ایام البیض چه روزی است؛ نماز و اعمال ایام البیض ماه رمضان

ایام البیض چه روزی است؛ نماز و اعمال ایام البیض ماه رمضان ایام البیض چه روزی است؛ تاریخ دقیق ایام البیض ماه رمضان 1402 در تقویم هجری، شمسی، میلادی، کی هست، علت نامگذاری، نماز و اعمال ایام البیض و دعای مجیر در سلام دنیا بخوانید.

ایام البیض سه روز در هر ماه می باشد، که این سه روز در ماه های رجب، شعبان و رمضان اعمالی دارد که در این روزها سفارش شده است، در این مطلب از سلام دنیا درباره ایام البیض چه روزی است، تاریخ ایام البیض در تقویم سال 1402، تقویم هجری، شمسی، میلادی، علت نامگذاری ، نماز و اعمال ایام البیض صحبت خواهیم کرد.

ایام البیض چه روزی است

اَیامُ البیض در کتب لغت به معنای روزهای سفید می باشد و در کتب دینی به روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه قمری می گویند. در ادامه با تاریخ دقیق و اعمال سفارش شده در این سه روز بیشتر آشنا خواهیم شد.

ایام البیض

تاریخ ایام البیض ماه رمضان در تقویم سال 1402 چه روزی است

ایام البیض ماه رمضان در تقویم سه روز می باشد که در تقویم سال 1402 بدین شرح است:


حتما بخوانید: چرا امسال 2 تا ماه رمضان داریم


تاریخ دقیق ایام البیض ماه رمضان در تقویم هجری

13 ماه رمضان سال 1444

14 ماه رمضان سال 1444

15 ماه رمضان سال 1444

تاریخ دقیق ایام البیض ماه رمضان در تقویم شمسی

15 ماه فروردین 1402

16 ماه فروردین 1402

17 ماه فروردین 1402

تاریخ دقیق ایام البیض ماه رمضان در تقویم میلادی

4 ماه آوریل 2023

5 ماه آوریل 2023

6 ماه آوریل 2023

تاریخ ایام البیض ماه رمضان در تقویم سال 1402

علت نامگذاری ایام البیض چیست

ایام البیض به روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه‌های قمری مخصوصا ماه های رجب، شعبان و رمضان گفته می‌شود به این دلیل که در این 3 شب نور ماه از شب‌های دیگر بیشتر است و با غروب خورشید ماه طلوع، و تا طلوع خورشید نورافشانی می‌کند.

اعمال ایام البیض ماه رمضان چیست

اعمال شب سیزدهم

1. غسل کردن.
2. نماز چهار رکعتی که دو تا دو رکعت است خوانده شود به این طریق که در هر رکعت یکبار سوره حمد و بیست و پنج بار سوره توحید خوانده شود.
3. نماز دو رکعتی خوانده شود که در هر رکعت پس از سوره «حمد» سوره‌های «یس» و «تَبارَک المُلک» و «توحید» خوانده شود.

اعمال شب چهاردهم

1. خواندن نماز شب سیزدهم در شب چهاردهم نیز سفارش شده است به این صورت که نماز چهار رکعتی با دو سلام خوانده شود و در هر رکعت پس از سوره «حمد» سوره‌های «یس» و «تَبارَک المُلک» و «توحید» خوانده شود.

2. خواندن دعای مجیر در ایام البیض ماه رمضان، گناهانش آمرزیده می‌شود، هرچند به تعداد قطرات باران و برگ درختان و ریگ بیابان باشد.


حتما بخوانید: متن کامل دعای مجیر با معنی و خواص آن


اعمال ایام البیض

اعمال شب پانزدهم

1. غسل کردن

2.  خواندن شش رکعت نماز به سه سلام مانند نماز شب سیزدهم.

