علائم آب مروارید چشم چیست؛ علت بوجود آمدن و درمان آب مروارید

علائم آب مروارید چشم چیست؛ علت بوجود آمدن و درمان آب مروارید آب مروارید یک عارضه پیشرونده است. آب مروارید باعث تار دیدن تصاویر می شود. از علائم آب مروارید: تغییرات رنگ، تجویز لنز یا عینک جدید. علت بوجود آمدن آب مروارید و انواع عمل آب مروارید در سلام دنیا بخوانید.

آب مروارید یا کاتاراکت (به انگلیسی: Cataracts) نوعی تاری بی درد در عدسی چشم است. یکی از شایع ترین نشانه های آب مروارید تار دیدن تصاویر در هر فاصله ای است. ما در این مقاله از سلام دنیا، هر آنچه که درباره آب مروارید چشم باید بدانید، از جمله : علائم آب مروارید و علت بوجود آمدن آب مروارید چیست. عمل آب مروارید چگونه انجام می شود و دوران نقاهت درمان آب مروارید صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

آب مروارید چیست؟

آب مروارید یا کاتاراکت (به انگلیسی: Cataracts) نوعی تاری بی درد در عدسی چشم است. این عارضه مانع عبور نور به عدسی چشم می شود، دید واضح را با مشکل مواجه می سازد و حتی می تواند منجر به نابینایی شود. آب مروارید یک عارضه پیشرونده است یعنی با گذشت زمان بدتر می شود. این عارضه اغلب در افراد مسن دیده می شود اما گاهی اوقات در افراد جوان تر هم اتفاق می افتد.

چگونه آب مروارید بر بینایی شما اثر می گذارد؟

نور به چشم ها وارد و از عدسی عبور می کند. عدسی چشم رشته های نور را روی شبکیه متمرکز می کند و شبکیه پیام های تصویری را از طریق اعصاب بینایی به مغز انتقال می دهد. کدورتی که در اثر آب مروارید ایجاد شده منجر به تار دیدن تصاویر می شود. مشکلات دیگر چشمی هم می تواند منجر به تار دیدن تصاویر شود اما آب مروارید علائم مشخصی را ایجاد می کند.

چگونه آب مروارید بر بینایی شما اثر می گذارد؟

علائم آب مروارید

1. تاری دید

یکی از شایع ترین نشانه های آب مروارید تار دیدن تصاویر در هر فاصله ای است. شاید افراد دید خود را مه آلود، کدر یا غبار گرفته توصیف کنند. آب مروارید به مرور زمان بدتر می شود و نور کمی به شبکیه می رسد. دیدن و مخصوصا رانندگی در شب می تواند برای این افراد مشکل ساز باشد.


حتما بخوانید: علت تاری دید در دوران بارداری


آب مروارید

2. نور زیاد

یکی دیگر از نشانه های آب مروارید روشنایی زننده یا حساسیت به نور است. فرد مبتلا به آب مروارید ممکن است برای دیدن در نور خورشید هم با مشکل مواجه شود. ممکن است نور فضای بیرون خیلی روشن به نظر برسد یا هاله ای در اطراف نورها ببیند. نوری که از چراغ جلو ماشین ها به چشم فرد مبتلا می رسد می تواند رانندگی در شب را با مشکل مواجه کند.

آب مروارید؛ علائم، عوامل و راه های درمان

3. دوبینی

دیپلویی یا دو بینی در هنگام دید با یک چشم می تواند یکی دیگر از علائم آب مروارید باشد. آب مروارید مانند دوبینی نیست چون دوبینی در اثر هم ترازی نادرست چشم ها رخ می دهد. دو بینی با آب مروارید حتی زمانی که فقط با یک چشم نگاه می کنید نیز اتفاق می افتد.

آب مروارید چیست و چگونه ایجاد می شود؟

4. تغییرات رنگ

آب مروارید حتی بر دیدن رنگ ها هم اثر می گذارد. شاید بعضی از رنگ ها محو شوند و اشیاء مایل به رنگ زرد و قهوه ای به نظر برسند. شاید در لحظه اول به این موضوع دقت نشود اما با گذشت زمان تمایز بین رنگ های آبی و بنفش خیلی سخت می شود.

