تاری دید در دوران بارداری: دلایل، روش های مقابله و پیشگیری از تاری چشم در حاملگی

تاری دید در دوران بارداری: دلایل، روش های مقابله و پیشگیری از تاری چشم در حاملگی در دوران حاملگی دید بسیاری از خانم های باردار تار یا حداقل کمتر از قبل می شود. علل مختلفی از جمله: کاهش تولید اشک، فشار چشم و... می تواند باعث تاری دید در بارداری شود. استفاده از قطره چشم، از راه های مقابله با آن است.

حالا می توانید واضح ببینید؟ احتمالا نه. تغییر دید در طی بارداری کاملا شایع است و بعضی اوقات تا بعد از زایمان هم ادامه دارد. چشمان شما قصد فریب شما را ندارند: در دوران حاملگی دید بسیاری از خانم های باردار تار یا حداقل کمتر از قبل می شود. نگران نباشید قدرت بینایی بعد از زایمان در یک چشم به هم زدن به حالت قبل باز می گردد.

تاری دید از چه زمانی در بارداری آغاز می شود؟

بارداری تمام جنبه های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و متاسفانه گاهی اوقات تعجب آور نیست که بینایی شما هم دستخوش تغییرات شود. بسته به دلایل آن ممکن است چشم های شما در هر مرحله از بارداری تار، دچار خارش یا در معرض عفونت قرار بگیرد، اگرچه بسیاری از زنان می گویند قبل از پیشرفت بارداری بدتر و بعد از تولد کودک این وضعیت بهتر می شود.

تاری دید از چه زمانی در بارداری آغاز می شود؟

علت تاری دید در بارداری چیست؟

دلایل متعددی برای این علائم بارداری وجود دارد از جمله:

1. کاهش تولید اشک

هورمون های بارداری (یا چیز دیگر) تولید اشک در چشم را کاهش می دهند (به صورت غیر منتظره ای باعث کاهش گریه نمی شوند) که می تواند منجر به خشکی چشم، خارش و ناراحتی شود.

2. فشار چشم

هورمون ها باعث تجمع مایعی در چشم ها مثل ورم قوزک و پاها می شوند. این مشکل می تواند منجر به تغییرات انحنای چشم شود که می تواند بر بینایی در طی بارداری اثر بگذارد. همچنین ممکن است ضخامت قرنیه تغییر پیدا کند که باعث می شود چشم ها حساس تر شده و تحمل لنزهای تماسی مشکل تر شود.

دلایل تاری دید و کاهش بینایی در بارداری

3. کاهش سیستم ایمنی

در طی دوران حاملگی سیستم ایمنی بدن برای محافظت از جنین بسیج می شود. این تغییرات موقتی برای جنین خوب است اما می تواند مادر را در معرض عفونت های مثل چشم صورتی قرار دهد.

4. کاهش دید پیرامونی

هیچ کس دقیقا نمی داند چرا گاهی اوقات دید زنان باردار کاهش پیدا می کند، اما حدس اشتباهی نیست که هورمون های بارداری را مقصر بدانیم. اگر با این علائم مواجه هستید مطمئن باشید که بینایی شما بعد از زایمان به حالت قبلی خود بر می گردد.

5. تغییر رنگ پلک

شاید متوجه تغییرات رنگ اطراف چشم خود شوید طوری که انگار با سایه تیره پلک چشم هایتان را آرایش کرده اید. این لکه ها که ملاسما نام دارند طبیعی هستند و به آرامی بعد از زایمان محو می شوند. بنابراین نیاز به پنهان کردن تیرگی ندارید.

علل تاری دید در دوران حاملگی

در مورد تاری دید در بارداری چه کارهایی می توان انجام داد؟

در اینجا تعدادی راهکار برای مقابله با تاری دید مرتبط با حاملگی وجود دارد:

1. از قطره های چشمی مناسب بارداری استفاده کنید

اگر چشم شما واقعا خشک است قطره روان کننده چشمی که به عنوان "اشک های مصنوعی" هم شناخته می شوند اغلب روش بی خطر و مقرون به صرفه هستند و در داروخانه ها موجود می باشند. فقط با پزشک تان بی خطر بودن مصرف آن در طی بارداری را بررسی کنید. اگر این قطره به خوبی عمل نکرد از پزشک یا چشم پزشک در مورد قطره های پیشنهادی سوال کنید.

2. به چشم هایتان استراحت بدهید

به چشم هایتان فشار نیاورید و در محیط دارای نور مناسب مطالعه کنید، گاهی به چشم هایتان استراحت بدهید و اگر احساس می کنید نمی توانید خیلی خوب ببینید سعی کنید رانندگی نکنید. اگر لنزهای تماسی شما را اذیت می کند تا پایان بارداری از عینک استفاده کنید.

راهکارهای مقابله با تاری دید در بارداری

3. هزینه ای برای نسخه جدید پرداخت نکنید

مگر اینکه تغییرات خیلی واضح باشند که برای دیدن دچار مشکلات شوید، خودتان را برای خرید یک جفت عینک جدید یا لنزهای تماسی در زمان بارداری به زحمت نیندازید. تا زمان زایمان صبر کنید چون دید شما باید بعد از زایمان به وضع قبلی خود برگردد.

4. عمل جراحی ترمیم چشم انجام ندهید

متخصصان چشم توصیه می کنند شش ماه قبل از بارداری، در دوران بارداری و شش ماه بعد از زایمان عمل جراحی ترمیم چشم انجام ندهید (یا اگر در مرحله شیردهی هستید شش ماه بعد از گرفتن کودک از شیر). با وجود آنکه عمل جراحی ترمیمی به جنین آسیب نمی رساند ممکن است باعث ترمیم بیش از حد شود که شاید به عمل جراحی ترمیمی دیگری نیاز پیدا کنید.

را های جلوگیری از تاری دید در بارداری

آیا می توان از تاری دید در بارداری جلوگیری کرد؟

با وجود آنکه نمی توان از تاری دید در بارداری جلوگیری کرد اما می توان با قطره های روان کننده چشم و چند جفت عینک آماده شوید. همچنین تا زمانی که دید شما به حالت قبلی خود برگردد از همسر، خانواده یا دوستان تان برای انجام کارهایی مثل رانندگی کمک بگیرید.

چه زمانی می توان انتظار داشت که مشکل تاری دید حل شود؟

تاری دید و خارش چشم در زنان باردار شایع هستند. خوشبختانه تغییراتی که متوجه آنها می شوید موقتی هستند و دید شما باید بعد از زایمان به حالت قبلی برگردد.

چه زمانی باید برای تاری دید در بارداری به پزشک مراجعه کرد؟

ممکن است تاری خیلی شدید نشانه دیابت بارداری یا فشار خون بالا باشد. پس بهتر است برای اطمینان با پزشک تان در مورد علائم صحبت کنید و مطمئن شوید که هر یک از تغییرات را یاداشت می کنید. اگر متوجه جرقه نور، کاهش دید یا دوبینی شدید که بیشتر از 2 ساعت ادامه داشت فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

چه زمانی باید برای تاری دید در بارداری به پزشک مراجعه کرد؟

منبع: whattoexpect

از
2
رای