علت سردرد همراه با حالت تهوع و چشم درد چیست؟

علت سردرد همراه با حالت تهوع و چشم درد چیست؟ علل مختلفی باعث بروز سردرد همراه با چشم درد و حالت تهوع می شود. سردردهای میگرنی رایج ترین علت سردرد همراه با حالت تهوع هستند. علت سردرد همراه با حالت تهوع و چشم درد را در سلام دنیا مشاهده کنید.

سردرد از شایع ترین شکایات پزشکی است و تقریبا شخصی وجود ندارد که بارها آن را تجربه نکرده باشد. سردردها غالبا نگران کننده نیستند و در اثر استرس و خستگی یا گرسنگی و یا مصرف برخی از غذاها رخ می دهند. اما اگر سردرد همراه با حالت تهوع و چشم درد رخ دهد، چطور؟ آیا این نوع سردرد می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی باشد؟ در این مقاله از وب سایت سلام دنیا، قصد داریم تا در خصوص سردرد همراه با حالت تهوع و چشم درد صحبت کرده و پاسخ تمام این سوالات را بدهیم. با ما همراه باشید.  

سردرد همراه با حالت تهوع و چشم درد

در صورتی که این علائم را تجربه می کنید، برای تشخیص بیماری باید به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات این مساله می تواند نشان دهنده یک اختلال جدی باشد. جهت تشخیص علت درد، ابتدا باید به چندین سوال ساده پاسخ دهید. بهتر است جواب این سوالات را آماده کنید؛ زیرا پزشک برای تشخیص علت این بیماری، سوالات زیر را از شما می پرسد.

 • محل دقیق سردرد در کجا است؟ آیا در قسمت چشم ها و یا سایر قسمت های سر دچار درد هستید؟
 • آیا سردرد ارتباطی با شبانه روز دارد؟ مثلا درد شدید در طول شب اتفاق می افتد یا در طول روز؟ آیا شدت سردرد در طول شب باعث بیدار شدن تان از خواب می شود؟
 • این نوع درد چگونه است؟ درد ضربان دار، فشار دهنده یا مبهم؟
 • سن و جنسیت بیمار حائز اهمیت است. مثلا میگرن در خانم ها در سنین 20 تا 50 سال شایع تر است
 • آیا سردرد تکرار شونده است؟
 • شدت درد چقدر است؟
 • آیا سردرد همراه با علائم چشمی مثل التهاب چشم است؟
 • آیا سابقه خانوادگی برای این سردرد وجود دارد؟ مثلا شخصی در خانواده تان تاکنون سردرد میگرنی داشته است؟
 • آیا این سردرد با حالت تهوع یا استفراغ همراه است؟

سردردهای همراه با چشم درد و حالت تهوع می تواند علل متفاوتی داشته باشد که در ادامه در خصوص آنها صحبت می کنیم.

علل مختلف سردرد همراه با تهوع و درد چشم

علل سردردهای که باعث بروز علائم چشمی و حالت تهوع می شوند

علت سردرد و حالت تهوع

1. میگرن، علت سردرد همراه با حالت تهوع هستند

سردردهای میگرنی رایج ترین علت سردرد همراه با حالت تهوع هستند. میگرن یک مشکل شایع است که در سرتاسر جهان دیده می شود به طوری که در ایالات متحده 1 نفر از هر 7 نفر به سردرد میگرنی دچار هستند. سردردهای میگرنی با درد متوسط تا شدید همراه هستند. این درد در قسمتی از سر با ریتمی مشخص رخ می دهد. سردرد میگرنی همچنین باعث ایجاد حالت تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا می شود. دوران قاعدگی و بارداری و قرص های هورمونی پیشگیری از بارداری نیز می تواند میگرن را وخیم تر کند. عواملی مثل گرسنگی، کم خوابی، خستگی و استرس های روحی و روانی و بوهای خاص می توانند باعث شروع سردرد میگرنی شوند. میگرن انواع مختلفی دارد که هر کدام را به طور مختصر توضیح می دهیم.

