درمان افسردگی در خانه بدون دارو با 18 راهکار ساده و عملی

درمان افسردگی در خانه بدون دارو با 18 راهکار ساده و عملی افسردگی یک اختلال پیچیده روانی است که ممکن است فرد مبتلا به افسردگی از وجود آن ناآگاه باشد، با شناخت علائم افسردگی می توان راهی برای رهایی از افسردگی یافت. با درمان خانگی افسردگی بدون نیاز به دارو در سلام دنیا آشنا شوید.

افسردگی می تواند انرژی شما را هدر دهد و به شما حس خستگی و خالی بودن القا کند. این امر باعث می شود که نتوانید قدرت خود را متمرکز کنید و رفتار مطلوبی را ارائه دهید. با این وجود، چند راه ساده وجود دارد که شما می توانید انجام دهید تا کنترل و حس بهتری روی خود داشته باشید. ما در این سایت سلام دنیا، به ارائه راه های درمان افسردگی در خانه بدون دارو با با روش های ساده و عملی و بدون نیاز به دارو را معرفی کردیم. با ما همراه باشید.

راه های درمان افسردگی درخانه بدون دارو در مردان و زنان

درمان افسردگی و اضطراب

1.  برای درمان افسردگی در خانه: جایی که در آن هستید را ببینید

افسردگی مشکلی نسبتا رایج است. این بیماری زندگی میلیون ها انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. شاید شما متوجه نیستید که با چالش ها، احساسات و موانع ناشی از افسردگی روبرو شده اید. بسیار مهم است که سلامت روان خود را حفظ کنید و قبول کنید جایی که الان هستید جایی نیست که همیشه خواهید بود. کلید خود درمانی برای افسردگی این است که باز و آماده تغییر باشیم، بپذیریم و چیزی که هستیم و کاری که در زمان حال انجام می دهیم را دوست داشته باشیم.

2. اگر دوست دارید در مشکلات بغلطید، بغلطید؛ اما این کار را به طور سازنده انجام دهید

حذف احساسات و عواطف ممکن است کاری استراتژیک باشد اما فقط تا زمانی که علایم منفی افسردگی درمان گردد. اما این تکنیک در نهایت ناسالم است. اگر یک روز غم انگیز دارید، آنرا داشته باشید. به خود اجازه دهید احساسات را حس کنید- اما در آن نمانید.
نویسندگی یا روزانه نویسی را در مورد چیزی که انتظار دارید را در نظر بگیرید. آنگاه، زمانی که احساسات تغییر کرد درباره آن بنویسید.


حتما بخوانید: افسردگی چیست


درمان افسردگی خفیف

3. برای درمان افسردگی در خانه: بدانید که امروز، فردا را نشان نمی دهد

خلق و خو، احساسات یا افکار امروز متعلق به فردا نیست. اگر در بدست آوردن اهداف خود تا امروز به مشکل بر خورده اید، فردا نیز زمان امتحان مسیر است. این حس را به خود بقبولانید که بعضی روزها سخت است و گاهی روزها بسیار عالی هستند. تلاش کنید که به فردایی تازه و رو به جلو نگاه کنید.

4. برای درمان افسردگی در خانه: به جزییات برسید به جای اینکه هر چیز به کل تعمیم دهید

افسردگی باعث کنار هم جمع شدن احساسات منفی می شود. شما ممکن است بر روی یک چیزی که به خوبی پیش نمی رود تمرکز کرده باشید به جای اینکه به این همه چیز که خوب پیش می رود فکر کنید. تلاش کنید این تعمیم دادن کلی را متوقف کنید. خود را به سمت شناخت خوبی ها هل دهید. اگر این کار کمک کرد، درباره چیزی که در آن روز شما را خوشحال کرد بنویسید. و سپس درباره چیز اشتباه بنویسید.

