15 کاربرد باورنکردنی و بی نظیر وازلین که باید بدانید

15 کاربرد باورنکردنی و بی نظیر وازلین که باید بدانید وازلین دوست دیرین پوست های خشک و آسیب دیده است. وازلین با بستن موقت منافذ پوست آن را مرطوب نگه میدارد. این مرطوب کننده توسط روبرت آگوست در سال 1869 ابداع شد.

وازلین، این نمونه ی کلاسیک و ارزان می تواند جایگزین سایر محصولات زیبایی شود. احتمالا از زمانی که کودک بودید وازلین را در قفسه ی داروها داشتید و در مواقع سوختگی، خشکی پوست و خارش و سوزش از آن استفاده می کردید. جای تعجب نیست که این مرهم از سال 1865 در آمریکا بوده است. اما با وجود این همه محصولات زیبایی و بهداشتی که به بازار آمده ممکن است با خود بگویید که آیا من واقعا به این محصول قدیمی نیاز دارم؟ پاسخ کوتاه و مثبت است. این محصول فوق العاده و ارزان بیش از آنچه که فکرش را بکنید موثر است. قبل از آنکه از مصارف وازلین بگوییم باید چند نکته را روشن کنیم.

وازلین (نفت ژله ای) چیست؟

این ماده اولین بار در اواسط  قرن 18 کشف شد زمانیکه محصولات بر پایه ی روغن شکل می گرفتند. شیمی دانی که بعدها اولین کارخانه ی وازلین را باز کرد به تصفیه ی این ماده برای رسیدن به فرمول خالص پرداخت. اما قبل از تصفیه، این ماده حاوی ترکیبات سرطان زا بود که منجر به سرطان می شد و به همین دلیل است که ارزش خودش را در سال های اخیر از دست داد و مرکز مشاجرات بود.

کاشف وازلین

آیا وازلین سرطان زاست؟ 

برای شنیدن نظریات متخصصین پوست با چند تن از آنان صحبت کردیم و نتیجه عدم نگرانی از سرطان زا بودن آن بود. دکتر مارنیا پردو می گوید که مطالعات پزشکی اثری از سرطان را نشان نمی دهد. امروزه فرمول آن اصلاح و آزمایش شده و پاک تر و سالم تر از قبل است. دکتر اسکات راکت و نوریج امبسدور توافق نظر دارند که مصرف کوتاه یا بلند مدت وازلین منجر به سرطان و سایر خطرات نمی شود و دکتر راکت برای اطمینان بیشتر می گوید که گزارش سرطان زا بودن آن در جایی ثبت نشده. اما برای خرید محصول با کیفیت باید آن را حتما از جای معتبر تهیه کنید. یک تیم محیطی به بررسی تاثیرات محصولات برندی همچون وازلین پرداختند، ماده ی سازنده ی وازلین که سه بار تصفیه و خالص شده بود خطر سرطان زا بودن آن به صفر درصد رسید.

تاثیر وازلین چگونه است؟

وازلین برای محافظت از پوست بویژه پوست یا لب های خشک و ترک خورده صد در صد موثر است. پوشش عمیق وازلین با محافظت از پوست سبب آب رسانی و عدم خشکی پوست می شود.

وازلین برای پوست صورت چرب

اگر اثر منفی وازلین را دیدید مصرف آن را قطع کنید. اگرچه وازلین فاقد چربی است اما آن را بر روی پوست صورت استعمال نکنید اگر که پوستتان مستعد آکنه است. دکتر راکت می گوید چون وازلین ماده ای چسبناک و روغنی است بهتر است که آن را بر روی پوست بویژه پوست های چرب نزنید.

وازلین برای صورت

وازلین برای زیبایی شما

1- وازلین برای پاک کردن آرایش

شما می توانید با مقداری وازلین آرایش چشمان خود را پاک کرده و اضافه ی آن را به آرامی بر نواحی خشک اطراف چشم ها بمالید فقط احتیاط کنید که داخل چشم نشود.

2- ترمیم ترک خوردن لب ها با وازلین 

مقداری شکر به وازلین افزوده و به لب خود بمالید در عرض چند ثانیه ترک ها از بین می روند.برای مرطوب نگه داشتن لب از این ماده شیرین بزنید.

3- وازلین برای ابرو 

محصول مخصوص ابرو را فراموش کردی یا می خواهی طبیعی تر به نظر برسی؟ برای درخشان و پرپشت شدن ابروها با انگشت یا برس کوچک مقداری وازلین بر روی آن بزنید.

4- وازلین برای درخشش صورت 

برای تازه و مرطوب نگه داشتن پوست خود مقداری وازلین بر گونه های خود زنید و بدرخشید.

5- وازلین، مانیکور عالی خانگی

قبل از لاک زدن، به کناره های ناخن ها وازلین بمالید. حتی اگر به اشتباه لاک بزنید، اطراف ناخن رنگی نمی شود.

6- حفاظت از پوست به هنگام رنگ مو

اگر به رنگ کردن مو علاقه دارید بهترین راه برای رنگی نشدن و تمیز ماندن پوست،مالیدن وازلین به دور موها،بالای گوش و پشت گردن است.

7- درمان ترک پاشنه ی پا با وازلین

فصل صندل پوشیدن از راه می رسد برای هواخوری پاهایتان بپوشید. قبل خواب وازلین را به ترک خشک پا بمالید و روی آن جوراب بپوشید.

8- جلوگیری از ساییدگی ران

دونده ها، ورزشکاران یا کسانی که زیاد در معرض آب و هوای گرم و خشک پیاده روی می کنند، می دانند که سایش ران روز خوبشان را خراب می کند. طبق توصیه ی آکادمی امراض پوستی آمریکا وازلین روشی ارزان برای جلوگیری از سایش است. آن را به نواحی آسیب پذیر، میان ران ها و زیر بغل خود بزنید.

9- ماندگاری بوی عطر وازلین

اگر قبل از عطر زدن وازلین را بر روی نبض،مچ دست،پشت گوش،پشت زانو و حتی روی قوزک پا بزنید باعث ماندگاری بیشتر بوی عطر می شود.

10- حفاظت از پوست خشک

اگر از وازلین برای رطوبت پوست استفاده نمی کنید بهتر است هر شب از آن برای جلوگیری از ترک و خشکی بزنید.

11- وازلین برای مژه ها

اگر با ریمل زدن مشکل دارید با برسی کوچک مقدار کمی از وازلین را بر روی مژه های خود بمالید تا آنها را بلند و پرپشت کند.

12- ماندگاری آرایش

دکتر راشل رادمن می گوید درست روز بعد از آنکه همکارانم به فرمول آرایشی دست یافتند من آنها را درون یک شیشه با هم ترکیب کرده و کرمی ساختم که صبح ها به گونه هایم می زنم.

13- آسان باز شدن درب لاک ناخن

اگر با پنبه ی آغشته به وازلین به دور سرپوش لاک بزنید مانع از سفت شدن درب آن می شود و دفعات بعدی راحت تر باز می شود.

14-  وازلین برای گوش 

اگر زیاد شنا می کنید دو تیکه پنبه را به وازلین آغشته کرده و قبل از شنا درون گوش ها قرار دهید تا رطوبت ناخواسته وارد گوش نشود.

15- نو کردن کفش های کهنه با وازلین 

مقداری وازلین را بر روی پارچه ای نرم زده و کفش های کهنه و چرمی را با آن بسابید. این کار باعث برق کفش شده و دیگر اثری از کهنگی نمی ماند.

کاربرد وازلین

از
5
رای