طرز تهیه آبگوشت بزباش خوشمزه و مجلسی همدانی مرحله به مرحله

طرز تهیه آبگوشت بزباش خوشمزه و مجلسی همدانی مرحله به مرحله آبگوشت بزباش یکی از آبگوشت های مجلسی و سنتی ایرانی می باشد. این آبگوشت در بیشتر شهرهای ایران تهیه می شود. شما می توانید این غذا را برای نهار به همراه نان و سبزی سرو کنید.

آبگوشت بزباش یکی از غذاهای سنتی ایرانی است که شهرت جهانی دارد. این آبگوشت شبیه قورمه سبزی می باشد با این تفاوت که داخل آن سیب زمینی است. شهرت این غذا بیشتر در همدان است. کمتر کسی پیش می آید که طعم و مزه آبگوشت را دوست نداشته باشد. اکثر ایرانی ها عاشق غذاهای سنتی و اصیل هستند. مخصوصا در روزهای تعطیل که دور هم جمع می شوند. همیشه ما ایرانی ها دوست داریم در کنار خانواده یک غذای فوق العاده بخوریم و چه بهتر که یک آبگوشت با طعم متفاوت و شبیه قرمه سبزی باشد که بسیار محبوب است. آبگوشت همان طور که از اسم آن پیداست دارای خاصیت ها و پروتئین های زیادی می باشد. حتما این دستور پخت عالی را امتحان کنید. امروز قصد داریم طرز تهیه آبگوشت بزباش را در سلام دنیا آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم برای آبگوشت بزباش همدانی خوشمزه و ساده به سبک سنتی

گوشت270 گرم
پیاز180 گرم
لوبیا200 گرم
تره60 گرم
جعفری60 گرم
شنبلیله30 گرم
سیب زمینی2 عدد
دنبه50 گرم
فلفل سیاه1 قاشق غذا خوری
زردچوبه1 قاشق غذا خوری
نمک1 قاشق غذا خوری
لیموعمانی2 عدد

دستور پخت آبگوشت بزباش همدانی خوشمزه و ساده به سبک سنتی

1

طرز تهیه آبگوشت بزباش مرحله به مرحله

مرحله اول: ابتدا لوبیا ها را از شب قبل خیس کنید و هر چند ساعت آب آن را عوض کنید. و پیاز را شسته و پوست کنید و روی تخته برش نگینی خرد کنید. سپس سبزی ها را بشورید و آن ها را خرد کنید.

طرز تهیه آبگوشت بزباش با گوشت گوسفندی
2

مرحله دوم: تفت مواد

در قابلمه مناسب روغن بریزید و بگذارید روی شعله ملایم، سپس پیاز های نگینی شده را داخل قابلمه بریزید مقداری زردچوبه به پیاز اضافه کنید. اجازه دهید طلایی شود. سپس گوشت و دنبه را به پیاز اضافه کنید. مقداری فلفل سیاه به گوشت بزنید تا طمع خوبی بگیرد. سپس سبزی را با پیاز تفت دهید تا خامی آن گرفته شود و رنگ سبزی کمی تیره شود.

3

مرحله سوم: افزودن لوبیا

توجه کنید در آبگوشت بزباش از لوبیا قرمز به جای نخود استفاده می شود. لوبیا های از قبل خیس خورده را در صافی رد کنید تا آب آن ها کشیده شود. سپس به مواد داخل قابلمه اضافه کنید و هم بزنید تا طعم مواد به خورد هم برود.

4

مرحله چهارم: پخت مواد

آب ولرم را در قابلمه مواد بریزید و 3/4 قابلمه را آب پر کنید. شعله را زیاد کنید تا آب به جوش بیاید. سپس درب قابلمه را گذاشته و اجازه دهید به مدت 2 تا 3 ساعت گوشت و لوبیا بپزد.

طرز تهیه آبگوشت بزباش
5

مرحله پنجم: آماده سیب زمینی

سیب زمینی ها را شسته و پوست بگیرید. آن ها را داخل قابلمه در حال پخت بریزید. مقداری نمک، آبغوره و لیمو عمانی به مواد اضافه کنید. توجه کنید سیب زمینی نمک غذا را جذب می کند به این دلیل در آخر نمک را به مواد اضافه کنید.

6

مرحله آخر: سرو آبگوشت بزباش

بعد از مدت 40 دقیقه سیب زمینی ها پخته شده است. نمک فلفل سیاه را اندازه کنید. توجه کنید آبگوشت به مقدار اندازه آب داشته باشد، نه خیلی آبکی و نه خیلی کم آب باشد. اگر هنوز آب آن زیاد بود درب قابلمه را بردارید و با شعله زیاد اجازه دهید آب آن کم شود و جا بیفتد. آبگوشت آماده است. می توانید با نون سنگک، سبزی خوردن و دوغ سرو کنید نوش جان

نکات مهم تهیه آبگوشت بزباش مجلسی:

  • قبل ار ریختن لیمو عمانی ها آن ها را با چاقو یک برش کوچک دهید.
  • می توانید از لوبیا چیتی به جای لوبیا قرمز استفاده کنید.
  • دمبه باعث جا افتادگی و لذیذی آبگوشت می شود.
  • می توانید از آبلیمو به جای آبغوره استفاده کنید.
  • از سبزی آماده قرمه استفاده کنید.
از
7
رای