سلامت عاطفی چیست؛ عادت ها و روش های که به کسب سلامت عاطفی کمک می کند

سلامت عاطفی چیست؛ عادت ها و روش های که به کسب سلامت عاطفی کمک می کند سلامت عاطفی به اندازه سلامت روان و جسم اهمیت دارد. برای همین توجه به آن و یادگیری روش هایی که به کسب سلامت عاطفی کمک می کند مهم می باشد. یکی از ساده ترین راه بدست آوردن سلامت عاطفی، نوشتن احساسات است.

سلامت عاطفی را می توان به روش های مختلف تعریف کرد، و از آنجا که ساخته ذهن و برای هر شخصی متفاوت است، همیشه به یک تعریف ساده ختم نمی شود. با این وجود، می توانیم با درک سلامت عاطفی شروع کنیم، زیرا این امر به افکار، احساسات و رفتارهای ما مربوط می شود و اینکه چگونه می توانیم آنها را وقتی دیگر به طور موثر به ما کمک نکنند، کنترل نماییم.

طبق گفته دن آیزنبرگ، روانشناس ورزش، تقریبا 18 درصد از جمعیت ایالات متحده، یک مشکل سلامت عاطفی را تجربه کرده اند. سلامت عاطفی در صورت عدم کنترل، در بدن به شکل تنش عضلانی، خستگی و بیماری ظاهر می شود. وقتی با استرس، غم و اندوه و عصبانیت مواجه می شویم، عادت هایی را به ما آموزش می دهند که چگونه با این احساسات کنار بیاییم و افکاری که همراه با آنها هستند، می توانند به طور قدرتمندی در حفظ کل قدرت، شادی و سلامتی موثر باشند.

15 روش ساده برای تقویت سلامت عاطفی

1. در مورد احساسات خود صحبت کنید

یکی از سریع ترین راه های رهایی از احساسات غیر قابل ابزار، صحبت کردن در مورد آنها است، چه طرف صحبت شما یکی از دوستان، یا اعضاء خانواده یا یک شخص بی طرف مانند یک درمانگر یا مشاور باشد. رفع مشکل در طول این مکالمات لزوما هدف نیست. در عوض هدف، خالی کردن یا بیان کلماتی در مورد مشکل است، که یکی از روش های سالم برای بیان احساسات است. معمولا راه حل هایی از این روش به وجود می آیند، اما تنها، بیان کردن احساسات خود نیز می تواند یک شروع خوب باشد.

روش تقویت سلامت عاطفی

2. آن را بنویسید

اگر صحبت کردن با کسی شما را ناراحت می کند، عادت سالم دیگر می تواند نوشتن افکار و احساساتتان به عنوان راهی برای بیان آنها باشد. این روش نویسندگی به شما کمک می کند تا کلمات را به شکلی بی خطر، ایمن و شخصی بر روی کاغذ بنویسید. همچنین این احساسات و افکار شما را به محلی می رساند که ممکن است تصمیم بگیرید آنها را با دیگران به اشتراک بگذارید؛ اما عمل بیان یا بروز احساسات خود، عمل سالم تری نسبت به نگه داشتن احساسات در درون خودتان است.

3. مدیتیشن کنید

مدیتیشن مدت ها است که به کاهش استرس و تنش کمک کرده است. در مطالعه ای در سال 2016، 76 درصد از افرادی که در مورد مدیتیشن از آنها سوال شد، ادعا کردند که این کار به سلامت عمومی آنها فوق العاده کمک کرده است، حدود 60 درصد گزارش دادند که به افزایش سطح انرژی آنها کمک کرده است، و 50 درصد گزارش دادند که به حافظه آنها و تمرکز کردنشان کمک کرده است.

نشستن برای انجام یک تمرین مدیتیشن، به شما این امکان را می دهد که افکار و احساساتی که به ذهنتان می رسد، را مشاهده کنید، و مانع از سریع تر تبدیل شدن آنها به مشکل شوید. این تمرین به ما می آموزد که چگونه از هرج و مرجی که تمایل داریم خود را در آن گرفتار کنیم، فاصله بگیریم، فاصله ای که برای ایجاد فضا به اندازه کافی ساده باشد.

