فضیلت سوره الرحمن و خواص سوره الرحمن برای حاجت و ازدواج

فضیلت سوره الرحمن و خواص سوره الرحمن برای حاجت و ازدواج خواص سوره الرحمن و فضیلت خواندن سوره الرحمن برای رسیدن به حاجات و آسان شدن امور در زندگی را در ادامه این مطلب از سلام دنیا بخوانید.

سوره الرحمن پنجاه و پنجمین سوره قرآن کریم است و از سوره‌های مکی محسوب می‌شود. درباره فضیلت آن از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده که فرموند: سوره الرحمن عروس قرآن است. در این مطلب از سایت سلام دنیا ، خواص سوره الرحمن و فضیلت خواندن آن را ارائه کرده‌ایم.

خواص خواندن سوره الرحمن 

سوره الرحمن پنجاه و پنجمین سوره قرآن کریم است که 78 آیه دارد. از نظر نزول، سوره الرحمن، نود و هفتمین سوره قرآن مجید است که قبل از آن سوره رعد و بعد از آن سوره انسان نازل شده است.

نام دیگر سوره الرحمن و لقب آن

نام دیگر این سوره «آلاء» و لقبش عروس قرآن است. همچنین الرحمن (به معنای بخشنده) از اسماء الحسنی است.

چرا سوره الرحمن به عروس قرآن معروف است

سوره الرحمن به دلیل داشتن برجستگی های درخشندگی ویژه به عروس قرآن معروف است، البته منظور از درخشندگی و زیبایی، نه به دلیل ظاهر و الفاظ آیات آن بلکه به دلیل مفاهیم زیبای آیات سوره الرحمن است که به عروس قرآن معروف شده است.

1. وعده سکونت در بهشت

حضرت محمد (ص) به قاریان سوره‌های "حدید، الرحمن، واقعه" فرموند که این افراد در بهشت فردوس ساکن خواهند شد.

2. جبران ضعف و ناتوانی

درباره تلاوت سوره "الرحمن" از حضرت محمد (ص) نقل شده است که هر کسی این سوره شریفه را با ایمان واقعی تلاوت کند، خداوند بر ناتوانی او رحم کرده و او را توانمند می‌کند.


حتما بخوانید: خواص سوره واقعه برای ازدواج و رزق و روزی 


خواص سوره الرحمن

3. چشم درد

 از امام صادق (ع) روایت است که اگر فرد دچار چشم درد سوره مبارکه "الرحمن" را با خلوص نیت و با توجه به معنای سوره بخواند، شفا پیدا می‌کند.

4. درخشان شدن چهره

امام صادق (ع) فرموده‌اند که اگر کسی بر قرائت سوره "الرحمن" مداومت ورزد و با آن ارتباط داشته باشد، چهره اش درخشان و سفید می‌گردد.

5. حفاظت از منزل

از خواص سوره الرحمن از امام صادق (ع) آمده است که هر که در عصرها، سوره های "الرحمن و حشر" را قرائت کند، خداوند تا صبح فرشته ای را مامور حفاظت از خانه او می‌کند.

6. ثواب فراوان

تلاوت سوره الرحمن در روز جمعه (یا به نقلی پس از نماز صبح جمعه) که پس از هر آیه شریفه «فَبِأىِّ آلاءِ رَبِّكُمَا تُكَذِّبَانِ»، آیه «لا بِشَیءٍ مِن آلائِکَ رَبِّ اُکَذِّبُ» خوانده شود ثواب فراوانی در پی دارد.

7. رفع اختلافات

اگر زنی که با همسر خود اختلاف دارد، این سوره را به طور مستمر قرائت کند، موجب علاقه شدید همسر نسبت به او خواهد شد. (فضائل و خواص سوره های قرآن، صفحه 286)

خواص سوره الرحمن برای حاجت

از رسول اکرم (ص) روایت شده که هر کس این سوره را نوشته و به همراه داشته باشد، خداوند سختی امور را برای او سهل می‌کند.