3. احیا گرفتن

4. زیارت امام حسین (ع)

5. خواندن نماز سی رکعتی که در هر رکعت یک بار حمد و ده مرتبه سوره توحید خوانده می شود

6. خواندن دوازده رکعت نماز که هر دو رکعت به یک سلام ختم می‌شود (6 نماز دو رکعتی) که در هر رکعت چهار مرتبه هر کدام از سوره های حمد، توحید، فلق، ناس و آیه الکرسی و سوره قدر خوانده می شود. همچنین بعد از هر سلام عبارت «اَللهُ اَللهُ رَبّی لااُشْرِک بِهِ شَیئا وَلا اَتَّخِذُ مِنْ دُونِه وَلِیاً» چهار بار می گویید.

اعمال روز پانزدهم

1. غسل کردن.

2. زیارت امام حسین علیه السلام.


حتما بخوانید: دعای روز اول تا سی ام ماه رمضان با ترجمه


3. خواندن نماز سلمان

4. خواندن نماز شش رکعتی به این صورت که سه نماز دو رکعتی خوانده شود که در هر رکعت پس از سوره «حمد» سوره‌های «یس» و «تَبارَک المُلک» و «توحید» خوانده شود.

4. خواندن «صد رکعت» نماز به این صورت که 50 نماز دو رکعتی خوانده شود که در هر رکعت پس از سوره «حمد» «ده مرتبه» سوره «توحید» خوانده شود.

5. خواندن چهار رکعت نماز به دو سلام، و بعد از سلام گفته شود: «اَللّهُمَّ یا مُذِلَّ کلِّ جَبّارٍ؛ وَ یا مُعِزَّ الْمُؤْمِنینَ اَنْتَ کهْفی حینَ تُعْیینِی الْمَذاهِبُ؛ وَ اَنْتَ بارِئُ خَلْقی رَحْمَةً بی‌وَ قَدْ کنْتَ عَنْ خَلْقی غَنِیاً وَ لَوْ لارَحْمَتُک لَکنْتُ مِنَ الْهالِکینَ وَ اَنْتَ مُؤَیدی بِالنَّصْرِ عَلی اَعْداَّئی وَ لَوْ لانَصْرُک اِیای لَکنْتُ مِنَ الْمَفْضُوحینَ یا مُرْسِلَ الرَّحْمَةِ مِنْ مَعادِنِها وَ مُنْشِئَ الْبَرَکةِ مِنْ مَواضِعِها یا مَنْ خَصَّ نَفْسَهُ بِالشُّمُوخِ وَالرِّفْعَةِ فَاَوْلِیاَّؤُهُ بِعِزِّهِ یتَعَزَّزُونَ وَ یا مَنْ وَضَعَتْ لَهُ الْمُلُوک نیرَ الْمَذَلَّةِ عَلی اَعْناقِهِمْ فَهُمْ مِنْ سَطَواتِهِ خاَّئِفُونَ اَسئَلُک بِکینُونِیتِک الَّتِی اشْتَقَقْتَها مِنْ کبْرِیاَّئِک وَ اَسئَلُک بِکبْرِیاَّئِک الَّتِی اشْتَقَقْتَها مِنْ عِزَّتِک وَ اَسئَلُک بِعِزَّتِک الَّتِی اسْتَوَیتَ بِها عَلی عَرْشِک فَخَلَقْتَ بِها جَمیعَ خَلْقِک فَهُمْ لَک مُذْعِنُونَ اَنْ تُصَلِّی عَلی مُحَمَّدٍ وَ اَهْلِ بَیتِهِ»

6. انجام اعمال ام داود توصیه شده است.

سخن آخر

ایام البیض در زبان فارسی معادل روزهای سفید می باشد که در این سه روز در ماه های دیگر سال نیز روزه گرفتن جزء اعمال مستحبی می باشد.


مقالات مرتبط:

متن دعای ام داوود با معنی با خواص و اعمال آن

اعمال شب های قدر + فایل صوتی جوشن کبیر

دانلود فایل صوتی دعای مجیر با صدای استاد مهدی سماواتیاز
6
رای