5 گیاه دارویی برای درمان سردرد خوشه ای و علائم سردرد کلاستر

5 گیاه دارویی برای درمان سردرد خوشه ای و علائم سردرد کلاستر سردردهای خوشه ای نوعی سردرد شدید هستند که در اطراف چشم ایجاد می شوند. این نوع سردرد بسیار شدیدتر از میگرن است. چندین روش گیاهی برای حل مشکل سردردهای خوشه ای از جمله: چای زنجبیل، روغن نعناع و... وجود دارد.

سردردهای خوشه ای می توانند بسیار آزاردهنده باشند. شخص احساس می کند که چیزی برنده و تیز را به چشم ها و مغزش فرو می کنند. روش های درمانی مختلفی برای برطرف کردن این نوع سردردها وجود دارد. در این مقاله قصد داریم تا روش گیاهی برطرف کردن سردردهای خوشه ای را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

سردرد خوشه ای یا کلاستر چیست؟

سردرد خوشه ای (Cluster) نوعی سردرد کوتاه اما بسیار دردناک است که می تواند به صورت روزانه و دوره ای تا چندین ماه فرد را درگیر خود کند. این سردرد در فصل های خاصی رخ می دهد که معمولا در فصل بهار یا پاییز است. از آنجایی که این سردرد معمولا در فصول خاصی رخ می دهد، افراد معمولا آن را با آلرژی فصلی اشتباه می گیرند. علت بروز سردرد خوشه ای مشخص نیست، اما می دانیم که یکی از عصب های صورت را درگیر کرده و باعث درد شدید در اطراف چشم می شود. این سردرد به حدی شدید است که فرد را بی قرار کرده و فرد قادر به نشستن در یک جا نخواهد بود. این سردرد از میگرن شدیدتر است، اما به طور معمول به اندازه میگرن طول نمی کشد و در زمان کوتاه تری برطرف می شود. بر خلاف میگرن که در خانم ها شایع تر است، سردرد خوشه ای بیشتر در مردان اتفاق می افتد.

نشانه های بروز سردرد خوشه ای

این درد معمولا به طور ناگهانی شروع می شود و با علائم زیر همراه است:

  • تورم و افتادگی پلک در سمت درگیر
  • تعریق
  • حساسیت به نور
  • قرمزی چشم و ریزش اشک از چشم
  • آبریزش بینی یا کیپ شدگی بینی در همان سمت
  • احساس درد یا سوزش بسیار شدید در یک سمت سر
  • تنگ تر شدن مردمک در همان سمت چشم

این نوع سردرد در افراد سیگاری و افرادی که به میزان زیاد الکل مصرف می کنند، بیشتر دیده می شود. در دوره های سردرد خوشه ای، اشخاص نسبت به نیکوتین و الکل حساس تر می شوند. این حساسیت به قدری شدید است که مصرف میزان کمی الکل می تواند باعث شروع سردرد شود. اما مصرف الکل در فواصل بدون درد مشکلی ایجاد نمی کند.

نشانه های بروز سردرد خوشه ای

درمان سردردهای خوشه ای

همانطور که در بالا اشاره شد، روش های زیادی برای درمان سردردهای خوشه ای وجود دارد. مثلا تحقیقات نشان می دهند که سردرد خوشه ای عمدتا به دلیل کمبود منیزیم در بدن رخ می دهد و با مصرف روزانه منیزیم مورد نیاز بدن، می توانید این سردرد را برطرف کنید. اما ما قصد داریم تا چندین روش گیاهی را برای حل مشکل سردردهای خوشه ای توضیح دهیم.

روش های گیاهی درمان سردردهای خوشه ای

1. مصرف عصاره کودزو

گیاه KUDZA یا تیریشه متعلق به جنوب شرقی آسیا است و نوع خاصی از آن نیز در آمریکا رشد می کند. این گیاه در آسیا حداقل 2000 سال قدمت دارد. از گیاه کودزو برای برطرف کردن اسهال، تب، بیماری های قلب، قند خون و حتی اسهال خونی حاد استفاده می شود. در ریشه این گیاه بیش از هفتاد نوع فیتونوتریئنت، مواد شیمیایی گیاهی (فیتوکمیکال) و ایزوفلاونوئید و تری ترپنوئید وجود دارد. قدرت درمانی این گیاه می تواند با داروهای مسکن طبیعی که در بازار به فروش می رسند، برابری کند. تحقیقاتی در سال 2009 نشان داد که مصرف ریشه یا عصاره این گیاه می تواند تکرار و شدت سردردهای خوشه ای را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

