4 خاصیت روغن اسطوخودوس در زمان بارداری و بعد از آن

4 خاصیت روغن اسطوخودوس در زمان بارداری و بعد از آن روغن اسانس اسطوخودوس که از طریق تقطیر بخار گل ها و برگ های گیاه اسطوخودوس (Lavender) استخراج می شود، دارای خواصی برای مادران باردار می باشد از جمله: درمان ترک های پوستی و بی خوابی

روغن اسطوخودوس که از طریق تقطیر بخار گل ها و برگ های گیاه اسطوخودوس (Lavender) استخراج می شود. این روغن یکی از بی خطرترین اسانس روغن ها در رایحه درمانی است. اسطوخودوس می تواند کمک بزرگی برای مادران باردار باشد و در دوران بارداری باید با احتیاط استفاده شود. هرگز نباید به عنوان یک جایگزین برای تجویزهای پزشکی و یا بدون مشاوره با پزشک استفاده شود.

هشدارهای مصرف روغن اسطوخودوس در دوران بارداری

اگرچه اسطوخودوس یکی از بی خطرترین روغن ها محسوب می شود؛ استفاده از آن در 20 هفته اول بارداری پیشنهاد نمی شود. طبق نوشته های وبسایت انتظار «از مصرف هر گونه روغن در سه ماهه اول بارداری اجتناب نمایید؛ مگر اینکه توسط متخصص تجویز شده باشد. تصور نکنید که این روغن ها تنها به علت طبیعی بودن، ایمن هستند». اسطوخودوس در دسته گیاهان قاعده آور دسته بندی می شود؛ به این معنا که ممکن است چرخه قاعدگی را تسریع کند، که تا حدودی خطر سقط جنین را افزایش می دهد. اما در مراحل بعدی حاملگی، اسطوخودوس می تواند اثرات عالی داشته باشد.

خواص روغن اسطوخودوس در زمان بارداری و شیردهی

1. درمان ترک پوستی

ترک های پوستی می تواند در مراحل بعدی بارداری در قسمت های بالایی ران و ناحیه شکمی ظاهر شود. برای کمک به جلوگیری از آن و کاهش نمایان شدگی آنها، چهار قطره اسطوخودوس را با سه قطره از روغن های بهار نارنج و روغن ماندارین در یک ظرف 50 میلی لیتری از روغن جوجوبا ترکیب کنید و هر روز پوست خود را به آرامی با آن ماساژ دهید.

خواص روغن اسطوخودوس در زمان بارداری

2. اسطوخودوس برای استرس و بی خوابی

اسطوخودوس یکی از بهترین روغن ها برای مبارزه با استرس های روزانه و تنش های اواخر بارداری است. طبق گفته های وبسایت Esoteric Oils «روغن اسطوخودوس به طور کلی اثر آسودگی و آرام بخشی بر سیستم عصبی، رهایی از استرس، افسردگی، وحشت، خستگی و حمله عصبی دارد و برای سردرد، میگرن و خواب آلودگی مفید است».

  • برای کمک به خواب، دستمالی را حاوی دو قطره روغن اسطوخودوس در کنار بالش خود قرار دهید و یا چند قطره از آن را بر روی چراغ ریخته و آن را 15 دقیقه قبل از خواب در اتاق خواب خود قرار دهید.

3. رهایی از درد زایمان

اسطوخودوس می تواند به عنوان روغن آرام بخش و یک تسکین دهنده درد در طول زایمان کمک خوبی باشد. برای مبارزه با کمر درد، چهار قطره روغن اسطوخودوس را با سه قطره از هر یک از روغن های بابونه و ماندرین در یک ظرف روغن جوجوبا 50 میلی لیتری مخلوط کنید. کمر خود را به آرامی با آن مالش دهید تا انقباض ها را کاهش دهد.

هشدار: از روغن اسطوخودوس نباید همزمان با پتیدین و اپیدورال و یا همراه با تزریق اکسی توسین / پیتوسین استفاده شود؛ زیرا ممکن است در عملکرد آنها اختلال ایجاد کند.

4. بعد از تولد و شیردهی

بسیاری از مادرانی که تازه زایمان کرده اند، ممکن است تغییراتی را در هفته های اول پس از تولد کودک خود تجربه نمایند. در این دوره پس از زایمان، برخی از مشکلات شامل کمر درد، درد پرینیوم، درد عضلات رحم و خستگی است. یک مطالعه در سال 2017 به منظور تعیین اثر عطر روغن اسطوخودوس در طول دوره پس از زایمان بر روی درد مادر، خلق و خو و خستگی انجام شد. محققان دریافتند استفاده از روغن اسطوخودوس تاثیر مثبت قابل توجهی در تسکین درد، خستگی، خلق و خوی، درد پرینیوم و حالات روحی آنها دارد.

خواص روغن اسطوخودوس برای بعد از زایمان و شیردهی

نتیجه گیری منتشر شده در مجله بین المللی پزشکی پیش گیری، بیان می کند که مادرانی که بلافاصله بعد از زایمان با روغن اسطوخودوس رایحه درمانی می کنند، وضعیت فیزیکی و روحی بهتری نسبت به سایر گروه ها دارند.

از
5
رای