سوره و دعای رزق و روزی و گشایش کار از امامان و قرآن کریم

سوره و دعای رزق و روزی و گشایش کار از امامان و قرآن کریم برای افزایش رزق و روزی دعا هایی که بزرگان دین معرفی کرده اند را بخوانیم و به خداوند توکل کنیم که هر چه صلاح است برایمان اتفاق بیفتد. در سلام دنیا، به چندین دعا در این باره توصیه شده است می پردازیم.

این روزها با پیشرفت تکنولوژی و مدرن شدن جهان تمایلات افراد برای کسب ثروت بیشتر و افزایش رفاه بیشتر شده و خانواده ها می خواهند یک زندگی راحت توام با آرامش را تجربه کنند. افزایش رفاه و رزق و روزی به عوامل زیادی مثل تلاش و کوشش فراوان بستگی دارد. توکل بر خدا نیز باعث افزایش رزق و روزی خواهد شد. در این خصوص، توصیه هایی از جانب امامان و رسول اکرم (ص) شده است که در این مطلب از وب سایت سلام دنیا،  در این زمینه صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

دعای رزق و روزی و گشایش کار

امام صادق (ع) می فرماید: اگر کسی در دو ماه پیاپی هر روز چهارصد مرتبه این دعا را بخواند، خدا علم بسیار یا مال بسیار به او کرامت می فرماید: « اَسْتَغْفِرُاللَّهَ الَّذی لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ بَدیعُ السَّمواتِ وَالَارْضِ مِنْ جَمیعِ ظُلْمی وَ جُرْمی وَ اِسْرافی عَلی نَفْسی وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ. » «آمرزش خواهم از خدایی که معبودی جز او نیست. زنده و پاینده و بخشاینده و مهربان پدیدآرنده آسمانها و زمین (آمرزش) از تمام ستمکاری و جنایت و زیاده روی بر خود و بسویش توبه کنم. »


حتما بخوانید: دعا و سوره ای برای باز شدن شانس


دعای رزق و روزی و گشایش کار

دعای گشایش رزق و روزی

«اللّٰهُمَّ ارْزُقْنِي مِنْ‌فَضْلِكَ الْوَاسِعِ الْحَلالِ الطَّيِّبِ، رِزْقاً واسِعاً حَلالاً طَيِّباً بَلاغاً لِلدُّنْيا وَالْآخِرَةِ صَبّاً صَبّاً، هَنِيئاً مَرِيئاً مِنْ غَيْرِ كَدٍّ وَلَا مَنٍّ مِنْ أَحَدٍ مِنْ خَلْقِكَ إِلّا سَعَةً مِنْ فَضْلِكَ الْوَاسِعِ، فَإِنَّكَ قُلْتَ: ﴿وَ سْئَلُوا اللّٰهَ مِنْ فَضْلِهِ﴾، فَمِنْ فَضْلِكَ أَسْأَلُ، وَمِنْ عَطِيَّتِكَ أَسْأَلُ، وَمِنْ يَدِكَ الْمَلْأَىٰ أَسْأَلُ.»

«خدایا نصیبم کن از احسان گسترده‌ات، حلال، پاکیزه، روزی فراخ، حلال، پاک‌، دلپذیر برای دنیا و آخرت، ریزان ریزان، گوارا، لذیذ، بدون زحمت و بدون منّت کشیدن از احدی از بندگانت، جز وسعتی از فضل واسعت، زیرا تو فرمودی: «از فضل خدا بخواهید»، پس از فضل تو می‌خواهم و از عطای تو درخواست می‌نمایم و از دست انباشته تو می‌طلبم.»

دعای رزق و روزی در مغازه

  • این دعا را 100 مرتبه بعد از نماز صبح بخوانید: لا إلهَ إلاَّ اللهُ المَلِکُ الحَقُّ المُبینُ.
  • این دعا را 10 مرتبه بعد از نماز صبح بخوانید: یَا رَازِق یَا فَتَّاحُ یَا وَهَّابُ یَا غَنِیُّ یَا مغنِی یَا بَاسِط.
  • این دعا را 10 مرتبه بعد از نماز صبح بخوانید: سُبْحَانَ اللهِ العَظیمِ وَبِحَمْدِهِ، أسْتَغفِرُ اللهَ وأُتوبُ إلیهِ وَأسْأَلُهُ مِنْ َفضْلِهِ.

