خواص روغن اسطوخودوس برای مو، پوست، سلامتی و بارداری + مضرات

خواص روغن اسطوخودوس برای مو، پوست، سلامتی و بارداری + مضرات روغن اسطوخودوس برای چی خوبه، خواص اسطوخودوس برای مو، پوست، لک صورت، کف پا، جوش، دور چشم، بارداری و شیردهی، بهترین مارک، طریقه استفاده، قیمت و مضرات روغن لاوندر در سلام دنیا بخوانید.

روغن اسطوخودوس یا روغن لاوندر که از طریق تقطیر بخار گل ها و برگ های گیاه اسطوخودوس (Lavender) استخراج می شود. این روغن یکی از بی خطرترین اسانس روغن ها در رایحه درمانی است. اسطوخودوس می تواند کمک بزرگی برای مادران باردار باشد و در دوران بارداری باید با احتیاط استفاده شود. هرگز نباید به عنوان یک جایگزین برای تجویزهای پزشکی و یا بدون مشاوره با پزشک استفاده شود.

روغن اسطوخودوس از روغن های دارویی می باشد که خواص مفیدی برای بدن انسان دارد، در این مطلب از سلام دنیا درباره روغن اسطوخودوس برای چی خوبه، بوی روغن اسطوخودوس، خواص اسطوخودوس برای مو، پوست، لک صورت، کف پا، دور چشم، ناف، سردرد، خواب، واژن، جوش، طریقه مصرف، مضرات و عوارض، بهترین مارک روغن اسطوخودوس و قیمت روغن لاوندر در عطاری صحبت خواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید.

روغن اسطوخودوس برای چی خوبه

روغن اسطوخودوس اثراتی از قبیل ضد التهابی، ضد قارچی، ضد افسردگی، ضد عفونت، ضد باکتری ومیکروبی دارد البته این روغن با خواص ضد اسپاسم و ضد دردی که دارد می تواند به عنوان یک مسکن عمل کند، روغن اسطوخودوس سم‌زدا می باشد و فشار خون را کاهش می دهد.


حتما بخوانید: گیاه اسطوخودوس برای چی خوبه


بوی روغن اسطوخودوس (روغن لاوندر)

روغن اسطوخودوس دارای بوی خاصی است که عطر و بویش از گل های طبیعی اسطوخودوس برگرفته شده است، که شیرین و آرامبخش می باشد . رنگ آن نیز سبز و خالص است.

بوی روغن اسطوخودوس

خواص اسطوخودوس برای مو

از روغن اسطوخودوس در درمان ریزش موی سکه ای استفاده می شود به این صورت که ناحیه از سر را که دچار ریزش مو شده است را با روغن اسطوخودوس ماساژ دارده تا فولیکول های مو تحریک و تقویت شوند.

خواص اسطوخودوس برای پوست

برای درمان مشکلات پوست از قبیل اگزما، آکنه، آفتاب سوختگی و جوش های عمیق از گیاه اسطوخودوس به شکل موضعی استفاده می شود.

خواص روغن اسطوخودوس برای لک صورت

لک صورت نیز از مشکلات پوستی ناراحت کننده می باشد، در درمان و برای از بین بردن اینگونه لک ها می توان با ماساژ منظم ناحیه مورد نظر با روغن اسطوخودوس لکه را روشن تر شدن رنگ پوست شده و به درمان لک صورت و جای جوش کمک می کند.

خواص روغن اسطوخودوس برای لک صورت

خواص روغن اسطوخودوس برای کف پا

کف پا به نسبت دیگر نقاط بدن مواد را جدب خود می کند، به همین دلیل بهترین نقطه برای سم زدایی بدن می باشد، شما می توانید بوسیله روغن اسطوخودوس کف پایتان را ماساژ دهید تا خواب شبانه شما تنظیم شود و بی خوابی تان درمان شود.


حتما بخوانید: 3 مزیت گذاشتن پیاز در کف پا در هنگام خوابیدن


روغن اسطوخودوس برای دور چشم

با بالا رفتن سن پوست ناحیه چشم دچار چین و چروک می شود شما می توانید برای برطرف کردن آن از روغن اسطوخودوس استفاده کرد و یک مسکن برای التهاب چشم باشد و پوست را روشن کرده، این گیاه اثر احیاکنندگی پوست و ارتجاعی آن را تقویت کرده.

