طرز تهیه خورشت فسنجون خوشمزه و مجلسی با گوشت چرخ کرده

طرز تهیه خورشت فسنجون خوشمزه و مجلسی با گوشت چرخ کرده برای تهیه خورشت فسنجون با گوشت قلقلی یا گوشت چرخ کرده ، می توانید آموزش دستور پخت و طرز تهیه خورش فسنجان ساده و خوشمزه با گوشت را در بخش آشپزی سلام دنیا که در ادامه آمده است ببینید.

خورش فسنجان یک غذای اصیل ایرانی که در تمام قسمت های کشور؛ بنا به ذائقه و مواد غذایی آن منطقه طبخ می شود. در شهر های فارس زبان ایران اغلب فسنجان شیرین طبخ می شود ولی در گیلان به دلیل وجود رب انار ترش که در دسترسشان قرار دارد ترش پخته می شود؛ و در مازندران ملس طبخ می شود. خورشت فسنجان هم با مرغ و هم با گوشت درست می شود. این غذا بسیار قوی و مناسب برای فصول سرد سال است و جز دسته غذا های  مجلسی ما ایرانیان به حساب می آید. در بخش آشپزی از وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه خورشت فسنجان با گوشت قلقلی را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای خورش فسنجان

گردو200 گرم
گوشت چرخ کرده200 گرم
پیاز کوچک2 عدد
رب انار3 قاشق
روغن، نمک و فلفلبه میزان لازم
زعفران دم شده و دارچینبه میزان لازم

دستور پخت خورش فسنجان

1

طرز تهیه خورشت فسنجون با گوشت چرخ کرده

ابتدا گردو را دو مرتبه چرخ می کنیم. و یک پیاز را هم رنده کرده و آماده می گذاریم.

2

مرحله دوم تهیه خورش فسنجان

داخل قابلمه مناسبی کمی روغن ریخته و پیاز و گردو را به آن اضافه کرده و با کمی نمک، فلفل، دارچین تفت می دهیم. حالا رب انار را افزوده و روی گردو ها را آب جوش می ریزیم و اجازه می دهیم تا پخته و روغن بیندازد. اگر زمان زیاد دارید مقدار آب را کمی بیشتر بریزید. ولی اگر می خواهید در زمان کوتاهی فسنجان شما جا بیوفتد از آب کمتری استفاده کنید.

3

مرحله سوم تهیه فسنجان

پیاز دوم را هم رنده کرده آب آن را می گیریم به گوشت چرخ کرده افزوده و به همراه نمک، فلفل و زعفران حسابی ورز می دهیم. باید مواد منسجمی بدست آید در غیر این صورت یک ساعت در یخچال استراحت دهید. و بعد به اندازه یک گردو از مواد برداشته بین دو دست گلوله می کنیم و داخل تابه ای که کمی روغن ریخته ایم می گذاریم. تفت کوتاهی در حد اینکه فقط کمی انسجام پیدا کند می دهیم و بعد به خورشت اضافه می کنیم. و اجازه می دهیم 40 دقیقه هم خورشت به همراه گوشت بپزد و جا بیوفتد حالا خورشت ما غلیظ شده روی آن را قشری روغن گرفته و زمان آن است تا در کنار چلوی ایرانی سرو کنیم. نوش جانتون.

طرز تهیه خورشت فسنجون با گوشت قلقلی

نکات مهم و فوت و فن طرز تهیه خورشت فسنجون با گوشت چرخ کرده

  • گردو ها را برای روغن انداختن آسیاب کنید و یک روز قبل پخت در یخچال قرار دهید با این روش روغن بیشتری پس می دهد.
  • بهتر است از گردوی ایرانی استفاده کنید تا فسنجان طعمی را که باید داشته باشد.
  • بهتر است پیاز را به همراه گردو آسیاب کنید.
  • فسنجان را با مدت پخت طولانی طبخ کنید.
  • اضافه کردن زعفران و کمی دارچین به فسنجون طعم بی نظیری به آن می دهد.
  • اگر خورشتتان خیلی کم آب شد به جای آب تکه یخ اضافه کنید تا به روغن انداختن خورشت هم کمک کند.
  • برای تهیه خورشت فسنجانی متفاوت می توانید نیمی از گردو را حذف کرده و جایگزین آن از پسته و یا بادام آسیاب شده استفاده کنید.
از
20
رای