خواص سوره یس ؛ دلایل اینکه سوره یاسین قلب قرآن است چیست؟

خواص سوره یس ؛ دلایل اینکه سوره یاسین قلب قرآن است چیست؟ برای هر چیزی قلبی است و قلب قرآن سوره یاسین است. هر شخصی سوره «یاسین» را نوشته و همراه خود داشته باشد از شر جن و همچنین از گزند چشم زخم در امان بوده و خواب های خوب و خوشی می بیند.

سوره یس (یاسین) از سوره های مکی قرآن است و چهل و یکمین سوره نازل شده بر پیامبر و از نظر کتابت سوره 36 از قرآن است، دارای 83 آیه دارد. در این مقاله از سایت سلام دنیا، قصد داریم تا درباره خواص سوره یس، فضیلت و آثار خواندن سوره یاسین؛ علت اینکه سوره یاسین قلب قرآن است، ختم سوره یس برای گرفتن حاجت و... مطالبی را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

معانی و اسامی دیگر سوره یس (معنی سوره یاسین)

کلمهٔ «یس» از حروف مقطعهٔ قرآن است اما معنی های متعددی دارد. کلمه «یا» در عربی به معنی حرف ندا و  «سین» به حضرت محمد (ص) اشاره دارد. به این دلیل که امام صادق (ع) در روایتی می فرماید: «یس» نام پیامبر اسلام است زیرا خداوند در ادامه این کلمه در قرآن می فرماید: «تو از پیامبرانی و بر راه راست هستی»

اسامی دیگر سوره مبارک یس شامل: «معمه به معنی شامل شونده؛ مدافعه قاضیه (دفع کننده برآورده)» می باشد. طبق روایتی از پیامبر عظیم الشان اسلام آمده است: سوره یاسین در تورات «معمه: شامل شونده» نام دارد به دلیل اینکه خیر و خوبی دنیا و آخرت را شامل حال قاری خود می کند و همچنین بلاهای دنیا و سختی های آخرت را از او دور می نماید. 

همچنین به این علت «قاضیه: دفع کننده برآوردنده» نامیده می شود زیرا از قرائت کننده خود، هر بدی را دفع می کند و تمام حاجت های او را برآورده می کند، خواندن سوره یاسین پاداشی معادل بیست حج دارد. گوش دادن به صدای خواندن یس، برابر با ثواب 1000 دینار انفاق کردن در راه خداست.


حتما بخوانید: تاثیر و نقش دعا در سلامت روح، روان و جسم


معانی و اسامی دیگر سوره یس 

موضوعات و محتوی سوره یاسین

سوره یاسین (سور ی یس) دارای موضوعات متعددی می باشد که در حالت کلی به بخش های زیر تقسیم می شود:

1. رسالت حضرت محمد (ص): همان طور که در بالا اشاره کردیم، در ابتدای سوره از رسالت پیامبر اسلام، قرآن مجید و هدف از نازل شدن آن و همچنین پیروان آن سخن گفته شده است.

2. رسالت پیامبران الهی: در بخش دیگری از این سوره، رسالت 3 نفر از انبیای الهی، روش دعوت آنها به توحید و مبارزه با شرک و کفر بیان شده است.

3. توحید و آیات دلالت کننده بر آن: در قسمت دیگری از این سوره که از آیه 33 «وَ آيَةٌ لَهُمُ الْأَرْضُ الْمَيْتَةُ أَحْيَيْنَاهَا وَأَخْرَجْنَا مِنْهَا حَبًّا فَمِنْهُ يَأْكُلُونَ: و یک برهان برای آنان (بر این که ما مردگان را زنده می‌کنیم) آن است که زمین مرده را (به باران رحمت) زنده کرده و از آن دانه‌ای که قوت و روزی خلق شود می‌رویانیم.» آغاز می شود به نکات توحیدی و آیات عظمت خداوند می پردازد.

4. معاد: در بخش از سوره یاسین، موضوع های مرتبط معاد، علل مختلف حشر و نشر، سوال و جواب در روز قیامت و نکات تکان دهنده ای در مورد پایان جهان، بهشت و جهنم سخن می گوید.

5. موضوعات متعدد دیگر: در انتهای سوره، صحنه های گوناگون از خلقت، زندگی، مرگ، بشارت و ... بیان شده و به انسان ها هشدار می دهد.