آب مروارید چیست؟ علائم، عوامل، راه های تشخیص، جراحی و پیشگیری آن

5. دید دوم

پدیده ای که به عنوان دید دوم شناخته می شود یکی دیگر از مشخصه های آب مروارید است. در این موقعیت آب مروارید مانند عدسی قوی عمل می کند و بطور موقت دید اشیاء در فاصله نزدیک را بهبود می بخشد. افرادی که پیش تر نیازمند عینک مطالعه بودند برای مدت زیادی دیگر به آنها احتیاجی ندارند. به هرحال، با گذشت زمان وقتی که آب مروارید بدتر شد این بهبودی موقتی در نزدیک بینی از بین می رود.

از کجا بفهمیم که آب مروارید داریم؟

6. تجویز عینک یا لنز جدید

افراد مبتلا به آب مروارید هر از گاهی به تغییر مکرر عینک ها یا لنزهای تماسی نیاز دارند چون بینایی آنها به مرور زمان بدتر می شود.


حتما بخوانید: ساخت محلول خانگی پاک کننده عینک 


علل و عوامل، نشانه ها، آزمایشات بینایی و جراحی عارضه آب مروارید

چه کسانی مستعد آب مروارید هستند؟

آب مروارید بیشتر در افراد مسن رخ می دهد و به فرایند افزایش سن مرتبط است. بیش از نیمی از آمریکایی های بالای 65 سال آب مروارید دارند.

آب مروارید مادرزادی چیست

بعضی اوقات نوزادان نیز می توانند با عارضه آب مروارید متولد شوند، که آن را به عنوان آب مروارید مادر زادی می شناسند. کودکان نیز می توانند به علت بیماری یا صدمات مادر زادی دچار عارضه آب مروارید شوند که خیلی غیر معمول است.

چه کسانی زودتر آب مروارید می گیرند و مستعد آن هستند.

علت بوجود آمدن آب مروارید

علت اینکه چرا افراد دچار عارضه آب مروارید می شوند دقیقا مشخص نشده است. افزایش سن به عنوان یک عامل پر مخاطره شناخته شده است. عوامل دیگر که ممکن است در پیشرفت این عارضه نقش داشته باشند به شرح زیر هست:

  • استعمال دخانیات
  • مصرف بیش از حد الکل
  • دیابت ها
  • صدمه به چشم
  • مصرف بیش از حد کورتیکواستروئیدها (هورمون هایی که توسط غدد فوق کلیوی ترشح می شوند)
  • قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تابش نور و اشعه خورشید

همه چیز درباره آب مروارید

آب مروارید چگونه تشخیص داده می شود؟

آب مروارید می تواند با آزمایش چشم مشخص شود. آزمایش چشم شامل تست بینایی است و در آزمایش چشم از میکروسکوپ نوری استفاده می شود. در آزمایش مردمک چشم با استفاده از قطره های مخصوص گشاد می شود تا بتواند دید بهتری را برای معاینه پشت چشم فراهم کند، جایی که شبکیه و اعصاب بینایی قرار دارند.


حتما بخوانید: قطره چشمی سدیم سولفاستامید برای چیست 


آب مروارید چگونه تشخیص داده می شود؟

راه های درمان آب مروارید

عمل آب مروارید

اگر کاهش دید فرد با عینک و لنزهای تماسی اصلاح نشود، جراحی برای برداشتن آب مروارید لازم می شود. در عمل جراحی آب مروارید عدسی طبیعی کدر برداشته می شود و به جای آن عدسی مصنوعی شفاف می گذارند. معمولا این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و عمل بسیار مطمئن و موثری است. افرادی که نیاز به جراحی آب مروارید هر دو چشم دارند معمولا عمل بروی یکی از چشم ها در یک زمان انجام می شود.

راه های درمان آب مروارید

انواع عمل آب مروارید

متداول ترین نوع جراحی آب مروارید فیکو (فیکوامولسیفیکاسیون) است. در این روش جراح برش کوچکی در چشم وارد می کند و برای شکستن عدسی کدر از امواج فرا صوتی (اولتراسوند) استفاده می شود. سپس عدسی کدر از چشم خارج می شود و عدسی مصنوعی (عدسی داخل چشمی IOL) جایگزین آن می شود. نوع دیگر جراحی آب مروارید جراحی اکستراکپسولار (خارج کپسولی) نام دارد. این روش شامل برش بزرگ تر و خارج سازی یک پارچه عدسی کدر است. در اکثر موارد قرار دادن عدسی شفاف نیاز به عینک های با شیشه ضخیم و لنزهای تماسی را برطرف می کند.