ختم سوره الرحمن برای حاجت (در روز سه شنبه چه ختم مجرب است)

همچنین آمده است که قرائت چهارده مرتبه سوره الرحمن در روزهای سه شنبه به برآورده شدن حاجت را فراموش نکنید. ناگفته نماند که لازم است در معنای آیات تفکر و تامل کرد و از آن به سرعت عبور نکرد.  

خواص سوره الرحمن برای اموات

خواص سوره الرحمن برای اموات

اهل قبور نیاز به اهداء ثواب، طلب رحمت و استغفار دارند. امامان معصوم از فضیلت خواندن سوره های قرآن بسیار گرفته اند. از جمله قرائت سوره‌های فاتحه، یس، واقعه، الرحمن، انا انزلناه و ... و اهدا ثواب آن را برای اموات توسط پیامبر (ص) سفارش شده اند.


حتما بخوانید: خواص سوره یس


از فضیلت خواندن سوره الرحمن بسیار گفته شده است. درباره خواندن آن برای اموات گفته می‌شود که این سوره بیشتر برای بازماندگان مفید خواهد بود، زیرا ایشان هم روزی خواهند مرد پس حالا که فرصت باقیست باید نعمت‌های خدا را بشناسیم و به خدا رو ببریم.

خواص سوره الرحمن  آیه 33

از خواص آیه 33 سوره الرحمن آمده است که هر کسی این آیه را 70 بار بر ظرف حاوی آب بخواند و سپس با آن غسل کند، هر گونه سحر بر او باطل خواهد شد. دقت کنید که هنگام غسل با این آب تشت بزرگی زیر خود قرار دهید تا آب که بر آن قرآن خوانده شده است را در آبراهه رها نکنید و آن را در رودخانه یا پای درخت یا جایی که سحر شده است بریزید. این کار اجنه را نیز دور می‌کند و اگر روی فرد جن زده ریخته شود فوراً به حال می‌آید.

« یَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالْإِنْسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَنْ تَنْفُذُوا مِنْ أَقْطَارِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ فَانْفُذُوا ۚ لَا تَنْفُذُونَ إِلَّا بِسُلْطَانٍ

ای گروه جنّ و انس، اگر می‌توانید از اطراف آسمانها و زمین (و از قبضه قدرت الهی) بیرون شوید، بیرون شوید (ولی این خیال محالی است زیرا) هرگز خارج از ملک و سلطنت خدا نتوانید شد. »

خواص سوره الرحمن برای ازدواج

خواص سوره الرحمن برای ازدواج

1. برای دختری که در ازدواج او تاخیر افتاده است نوشتن سوره الرحمن می‌تواند مفید باشد. توصیه شده است که سوره الرحمن باید این سوره در روز جمعه یا دوشنبه نوشته شده و سپس اسم او و مادرش را نیز نوشته و در ادامه جملات زیر نوشته شود:

یا جماعة الرجال سلبت عقولکم فلانة کسلب التمرة من شجرتها و الحبة من اکمامها و القیت علیکم محبة منی و عطفا و حنانا و عشقا و تهییجا لا طاقه لکم بالجلوس و لا بالقعود حتی یتزوجها احد منکم و ابطلت تعطیلها و بان تزویجها یاهلعا لا قیه حوکوا الازواج الروحانیة الساکنة فی قلوب الاجنبیین فینظروا الی فلانة (اسم زن)

و هفت مرتبه این آیه بر او خوانده شود:

"قَالَ مُوسَى مَا جِئْتُم بِهِ السِّحْرُ إِنَّ اللّهَ سَيُبْطِلُهُ إِنَّ اللّهَ لاَ يُصْلِحُ عَمَلَ الْمُفْسِدِينَ وَيُحِقُّ اللّهُ الْحَقَّ بِكَلِمَاتِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُجْرِمُونَ"

این آیه را بر ظرفی نوشته و با آب بشویید و در روز یکشنبه با آن غسل کند، ان شاالله زمینه ازدواج دختر فراهم شود.


