6 علت شایع و اصلی زرد شدن و ریزش برگ گیاهان خانگی

6 علت شایع و اصلی زرد شدن و ریزش برگ گیاهان خانگی زرد شدن برگ گیاهان منزل شما می تواند به دلایل زیادی اتفاق بیفتد. آبیاری بیش از حد یا کم آبی یکی از شایع ترین علل زرد شدن برگ های گیاه است. اگر گیاه گلدانی دارید که برگ های آن زرد شده است، باید خاک گلدان را بررسی کنید.

آبیاری، مواد مغذی و ویروس ها همگی می توانند در زرد شدن برگ گیاه نقش داشته باشند. زرد شدن برگ گیاهان منزل شما می تواند به دلایل زیادی اتفاق بیفتد. برخی اوقات علت آن مشخص است، به این معنی که می توانید آن را تشخیص دهید و فوراً رفع کنید. اما گاهی اوقات پیدا کردن علت آن مشکل می شود. در بعضی موارد، باید هر بار چیزی را تغییر دهید تا اینکه ببینید وضعیت گلدان شما بهتر می شود. حتی پس از رفع مشکل، هنوز هم احتمال دارد که برگ های زرد با گذشت زمان بیفتند. نگران نباشید، وقتی که گیاه شما دوباره سلامت خود را بدست آود، احتمالاً برگ های جدید در فصل رشد بعدی جایگزین می شوند. پرورش گیاه همیشه صبر و حوصله می طلبد. تمام تلاش خود را برای از بین بردن علت زرد شدن برگ ها انجام دهید، سپس منتظر بمانید تا ببینید چه اتفاقی می افتد.

6 علت شایع زرد شدن برگ گیاهان خانگی

1. میزان رطوبت

آبیاری بیش از حد یا کم آبی یکی از شایع ترین علل زرد شدن برگ های گیاه است. در مورد گیاهان گلدانی، بسیار مهم است که شما تنها به اندازه نیاز گیاه آن را آبیاری کنید. اگر گیاه گلدانی دارید که برگ های آن زرد شده است، باید خاک گلدان را بررسی کنید. آیا خیلی خیس است؟ یا خیلی خشک است؟

  • اگر آب کافی به گیاه نرسد، برگ های آن شروع به ریزش می کند (برگ ها محل تبخیر آب  هستند) تا گیاه بتواند آب را در خود ذخیره کند. اگرچه قبل از ریزش، برگ ها به طور معمول زرد می شوند. اگر خاک گلدان شما خشک است و این اتفاق می افتد، باید در نظر داشته باشید که گیاه را به طور مرتب آبیاری کنید.
  • آبیاری بیش از حد، می تواند به همان اندازه به برگ آسیب برساند. هنگامی که خاک به خوبی زهکشی نشود، آبیاری بیش از حد باعث اشباع خاک از آب می شود و سیستم ریشه به معنای واقعی خفه می شوند. بدون اکسیژن، ریشه ها شروع به مردن می کنند.

دلایل زرد  شدن برگ گیاهان خانگی

2. پیر شدن طبیعی

همانطور که سن بعضی از گیاهان بیشتر می شود، برگ های پایینی شروع به زرد شدن و ریختن می کنند. این تنها یک قسمت عادی از رشد آنهاست. این مسئله به خصوص در گیاهان شاخ و برگ دار دیده می شود مانند دیفن باخیا و دراسنا که از گیاهان خانگی محبوب هستند. در این موارد نگران نباشید. اگر گیاه دارای ساقه بلند و برگ های دور از هم است، ساقه اصلی را هرس کنید تا به تقویت رشد و شکوفه های جدید کمک کنید.

3. جریان هوای سرد

جریان هوای سرد روی گیاهان گرمسیری اغلب باعث زرد شدن و ریزش برگ ها می شود. این حالت با دوره های کوتاه مدت قرار گرفتن در معرض سرمای شدید که موجب کاملاً قهوه ای یا پژمرده شدن برگ ها و ظاهر شدن نقاط شفاف روی آن می شود، متفاوت است. اگر گیاه شما در تابستان در نزدیکی دریچه تهویه مطبوع یا در زمستان کنار یک پنجره قرار دارد، آن را به مکانی که تغییر دمای کمتری دارد منتقل کنید. به آن توجه کنید تا ببینید آیا میزان برگ های زرد آن بیشتر می شود یا نه. همچنین ایده خوب این است که آب روی گیاهان استوایی اسپری کنید تا باعث افزایش رطوبت شود.

علت زرد شدن و ریزش برگ ها

4. کمبود نور؛ از علل زرد شدن برگ گیاهان

گیاهانی که نور بسیار کمی دریافت می کنند، اغلب برگ های پایین تر آن قبل از اینکه بریزد شروع به زرد شدن می کند. اگر گیاه شما این مشکل را دارد، نشانه هایی وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید. گیاهانی که به خاطر کمبود نور شروع به زرد شدن می کنند، به طور معمولی در سمتی که دور از منبع نور هستند دچار زردی برگ ها می شوند. در عوض، برگ های نزدیک پنجره همه نور را می گیرد و مانع از رسیدن آن به سمت دیگر می شود. اگر اینطور است، گیاه را به نقطه ای آفتابی تر منتقل کنید و ببینید که چه می شود. اگر در زمستان نور کافی به منزل شما نمی رسد، ممکن است لازم باشد از نورهای مصنوعی برای گیاه استفاده کنید.

5. کمبود مواد غذایی

در صورتی که گیاه میزان مواد مغذی کافی دریافت نکند، برگ های آن ممکن است زرد بشوند. اگر گلدان با آب سخت آبیاری شود، این وضعیت می تواند به خاطر وجود کلسیم زیاد در آب یا کمبود نیتروژن اتفاق بیفتد. در صورت بروز این مشکل، ممکن است بالاترین برگ های گیاه زرد شوند. در موارد دیگر، ممکن است شما یک الگوی غیر معمول از زرد شدن برگ ها را داشته باشید. به عنوان مثال، رگبرگ ها ممکن است تیره باشند و بافت بین آنها زرد شود. مواد مغذی مورد نیاز گیاهان بر اساس گونه های مختلف متفاوت است و بعضی انتخابی تر از بقیه هستند. بسیار مهم است که این مسئله به درستی تشخیص داده شود، در غیر این صورت ممکن است گیاهی را که قابل برگشتن به وضعیت سلامت باشد را از بین ببرید.

داشتن الگوی غیر معمول از زرد شدن برگ ها نشان دهنده چیست

6. عفونت ویروسی, از عوامل اصلی زرد شدن برگ گیاهان

اگر گیاه شما دارای عفونت ویروسی باشد، ممکن است لکه های زرد رنگ روی برگ های آن ایجاد شوند. این ممکن است با تغییر شکل برگ ها و ساقه ها و همینطور تغییر رنگ گل ها همراه باشد. عفونت های ویروسی در گیاهان قابل درمان نیستند و می تواند تمام گیاهان نزدیک را نیز آلوده کند. هر چند ممکن است که ناراحت کننده باشد، اما اگر گمان می کنید یکی از گلدان های شما آلوده است باید آن را دور بیندازید. قبل از استفاده از هر نوع ابزار هرس و گلدان آنها را بشویید و ضد عفونی کنید.  

از
2
رای