خواص سوره واقعه برای ازدواج و رزق و روزی + فضیلت خواندن آن

خواص سوره واقعه برای ازدواج و رزق و روزی + فضیلت خواندن آن سوره واقعه، یکی از سوره های زیبا قرآن کریم است، که خواندن آن خواص و فضیبلت های زیادی دارد. همه چیز درباره خواص سوره واقعه برای ازدواج و افزایش رزق و روزی، خواص سوره واقعه در شب و فضیلت سوره واقعه را در سلام دنیا بخوانید.

سوره واقعه یکی از زیباترین سوره‌های قرآن است که در روایات به خواندن آن سفارش فراوانی شده است. ما در این مطلب از سایت سلام دنیا قصد داریم خواص سوره واقعه برای ازدواج و فواید سوره واقعه برای رزق و روزی به همراه فضیلت آن بیان کنیم.

خواص سوره واقعه

سوره واقعه در جزء 27 قرآن مجید است و یکی از سوره‌های مکی است که 96 آیه دارد. این سوره از قیامت و ویژگی‌های آن می‌گوید. برای سوره واقعه خواص و برکاتی ذکر شده است از جمله:

1. خواندن سوره واقعه برای رفع فقر و تنگدستی

روایت است که هر کسی سوره واقعه را هر شب بخواند دچار تنگدستی و گرفتاری نخواهد شد. پیامبر اکرم (ص) در این زمینه فرمودند: سوره واقعه را به زنانتان یاد دهید زیرا این سوره بی‌نیاز کننده است.

2. موجب محبوبیت نزد خدا و مردم

امام صادق (ع) در این زمینه می‌فرمایند: هر کسی که هر شب جمعه سوره واقعه را قرائت کند که او را دوست داشته و محبوب همه مردم می‌گرداند و هرگز در دنیا ناراحتی و فقر و هیچ آفت دیگری دنیوی به او نخواهد رسید و از همراهان امام علی (ع) خواهد بود.


حتما بخوانید: بهترین دعاها برای عزیز شدن نزد دیگران


خواص سوره واقعه

3. وارد شدن برکت به زندگی

از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نقل است: نوشتن سوره واقعه و قرار دادن آن در خانه باعث افزایش خیر و برکت می‌شود و هر کسی به طور مرتب آن را بخواند فقر از او دور می‌شود و در آن سوره افزایش توفیقات و وسعت در مال وجود دارد.

4. آمرزش اموات و آسانی مرگ

امام صادق (ع) می‌فرمایند: سوره واقعه بهره‌های زیادی دارد که قابل شمارش نیست. از جمله اینکه خواندن آن سوره برای اموات موجب آمرزش او نزد پروردگار می‌شود و اگر برای کسی که در حال مرگ است خوانده شود، خروج روح و مرگ به خواست خدا آسان می‌گردد.

5. خواص سوره واقعه در بارداری : آسان شدن زایمان

نوشتن سوره واقعه و به همراه داشتن آن موجب آسان و راحت شدن زایمان خواهد شد.


حتما بخوانید: بهترین دعاها برای شفای انواع دردها


خواص سوره واقعه برای ازدواج

خواص سوره واقعه برای ازدواج

از خواص سوره واقعه برای ازدواج و ختم آن برای گرفتن انواع حاجات مواردی ذکر شده است که یکی از آنها ختم‌ بسیار مجربی است که حضرت آیت الله بهجت هم به آن تاکید داشته اند به این صورت است:

هر گاه روز اول ماه قمری در روز دوشنبه باشد خواندن سوره واقعه را شروع کنید و تا چهاردهم و در روز اول یک مرتبه، روز دوم دو مرتبه تا روز چهاردهم چهارده مرتبه خوانده شود. همچنین هر روز پس از اتمام تعداد سوره‌های تلاوت شده آن روز این دعا را بخوانید:

