تاثیر و نقش دعا در سلامت روح، روان و جسم و درمان افسردگی

تاثیر و نقش دعا در سلامت روح، روان و جسم و درمان افسردگی دعا، همان درخواست کمک از قدرت برتر و بالاتر است که اثرات عالی و بسیار عمیقی در زندگی ما به همراه دارد. برقراری ارتباط با این منبع قدرت امید و سلامت روان و سلامت عاطفی را تضمین می کند.

دعا و نیایش با پروردگار، یکی از حقیقت های سازنده جنبه های مثبت آدمی و از بنیادی ترین علل رشد و تعالی انسان می باشد. در بیشتر مواقع، انسان ها در شرایط سخت و دشوار، دعای کوتاهی را زیر لب خود زمزمه می کنند. که این دعا، همان درخواست کمک از قدرت برتر و بالاتر است که اثرات عالی و بسیار عمیقی در زندگی ما به همراه دارد. برقراری ارتباط با این منبع قدرت، امید و سلامت روان و سلامت عاطفی را تضمین می کند. در این پست از وب سایت سلام دنیا، به بررسی تاثیر و نقش دعا در سلامت روح و جسم و همچنین اثر دعا در درمان افسردگی پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

نقش و تاثیر دعا در سلامت روان و پیشگیری از اضطراب

یکی از زمینه های کاربردی تاثیر دعا بر سلامت روان، پیشگیری و درمان اضطراب است. در جوامع امروزی زندگی انسان مخاطره انگیزتر شده و از این رو احساس سردرگمی، پوچی ناشی از دور شدن از فطرت خویش، زندگی ماشینی و... بیش از پیش افراد را دچار مشکلات روحی و روانی کرده است. در روان شناسی اضطراب به «احساس رنج آوری که با یک موقعیت آسیب پذیر امروزی یا با انتظار خطری که به اشیای نامعین وابسته است.» تعریف می شود. ترس از مرگ، ترس از آینده، احساس پوچی و بی معنایی از زندگی برخی از عوامل ایجاد اضطراب و نگرانی انسان ها می باشد. تحقیقات تجربی نشان می دهد که دعا و نیایش در پیشگیری و درمان اضطراب نقش اساسی دارد. این تحقیقات بیان می دارد که باور به خداوند که قدرت برتر است و مسئول روزی انسان ها و قادر بر کنترل موقعیت ها می باشد. و این عوامل موجب کاهش اضطراب ناشی از بیکاری، بیماری، فقر و... می شود. زیرا افرادی که دعا می کنند ارتباط خود با خداوند را مانند ارتباط با یک دوست بسیار صمیمی می بینید.


حتما بخوانید: بهترین دعاها برای شفای انواع دردها 


نقش و تاثیر دعا در سلامت روان و پیشگیری از اضطراب

فواید دعا کردن در تامین سلامت عاطفی

دعا کردن و انجام تمرین های معنوی مداوم سبب بهبود و بالا رفتن سلامت عاطفی به ویژه در موارد زیر می شود:

1. داشتن هدف های بزرگ

دعا کردن و برقراری ارتباط با خداوند که قدرت برتر است، سبب می شود اهداف شما بزرگتر و عالی تر شود و همچنین به لحظات و روزهای شما معنا و مفهوم می بخشد.

2. حمایت اجتماعی

معتقد بودن به معنویت و دعا و بودن در کنار افرادی که به قدرت برتر دنیا اعتقاد دارند سبب تقویت روابط اجتماعی می شود.

3. پیشرفت روح و سلامت روان

دعا کردن سبب ارتقای روح و سلامت روان می شود.

4. کمک کردن هنگام مواجهه با سختی ها و حوادث تلخ

دعا کردن و معنویت در زمان رویارویی با حوادث ناگوار و غیر قابل پیش بینی زندگی به انسان کمک قابل توجهی می کند.

فواید دعا کردن در تامین سلامت عاطفی

5. تاثیر دعا در درمان افسردگی

پزشکی مدرن امروز در تحقیقات اثبات کرد که دعا در درمان بیماران اعصاب و روان و جلوگیری از این بیماری ها مانند افسردگی تاثیر به سزایی دارد. به عنوان مثال: طی یک مطالعه بر روی 88 فرد مسیحی بزرگسال مشخص شد تکرار یک دعای کوتاه به مدت 10 دقیقه در طول روز، در یک دوره یک ماهه سبب کاهش نشانه های افسردگی می شود.


حتما بخوانید: 18 نکته برای مبارزه با افسردگی


همچنین دعا کردن و تمرین های معنوی نقش مهمی در بهبود بیماری های مزمن مانند ایدز و... دارد. مطالعه هایی بر روی 450 نفر از کسانی که به ایدز مبتلا بودند نشان داد که اعتقاد به قدرت برتر و برقراری ارتباط با او میزان افسردگی این افراد را به اندازه زیادی کاهش داده و از این رو امید به زندگی در این افراد افزایش یافته است.

نقش دعا در سلامت جسم 

  • طبق تحقیقات صورت گرفته، دعا خواندن و ذکر گفتن موجب کاهش فشار خون، آرام شدن ضربان قلب و پیشگیری از بیماری های مرتبط با سیستم دفاعی بدن می شود.
  • از این رو بیماری هایی که با سیستم دفاعی بدن مانند دیابت، بیماری های پوست و مو، بیماری های کلیوی و عفونی مرتبط می باشد با دعا کردن از شدت و تعداد موارد آنها کاهش پیدا می کند.
  • همچنین دعا کردن می تواند پس عمل جراحی، به بهبودی سریع تر بیماری، کاهش مقدار مصرف آنتی بیوتیک منجر شود. 

مقالات مرتبط:

متن دعای عهد با ترجمه + فضیلت، اثرات و زمان خواندن آن

بهترین دعاها برای عزیز شدن نزد دیگران، معشوقه و خانواده شوهر

خواص سوره یس ؛ دلایل اینکه سوره یاسین قلب قرآن است چیست؟
 

از
59
رای