5. با چیزی که صدای افسردگی به شما پیشنهاد می کند مخالفت کنید

صدای منفی و غیر منطقی که در سرتان با شما حرف می زند ممکن است مانع کمک به خودتان شود. با این حال، اگر می توانید آن را بشنوید خواهید توانست آن را تغییر دهید. از منطق بعنوان یک اسلحه استفاده کنید. اگر شما یک واقعه ناراحت کننده را برای خود پیش بینی می کنید، به خود بگویید، «من باید کار درست را انجام دهیم، پس بهتر است فقط بنشینم و تنها روی انجام کار متمرکز شوم». شما ممکن است به زودی ببینید که افکار منفی، واقعیت نیستند.

6. برای درمان افسردگی در خانه: تعیین اهداف قابل دستیابی

تهیه لیست طولانی کارها ممکن است بهتر از انجام ندادن هیچ کاری باشد. به جای اینکه از زیاد بودن کارهای خود شکایت کنید، برای رسیدن به یک یا دو هدف کوچکتر خود تلاش کنید. 
مثلا: خانه را تمیز نکنید ولی زباله را بردارید.

درمان استرس و افسردگی

7. برای درمان افسردگی در خانه: به تلاش های خود پاداش دهید

تمام اهداف ارزشمند را باید تشخیص داد و همه موفقیت ها ارزش جشن گرفتن دارند. هنگامی یک هدف را شناختید، بهترین کار برنامه ریزی برای رسیدن به آن است. شما ممکن است حس جشن گرفتن با یک کیک یا شیرینی را جدی نگیرید اما شناخت موفقیت می تواند اسلحه ای قوی در مقابل هجوم افکار منفی و افسردگی باشد.


حتما بخوانید: دکوراسیون ضد افسردگی


8. برای درمان افسردگی در خانه: ممکن است انجام یک کار روتین کمک کننده باشد

اگر نشانه های افسردگی کارهای روزمره شما را مختل کرده، تنظیم یک جدول زمانبندی به شما در کنترل خود کمک می کند. اما این برنامه ریزی نباید یک روز کامل را شامل شود. زمان هایی را برای فعالیت های خارج از برنامه انتخاب کنید. برنامه زمانبندی شما باید روز قبل آماده شود. البته اگر این برنامه آخر هر هفته تنظیم شود بسیار مناسبتر است.

9. برای درمان افسردگی در خانه: کاری را که از آن لذت می برید را انجام دهید

افسردگی می تواند خستگی را به شما تحمیل کند. این امر ممکن است قدرتمندتر از احساسات شاد باشد. سعی کنید آن را به عقب بزنید و کاری را که دوست دارید انجام دهید. چیزی که در آن احساس راحتی دارید و انرژی زا نیز می باشد. این کار می تواند نواختن موسیقی، نقاشی، هاکی یا دوچرخه سواری باشد. این فعالیت ها تغییری شگرفی را در حالت و انرژِی شما ایجاد می کنند که ممکن است برای مقابله با علائم افسردگی به شما کمک کند.

10. زمانی را در طبیعت بگذرانید

ماندن در طبیعت می تواند تأثیر قدرتمندی بر افسردگی داشته باشد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز برخی از مزایای مشابه را ارائه می دهد. با این کار می توانید سطوح سروتونین خود را افزایش دهد، که می تواند یک منبع موقت افزایش انرژی را فراهم کند. پیاده روی و انجام ورزش در جنگل یا پارک محلی یا برنامه آخر هفته برای هاکی می تواند کمک کننده باشد.

11. با عزیزانتان وقت بگذرانید

افسردگی ممکن است افراد را به انزوا بکشاند که باعث می شود از دوستان و خانواده کنار بکشید. اگر نمی توانید با شخصی وقت بگذرانید تماس تلفنی و تماس ویدیویی کمک کننده می باشد.

درمان افسردگی شدید

12. در نهایت یک تجربه جدید را امتحان کنید

زمانی که هر روز یک کار تکراری را انجام می دهید از یک قسمت خاص مغز استفاده می کنید. شما می توانید نرون های خود را با انجام کارهای متفاوت به چالش بکشید.
تحقیقات همچنین نشان می دهند که شما با انجام کارهای جدید رفاه و قدرت ارتباط اجتماعی خود را بالا می برید. برای این کار یک ورزش جدید یا یک کلاس خلاقانه را همچنین پختن غذاهای متفاوت را امتحان کنید.