«يا مُسَبِّبَ الاَسْبابِ وَ يا مُفَتِّحَ الاَبْوابِ اِفْتَحْ لَنا الْاَبْوابَ وَ يَسِّرْ عَلَيْنَا الْحِسابَ وَ سَهِّلْ عَلَيْنَا الْعِقابَ [الصِّعابَ]، اللَّهُمَّ إِنْ كَانَ رِزْقِي و رِزْقُ عِیالي فِی السَّمَاءِ فَأَنْزِلْهُ وَ إِنْ كَانَ فِي الْأَرْضِ فَأَخْرِجْهُ وَ إِنْ كَانَ فِي الْأَرْضِ بَعِيداً فَقَرِّبْهُ وَ إِنْ كَانَ قَرِيباً فَيَسِّرْهُ وَ اِنْ كانَ يَسِيراً فَكَثِّرْهُ وَ اِنْ كانَ كَثِيراً فَخَلِّدْهُ وَ اِنْ كانَ مُخَلَّداً فَطَيِّبْهُ وَ اِنْ كانَ طَيِّباً فَبارِكْ لي فيهِ وَ اِنْ لَمْ يَكُنْ يا رَبِّ فَكَوِّنْهُ بِكَيْنُونِيَّتِكَ وَ وَحْدانِيَّتِكَ اِنَّکَ عَلی کُلِّ شَیْءٍ قَدیرٌ وَ اِنْ كانَ عَلي اَيْدِي شِرارِ خَلْقِکَ فَانْزِعْهُ وَانْقُلْهُ اِلَيَّ حَيْثُ اَكونُ وَ لا تَنْقُلْنِي اِلَيهِ حَيْثُ يَكُونُ.»

ای سبب‌ساز اسباب و ای گشاینده درها، بگشای برای ما درها را و آسان گردان بر ما حساب را و آسان کن بر ما عقاب [سختی‌ها] را، خداوندا اگر روزی من و روزی عیالم در آسمان است پس فرودش آور و اگر در زمین است پس خارجش گردان و اگر در زمین و در جای دوری است نزدیکش گردان و اگر نزدیک است آسانش گردان و اگر آسان است پس زیادش گردان و اگر زیاد است پس جاودانه‌اش گردان و اگر جاودانه است پس پاکیزه‌اش گردان و اگر پاک است پس برای من در آن برکت قرار ده و اگر موجود نیست موجودش گردان، با وجودبخشی خود و یکتایی خود که همانا بر هر چیزی توانایی و اگر در دستان خلق شرور توست  آن را از دستش بگیر و آن را به من منتقل کن هر جا که باشم و مرا به‌سوی آن منتقل نکن آنجا که آن هست.


حتما بخوانید: آثار دعای پر فضیلت یستشیر برای ازدواج و حاجت


همچنین؛ مرحوم علامه مجلسی رحمه الله به نقل از امام سجاد (ع) آورده است که بهتر است در روزهای پنجشنبه بین این چهارده روز بعد از قرائت سوره واقعه این دعا یک مرتبه خوانده شود:

یا واجِدُ یا ماجِدُ یا جوادُ یا حلیمُ و یا حَنّانُ یا مَنّانُ یا کریمُ اسئلُک تُحفَهً مِن تُحفاتِکَ تَلُمَّ بِها شَعَثی و تُقضی بِها دَینی و تُصلِحُ بِها شَأنی برحمتِک یا سیِدیاللهم اِن کان رِزقی فِی السَّماءِ فَاَنزِلهُ و اِن کان فِی الارضِ فاَخرِجهُ و اِن کان بَعیداً فَقَرِّبهُ و اِن کانَ قَریبا فَیَسِّرهُ و اِن کان قَلیلاً فَکثِرهُ و اِن کان کَثیراً فَبارِک لی فیهُ فاَرسِلهُ عَلی اَیدی خِیارِ خَلقِک وَ لا تَحوَجنَ اِلی شُرِارِ خَلقِکَ و اِن لَم تَکُن فَکَونِهِ بکَینُونِیَّتِکَ و وحدانِیّتِکَ اللهم اِنقَلب اِلی حَیثُ اکُونُ و لا تنقُلُنی اِلیه حَیثُ یَکُونُ اِنَّک علی کلِّ شَی ءٍ قدیرٍ یا رَحیمُ یا غِنِیٌ و صل علی محمدٍ اَتمِم عَلَینا نِعمَتِکَ و هنِئنا کَرامتِکَ وَ اَلْبِسْنا عافِيَتَكَ یا ارحَمَ الراحمینَ