عادت های خوب برای سلامت عاطفی

4. بدن خود را حرکت دهید

چه یک تمرین یوگا باشد یا یک ورزش روزمره، حرکت دادن بدن ارتباط فوق العاده ای با تاثیرگذاری بر پاسخ عاطفی ما و به نوبه خود سلامتی ما دارد. بسته به آنچه که در آن زمان حس یا تجربه می کنید، شروع یک حرکت آگاه کننده ذهن می تواند شما را از آن حلقه تکرار افکار بیرون آورده و دوباره به یک اتصال جسمی بازگرداند. تا زمانی که مراقب و آگاه از حرکاتی که انجام می دهید، باشید به ذهن خود چیزی برای تمرکز کردن بر روی آن ارائه می دهید. به همین ترتیب، به سلامت عاطفی خود، دوز سروتونین تزریق کرده، که ماده شیمیایی خوبی است که به احساس سلامتی و خوشبختی کمک می کند.

5. به بیرون بروید

طبیعت، تاثیر قدرتمندی بر بدن، ذهن و روح دارد. ما زمان زیادی را در محیط های داخلی به دلیل مشاغل، خانواده و مسئولیت ها صرف می کنیم، تا حدی که واقعا برای ایده ساده بیرون از خانه بودن وقت نمی گذاریم. چه در زمان استراحت خود در طی ناهار به یک پیاده روی ساده در خارج از محل کار خود بروید یا تنها برای لذت بردن از هوای تازه برای چند دقیقه بر روی یک نیمکت پارک در نزدیکی بنشینید، این عادات ساده با گذشت زمان، واقعا می توانند سلامت عاطفی شما را احیا و بازگردانی نمایند.

کارهایی که برای سلامت عاطفی تاثیر می گذارند

6. دوش گرفتن در جنگل را امتحان نمایید

اگرچه ما در مورد موضوع بودن در طبیعت صحبت می کنیم، اما دوش گرفتن در جنگل یک عمل باورنکردنی محسوب می شود. در زبان ژاپنی به آن شینرین (حمام جنگل) می گویند، که عمل دوش گرفتن در جنگل است که مردم غرب نیز انجام این کار را یاد گرفته اند تا مردم را به سمت اتحاد ساده با طبیعت و فواید بسیار آن سوق دهد.

به سادگی یک جنگل یا یک مکان نزدیک به خود را پیدا کنید، در جایی که بتوانید از سر و صدای شهر دور باشید- مثل یک پارک، یک جاده جنگلی و ... تلفن خود را از دسترس خارج کرده و تلفن، دوربین، و هر وسیله تکنولوژیکی دیگری را در ماشین بگذارید. اگر قدم بزنید، بهتر نیز می شود! به صداهای اطراف خود گوش دهید، پاهای خود را بر روی زمین حس کنید و از احساسات پیرامون و درون خود عمیقا آگاه شوید. این تمرین به معنای قطع ارتباط مداوم شما از آینده و بازگرداندن شما به لحظه حال است- و این تنها مساله ای است که اهمیت دارد.

دوش گرفتن در جنگل، از روش تقویت سلامت عاطفی

7. یک دفتر خاطرات قدردانی تهیه کنید

گیر کردن در حلقه افکاری از این قبیل که ما به اندازه کافی کار نمی کنیم، یا هنوز موارد بسیاری در لیست کارهایی که باید در طول این روز انجام دهیم، باقی مانده، راحت است. با این وجود، این حلقه فکر یک واقعیت فکری ایجاد می کند که ما را در به زنجیر کشیدن در اضطراب، افسردگی و غرق شدن در سایر افکار منفی سوق می دهد. برای ایجاد ارتباط بین آنچه که تا الان انجام داده اید و کاری که باید در طول یک روز انجام دهید، یک دفتر خاطرات قدردانی تهیه کنید. قبل از اینکه شب ها به خواب بروید، یک فهرست از چیزها و افرادی که از آنها قدردان هستید، تهیه کنید. آن را خاص کرده و به اندازه ای که می خواهید، مفصل بنویسید، و سپس به لیست خود نگاهی انداخته تا تمام چیزهایی که در زندگی تان دارید را با آغوش باز بپذیرید.

داشتن دفتر قدرانی و شکرگذاری، از راه های سلامت عاطفی

8. برای سرگرمی و افراد شوخ طبع وقت بگذارید

ما بیش از حد سخت کار می کنیم، و سرگرمی نداشتن، واقعاً سلامت عاطفی ناپایدار و نامتعادل ایجاد می کند. ما موجودات فعال و اجتماعی هستیم که باید در کنار دیگران باشیم و از مزایایی که زندگی در اختیار ما می گذارد، لذت ببریم. حداقل یک بار در هر ماه، برنامه سرگرمی با دوستان خود فراهم کنید. اگر آن را از قبل برنامه ریزی کنید و آن را بر روی تقویم هر کس مشخص کنید، این احتمال وجود دارد که آن را با الویت های دیگر اشتباه نگیرید. در هر صورت، سرگرمی حتی در دوران بزرگسالی نیز باید یک الویت باشد!