موضوعات و محتوی سوره یس

چرا یس قلب قرآن است؟

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «وَ عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِكٍ عَنِ النَّبِیِّ ص قَالَ إِنَّ لِكُلِّ شَیْ‏ءٍ قَلْباً وَ قَلْبُ الْقُرْآنِ یس. برای هر چیزی قلبی است و قلب قرآن سوره یاسین است». همانطور که می دانید قلب عضو حیاتی و مهم برای هر موجود زنده است که بدون آن نمی تواند به زندگی خود ادامه دهد. اگر قرآن را به یک موجود زنده شبیه کنیم، سوره یس قلب آن است. دلیل اینکه سوره مبارک یاسین قلب قرآن است،  این موضوع است که سوره یس به مهم ترین و اساسی ترین مسائل مربوط به دین اسلام از جمله: اعتقادات مانند: توحید، نبوت، قیامت و آفرینش، توجه و اشاره دارد و این مسائل قلب دین اسلام است، از این رو سوره یاسین لقب، قلب قرآن گرفته است.


حتما بخوانید: متن دعای عهد با صدای محسن فرهمند + فضیلت و ترجمه آن


یکی از آیات عالی و بسیار علمی سوره یاسین آیه های 82 و 83 «انما امره اذا اراد شیئا ان یقول له كن فیكون فسبحان الّذى بیده ملكوت كل شى ء و الیه ترجعون» می باشد، پس این آیه نشان دهنده شان بزرگ و عظیم آن است زیرا بیان کننده اصول سه گانه می باشد و هم انشهاب هایی از آن اصول دارد.

چرا یس قلب قرآن است؟

فضلیت ها و خواص سوره یس

1. پیامبر اسلام فرمودند: هر شخصی سوره «یس» را بخواند همانند آن است که 10 بار قرآن را ختم می نماید. همچنین ایشان می فرمایند:

 • هر شخصی که سوره «یس» برای رضای خداوند بخواند، خدا او را خواهد بخشید.
 • پاداش و مزدی مانند 12 ختم قرآن به وی خواهد بخشید.
 • اگر برای بیماری که در آستانه مرگ است خوانده شود، به تعداد حروف این سوره 10 فرشته کنار او صف میزد و برای او طلب استغفار کرده و شاهد قبض روح او می شوند، جنازه او را تشییع می کنند و برای جسد او نماز می خوانند و شاهد دفن او هستند.

2. طبق روایتی از جابر جعفی، امام باقر (ع) فرمودند: هر شخصی سوره یاسین را یک مرتبه در تمام عمر خود بخواند، خداوند به تعداد تمام آفریده هایش در هر دو جهان  و هر آنچه در آسمان است به عدد هر کدام 2000 حسنه در نامه عمل او ثبت می فرماید و به همین میزان از گناهان او را پاک می کند.

3.  آن شخص دچار تنگ دستی، زیان، بدهکاری و خانه خرابی نشود.

4. بدبختی و دیوانگی نبیند.

5. به جذام، وسواس، دو دلی، مریضی های مضر مبتلا نمی شود. و خداوند دشواری مرگ را بر او آسان می کند.

خواص سوره یس برای محبت

یکی از خواص سوره یس، جلب محبت دیگران است که در احادیث بر آن تأکید شده است خواندن سوره یس، مخصوصا آیه 72 آن ( وَذَلَّلْنَاهَا لَهُمْ فَمِنْهَا رَکُوبُهُمْ وَمِنْهَا یَأْکُلُونَ) یکی از راه های جلب محبت دیگران می باشد. برای این کار، کافی است 83 بار آیه 72 سوره یس را بر کشمش، انجیر، خرما و یا شکر (هر نوع شیرینی) بخوانید و به طرف بدهید تا بخورد.

آثار و برکات و فواید سوره یاسین

1) آثار ده گانه خواندن سوره یس:

پیامبر اکرم (ص) به امام علی (ع) فرمودند: ای علی! سوره «یس» را قرائت کن که در آن 10 اثر و فایده است؛ هر کسی یاسین را بخواند:

 • چنانچه گرسنه باشد، سیر شود
 • تشنه باشد، سیراب شود،
 • برهنه باشد، پوشانده شود
 • مجرد باشد، ازدواج کند
 • چنانچه بترسد، امنیت یابد
 • بیمار باشد، شفا پیدا کند
 • در زندان باشد، آزاد شود
 • گمشده ای داشته باشد، پیدا کند
 • چنانچه در مسافرت باشد، در سفرش به او یاری رسد
 • و چنانچه برای شخصی که فوت کرده، خوانده شود؛ خداوند بر او آسان گیرد.