روغن اسطوخودوس برای ناف

از اثرات روغن اسطوخودوس در ناف می توان به ضد تهوع بودن اشاره کرد، 1 الی 2 قطره از روغن اسطوخدوس را زیر ناف خود ریخته تا در سفر دچار تهوع نشوید. اگر از این روغن در نواحی زیر ناف، پشت گوش‌ها و انتهای زبان قرار دهید به سرعت تهوع شما را کم می کند.

روغن اسطوخودوس برای ناف

روغن اسطوخودوس برای سردرد

دچار سردرد می شوید؟ بیایید اسانس و  روغن اسطوخودوس را برای درمان سردرد خود امتحان کنید، برای اینکار کافیست تا از عطر اسطوخودوس استنشاق نمایید، با این روش حملات میگرنی نیز از شما دور خواهد شد، این روش درمانی به سرعت اثرگذار خواهد بود. 

روغن اسطوخودوس برای خواب

روغن اسطوخودوس در درمان بی خوابی اثرگذار می باشد، اشخاصی که قبل از خواب از اسانس و روغن اسطوخودوس استفاده می کنند معمولا خواب راحتتری دارند و سیستم خوابشان تنظیم می شود.

روغن اسطوخودوس برای خواب

روغن اسطوخودوس برای واژن

زنان برای برای درمان لکوره (ترشحات زرد یا سفیدی که از واژن و مخاط دهانهٔ رحم خارج می‌شود) می توانند از روغن اسطوخودوس بهره بگیرند، همچنین با استفاده از این روغن دارویی بوی بد واژن آنها از بین خواهد رفت.


حتما بخوانید: درمان بوی بد واژن و عفونت با 15 درمان خانگی و گیاهی


روغن اسطوخودوس برای جوش

روغن اسطوخودوس همانطور که تا به حال متوجه شدید یکی از خواص آن در خصوص مراقبت از پوست می باشد، این روغن معجزه آسا جای جوش را محو می کند و به جوانسازی پوست کمک کرده، قرمزی و التهاب پوست را رفع و البته پوست را از آلودگی و چربی اضافی پاک می کند.

هشدارهای مصرف روغن اسطوخودوس در دوران بارداری

اگرچه اسطوخودوس یکی از بی خطرترین روغن ها محسوب می شود؛ استفاده از آن در 20 هفته اول بارداری پیشنهاد نمی شود. طبق نوشته های وبسایت انتظار «از مصرف هر گونه روغن در سه ماهه اول بارداری اجتناب نمایید؛ مگر اینکه توسط متخصص تجویز شده باشد. تصور نکنید که این روغن ها تنها به علت طبیعی بودن، ایمن هستند». اسطوخودوس در دسته گیاهان قاعده آور دسته بندی می شود؛ به این معنا که ممکن است چرخه قاعدگی را تسریع کند، که تا حدودی خطر سقط جنین را افزایش می دهد. اما در مراحل بعدی حاملگی، اسطوخودوس می تواند اثرات عالی داشته باشد.

خواص روغن اسطوخودوس در زمان بارداری و شیردهی

1. خواص روغن اسطوخودوس در زمان بارداری: درمان ترک پوستی

ترک های پوستی می تواند در مراحل بعدی بارداری در قسمت های بالایی ران و ناحیه شکمی ظاهر شود. برای کمک به جلوگیری از آن و کاهش نمایان شدگی آنها، چهار قطره اسطوخودوس را با سه قطره از روغن های بهار نارنج و روغن ماندارین در یک ظرف 50 میلی لیتری از روغن جوجوبا ترکیب کنید و هر روز پوست خود را به آرامی با آن ماساژ دهید.

خواص روغن اسطوخودوس در زمان بارداری

2.خواص روغن اسطوخودوس در زمان بارداری: برای استرس و بی خوابی

اسطوخودوس یکی از بهترین روغن ها برای مبارزه با استرس های روزانه و تنش های اواخر بارداری است. طبق گفته های وبسایت Esoteric Oils «روغن اسطوخودوس به طور کلی اثر آسودگی و آرام بخشی بر سیستم عصبی، رهایی از استرس، افسردگی، وحشت، خستگی و حمله عصبی دارد و برای سردرد، میگرن و خواب آلودگی مفید است».