9. خود بخشیدگی را با ای اف تی امتحان کنید

تکنیک آزادی احساس (EFT) نوعی طب سوزنی روان شناختی است که همچنین با نام ضربه زدن (Tapping) نیز شناخته می شود. از این روش برای کاهش درد جسمی و عاطفی استفاده شده و برای خود بخشیدگی به طور شگفت آوری عمل می کند. ما اغلب بیش از حد بر خود سخت می گیریم. در یک جامعه مبتنی بر تقاضا-مهلت تحویل، ما به طور ناخودآگاه از خود انتظارات زیادی داریم که منجر به شکست، ناامیدی و سپس رنج کشیدن می شود. ای اف تی به ما این امکان را می دهد در جایی که این درد آشکار عاطفی بر ما چیره شده است، از مزایای این رنج فیزیکی بهره ببریم تا رهایی یافته و ببخشیم.

استفاده از تکنیک

10.  الویت های روزانه تنظیم کنید

وقتی در کار غرق شده ایم، تمایل داریم تا عمیقا در استرس فرو برویم. نتیجه این کار ممکن است یک غذا خوردن استرس زا، پرهیزهای بد ورزشی، و نبود انگیزه و انرژی باشد. که همه اینها به سرعت ما را به همان حلقه احساسی از تفکرات باز می گرداند که ما زیاد خوب نیستیم، به اندازه کافی منظم و ... نیستیم. به منظور دور نگه داشتن این حلقه احساسی پیچیده از کنترل خارج شده، تعیین الویت های روزانه بسیار مهم است. این می تواند به معنای نوشتن فهرستی از کارهایی باشد که باید در طول روز انجام شود، سپس آنها را تقسیم بندی نمایید که کدام پروژه برای آن روز مهم تر است، و چه کاری می تواند بعدا انجام شود.

این نوع از شکست همچنین به شما انگیزه ادامه دادن می دهد، زیرا شما بزرگترین کار را ابتدا انجام خواهید داد. فراموش نکنید که در طول این راه، برای حل مراحل مهم کوچک جشن بگیرید! لیست کارهایی که باید انجام دهید، تمام شده است؟ عالی است! آهنگ دلخواه خود را پخش کرده و قبل از شروع کار بعدی برای 5 دقیقه استراحت نمایید.

تنظیم اولویت روزانه، از عادت های خوب برای کسب سلامت عاطفی

11.  خودتان را مهمان کنید

ما به راحتی دیگران را مهمان می کنیم، اما وقتی صحبت از خودمان می شود، این به یک کار دشوار تبدیل می شود. حفظ سلامتی- اعم از عاطفی، جسمی و...- یک کار مادام العمر است. چه کسی می گوید شما نمی توانید به خاطر همه سختی هایی که کشیده اید، پاداش دریافت کنید؟ این مهمان کردن خودتان می تواند مانند یک استراحت آخر هفته ای به یک چشمه آبگرم، یا به راحتی حمام حباب در خانه باشد، که آرامش و سکوت خانه خودتان را داشته باشد. نیازی نیست که این پاداش ها گران قیمت و پر زحمت باشند، اما آنها را در الویت قرار دهید. تجلیل از خود در هر فرصتی که به دست می آورید منجر به الهام و انگیزه ادامه مسیر حفظ سلامتی خودتان می شود.

چگونه به حفظ سلامت عاطفی خود کمک کنیم

12.  سفر

اکثر افراد به سفر به عنوان یک چیز عجیب و گران قیمت نگاه می کنند، و در نتیجه قابل دست یافتن نیست، اما نیازی نیست که این گونه باشد! سفر می تواند هر چیزی باشد که شما را از وضعیت روزمره و محیط امن فعلی تان خارج کند. شاید یک مسیر جدید برای رفتن به سر کار، یا در آخر هفته بررسی پارکی که در آن طرف شهر شما قرار دارد و همیشه می خواستید آن را ببینید- سفر در همه جا هست! به خود اجازه دهید (و خود را مهمان کنید!)، تا چیزهای جدید را دیده و تجربه کنید. اغلب اوقات، این تجربیات، نگرش ما را تغییر داده و این ارتباطی که ما بین خود و دنیای خود شدیدا نیاز داریم را فراهم می کند.

