13 مزیت باور نکردنی شوید برای سلامتی، بهبود دیابت و تقویت سیستم ایمنی بدن

13 مزیت باور نکردنی شوید برای سلامتی، بهبود دیابت و تقویت سیستم ایمنی بدن خواص شوید برای سلامتی بی نهایت است. این سبزی مفید چیزی برای آنچه که انسان برای سلامتی نیاز دارد کم ندارد، بطور خلاصه با خوردن شوید می توانید سلامتی خود را تضمین کنید.

خواص شوید شامل توانایی آن در افزایش هضم، و همچنین کمک به جلوگیری از بی خوابی، سکسکه، اسهال، دیسانتری، اختلالات قاعدگی و اختلالات تنفسی است. همچنین برای مراقبت های دهان و دندان مفید است و می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. استخوان ها را تقویت می کند وهمچنین یک ماده ضد التهابی است بدین معنی از آرتروز جلوگیری می کند. علاوه بر این، می تواند گاز بیش از حد بدن را کاهش دهد، و ضد نفخ است.

خواص شوید برای سلامتی


ارزش غذایی شوید چیست؟

در طی صدها سال از شوید برای اهداف آشپزی و دارویی استفاده کرده اند. از هر دو دانه و برگ این گیاه می توان استفاده کرد. شوید علاوه بر مزه و طعم قوی واشتها آوربودن، خواص دارویی بسیاری دارد که عمدتا از ترکیبات خاصی به نام مونو اتپن ها، و همچنین فلاونوئیدها، مواد معدنی و برخی اسید آمینه ها نشأت می گیرد.

شوید می تواند با توجه به مکان کشت آن یک گیاه یکساله و یا دوساله باشد. این می تواند به عنوان یک طعم دهنده برای وعده های غذایی متفاوتی استفاده می شود و همچنین به عنوان یک عنصر در بسیاری از وعده های غذایی است. برای کسانی که می خواهند این گیاه را کشت کنند مهم است که گیاه را در مکانی با تابستان گرم و آفتابی بکارند.


ارزش غذایی شوید ( در ازای هر 100 گرم شوید )

 • آب: 7/7 گرم
 • انرژی: 305 کیلو کالری
 • پروتئین :15.98 گرم
 • چربی کل: 14/54
 • کربوهیدرات: 55/17گرم
 • فیبر رژیم غذایی: 21/1گرم
 • کلسیم: 1516 میلی گرم
 • آهن: 16/33میلی گرم
 • منیزیم: 256 میلی گرم
 • فسفر: 277میلی گرم
 • پتاسیم: 1186میلی گرم
 • سدیم: 20میلی گرم
 • روی: میلی گرم

و ...

مزایای سلامت شوید ناشی از ترکیبات ارگانیک، ویتامین ها و مواد معدنی این گیاه حاصل می شود. این شامل مونوترپنهای قوی مانند لیمونن، کاروون، و آنتوفوران، و همچنین فلاونوئیدها مانند ویسین و کومپفرول است. شوید مقدار قابل توجهی از ویتامین A و C، و همچنین مقدار کمی از اسید فولیک، آهن و منگنز را دارا می باشد.

مزیت های سلامت شوید

مزایای مصرف شوید

1. بهبود هضم

شوید به عنوان یک دارو سنتی برای بیماری های دستگاه گوارش مانند نفخ، سوء هاضمه، شکم مورد استفاده قرار گرفته است. اسانس های موجود در آن محرک هستند و ترشح صفراوی و آب گوارش را فعال می کند. روغن این گیاه همچنین به حرکات روده کمک می کند و عبور مواد غذایی را از روده آسان می کند.

2. شوید برای جلوگیری از بی خوابی

اسانس های موجود در گیاهان دارای خواص عجیب و غنی می باشند. آنها به طور همزمان باعث تحریک، آرام بخشی و هیپنوتیزم می شوند، به طوری که هم باعث تحریک و هم آرامش می شوند. اسانس شوید نیز از این قضیه مستثنی نیست. فلاونوئیدها و ترکیبات ویتامین B موجود در اسانس آن، ترشح برخی از آنزیم ها و هورمون هایی که اثرات آرام و هیپنوتیزمی دارند را فعال می کند، در نتیجه به مردم کمک می کنند خواب خوبی را تجربه کنند و از بی خوابی جلوگیری می کند.

3. شوید به حفظ سلامت استخوان کمک می کند

محتوای غنی کلسیم موجود در شوید به این معنی است که شوید نقش مهمی در محافظت از استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان دارد.
پوکی استخوان هر ساله میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و کلسیم، همراه با سایر مواد معدنی ضروری، یکی از مولفه های اصلی رشد و توسعه استخوان ها و همچنین ترمیم استخوان ها است.