الف. میگرن کلاسیک

در این نوع میگرن، قبل از شروع سردرد علائم بصری خاصی بروز می کند که مربوط به این نوع میگرن می شوند. اولین و مهم ترین علامت آن، بروز یک لکه سیاه رنگ در رو به روی فرد (در وسط میدان بینایی) است که به تدریج بزرگ می شود و به سمت حاشیه میدان بینایی فرد (پهلوها) کشیده می شود. یک علامت مهم دیگر نیز تاریک شدن یک سمت میدان بینایی شخص است. در این حالت، شخص نمی تواند سمت چپ یا راست را به شکل واضح ببیند. این علائم چشمی معمولا 10 تا 20 دقیقه طول می کشند. به تدریج با محو شدن علائم بصری و با گشاد شدن عروق مغزی سردردهای ضربان دار ایجاد می شود. این نوع سردرد با حالت تهوع و حساسیت به نور و صدا همراه است.


حتما بخوانید: برای سردرد (میگرنی) چه قرصی (بدون نسخه) بخوریم؟


رایج ترین علت سردرد همراه با حالت تهوع

ب. میگرن معمولی

این میگرن از شایع ترین انواع میگرن است، اما با علائم چشمی همراه نیست. ممکن است با بروز آن درد در دور یا اطراف چشم را احساس کنید. این سردرد لزوما در یک سمت سر رخ نمی دهد و ممکن است در تمام طول سر این نوع سردرد را احساس کنید.

ج. میگرن چشمی

این نوع میگرن در افراد مسن شایع تر است. فرد مبتلا به این نوع میگرن، علائم چشمی بروز میگرن را دارد اما به سردرد مبتلا نمی شود. علائم بصری این نوع میگرن در واقع لکه های سیاه رنگ است که با خطوط زیگزاگ براق رنگی احاطه شده اند.

د. میگرن شبکیه

نوعی خاص از میگرن است که در اثر انقباض سرخرگ های شبکیه رخ می دهد. این میگرن نوعی اختلال بینایی گذرا و برگشت پذیر ایجاد می کند. اختلال بینایی در این میگرن به شکل سیاه شدن بخشی از بینایی یک چشم یا حتی کوری کامل یک چشم رخ می دهد. این مساله در کمتر از یک ساعت برطرف می شود. اختلال بینایی میگرن ممکن است با سردرد همراه بوده یا نباشد.

علت سردرد و درد چشم

2.  سردردهای تنشی 

نوعی خاص از سردرد است که اغلب افراد افسرده یا کسانی که استرس مزمن دارند، به آن دچار می شوند. این سردرد در اکثر ساعات شبانه روز وجود دارد، اما شدت آن خفیف تا متوسط است و مشکل جدی در فعالیت های روزانه ایجاد نمی کند. اهمیت این سردرد به آن علت است که اغلب با درد در دور چشم ها همراه است و به همین دلیل با مشکلات شایع چشمی اشتباه گرفته می شود. برخی معتقدند که این سردرد مشابه با میگرن است و درمان مشابه با میگرن برای آن تجویز می کنند.

سردردهای تنشی از دلایل بروز چشم درد و حالت تهوع

3. سردردهای خوشه ای

این نوع سردرد بیشتر در افراد سیگاری بالای 50 سال مشاهده می شود. این بیماری خوش خیم است. در موارد حاد، به شکل سردرد و درد در پشت کره چشم بروز می کند. سردردهای خوشه ای باعث بیدار شدن شخص از خواب می شود. معمولا در زمان بروز سردرد، علائم در یک طرف چشم نیز مشاهده می شود که به شکل اشک ریزی و قرمز شدن چشم است. ممکن است ابتدا افتادگی پلک رخ داده و مردمک چشم گشاد شود. حمله های حاد سردردهای خوشه ای معمولا یک تا دو ساعت طول می کشد و عارضه خاصی ایجاد نمی کند. احتمال عود حملات سردرد خوشه ای در مدت چند ماه تا یک سال بعد وجود دارد.


