع آنها صحبت خواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید.

نحوه رشد و مراقبت از گیاه فرفیون

  • نام رایج: فرفیون ، مرجان
  • نوع: چند ساله
  • مناطق: محدوده 4-10; همیشه سبز در مناطق جنوبی
  • مکان رشد: آفتاب کامل تا نیمه سایه
  • خاک: دارای زهکشی خوب
  • هشدار: شیره آن یک محرک قوی است‌.

حتما بخوانید: شرایط نگهداری و روش مراقبت از گل هیدرانسیا


فرفیون هاگیاهان چند ساله هستند و‌ همچنین آسان رشد می کنند و مقاوم هستند و مشکلات کمی دارند. فرفیون ها که به دلیل برگ های رنگارنگ و گل های زیبا محبوب است، گیاهانی عالی برای باغ های صخره ای، مراتع و غیره است. با بیش از 2000 نوع، مطمئناً یکی را پیدا خواهید کرد که بدون توجه به منطقه شما، در باغ شما رشد می کند.

نحوه رشد و مراقبت از فرفیون ها

مراقبت از فرفیون ها:

تکثیر گل مرجان

برخی از آنها کوتاه‌مدت هستند (با وجود این، کاملاً ارزش رشد را دارند) و باید هر دو تا سه سال یک‌بار تقسیم یا تکثیر شوند، در اوایل پاییز یا بهار باید این کار را انجام دهید.

بسیاری از آنها از قطع شدن سخت، حداقل به میزان یک سوم، پس از پایان گلدهی نیاز دارند. این باعث می‌شود که کاشت‌ دیگر نتوانند به خوبی رشد کنند و باعث ترغیب شاخ و برگ‌های تازه می‌شود.

مراقبت از فرفیون ها

نحوه هرس کردن فرفیون ها

  • ساقه های آسیب دیده را در اوایل بهار کوتاه کنید تا گیاه مرتب و سالم بماند.
  • ساقه ها را بلافاصله پس از شکوفه دادن در پایه برش دهید.
  • با دقت این کار را انجام دهید، احتمالاً شاخه های جدیدی ظاهر می شوند که می خواهید آنها را حفظ کنید.

هنگام دست زدن به فرفیون ها دستکش بپوشید و شیره شیری رنگی که روی پوستتان است را سریع بشویید، زیرا یک محرک قوی است. شیره‌ها همچنین باعث سمی شدن می‌شوند، بنابراین اگر بچه‌و حیوانات خانگی دارید، حواستان باشد، اگرچه من سال‌ها فرفیون داشتم و گربه‌های باغ بدون هیچ مشکلی در کنار هم زندگی می‌کنند - شاید بوی بد گیاهان مانع از به‌نظر رسیدن یک خوراکی خوشمزه شود.


حتما بخوانید: نگهداری و مراقبت از گیاهان و درختچه ها در زمستان


مناطق رشد فرفیون ها

فرفیون های چند ساله از نظر مقاوم  بودن متفاوت هستند، برخی از گونه ها در مناطق جنوبی همیشه سبز هستند اما فقط در مناطق شمالی مقاوم هستند. انواع دیگر بهتر است به صورت یکساله رشد کنند.

مناطق رشد فرفیون ها

شرایط نگهداری از گیاه فرفیون

قرار گرفتن در معرض نورخورشید یا سایه؟

فرفیون ها به طور کلی عاشق آفتاب هستند، اگرچه برخی از آنها سایه جزئی را تحمل می کنند. آنهایی که شاخ و برگ‌های بنفش تیره یا قرمز دارند، اگر در آفتاب کامل کاشته شوند، رنگ‌های تیره تری خواهند داشت. تعداد بسیار کمی از آن‌ها در واقع حداقل سایه‌های رنگارنگ را ترجیح می‌دهند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند در نور آفتاب درخشان در شمال رشد کنند، اما به سایه‌ای در نور جنوب نیاز دارند. Euphorbia amygdaloides var. robbiae یک انتخاب محبوب است که به خوبی در سایه رشد می کند.

خاک مناسب فرفیون ها:

یکی از مزایای اصلی رشد فرفیون ها، تحمل آن ها به خشکی است، بنابراین زهکشی خوب مهم است، اگرچه تعداد کمی مانند E. griffithii 'Dixter' و E. dulcis 'Chameleon' رطوبت بیشتری را نسبت به دیگران ترجیح می دهند. فرفیون ها همچنین در مورد خاک حساس نیستند و بیشتر آنها می توانند خاک های شنی و متوسط ​​​​را تحمل کنند. برای بعضی از فرفیون ها که تمایل به  گسترش دارند، خاک های حاصلخیز می تواند آنها را تشویق کند تا فراتر از مرزهای خود گسترش یابند، بنابراین لاغر نگه داشتن آن هاباعث کنترل می شود. اما اگر می خواهید E. amygdaloides var. robbiae زمین بیشتری را سریعتر بپوشاند، خاک آلی غنی همه چیز را شروع می کند.