ای یکتا، ای صاحب مجد، ای بخشنده، ای بردبار، ای بسیار مهربان، ای بسیار عطاکننده، ای کریم؛ از تو می‌خواهم هدیه‌ای از هدایایت که بدان آشفتگی‌ام را سامان دهی و بدان قرضم ادا کنی و کارم را با آن اصلاح گردانی به رحمت خود ای سرورم. خداوندا اگر روزی من در آسمان است، پس فرودش آر، و اگر در زمین است پس خارجش گردان، و اگر دور است، نزدیکش گردان و اگر نزدیک است آسانش گردان و اگر کم است زیادش گردان و اگر زیاد است برای من مبارکش گردان آن را بفرست به دستان بهترین آفریدگانت و مرا به بدترین مخلوقاتت محتاج مکن. و اگر موجود نیست پس موجودش کن به هستی‌بخشی و یکتایی خود خداوندا آن را منتقل کن به آنجا که من هستم و مرا منتقل مکن به‌سوی آن آنجا که هست همانا بر هر چیزی توانا هستی [ای زنده، ای پاینده، ای یکتا، ای گرامی، ای نیکو، ای کریم] ای بخشایش‌گر، ای بی‌نیاز، درود فرست بر محمد و خاندان محمد و نعمت خود را بر ما تمام کن و بچشان بر ما کرامتت را و عافیتت را بر ما بپوشان.

خواص سوره واقعه برای رزق و روزی

خواص سوره واقعه برای ثروت و رزق و روزی

اگر می‌خواهید از خواص سوره واقعه برای رزق و روزی و بهبود معیشت بهره ببرید خواندن آن را از شب شنبه شروع کنید و هر شب 3 مرتبه این سوره را تلاوت کنید و استثنائاً در شب جمعه 8 مرتبه خوانده شود و این عمل را 5 هفته تکرار کنید و پیش از تلاوت سوره واقعه هر مرتبه این دعا را بخوانید: «اَللَّهُمَّ ارْزُقنا رِزْقاً واسعا حَلاَلاً طَيِّباً مِنْ غَيْرِ كَدٍّو اِسْتَجِب ْ دَعْوَتَنَا مِنْ غَيْرِ رَدٍّ وَ أعُوذُبِکَ یا اللهُ مِنَ الْفَضِيحَتِين الفَقر وَالدِّينِ وَاِدْفَعْ عَنِّي هَذَيْنِ بِحَقِّ الامَامِيْن الحسن وِالحُسَين علیهما السلام بِرَحْمَتـِكَ ياارحم الراحمين  وَ صَلَّی اللهُ عَلیَ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاَهِریِنَ. »

روش ختم دیگر سوره واقعه جهت وسعت رزق به این صورت است که از شب جمعه تلاوت را شروع کنید و هر شب پنج مرتبه تا شب جمعه دیگر، شب آخر شش مرتبه خوانده شود که مجموعاً 41 مرتبه می‌شود و در هر مرتبه که سوره تمام شده این دعا را بخوانید:

«بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ یا رازِقَ الْمُقِلّینَ یا راحِمَ الْمَساکینَ وَ یا ذَاالْقُوَّۀِ الْمَتینِ یا غِیاثَ‌ الْمُستَغیثینَ وَ یا خَیرَ النّاصِرینَ إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَ إِيَّاكَ نَستَعِينُ اَللّهُمّ اِنْ کانَ رِزْقی فِی السَّماءِ فَاَنْزِلْهُ وَ ِانْ کانَ فِی الاَرضِ فَاَخْرِجْهُ وَ اِنْ کانَ بَعیداً فَقَرِّبْهُ وَ اِنْ کانَ قَریباً فَیَسِّرْهُ وَ ِانْ کانَ یَسیراً فَکَثِّرْهُ وَ اِنْ کانَ حَراماً فَحَلِّلهُ وَ اِنْ کانَ حَلالاً فَبارِکْ لَنا فِیهِ بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمِینَ»