4. مدیریت دیابت با شوید 

شوید با دیابت و تنظیم سطح انسولین ارتباط مستقیم دارد. علیرغم این واقعیت که تحقیق زیادی در این مورد انجام نشده است، به ویژه در مورد انسان، مطالعات نشان داده است که شوید به کاهش نوسانات لیپید سرم و سطح انسولین در دیابت کمک کنند.


5. شوید برای رفع نفخ

شوید به عنوان یک نفخ شکن شناخته شده است. نفخ و گاز اضافی در دستگاه گوارش نه تنها شرایط نامناسبی در جمع ایجاد می کند، بلکه اصولا شرایط خطرناکی برای ارگان های ضعیف ایجاد میکند. یک نفخ شکن فشار گاز تجمع پیدا کرده در مسیر هضم را کاهش می دهد و شرایط ایمنی برای بدن فراهم می کند.


6. تقویت سیستم ایمنی بدن با شوید 

شوید برای زمان طولانی است که به عنوان ماده ضد میکروب شناخته شده است. نشان داده شده است که بسیاری از بیماری های عفونی بدن و زخم های باز را التیام بخشیده است.

7. شوید برای رفع سکسکه

سکسکه به دلایل مختلفی رخ می دهد اما دلیل اصلی آن به دام افتادن گاز و تکرار حرکت بالا و پایین آن در مری می باشد. دومین دلیل ممکن است به دلیل آلرژی های خاص، بیش‌فعالی و عملکرد نادرست عصبی باشد. در این شرایط است که شوید می تواند مؤثر باشد. شوید به عنوان نفخ شکن، کمک می کند تا تشکیل گاز کاهش پیدا کند. از طرفی شوید به عنوان یک مسکن در سکسکه ناشی از آلرژی ، بیش فعالی و مشکلات عصبی مؤثر می باشد.


8. درمان اسهال با شوید

اسهال اصولا از دو چیز ناشی می شود: مشکل سوءهاضمه یا میکروبی. در مورد سوءهاضمه، شوید می تواند به دلیل خواص هضم آن بسیار مؤثر می باشد. از طرفی، این گیاه به دلیل مواد مونوتروپن و فلونئیدهایی که دارد دارای خواص ضد باکتری می باشد. استفاده از شوید اسهال ناشی از مشکلات میکروبی را نیز درمان می کند.


9. درمان اسهال خونی

اسهال خونی ناشی از عفونت های قارچی است. اسانس شوید به طور طبیعی ضد عفونی کننده است و از عفونت های قارچی به طور مژثری جلوگیری می کند.


10. شوید مسکن درد های آرتروز است

شوید به دلیل خواص ضد التهابی به کاهش درد بیماری های التهابی مانند روماتیسم مفصلی، نقرس و آرتروز منجر می شود. از دوران باستان از شوید به این منظور استفاده می کرده اند.

خواص شوید برای آرتروز

11. تحریک قاعدگی

فلاونوئیدهای موجود در اسانس شوید دارای طبیعت محرک و تهییج دارند، به این معنی که آنها هورمون های خاصی را ترشح می کنند که به حفظ چرخه های قاعدگی مناسب در زنان کمک می کند.


12. درمان اختلالات تنفسی با مصرف شوید

کائمفرول و برخی دیگر از اجزای فلاونوئیدها و منوتروپن ها در اسانس شوید طبیعت ضد گرفتگی و آنتی هیستامین دارد. آنها به پاکسازی انسداد ناشی از هیستامین ها، آلرژی ها یا سرفه ها، در سیستم تنفسی کمک می کنند.


13. بهداشت دهان و دندان به کمک شوید 

دانه ها و برگ های شوید خوشبو کننده دهان و تنفس هستند. جدا از آن، اسانس های موجود در آن از نظر طب گیاهی، ضد عفونی کننده هستند. با وجود این خواص، شوید به عفونت های میکروبی در دهان پایان می دهد و آنتی اکسیدان ها ی آن باعث جلوگیری از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد به لثه ها و دندان ها می شوند.

فواید شوید


خواص دیگر شوید

شوید یک ملین است و با تولید ادرار را برای کمک به حذف سموم، نمک های اضافی و آب از بدن افزایش می دهد. علاوه بر این، یک ضد نفخ (کمک می کند تا گاز اضافی را حذف کند)، ضد اسپاسم (جلوگیری از گرفتگی های عضلانی) و ضدعفونی کننده است. این گیاه ممکن است دارای خواص ضد سرطان باشد، اما مطالعات بیشتری برای بررسی آن لازم است. این باعث تحریک شیردهی و ترشحات غدد درون ریز می شود، همچنین باعث افزایش میل جنسی به علت وجود آرژنین نیز می باشد.

از
2
رای