حتما بخوانید: بهترین دعاها برای عزیز شدن نزد دیگران، معشوقه و خانواده شوهر


آثار و برکات سوره یاسین

2. از آثار سوره یاسین: پیدا شدن شخص یا اشیاء گمشده

فردی به امام علی (ع) عرض کرد: بفرمایید اگر زمانی شی یا شخصی گم می شود چه باید بکنم؟
امام علی (ع) فرمودند: 2 رکعت نماز بخوان و در هر رکعت بعد از حمد سوره «یس» بخوان و پس از آن بگو: «یا هادی الضالّهِ رُدَّ عَلَیَّ ضالَّتی» ای هدایت کننده گمشدگان، گمشده ام را به من برگردان.  آن فرد می گوید: من این کار را انجام دادم و پس از گذشت مدت زمانی خداوند گمشده مرا به من بازگرداند.

3. به همراه داشتن سوره یاسین برای امنیت یافتن از چشم زخم و شر جن

در کتاب المصباح بیان شده است: هر شخصی سوره «یاسین» را نوشته و همراه خود داشته باشد از شر جن و همچنین از گزند چشم زخم در امان بوده و خواب های خوب و خوشی می بیند.

4. آثار و فواید سوره یاسین در داشتن قلبی نیرومند و ذهن قوی

اگر کسی بخواهد قلب و ذهنی قدرتمند داشته باشد، سوره یس به او کمک می کند زیرا طبق فرموده امام صادق (ع): هر شخصی در روز نهم ماه شعبان سوره مبارک «یس» را با زعفران و گلاب بنویسد و سپس بنوشد علاوه بر اینکه قلب او نیرومند می شود، ذهنش نیز قدرتمند شده و همچنین در امان خواهد بود. 

5. سوره یاسین برطرف کننده فقر

هر کس می خواهد فقر و نداری را رفع کند «آیه 68 سوره یس» را هر بامداد قرائت کند.

6. دوای درد و بیماری ها

از پیامبر گرامی اسلام (ص) نقل شده است: هر شخصی سوره یاسین را بنویسد و بعد از آب آن بخورد، علاوه بر اینکه 1000 نوع دوا و 1000 نوع نور، برکت و یقین به درون خود وارد کرده است، هر نوع مریضی و دردی را از او دور می شود. 


حتما بخوانید: بهترین دعاها برای شفای انواع دردها


فواید بی نظیر سوره یس

سوره یاسین برای حاجت (برآورده شدن حاجت مشروع با ختم سوره یس)

 1. شخصی از بزرگان و عارفان نقل می کند: سوره یس را زیاد می خواندم و هر خواسته ای که داشتم سوره یاسین را به شکل زیر و به طور مداوم می خواندم تا حاجتم روا می شد: در سوره مبارک یاسین؛ کلمه «مبین» هفت بار آمده است، پس از رسیدن به هر کلمه «مبین» دعای زیر را 3 مرتبه بخوانید: «بسم الله الرحمن الرحیم، سبحان المنفّس عن کل مدیون، سبحان المفرج عن کل محزون، سبحان الناصر عن کل مظلوم، سبحان المخلص عن کل مسجون، سبحان من جعل خزائنه بین الکاف و النون، سبحان انما امره اذا اراد شیئاً ان یقول له کن فیکون، سبحان الذی بیده ملکوت کل شی و الیه ترجعون

فضیلت خواندن سوره یس بعد از نماز صبح

2. از سلمان فارسی نقل شده است: اگر شخصی به مدت 10 روز پس از خواندن نماز صبح، پیش از اینکه با کسی حرف بزند، سوره یاسین را بخواند و پیش از شروع به خواندن این سوره؛ دعای زیر را 10 بار بخواند؛ هر درخواست و حاجتی که داشته باشد، ان شاء الله برآورده می شود، به دلیل اینکه در دعای زیر اسم اعظم خداوند وجود دارد و آن دعا این است:
«بسم الله الرحمن الرحیم، یا قدیم یا دائم یا حی و یا قیوم یا فرد و یا وتر یا واحد یا احد یا صمد یا من لم یلد و لم یولد و لم یکن له کفواً احد و صلی الله علی محمد و اله اجمعین برحمتک یا ارحم الراحمین

سخن آخر

سوره یس، سوره ای است که به قلب قرآن مشهور است. خواص سوره یس، زیاد است. ما در این مطلب از وب سایت سلام دنیا، برای شما فواید و فضیلت خواندن سوره یاسین برای محبت و برآوردن شدن حاجت بیان کردیم، امیدوارم که برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

دعای روز اول تا سی ام ماه رمضان با ترجمه

دعای شب قدر چیست ؛ اعمال شب های قدر + فایل صوتی جوشن کبیر

چگونه سحر را باطل کنیم ؛ دعای باطل السحر قوی و فوری قرآنی
 

از
363
رای