حتما بخوانید: 5 گیاه دارویی برای درمان سردرد خوشه ای


4. التهاب شریانی گیجگاهی

این اختلال در افراد مسن بالای 60 سال رخ می دهد. اگرچه این بیماری نادر است، اما می تواند منجر به کوری و نابینایی دائمی هر دو چشم شود. به همین دلیل تشخیص زودهنگام این بیماری بسیار مهم است. سردرد، درد و حساسیت در ناحیه پیشانی و گیجگاه، خستگی و درد مفصل فک، تب و کاهش وزن، درد عضلانی و خستگی و بی حالی از علائم این اختلال هستند. واکنش های التهابی در این نوع بیماری باعث بسته شدن شریان های سر می شوند. در صورتی که این اتفاق در سرخرگ های چشمی رخ دهد، باعث کاهش دائمی بینایی می شود.

5. تورمورهای مغزی

تورموهای مغزی باعث افزایش فشار در جمجمه می شوند که سردرد نسبتا شدید دائمی ایجاد می کند. این سردرد در صبح ها شدیدتر است و با خم شدن، زور زدن، حبس کردن نفس، سرفه و حرکت سریع سر وخیم تر می شود. سردردهای ناشی از تومورهای مغزی با حالت تهوع و استفراغ همراه است. علائم دیگر تورموهای مغزی به شکل زیر است:

 • محو شدن کوتاه مدت دید بینایی
 • ورم سر عصب بینایی
 • فلج اعصاب چشمی که منجر به انحراف و دوبینی چشم می شود
 • توهمات بینایی
 • نابینایی در یک یا هر دو چشم
 • تار شدن بخشی از میدان دید در یکی یا هر دو چشم

سردردهای ناشی از تومورهای مغزی با حالت تهوع و استفراغ همراه است

6. خونریزی مغزی

وقتی در داخل جمجمه خونریزی رخ می دهد، سردرد شدید با فلج عضلات چشم، دوربینی یا خونریزی در شبکیه و زجاجیه رخ می دهد. گاهی اوقات سکته مغزی هم باعث مشکلاتی در خصوص بینایی می شود که با بررسی میدان دید شخص تشخیص داده می شود.

7. مننژیت

مننژیت همراه با التهاب پرده مغزی رخ داده و می تواند باعث سردرد و فلج عضلات چشمی و انحراف و دوربینی چشمی شود. مننژیت باعث حساسیت به نور نیز می شود.

بر خلاف تصور عموم مردم، در واقع چشم و ناراحتی های چشمی ناشایع ترین علت بروز این سردردها هستند. معمولا بیماری های چشمی که باعث ایجاد سردرد می شوند، با علائم دیگری همراه هستند که تشخیص آنها را ساده می کند. اغلب سردردهای همراه با چشم درد و حالت تهوع به علت میگرن رخ می دهد.

نتیجه گیری

علل مختلفی باعث بروز سردرد همراه با چشم درد و حالت تهوع می شود. میگرن از شایع ترین علل آن است، اما علل جدی تری مثل وجود تورموهای مغزی و خونریزی مغزی نیز برای این نوع سردردها وجود دارد. علت سردرد هر چه که باشد، باید تمام علائم آن را با دقت یادداشت کرده و برای تشخیص هر چه سریع تر به مطب پزشک مراجعه کنید. گاهی می تواند علت بسیار جدی داشته باشد که نیازمند درمان فوری است.


مقالات مرتبط:

فتوفوبیا، 9 بیماری که می تواند منجر به حساسیت به نور شود

11 روش کاهش سریع سردرد، درمان های سریع و خانگی سردرد

از
62
رای