دعای قبل از خواب؛ ذکر و سوره آرامش بخش و دعای رفع بی خوابی

دعای قبل از خواب؛ ذکر و سوره آرامش بخش و دعای رفع بی خوابی دعای قبل از خواب ؛ دعا برای رفع بی خوابی و ذکرهایی برای آرامش در خواب و داشتن خواب راحت، سریع و بدون کابوس؛ چهار عمل قبل از خواب، مناجات و سوره قبل از خواب در سلام دنیا بخوانید.

در روایات و احادیث اعمالی قبل از خواب سفارش شده است که ضمن انجام آنها خوابی راحت در دنیای کنونی و دنیای آخرت خواهیم داشت، در این مطلب از سلام دنیا درباره چهار عمل قبل از خواب، ذکرها، سوره ها، مناجات قبل از خواب و دعا برای رفع بی خوابی صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

چهار عمل قبل از خواب چیست

در روایات آمده که پیامبر اکرم (ص) به یگانا دخترش فاطمه زهرا (س) سفارش فرموده که قبل از خواب چهار عمل را انجام دهی : 1- قرآن را ختم كنی 2- پيامبران را شفيع خود گردانی 3- مؤمنين و مؤمنات را از خود راضی و خشنود سازی 4- حج واجب و عمره را به جا آوری .


حتما بخوانید: بهترین دعاهای معجزه گر ازدواج با معشوق


و چون حضرت فاطمه زهرا (س) در جواب فرمودند که: " ای رسول خدا(ص) مرا به چهار عمل بزرگ سفارش فرمودی که در این وقت محدود توان و فرصت انجام آنها را ندارم؟ " آنگاه پیامبر با تبسمی که بر لب داشتند به او فرمودند: " ای فاطمه جان! هرگاه قبل از خواب سه مرتبه سوره اخلاص «قل هو الله احد» را بخوانی، گویا قرآن را ختم کرده ای، هرگاه بر من و پیامبران پیشین من دورود فرستی همه ما شفیعان تو خواهیم بود، ( منظور از پیامبر ذکر صلوات می باشد) «اللهم صل علی محمد و آل محمد و علی جمیع الانبیاء و المرسلین» هرگاه برای برادران و خواهران دینی و با ایمان خود طلب آمرزش و مغفرت نمایی، همگی آنها را از خود راضی و خشنود ساخته ای، مانند ذکر این استغفار: «اللهم اغفر للمؤمنین و المؤمنات» و هرگاه بگویی: «سبحان الله و الحمدلله، ولا اله الا الله و الله اکبر» گویا حج تمتع و حج عمره گزارده ای. از آن پس حضرت فاطمه (س) این چهار عمل را هر شب قبل از خواب انجام می دادند. 

چهار عمل قبل از خواب چیست

ذکرهایی برای آرامش در خواب

برای کسب آرامش به فرموده امام صادق (ع ): هنگام خواب سه بار ذكر زير را بگويید، مانند روزى كه از مادر متولد شده است، از گناهان بيرون مى آيد:

«الحمد لله الذى علا فقهر، و الحمد لله الذى بطن فخبر، والحمد لله الذى ملك فقدر، و الحمد لله الذى يحيى الموتى و يميت الاحياء و هو على كل شى ء قدير.» 

«همه ثناها مخصوص خداوندى است كه پيروز و غالب است ، همه ثناها مخصوص خداوندى است كه دانا به نهان و آشكار همه چيزى است ، همه ثناها مخصوص خداوندى است كه مالک و توانا است ، همه ثناها مخصوص خداوندى است كه مردگان را زنده نموده و زندگان را مى ميراند، و او بر هر چيزى توانا است.»


حتما بخوانید: دعای بیدار شدن از خواب در ساعت مشخص


علاوه بر خواندن این دعا می توانید :

  • سه مرتبه تسبیحات اربعه بخوانید.
  • به نیابت از 14 معصوم چهارده بار صلوات بفرستید.
  • تسبیحات حضرت زهرا(س) را بخوانید.
  • و دعای" یَفْعَلُ اللهُ ما یشاءُ بِقُدْرَتِهِ وَ یَحْکُمُ ما یُریدُ بِعِزَّتِهِ" را قرائت نمایید.

ذکرهایی برای آرامش در خواب

سوره آرامبخش برای خواب

خواندن قرآن در هر زمان ایجاد آرامش به شخص خواننده آن خواهد کرد، برای آرامش در زمان خواب نیز خواندن قرآن بهترین راه می باشد، خواندن برخی از سوره ها قبل از خواب برای داشتن آرامش سفارش شده است، سوره هایی چون: 

1. از سوره های آرامش بخش: سوره کافرون 

با تلاوت سوره الکافرون شخص قاری ثواب خواندن یک چهارم از کل قرآن را خواهد گرفت و شرک و وسوسه های شیطانی از او دور می باشد.

