روش خواندن نماز شب؛ آثار، فضایل و فواید نماز شب برای سلامتی

روش خواندن نماز شب؛ آثار، فضایل و فواید نماز شب برای سلامتی نماز شب یکی از نمازهای مستحبی می باشد که 11 رکعت دارد و آثار و برکات زیادی برای آن نقل شده است. گشایش درهای آسمان، اجابت دعاها، درمان بیماری ها برخی از آثار و برکات نماز شب است.

نماز شب یکی از اعمالی است که توسط تمامی علما تاکید دارند و این سیره علمه از سفارش و تاکید ائمه اطهار برگرفته شده است. نماز شب یکی از نمازهای مستحب است که دارای پاداش های بسیار است. البته نماز شب تنها بر پیامبر اکرم (ص) واجب بود.

طریقه خواندن نماز شب

نماز شب در کل 11 رکعت می باشد که شامل: 4 نماز دو رکعتی (مثل نماز صبح) که نیت آن نماز شب است. یک نماز دو رکعتی به نیت نماز شفع می خوانید و در انتها یک نماز یک رکعتی به نیت نماز وتر.

نماز شب چند رکعت است؟

روش خواندن 8 رکعت نماز شب

 • نیت: 2 رکعت نماز شب می خوانم قربه الی الله
 • رکعت اول: سوره حمد یک مرتبه، سوره توحید یک مرتبه؛ رکوع و سجده می روید.
 • در رکعت دوم: سوره حمد یک مرتبه، سوره توحید یک مرتبه؛ قنوت، رکوع و سجده، تشهد و سلام می گویید.

 این نماز را به این روش تا 4 مرتبه تکرار کنید تا 8 رکعت نماز شب خوانده شد.

روش خواندن نماز شفع

نماز شفع، پس از خواندن 8 رکعت نماز شب به شیوه زیر خوانده می شود:

 • نیت: 2 رکعت نماز شفع می خوانم قربة الی الله
 • رکعت اول: سوره حمد یک مرتبه، سوره توحید یک مرتبه و سوره ناس یک مرتبه می خوانید و به رکوع و سجده می روید.
 • رکعت دوم: همانند رکعت اول سوره حمد یک مرتبه، سوره توحید یک مرتبه و سوره فلق یک مرتبه می خوانید و پس از قنوت به رکوع و سجده رفته و سپس تشهد و سلام می دهید.

طریقه خواندن نماز شب


حتما بخوانید: متن کامل دعای مجیر با معنی و خواص آن برای ازدواج


روش خواندن نماز شب

نماز وتر، نماز یک رکعتی که پس از خواندن نماز شفع به طریق زیر خوانده می شود:

 • نیت: می گویید یک رکعت نماز وتر می خوانم قربه الی الله
 • در رکعت اول: یک مرتبه سوره حمد را خوانده سپس سوره توحید را 3 مرتبه و معوذتین یعنی سوره فلق و سوره ناس را هر کدام یک مرتبه می خوانید.
 • در قنوت : بهتر است که دست چپ را بالا برده و قنوت بگیرید و ذکرها را با دست راست بشمارید. پس از خواندن دعای قنوت (اللَّهُمَّ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ) البته می توانید هر دعای قنوت دیگری را نیز بخوانید؛ حتی گفتن 3 مرتبه سبحان الله کفایت می کند؛ سپس در ادامه قنوت با تسبیح یا با انگشتان دست راست 40 مرتبه می گویید: (اَللّهُمَّ اِغْفِر لِلْمومِنینَ وَ اَلْمومِناتْ وَ اَلْمُسلِمینَ وَ اَلْمُسلِماتْ)
 • سپس 70 مرتبه (اَسْتَغْفِرُ اللهَ رَبی وَ اَتُوبُ اِلَیه) بگویید.
 • بعد 7 بار می گویید: (هذا مَقامُ الْعائِذِ بِکَ مِنَ اَلْنار)
 • بعد 300 بار می گویید: (العفو
 • یک مرتبه بگویید: رَبّ اغْفِرْلی وَ ارْحَمْنی وَ تُبْ عَلیََّ اِنَّکَ اَنْتَ التّوابُ اَلْغَفُورُ الرّحیم.
 • سپس به رکوع و سجود رفته و تشهد و سلام را بگویید.
 • تسبیحات حضرت فاطمه (سی و چهار بار الله اکبر، سی و سه بار الحمد لله و سی و سه بار سبحان الله) را بگویید که ثواب بالاتر از 1000 رکعت نماز مستحبی را دارد. 
 • بعد از تسبیحات دعاهای زیادی وجود دارد که می توان پس از آن بخوانید چند نمونه از این دعاها در این قسمت ذکر شده است:
 • پس از اتمام تسبیحات حضرت فاطمه بگویید: اَلحَمدُ لِرَبِّ الصَّباحِ الحَمدُ لِفالِقِ الاِصباح  و بگویید: سُبحانَ رَبِّیَ المَلِکِ القُدُوسِ العَزیزِ الحَکیم.

روش خواندن نماز شب

چگونه به ساده ترین روش نماز شب بخوانیم

در ادامه بعضی از احکام مرتبط با نماز شب که آسان کردن روش اقامه و خواندن نماز شب کمک می کند، بیان شده است.