خاک مناسب فرفیون ها

انواع گیاه فرفیون ها

نام لاتین غنایی آنها (euphorbia) و نام رایج آن ها (spurge) نشان دهنده ماهیت دوگانه فرفیون هاست - ظریف و در عین حال سخت. مواردی که در اینجا مورد بحث قرار می‌گیرند انواع چند ساله مقاوم هستند، اما این جنس همچنین شامل ساکولنت‌هایی مانند کاکتوس مدادی، مناطق استوایی مانند پوانستیا و درختچه‌هایی با خارهای تیز و شرور است.


حتما بخوانید: شرایط نگهداری انواع کاکتوس رنگی طبیعی، گلدار و گوشتی در منزل


این گیاه خارق العاده که به عنوان یک نهال از Euphorbia characias در باغی در تاسمانی کشف شد، دارای برگ‌ها و گل‌های متنوع است که سبز مایل به آبی را با سفید کرمی ترکیب می‌کند. ساقه های عمودی جنگلی از برگ های خطی هستند که یک تپه بوته ای متراکم را تشکیل می دهند. در بهار تا اوایل تابستان، سرهای بزرگ گل روی ساقه های 2 تا 3 فوتی، زرد کم رنگ و کرم، با مرکز پاپیون های سبز کوچک معلق می شوند. همیشه سبز که در آن زمستان معتدل است.

Euphorbia polychroma 'Bonfire' با نام مناسب در فصل بهار با شاخ و برگ هایی که سبز، زرد و نارنجی را در هم می آمیزد، به سرمه ای، شرابی و ماهاگونی برای نمایش تابستان تا پاییز تغییر می کند - تضادی عالی برای شکوفه های طلایی-شارتروس. در شمال کاملاً آفتاب می گیرد، در جنوب در قسمت سایه. فرفیون نیاز به تقسیم و هرس کردن  در اواخر تابستان دارد.

فرفیون های مقاوم در سراسر قاره و اروپا بسیار محبوب شده اند،ریشه های تنومند ساقه های برگدار آنها، مانند بسیاری از گیاهان بزرگ. گونه های جدیدتر دارای برگ ها و سر گل های رنگارنگ، به رنگ شرابی، مسی، راه راه سفید مایل به کرم، بنفش بادمجانی و سبز آبی یخی هستند.

گل ها یکی از دلایل زیبایی و یکی از اشتراکات خانواده فرفیون ها هستند. بارزتر از شکل پر زرق و برق پوانستیا ، قسمت های زیبا و جلب کننده ان در واقع گل هانیستند، بلکه برگ های اصلاح شده ان هستند. شکوفه های ان ریز هستند و به طور مشخص ظاهری غیر گلدار دارند. یکی از مزایای داشتن برگ این است که سرهای گل تا مدت ها پس از اینکه گل ها کار خود را انجام دادند همچنان خودنمایی می کنند. ی

کی دیگر از عوامل رایج در میان فرفیون ها شیره رنگی است که در رگ های آن وجود داردکه سمی است و پوست را تحریک می کند. اما آنچه آنها را سمی می کند آنها را در برابر گوزن مقاوم می کند، یک امتیاز بزرگ. به این موارد مقاوم به خشکی و گرما، گلدهی طولانی مدت و نگهداری کم را اضافه کنید، یک گیاه چند ساله بدون پژمردگی خواهید داشت.

انواع گیاه فرفیون ها

در حالی که بیشتر فرفیون ها دائمی هستند، سری Diamond® گیاهان ترکیبی یکساله هستند که  برگ های گل سفید ریز را در بالای شاخ و برگ سبز نیزه‌ای شکل جذاب تولید می‌کنند. این رقم منحصر به فرد و برنده جوایز، که ارتفاع و عرض آن به 12 تا 18 اینچ می رسد، از کاشت تا یخبندان بی وقفه شکوفا می شود.

فرفیون های Diamond® مقاوم و تقریباً نیاز به نگهداری ندارند، در برابر گرما و خشکی مقاوم هستند و در آفتاب تا نیمه سایه رشد می کنند. این گیاهان  به خوبی با بسیاری از گیاهان یکساله دیگر ترکیب می شوند. می توانید از فرفیون ها در سبدها و جعبه های پنجره،  برای لبه مسیرها و حاشیه ها استفاده کنید.

سخن آخر

از گیاه فرفیون در کشور ما به نام مرجان نیز یاد می شود. امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.


مقالات مرتبط:

شرایط نگهداری و روش تکثیر گیاه برگ انجیری (مونسترا البو)

شرایط نگهداری و روش مراقبت از درخت افرای ژاپنی از آسیب زمستاناز
2
رای