انواع جراحی های آب مروارید

نوآوری در جراحی آب مروارید

پیشرفت های جدید در جراحی آب مروارید به جراحان این اجازه را می دهد که هم نزدیک بینی و هم دوربینی را اصلاح و نیاز عینک گذاشتن بعد از عمل جراحی را کاهش یا حتی رفع کنند. لنزهای مرسوم مونوفوکال تنها دید فواصل را تصحیح می کند و فرد بعد از جراحی باز هم به عینک مطالعه نیاز دارد. بنابراین قرار دادن لنز های داخلی با نام توریک برای اصلاح آستیگماتیسم (بی نظمی در جلیدیه چشم) موجود هستند. این تصویر پیشرفت لنز را نشان می دهد که دید بهتری از رنگ ها را به وجود می آورد.

دوران نقاهت بعد از عمل آب مروارید (قطره درمان آب مروارید )

شاید بعد از عمل جراحی تا چند روز چشم ها دچار خارش شوند و احساس کنید که به نور حساس شده اند. برای محافظت از آنها شما به گذاشتن پوشش یا عینک نیاز دارید و برای تسریع فرآیند درمان قطره چشم تجویز می شود. درمان کامل چشم ها 8 هفته طول می کشد، گرچه تغییرات بینایی بعد از عمل خیلی زود ظاهر می شوند. شاید هنوز بعد از عمل جراحی نیز شما برای دیدن فواصل دور یا مطالعه به عینک نیاز داشته باشید و این طور به نظر می رسد که به تجویز عینک جدید بعد از درمان چشم هایتان نیاز پیدا خواهید کرد.

انتظارات بعد از جراحی آب مروارید

خطرات جراحی آب مروارید

به طور معمول جراحی آب مروارید بدون عارضه بوده است. معمولا اگر مشکلی پیش بیاید به عفونت، خونریزی یا تغییرات فشار چشم مربوط می شود. همه این موارد اگر خیلی زود تشخیص داده شوند قابل درمان هستند. خطر تفکیک سازی شبکیه کمی افزایش پیدا می کند و این عارضه به درمان اورژانسی نیاز دارد. در بعضی موارد، برای محافظت از لنز داخلی چشم (IOL) عدسی خلفی را کار می گذارند و این بافت ها به مرور زمان مثل شکل بعد از آب مروارید کدر می شوند. این مشکل می تواند به طور موقت با لیزر اصلاح شود.

آیا باید جراحی آب مروارید را انجام بدهید؟ (چه زمانی باید آب مروارید را عمل کرد)

نیاز فوری برای جراحی آب مروارید غیر معمول است. بنابراین برای تصمیم گیری در مورد جراحی وقت دارید. آب مروارید می تواند به آرامی با گذشت زمان بر بینایی اثر بگذارد، از این رو تا زمانی که عینک ها مشکلات دید را اصلاح می کنند. منتظر ماندن برای عمل جراحی امکان پذیر است. مردم تا وقتی که احساس نکنند آب مروارید می تواند منجر به مشکلات جدی شود ممکن است راهکارهایی تاخیر یا زیر تیغ جراحی نرفتن را انتخاب کنند.

راهکارهایی برای پیشگیری از آب مروارید

به خاطر داشته باشید که گام هایی برای کاهش خطر ابتلا به آب مروارید برای شما وجود دارد:

  • سیگار نکشید.
  • همیشه در معرض نور خورشید کلاه یا عینک آفتابی داشته باشید.
  • دیابت را تحت کنترل خوب نگه دارید.
  • مصرف نوشیدنی الکلی را محدود کنید.

راهکارهایی برای پیشگیری از عارضه آب مروارید

سخن آخر

آب مروارید یک عارضه پیشرونده است. آب مروارید باعث تار دیدن تصاویر می شود. از علائم آب مروارید: تغییرات رنگ، تجویز لنز یا عینک جدید. علت بوجود آمدن آب مروارید و انواع عمل آب مروارید در این مطلب از بخش بیماری های سلام دنیا، بیان کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشید. می توانید سوالات و نظرات خود را در خصوص آب مروارید چشم با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

علت سردرد همراه با حالت تهوع و چشم درد چیست؟

درمان سریع گودی و سیاهی زیر چشم با داروهای گیاهی و خانگی

علت وجود لکه در چشم چیست؟
 

از
7
رای