حتما بخوانید: متن دعای عهد با ترجمه + فضیلت و زمان خواندن آن


 • همان گونه که در بالا بیان شد، نماز شب 11 رکعت است در کل 6 نماز جداگانه می باشد، از میان 11 رکعت نماز شب، اولویت نماز شفع بالاتر است، برای همین زمانی که وقت کم باشد، می توان تنها به خواندن نماز شفع اکتفا کرد.
 • زمان خواندن نماز شب از نیمه شب تا فجر صادق بوده و هر چه به نماز صبح نزدیک تر باشد بهتر است.
 • نماز شب، جزء نمازهای مستحبی می باشد، بنابراین افراد می توانند نماز شب را نشسته بخوانند، فقط باید به این نکته باید توجه نمود که در حالت نشسته بهتر است هر دو رکعت نماز را یک رکعت ایستاده حساب کنند. 
 • اگر شخصی مسافر است یا می ترسد که خواب بماند می تواند نماز شب را قبل از نیمه شب به جا آورد. همچنین این حکم برای افرادی که عذری برای خواندن نماز شب پس از نیمه شب دارند مانند افراد مسن یا کسانی که از سرد شدن هوا نگرانند نیز قابل اجرا است. 
 • نیازی به خواندن کل 11 رکعت نماز شب در یک مرتبه نیست، می توان آن را در 2 یا 3 مرتبه نیز خواند.
 • در 8 رکعت نماز شب می توان از خواندن سوره ها (توحید و...) اجتناب کرد و تنها سوره حمد را خواند. قنوت در رکعت های دوم نماز از اعمال مستحبی می باشد و می توان از آن نیز صرفه نظر کرد. 
 • طبق روایات خواندن نماز شب با صدای بلند مستحب است تا اینگونه افراد خانواده نیز برای نماز شب بیدار شوند، اما اگر بلند خواندن موجب اذیت و آزار اعضای خانواده یا همچنین ریا شود، بهتر است آرام خوانده شود.

چگونه به ساده ترین روش نماز شب بخوانیم

فضیلت نماز شب در احادیث ائمه اطهار

حدیث های زیادی از پیامبر اکرم و امامان بزرگوار در مورد نماز شب بیان شده است که در ادامه چند نمونه آورده شده است.

 1. امام صادق (ع) می فرمایند: در منزل هایی که نماز شب به جا آورده شود و همچنین قرآن قرائت گردد، آن منازل نزد عرشیان همانند ستاره ها می درخشند.

2. پیامبر گرامی اسلام می فرمایند: «من کثرت صلاته بالیل حسن وجهه بالنهار؛ هر شخصی که بیبشتر نماز شب به جا آورد در روز صورتش زیبا و نورانی است.»

3. امام باقر (ع) می فرمایند: «انما جعلت النافله لیتم بها ما أفسده من الفریضة؛ همانا (نماز) نافله را به دلیل این که جبران فساد نمازهای واجب را کند، قرار دادند.»

4. پیامبر اکرم فرمودند: خواندن نماز شب انسان را از گناه کردن باز می دارد.

5. امام صادق (ع) می فرمایند: نماز انسان مومن در شب، گناهان مرتکب شده در طول روز را از بین می برد و پاک می کند.

6. یکی دیگر از فضایل و آثار نماز شب، به اجابت رسیدن دعا می باشد. امام صادق (ع): «هر کسی که در قنوت نماز وتر، برای چهل مومن و بعد از آن برای خود دعا کند، خداوند دعاهای او را اجابت می کند.»


حتما بخوانید: دعا و سوره ای برای خوش شانسی


معجزه و فواید خواندن نماز شب برای سلامت روح و جسم

1. خواندن نماز شب و درمان انواع بیماری ها 

حضرت محمد (ص) می فرمایند: «بر شما باد خواندن نماز شب، چون نماز شب سنتی از پیغمبر شما (رسول خدا) است. نماز شب رسم صالحان و پاکانی که پیش از شما بودند می باشد، نماز شب سبب دفع بلا، مریضی ها و دردها از بدن می شود.»

معجزه و فواید نماز شب

2. اثرات نماز شب در افزایش و ترشح هورمون ملاتونین 

طبق تحقیقات ترشح ملاتونین در طول شب به داروی خاصی جز نیایش و عبادت در صبح نیازی ندارد. این کار موجب دور ماندن انسان از گناهان و کسب آرامش روحی و روانی می شود. اکثر بیماری های قلبی بین ساعات 5 تا 9 صبح اتفاق می افتد. در زمان بیدار شدن برای نماز صبح هورمون ملاتونین ترشح می شود و از عوارض قلبی پیشگیری می شود. همچنین ملاتونین موجب محافظت سلول های چشم، پیشگیری از از بین رفتن عدسی و آب مروارید می شود.

3. تاثیر خواندن نماز شب پیشگیری و درمان برخی از سرطان

همان طور که در بالا اثرات ترشح ملاتونین در بدن در اثر خواندن نماز شب بیان شد. می توان گفت یکی دیگر از مزایای ترشح هورمون ملاتونین جلوگیری و درمان برخی از سرطان ها به خصوص سرطان هایی که به این هورمون وابسته هستند مانند سرطان سینه و سرطان پروستات می باشد. از این رو نماز شب علاوه بر داشتن پاداش معنوی با افزایش هورمون ملاتونین موجب پیشگیری از بروز سرطان می شود.

نتیجه گیری

نماز شب؛ از نمازهای مستحبی است که علاوه بر فواید معنوی، آثار و برکات زیادی برای سلامت روح و جسم دارد. کیفیت نماز شب 11 رکعت است که شامل 8 رکعت نماز شب، 2 رکعت نماز شفع و یک رکعت نماز وتر می باشد. خواندن نماز شب موجب آمرزش گناهان، گشایش درهای آسمان، استجابت دعاها و درمان بیماری های می شود. این ها تنها بخشی از اثرات و برکات نماز شب می باشد.


مقالات مرتبط:

دانلود صوتی دعای یستشیر با صدای اباذر حلواجی

شب آرزوها چه شبی است: فضیلت، اعمال و نماز مخصوص لیلة الرغائب
 

از
80
رای