2. از سوره های آرامش بخش: سوره توحید 

تلاوت سوره توحید نور ایمان را به قلب شما هدیه می کند و آرامشی آسمانی نصیبتان خواهد کرد.

3. از سوره های آرامش بخش: سوره الرحمن 

روح فرد قاری را به آرامش می رساند و اگر در زمان رسیدن به آیه شریفه " فبای الاء ربکما تکذبون" این عبارت " لا به شی من الایک رب اکذب" را بخوانید ، مرگی که در خواب نصیب شما شود برابر است با مرگ شهادت


حتما بخوانید: فضیلت و خواص سوره الرحمن برای حاجت و ازدواج


4. از سوره های آرامش بخش: سوره محمد (ص)

سوره محمد (ص) را اگر هنگام خواب تلاوت نمایید دچار شرک نخواهید شد و در دینتان شک نخواهید کرد، ثروتی بی حد نصیبتان می شود و فقر از شما دور خواهد شد.

 از سوره های آرامش بخش: سوره محمد (ص)

5. از سوره های آرامش بخش: سوره یس

سوره یس را اگر قبل از تلاوت کنید 1000 فرشته از جانب خداوند برای نگهبانی از شما خواهند آمد تا شما را از گزند شیطان و وسوسه‌هایش دور نگه دارند.

6. از سوره های آرامش بخش: سوره ملک

سوره ملک را در زمان خواب بخوانید تا همیشه در پناه خداوند باشید و از بهشتیان لقب بگیرید.

7. از سوره های آرامش بخش: سوره تکاثر

سوره تکاثر سفارش شده از جانب امام صادق (ع) قبل از خواب می باشد ایشان فرموده اند که : " افرادی که سوره تکاثر را قبل از خواب تلاوت می‌کنند از فتنه و عذاب قبر در امان خواهند بود."

8. از سوره های آرامش بخش: سوره واقعه

سوره واقعه را اگر قبل از خواب تلاوت کنید صورتی نورانی چون ماه کامل خواهید داشت و دیدار با پروردگار نصیبتان خواهد شد.

از سوره های آرامش بخش: سوره واقعه

مناجات قبل از خواب 

از امام علی (ع) روایت است که: " روزی پيامبر اكرم صلى‌الله‌عليه‌وآله مرا خواند و فرمود: اى على! هرگاه بر بستر خواب قرار گرفتى بر تو باد به طلب آمرزش و درود بر من و بگو : «سُبْحَانَ اللهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لاَ إِلَهَ إِلّاَ اللهُ وَ اللهُ أَكْبَرُ وَلاَ حَوْلَ وَ لاَ قُوَّةَ إِلّاَ بِاللهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ. 
پاك و منزّه است خدا و سپاس خداى را سزاست و معبودى جز خدا نيست و خدا برتر است، و نيرو و توانى جز به خداى برتر و والا نيست.»
و سوره توحيد را بسيار بخوان كه نور قرآن است، و بر تو باد به خواندن آية الكرسى، به درستى كه در هر حرف آن هزار بركت و رحمت است."

دعا برای رفع بی خوابی 

خواندن دو رکعت نماز و قرئت سوره «ملک» وخواندن «زیارت عاشورا» قبل خواب می تواند در رفع بی خوابی کمک کند و همچنین خواندن دعایی که پیامبر اسلام(ص) به دخترشان حضرت زهرا (س) آموخته اند. ایشان فرمودند: «ای دخترم هنگام بی خوابی این  را بگو «یَا مُشْبِعَ الْبُطُونِ الْجَائِعَةِ وَ یَا كَاسِیَ الْجُنُوبِ الْعَارِیَةِ وَ یَا مُسَكِّنَ الْعُرُوقِ الضَّارِبَةِ وَ یَا مُنَوِّمَ الْعُیُونِ السَّاهِرَةِ سَكِّنْ عُرُوقِیَ الضَّارِبَةَ وَ أَدْنِ لِعَیْنِی نَوْماً عَاجِلًا»

یعنی «اي سیرکننده شکم‌هاي‌ گرسنه، اي پوشاننده‌ تن‌هاي‌ عریان، اي تسکین دهنده رگ‌هاي‌ زننده، اي خواب کننده چشمان بی‌خواب، رگ‌هاي‌ زننده‌ام را تسکین بده و به چشمانم اجازه بده زود بخوابد.»

دعا برای رفع بی خوابی

سخن آخر

جاری شدن نام خدا در هر زمان و مکان آرامشی خواهد داد وصف ناپذیر. کتاب خداوند سرشار از ذکرها و دعاهای آرامش بخش می باشد با خواندن قرآن پیش از خواب از ثواب قرائت آن نیز بهره خواهید برد.


مطالب مرتبط:

بهترین دعای دندان درد شدید فوری و قوی از ائمه و مفاتیح با میخ

بهترین دعاها برای شفای انواع دردها و بیماری صعب العلاج و لاعلاجاز
27
رای