حتما بخوانید: قویترین داروی گیاهی و مکمل ضد افسردگی


13. برای درمان افسردگی در خانه: انجام کار داوطلبانه می تواند راهی عالی برای هر دو باشد

شما ممکن است بیشتر به کمک یک دوست احتیاج داشته باشید ولی کمک رسانی به دوستان ممکن است سلامت روان شما را بهبود بخشد.

14. با انجام این کار سپاسگذاری را نیز می توانید تمرین کنید

زمانی که کاری را که دوست دارید انجام می دهید یا یک فعالیت جدید را می یابید، علاوه بر تقویت سلامت روان، قدرشناس آن نیز خواهید بود. تحقیقات نشان می دهد که سپاسگذاری می تواند اثرات مثبتی بر سلامت کلی شما داشته باشد. علاوه بر این نوشتن سپاسگذاری هایتان نیز می تواند با معنا باشد.

15. برای درمان افسردگی در خانه: انجام مدیتیشن می تواند به شما کمک کند افکار خود را کنترل کنید

استرس و اضطراب علائم افسردگی شما را طولانی تر می کند. تکنیک های آرامش بخش می تواند به استرس شما و لذت بردن از تعادل در طول روز به شما کمک کند.

16. چیزی که می خورید و می آشامید بر احساسات شما اثر گذار خواهد بود

هیچ رژیم غذایی معجزه آسایی برای افسردگی وجود ندارد. اما چیزی که شما به بدن خود می دهید اثر بسیار مهمی بر احساسات شما خواهد گذاشت. خوردن غذاهایی حاوی گوشت، سبزیجات و دانه ها بهترین نقطه شروع خواهد بود. از محرک هایی مانند کافئین و نوشابه یا الکل جلوگیری کنید. بعضی از افراد در هنگام مصرف شکر، غذاهای فرآوری شده و نگهدارنده ها نیز بیشتر احساس افسردگی می کنند.

درمان افسردگی حاد

17. برای درمان افسردگی در خانه: خواب کافی نیز اثرات قابل توجهی خواهد داشت

اختلال خواب یک دلیل رایج افسردگی می باشد. ممکن است زیاد خوب نخوابید و یا اینکه خیلی بخوابید. هردو از علائم افسردگی می باشد.
8 ساعت خواب در شب را برای خود در نظر بگیرید. سعی کنید برنامه روتین مناسبی برای خواب خود داشته باشید. خوابیدن و بیدار شدن در یک زمان مشخص بسیار کمک کننده خواهد بود. دریافت مقدار خواب مناسب به حال خوب و انرژیتیک بودن شما کمک خواهد کرد.

18. برای درمان افسردگی در خانه: درمان کلینیکی را در نظر بگیرید

شاید صحبت با یک متخصص و مشاور بسیار کمک کننده باشد. آنها می توانند علائم مشکل شما را پیدا کرده و طراحی یک برنامه درمانی برای شما تنظیم کنند. او ممکن است از روش های سنتی مانند مدیتیشن درمانی یا طب سوزنی استفاده کند.

افسردگی درمان

سخن آخر

افسردگی یک مشکل نسبتاً رایج است. کلید خود درمانی برای افسردگی این است که باز و آماده تغییر باشیم، بپذیریم و چیزی که هستیم و کاری که در زمان حال انجام می دهیم را دوست داشته باشیم. راه های مختلفی برای درمان افسردگی در خانه بدون نیاز به دارو و با راهکارهای ساده و عملی وجود دارد که ما در این پست سلام دنیا، این راه های غلبه بر افسردگی را بیان کردیم. امیدوارم که این راه ها برای شما مفید بوده باشد. می توانید سوالات و تجربیات خود را در خصوص راه مقابله با افسردگی در خانه با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مطالب مرتبط:

تاثیر دعا در درمان افسردگی

4 روش غلبه بر افسردگی بعد از شکست عشقی

خواص قطره گل سرخ برای افزایش میل جنسی و درمان افسردگی

از
28
رای