حتما بخوانید: سوره و دعای رزق و روزی و گشایش کار


خواص سوره واقعه در شب

از امام محمد باقر (ع) روایت است: کسی که سوره واقعه را در شب پیش از خواب بخواند در روز قیامت با چهره‌ای همانند ماه شب نیمه رمضان درخشان، به ملاقات خدا خواهد رفت.

در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) (مجمع البیان، ج 9، ص 212) آمده است: «من قرأ سوره الواقعه کل لیله لم تصبه فاقه ابدا» «هر کس سوره واقعه را هر شب بخواند هرگز فقیر نخواهد شد».

خواص سوره واقعه برای محبت

سوره واقعه برای افزایش مهر و محبت بین افراد و ایجاد صلح بسیار سفارش شده است و دستورالعمل خواندن آن به این ترتیب است که باید سوره واقعه را در غذا بخوانید و در انتهای سوره بگویید:

تَوكَّلوا يا خُدام هذه السوره بِالآلفَةِ و الـمحبةِ بينَ كذا و (نام طرف را ببر) كذا (نام طرف ديگر) بِحقِّ ههطوب ههطوب لَهوب اَجِب يا صمتون ذو بهاء و جمالِ تَوكَّلوا يا خُدام هذه السوره الشَّريفه بِالـمحبةِ الـدائمةِ و الوِداد بينَ فلان بن فلان (نام يك طرف و پدرش) و فلان بن فلان (نام طرف ديگر و پدرش) بِحقِّ هذه السوره علَيكُم و طاعتَها لَديكُم .

سپس آن غذا را به آنها هدیه کنید، زمانی که از آن میل کنند بین آنها صلح می‌شود و ان شاالله تا زمان مرگ جدایی نمیفتد.

فضیلت سوره واقعه

فضیلت سوره واقعه

  • درباره فضیلت قرائت سوره واقعه در منابع اسلامی روایات زیادی ذکر شده است، از جمله در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) آمده است که "هر کسی سوره واقعه را بخواند او را در زمره غافلان نمی‌نویسند."
  • چرا که آیات سوره، آنقدر تکان دهنده و بیدارکننده است که، جائى براى غفلت انسان باقى نمى گذارد.

حتما بخوانید: خواص سوره یس


  • امام صادق (ع) درباره فضیلت خواندن این سوره فرمودند: هر کسی شوق بهشت و صفات آن را دارد سوره "واقعه" را تلاوت کند و هر که بخواهد بر حالات دوزخیان واقف شود سوره‌های "سجده" و "لقمان" را قرائت کند.
  • همینطور امام صادق (ع) در حدیثی دیگر می‌فرمایند: "هر کسی سوره واقعه را هر شب جمعه بخواند، خداوند او را دوست می‌دارد و نزد مردم محبوب می‌گرداند و هرگز در دنیا ناراحتی، فقر نمی‌بیند و آفتی از آفات دنیا دامنگیرش نخواهد شد.  

حرف آخر

در این مطلب از سلام دنیا، خواص و فواید سوره واقعه را بیان کردیم. با وجود تمام خواص و فضائل گفته شده برای سوره واقعه، یادمان باشد که تنها بر زبان آوردن آیات این سوره موجب بهره‌مندی از برکات آن نخواهد شد، بلکه باید پس از تلاوت در آن فکر و اندیشه داشت و در راستای آن حرکت و عمل کرد.


مقالات مرتبط:

دعا و سوره ای برای باز شدن شانس به همراه جدول طلسم خوش شانسی

روش خواندن نماز شب؛ آثار، فضایل و فواید نماز شب برای سلامتی
 
 

از
40
رای