حتما بخوانید: درمان خانگی سردرد در بارداری بدون قرص


  • برای کمک به خواب، دستمالی را حاوی دو قطره روغن اسطوخودوس در کنار بالش خود قرار دهید و یا چند قطره از آن را بر روی چراغ ریخته و آن را 15 دقیقه قبل از خواب در اتاق خواب خود قرار دهید.

3. خواص روغن اسطوخودوس در زمان بارداری: رهایی از درد زایمان

اسطوخودوس می تواند به عنوان روغن آرام بخش و یک تسکین دهنده درد در طول زایمان کمک خوبی باشد. برای مبارزه با کمر درد، چهار قطره روغن اسطوخودوس را با سه قطره از هر یک از روغن های بابونه و ماندرین در یک ظرف روغن جوجوبا 50 میلی لیتری مخلوط کنید. کمر خود را به آرامی با آن مالش دهید تا انقباض ها را کاهش دهد.

هشدار: از روغن اسطوخودوس نباید همزمان با پتیدین و اپیدورال و یا همراه با تزریق اکسی توسین / پیتوسین استفاده شود؛ زیرا ممکن است در عملکرد آنها اختلال ایجاد کند.

4. خواص روغن اسطوخودوس بعد از تولد و شیردهی

بسیاری از مادرانی که تازه زایمان کرده اند، ممکن است تغییراتی را در هفته های اول پس از تولد کودک خود تجربه نمایند. در این دوره پس از زایمان، برخی از مشکلات شامل کمر درد، درد پرینیوم، درد عضلات رحم و خستگی است. یک مطالعه در سال 2017 به منظور تعیین اثر عطر روغن اسطوخودوس در طول دوره پس از زایمان بر روی درد مادر، خلق و خو و خستگی انجام شد. محققان دریافتند استفاده از روغن اسطوخودوس تاثیر مثبت قابل توجهی در تسکین درد، خستگی، خلق و خوی، درد پرینیوم و حالات روحی آنها دارد.

خواص روغن اسطوخودوس برای بعد از زایمان و شیردهی

طریقه مصرف روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس مصرف خارجی دارد و برای ماساژ بدن بکار می رود و البته اسانس آن در آروماتراپی کاربرد دارد.


حتما بخوانید: خواص و عوارض رایحه درمانی [آروماتراپی] برای درمان بیماری ها


مضرات و عوارض روغن اسطوخودوس (لاوندر)

روغن اسطوخودوس طبعی گرم و خشک دارد و البته مصلح آن نیز کتیرا و سکنجبین می باشد، در کل مصرف متعادل اسطوخودوس مضرات چندان خاصی ندارد اما مصرفبیش از حدش فشار خون را پایین می آورد و افراد در زمان رانندگی و انجام کارهای دقیق از آن استفاده نکنند، افراد باردار و زنان شیرده از مصرف آن بپرهیزند و یا برای مصرف با پزشک مشورت نمایند.

مضرات و عوارض روغن اسطوخودوس

بهترین مارک روغن اسطوخودوس

اگر به دنبال روغن اسطوخودوس از بهترین مارک هستید روغن لوندرِ فرانسوی خالص و ارگانیک بهترین روغن اسطوخودوس موجود در بازار است.

قیمت روغن اسطوخودوس در عطاری

قیمت روغن اسطوخودس متفاوت است و بستگی به در حال حاضر روغن اسطوخودوس 35000 تومان می باشد. که ممکن 

سخن آخر

برای تهیه و مصرف روغن اسطوخودوس برای استفاده از خواص دارویی آن به اصل بودن آن دقت کنید و قبل از مصرف با افراد خبره و متخصص گیاهان دارویی مشورت نمایید. نتیجه گیری منتشر شده در مجله بین المللی پزشکی پیش گیری، بیان می کند که مادرانی که بلافاصله بعد از زایمان با روغن اسطوخودوس رایحه درمانی می کنند، وضعیت فیزیکی و روحی بهتری نسبت به سایر گروه ها دارند.


مقالات مرتبط:

خواص دمنوش اسطوخودوس برای سلامتی و پوست

خواص روغن زنبق برای زنان، مردان، پوست و مو در طب اسلامی از
11
رای