گیاهان دارویی مناسب برای سردرد خوشه ای

2. روغن نعناع فلفلی

روغن نعناع تاثیر فوق العاده ای برای تسکین سردرد و پیشگیری از بروز مجدد آن دارد. حتی هنگامی که به سردرد دچار نیستید، یک یا دو قطره از روغن این گیاه را بر روی شقیقه های خود مالش دهید. اگر درد دارید، این روغن را هم بر روی شقیقه ها و هم در قسمت پشت گردن و کف پاها مالش دهید.

3. چای زنجیل

زنجبیل گیاهی با خواص درمانی فوق العاده است. این گیاه را می توان به شکل تازه از میوه فروشی ها تهیه کرده یا پودر آن را از عطاری ها خریداری کرد. این گیاه دارای خواص آنتی اکسیدانی ضد سرطان و ضد التهاب است که می تواند سردردهای خوشه ای را به خوبی تسکین دهد. سعی کنید تا روزانه یک یا دو فنجان چای زنجبیل دم کرده و میل کنید.

4. روغن اسطوخودوس

عطر روغن اسطوخودوس بسیار فوق العاده است و می توان برای تسکین سردرد از آن استفاده کرد. برای این منظور کافی است تا سه فنجان آب ولرم را در یک کتری بجوشانید و 2 تا 4 قطره روغن اسطوخودوس را به آب کتری اضافه کنید. سپس بخار این روغن را به آرامی استشمام کرده و نفس عمیق بکشید.

روش های گیاهی برای رفع سردردهای خوشه ای

5. درمان سردرد با ریحان

ریحان حاوی داروهای مسکنی است که می تواند ذهن را آرام کرده و سردرد را تسکین دهد. می توانید برای درمان میگرن و سردردهای خوشه ای از این گیاه استفاده کنید. برای این منطور کافی است 3 تا 4 برگ ریحان را در آب جوش بریزید تا چند دقیقه بجوشد. سپس کمی عسل به آن اضافه کنید. به تدریج این چای را بنوشید تا سردردتان تسکین پیدا کند. می توانید برای تسکین درد، برگ های نعناع را جویده یا روغن ریحان را بر روی پیشانی خود مالش دهید.

با استفاده از هر یک از روش های توضیح داده شده در این بخش، می توانید سردردهای خوشه ای خود را تسکین دهید. علاوه بر این روش ها، ورزش، روش های تنفس عمیق و خواب خوب و منظم نیز می توانند برای تسکین سردردهای خوشه ای بسیار موثر باشند. به عنوان مثال، ورزش باعث می شود تا خون در بدن بهتر جریان پیدا کند و اکسیژن رسانی به اعضاء بدن افزایش پیدا کرده و استرس کاهش می یابد. در صورتی که سردردهای خوشه ای به طور مکرر رخ دهد، یک برنامه پیاده روی روزانه در نظر بگیرید یا به کلاس های یوگا بروید. همچنین به خاطر داشته باشید که اکثر سردردها به دلیل شرایط استرس زا بروز می کنند. روشهای آرامش اعصاب و مغز از بهترین راهکارهای پیشگیری از بروز سردردهای خوشه ای است. تنفس عمیق باعث اکسیژن رسانی بهتر و برطرف کردن سردردها می شود. مدیتیشن را تمرین کنید.

بهترین راهکارهای پیشگیری از بروز سردردهای خوشه ای

نتیجه گیری

سردردهای خوشه ای نوعی سردرد شدید هستند که در اطراف چشم ایجاد می شوند. این نوع سردرد بسیار شدیدتر از میگرن است و می تواند به شکل دوره ای و تا چندین ماه ادامه داشته باشد. روش های زیادی برای تسکین این نوع سردرد وجود دارد. در این مقاله تلاش کردیم تا گیاهان تسکین دهنده سردردهای خوشه ای را به شما معرفی کنیم. امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. 

از
25
رای