طرز تهیه مرغ شکم پر خوشمزه و مجلسی در فر و قابلمه به سبک شمالی

طرز تهیه مرغ شکم پر خوشمزه و مجلسی در فر و قابلمه به سبک شمالی در تهیه مرغ شکم پر گیلانی یا شمالی از سبزی های معطر محلی استفاده شده است. در ادامه می توانید آموزش دستور پخت و طرز تهیه مرغ شکم پر مجلسی و خوشمزه را ببینید. و این غذای عالی را در خانه تهیه نمایید.

مرغ شکم پر از دسته غذا های پر طرفدار و مجلسی است که برای مراسم خاص طبخ می شود. مرغ با مواد مختلفی چون گردو، رب انار، سبزی محلی یا کشمش، آلو، زرشک، پیاز داغ یا به شکل ساده با فلفل دلمه و لیمو و گوجه پر می کنند. یک شکل جذاب دیگر برای مرغ شکم پر، این است که شکم مرغ را با زرشک پلو زعفرانی پر می کنند. که داخل شکم مرغ برنج آبکش شده می ریزیم و در حین پخت مرغ برنج هم دم می شود. در بخش آشپزی از وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه مرغ شکم پر گیلانی را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای مرغ شکم پر

مرغ متوسط1 عدد
پیاز1 عدد
برگ سیر خرد شده2 قاشق
رب انار3 قاشق
گردو آسیاب شده1/2 پیمانه
سبزی محلی(چوچاق، خالواش، گشنیز، جعفری، ریحان)1/2 پیمانه
لیموترش1 عدد
نمک، فلفل، زردچوبهبه میزان لازم
روغنبه میزان لازم
زعفران دم شدهبه میزان لازم

دستور پخت مرغ شکم پر

1

طرز تهیه مرغ شکم پر شمالی

ابتدا مرغ را با زعفران، نمک، فلفل، زردچوبه ماساژ می دهیم و یک لیموی برش خورده داخل شکم مرغ قرار داده و به آن استراحت می دهیم، بهتر است از شب قبل این کار را انجام دهیم.

طرز تهیه مرغ شکم پر شمالی رستورانی
2

مرحله دوم مرغ شکم پر

پیاز را نگینی خرد می کنیم و داخل تابه ای با کمی روغن تفت می دهیم حالا به آن زرد چوبه، نمک، فلفل و سیر اضافه کرده و با حرارت کم تفت می دهیم .کمی بعد سبزی معطر، رب انار وگردو را هم افزوده و به مدت 10 دقیقه کاملا تفت می دهیم در نهایت زعفران را افزوده و از روی حرارت بر می داریم.

3

مرحله سوم مرغ شکم پر

حالا مرغ را از یخچال خارج کرده و لیموی داخل شکمش را درآورده و از مواد آماده که خنک شد داخل شکم مرغ پر می کنیم و پاهای مرغ را به هم نزدیک کرده و با نخ آشپزی به هم می بندیم تا از خارج شدن مواد جلوگیری کند. حالا زمان آن رسیده طبخ مرغ را به دو روش داخل فر و روی گاز به شما آموزش بدهیم.

4

طرز تهیه مرغ شکم پر در قابلمه (بدون فر)

قابلمه مناسب با سایز مرغ انتخاب می کنیم و مرغ را داخل آن قرار می دهیم به شکلی که مرغ خیلی آزاد نباشد و در مقدار کمی روغن دو طرف مرغ را کمی سرخ می کنیم. سپس دو لیوان آب جوشیده داخل ظرفی که مواد میانی داخلش بود ریخته مواد را حل کرده و روی مرغ می ریزیم و درب ظرف را گذاشته و به مدت 45 دقیقه اجازه می دهیم تا مرغ کاملا پخته آب آن کشیده شده و به اندازه یک استکان آب باقی بماند سپس در ظرف مناسب ریخته و در کنار چلوی ایرانی سرو می کنیم.

طرز تهیه مرغ شکم پر خانگی خوشمزه و مجلسی
5

طرز تهیه تهیه مرغ شکم پر در فر

برای طبخ در فر به روش بالا عمل می کنیم با این تفاوت که روی پیرکس را فویل پوشانده و با چاقو چند حفره روی آن ایجاد می کنیم و داخل فر با دمای200 درجه سانتی گراد به مدت 1 ساعت پخته و بعد از تست پختن فویل را برداشته و مرغ را کمی گریل می کنیم.

نکات مهم و فوت و فن طرز تهیه مرغ شکم پر شمالی مجلسی و خوشمزه خانگی

  • بهتر است که نیمی از گردوی گفته شده در دستور را کاملا آسیاب کنید و نیمی دیگر را کمی درشت تر بگذارید تا زیر دندان بیاید.
  • برای اینکه طعمی بهشتی را تجربه کنید بهتر است کره یا روغن محلی را جایگزین روغن کنید.
  • زعفران را غلیظ دم کنید تا عطر غذا را دو چندان کند.
  • بنا به سلیقه غذایی تان از رب انار ترش یا شیرین استفاده کنید.
  • در تهیه مرغ شکم پر از سبزی های معطر محلی استفاده شده در صورتی که در دسترس ندارید می توانید گشنیز، جعفری، نعنا و ریحان را جایگزین کنید و از طعم این غذا بی بهره نمانید.
از
8
رای