حتما بخوانید: تاثیر و نقش دعا در سلامت روح و جسم 


دعای رزق و روزی نخودکی

این ذکر توسط آیت الله نخودکی به امام خمینی توصیه شده است و امام در این رابطه فرمودند: بعد از آن دیگر هیچ وقت محتاج نشدم. این دعا به شرح زیر است:

1. یک بار آیه الکرسی را تا «هو العلی العظیم» می‌خوانیم: «اللّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِی السَّمَوَتِ وَمَا فِی الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَوَتِ وَالأَرْضَ وَلاَ یَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ»

2. و بعد تسبیحات فاطمه زهرا سلام الله علیها را می‌گوییم؛ و بعد سه بار سوره توحید «قل هو الله احد» را می‌خوانیم؛ و بعد سه بار صلوات می‌گوییم: اللهم صل علی محمد و آل محمد؛

3. و بعد سه بار آیه مبارکه: وَ مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ وَمَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا (سوره طلاق آیه 2 و 3).

هرکس تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه برونشو (و نجات از مشکلات) برایش فراهم می‌کند و او را از جایی که گمان ندارد روزی می‌دهد، و هرکس بر خداوند توکل کند خدا او را بس است (وکفایت امرش را می‌کند)، خداوند فرمان خود را به انجام می‌رساند، و خدا برای هر چیزی اندازه‌ای قرار داده است.

معرفی سوره هایی از قرآن کریم برای افزایش رزق و روزی

امام سجاد (ع) فرمودند که برای افزایش رزق و روزی ختم «سوره واقعه» مفید است. از شب شنبه هر شب سه مرتبه برای افزایش رزق و روزی سوره مبارکه واقعه را خوانده و شب جمعه 8 مرتبه آن را بخوانید و پنج هفته متوالی این سوره را به همین ترتیب خوانده و قبل از هر بار خواندن سوره این دعا را بخوانید: «اَللَّهُمَّ ارْزُقنا رِزْقاً حَلاَلاً طَیِّباً مِنْ غَیْرِ کَدٍّ اِسْتَجِب ْ. دَعْوَتَنَا مِنْ غَیْرِ رَدٍّ وَ اَعُوذُ مِنَ الْفَضِیحَتِین الفَقرا وَالدِّینِ وَاِدْفَعْ عَنِّی هَذَیْنِ بِحَقِّ الامَامِیْن الحسن وِالحُسَین بِرَحْمَتِکَ یاارحم الراحمین.» 


حتما بخوانید: بهترین دعاها برای شفای انواع دردها و بیماری لاعلاج


1. ختم سوره مبارکه طه جهت افزایش رزق

 هر روز بعد از اذان صبح و طلوع آفتاب، سوره مبارکه طه را برای افزایش رزق بخوانید تا خداوند از جایی که تصور نمی کنید، به شما روزی می رساند. اگر در هنگام طلوع آفتاب این سوره را بخوانید، روزی تازه به شما می رسد. اگر این سوره را بنویسید و همراه خود داشته باشید، در پی هر حاجتی بروید، موفق می شوید.

ختم سوره مبارکه طه جهت افزایش رزق

2. سوره همزه سوره ای برای افزایش رزق و روزی

 امام صادق (ع) می فرماید: هر کس سوره همزه را در نمازی واجب بخواند، فقر از او دور می شود و روزی بر او روی می آورد...

3. سوره لیل سوره ای برای افزایش رزق و روزی

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرماید: هر کس سوره لیل را بخواند، خداوند آن قدر به او عطا می کند تا راضی شود و او را به سختی نیندازد و برایش آسان می گیرد.


حتما بخوانید: بهترین دعاها برای عزیز شدن نزد دیگران


4. سوره ذاریات سوره ای برای افزایش رزق و روزی

 امام صادق (علیه السلام) می فرماید: هر کس سوره ذاریات را روز یا شب بخواند، خداوند وضع زندگی او را اصلاح می کند و روزی فراوانی برایش می دهد...

سخن آخر

در این مقاله از وبسایت سلام دنیا سعی کردیم دعاهای امامان و پیامبر گرامی اسلام برای افزایش رزق و روزی را به شما معرفی کنیم. امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. آیا شما دعاهای دیگری برای افزایش رزق و روزی می شناسید؟ لطفا تجربیات خود را در بخش نظرات زیر با ما در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

خواص سوره یس ؛ دلایل اینکه سوره یاسین قلب قرآن است چیست؟

دعای ماه رمضان ؛ دعای روز اول تا سی ام ماه رمضان با ترجمه

در خصوص نحوه شهادت حضرت فاطمه (س) چه می دانید؟

از
353
رای