حتما بخوانید: دعای معجزه آسای محبت، عشق و روا شدن حاجت


2. همچنین برای بخت گشایی و آسان شده ازدواج آمده است که در روز جمعه و بعد از نماز جمعه، مقداری آب پاک آماده کرده و سوره فجر را بر آن قرائت کنید و مقداری حنا را با آن آب حل کرده و بر سر قرار دهید. سپس سوره الرحمن را 7 مرتبه قرائت کرده و بعد از اتمام این آیه مبارک خوانده شود:

"اللهم بحق عروس القرءان سورة الرحمن اجعلني عروسا لبعل مبارك يعينني على طاعتك"

خواص سوره الرحمن در بارداری

از خواص سوره الرحمن در بارداری روایت شده است که برای آسان شدن وضع حمل آیه سی و یک این سوره یعنی " سَنَفْرُغُ لكم أيها الثقلان فبأي آلاء ربكما تكذبان" را بنویسند و بر پشت زن باردار ببندند و بعد از زمان فارغ شدن باز کنند.

خواص نوشتن سوره الرحمن

1. خواص نوشتن سوره الرحمن: سهل شدن امور

به نقل از حضرت محمد (ص) آمده است که هر کس که سوره الرحمن را بنویسید و با خود حمل کند، خداوند هر کار دشواری را برای او سهل و آسان خواهد کرد.

2. خواص نوشتن سوره الرحمن : سودمندی برای بیماران

از امام صادق (ع) روایت است که نوشیدن آب از ظرفی که بر دیواره آن سوره "الرحمن" نوشته شده است برای بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی و درد طحال سودمند است. (خواص القرآن)

3. خواص نوشتن سوره الرحمن: مصونیت از آفات

پیامبر اکرم (ص) فرموده اند هر کسی که سوره الرحمن را نوشته و به همراه خود حمل کند، دردش شفا پیدا می‌کند و هر جنبده آزار دهنده‌ای از او دور خواهند شد.

فضیلت سوره الرحمن

فضیلت سوره الرحمن

  • از فضائل سوره الرحمن اینطور آمده است که در روز قیامت پروردگار این سوره به شمایل انسانی با بهترین شکل و خوشترین بو وارد می‌کند که در جایگاهی نزدیک خداوند قرار گیرد و خداوند از او سوال می‌فرماید چه کسی در دنیا در قرائت تو مداومت می‌کرد؟
  • سوره الرحمن جواب می‌دهد که چهره ایشان سفید و نورانی خواهد شد و خداوند به این گروه می‌فرماید هر که را دوست دارید مورد شفاعت قرار دهید و آنگاه خدا می‌فرماید به بهشت وارد شده و هر جا که دوست دارید ساکن شوید.
  • همچنین از حضرت زهرا (س) روایت شده است که فردی که سوره الرحمن را به کررات قرائت کند در ملکوت زمین و آسمان‌ها ساکن بهشت خوانده می‌شوند.
  • از باب فضیلت قرائت سوره الرحمن امام صادق نیز فرموده‌اند: هر کس این سوره را قرائت کند، چه در روز یا شب از دنیا برود شهید به حساب می‌آید.
سخن آخر

سوره الرحمن مانند دیگر سوره‌های قرآن دارای فضائل فراوانی است و البته خواص مختص خود را نیز داراست، از جمله برآورده شدن حاجات، رفع مشکلات و آسان شدن ازدواج و خواص برای ازدواج. در این مطلب خواص خواندن و نوشتن سوره الرحمن و طریقه ختم آن برای حاجات ارائه شده است.


مطالب مرتبط:

دعا و سوره ای برای باز شدن شانس به همراه جدول طلسم خوش شانسی

8 دعای سریع الاجابه قوی برای گرفتن حاجت با اثر عالی

از
142
رای