13.  در یک کلاس شرکت کرده یا یک چیز جدید بیاموزید

سلامت عاطفی کاملا در مورد تغییر دادن روال هایی است که برای پاسخ دادن به افکار، احساسات و رفتارهای خود از آن استفاده می کنیم. وقتی ذهن انسان تحریک می شود، بهترین عملکرد خود را دارد و برای انجام این کار چه عملی بهتر از یاد گرفتن چیزهای جدید است. به کلاسی فکر کنید که همیشه به آن علاقه داشته اید، یا یک مهارت که می خواهید کسب کنید. برای این فرصت ها، کلاس ها، کارگاه های آموزشی، کالج ها، کتابخانه ها یا رسانه های اجتماعی را بررسی نمایید. هنگامی که ما برای یادگیری یک موضوع جدید اقدام می کنیم، راهکارهای عصبی جدیدی را در مغز ایجاد می کنیم. اینها به نوبه خود، نه تنها می توانند به ما کمک کنند تا خلاقیت و قابلیت های حل مساله داشته باشیم، بلکه همچنین شیمی مغز ما را تغییر می دهند و به ما امکان می دهند که بهتر پاسخگوی تغییرات زندگی خود باشیم.

آموزش مهارت جدید از راه های کسب سلامت عاطفی

14.  به اندازه کافی بخوابید

اطمینان از اینکه هر شب 7 تا 8 ساعت می خوابید، برای سلامت فیزیکی، احساسی و روانی حیاتی است. اینکه بتوانید روز خود را مفید و پر انرژی شروع کنید، به کیفیت خواب شما در طول شب بستگی دارد. آیا این پهلو و آن پهلو کرده و دور خود می چرخید؟ شاید به محیط اطراف خود نگاه کنید و تغییرات لازم را انجام دهید، مانند ملافه جدید، بالش بهتر یا چیدمان تختخواب اتاقتان.

آیا در طول شب از خواب بیدار می شوید؟ دفتر خاطرات خود را در کنار خود قرار دهید و ثبت کنید که چه چیزی شما را بیدار کرده است و شما بعد از اینکه بیدار می شوید، چه کار می کنید. این می تواند به شما در رعایت بهتر الگوهای بیداری و کارهایی که می توانید در مورد آن انجام دهید، کمک کند. به یاد داشته باشید که قبل از خواب تلفن و تبلت های خود را نیز کنار بگذارید تا زمان لازم را به بدن برای آماده شدن برای خواب بدهید.

15.  برای وقتی که چیزها تغییر می کنند خود را آماده (مقاوم) کنید

یک چیز در زندگی ثابت است، و این است که همیشه در حال تغییر است. به عنوان انسان، ما تمایل داریم که زندگی خود را کنترل کرده، اما زمانی که دائما و به طور غیر منتظره تغییر می کند (از دست دادن شخص یا شغلی)، ما برای کنار آمدن با واقعیت ها زمان سختی را سپری می کنیم. مقاوم ساختن خودمان برای این تغییرات تضمین می کند که ما می توانیم از هر چیزی که زندگی بر سر راه ما قرار می دهد، عبور کرده و به حالت خوب اولیه خود بازگردیم.

در مذهب بودا، یک قاعده بالاتر از همه چیز است که بر ایده تغییر تمرکز دارد و آن ناپایداری است. این قاعده به ما می آموزد که همه چیز موقتی است- از دست دادن، ناراحتی، اندوه، خوشبختی، خشم و ... از آنجا که زندگی بالا و پایین های خودش را دارد، پس در طول زندگی تغییر می کند. ما فقط برای لذت بردن و شاهد این مسیر زندگی بودن اینجا هستیم، و این به معنی تمرین جدا از این ایده است که ما واقعا باید کنترل زندگی خود را به دست بگیریم! این تسلیم شدن واقعا به انعطاف پذیر بودن ما تبدیل می شود و ما را قادر می سازد تا با مشکلات مواجه شویم و چیزهایی که زندگی بر سر راه ما قرار می دهد را در زمان مشکل شدن، با آغوش باز پذیرا باشیم.

پذیرفتن تغییرات، راه بدست آوردن سلامت عاطفی

نتیجه گیری

سلامت عاطفی به اندازۀ سلامت روان و جسم اهمیت دارد. به هر حال، همه آنها یکسان هستند. اینکه چگونه به تغییرات زیاد در زندگی واکنش نشان می دهیم، می تواند بیانگر این باشد که از نظر عاطفی چقدر سالم هستیم. خوشبختانه، عادت های بسیاری وجود دارد که امروزه می توانیم آنها را پیاده کنیم تا به ما کمک کنند در مسیری که برای بهزیستی خودمان است، کنترل امور را به دست بگیریم.

منبع: lifehack

از
2
رای