همه آنچه که نیاز است تا در مورد سرطان بدانید

همه آنچه که نیاز است تا در مورد سرطان بدانید سرطان زمانی آغاز می شود که تکثیر سلولها از کنترل خارج می شود. سلول های سرطانی به رشد خود ادامه می دهند و جای سلولهای طبیعی را اشغال می کنند. سلول های سرطانی همچنین می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش یابند.

سرطان چیست؟ سرطان می تواند از هر جایی در بدن شروع شود. سرطان زمانی که سلول های طبیعی از لحاظ رشد و تولید از کنترل خارج می شوند آغاز می شود. این اتفاق منجر به خارج شدن بدن از عملکرد طبیعی خود می شود. سرطان را می توان برای بسیاری از مردم درمان کرد. در واقع، افراد بیشتری نسبت به گذشته بعد از سرطان عمر کامل خود را خواهند داشت.


سرطان چیست و چگونه درمان می شود؟


مفاهیم اولیه سرطان
سرطان تنها یک بیماری نیست. انواع بسیاری از سرطان وجود دارد. سرطان در ریه ها، پستان، روده بزرگ یا حتی در خون ممکن است شروع شود. سرطان ها به نوعی یکسان هستند، اما در راه رشد و گسترش خود متفاوت هستند.


سرطان چیست؟

همه سلولهای بدن ما عملکرد خاصی دارند. سلول های عادی به صورت منظم تقسیم می شوند. زمانی که سلول ها از دست می روند یا آسیب می بینند، سلول های جدید جای آنها را می گیرند. سرطان زمانی آغاز می شود که سلولها از کنترل خارج می شوند. سلول های سرطانی به رشد خود ادامه می دهند و جای سلولهای طبیعی را اشغال می کنند. این امر باعث می شود مشکلات در بخشی از بدن که در آن سرطان آغاز شده است، بوجود بیاید.
سلول های سرطانی همچنین می توانند به سایر قسمت های بدن گسترش یابند. به عنوان مثال، سلول های سرطانی در ریه می توانند به استخوان ها سفر کنند و در آنجا رشد کنند. هنگامی که سلول های سرطانی گسترش می یابد، این فرآیند متاستاز (به انگلیسی: Metastasis) گفته می شود. هنگامی که سرطان ریه به استخوان گسترش می یابد، هنوز سرطان ریه نامیده می شود. در این حالت از لحاظ پزشکی، سلول های سرطانی در استخوان ها دقیقا مانند ریه ها هستند. این سرطان استخوان نامیده نمی شود، مگر آنکه در ابتدا از استخوان ها آغاز شود.


تفاوت سرطان ها در چیست؟

برخی از سرطان ها سریع رشد می کنند و منتشر می شوند. برخی دیگر آرامتر رشد می کنند. طریقه پاسخگویی آنها به درمان متفاوت است. بهترین درمان برای برخی از انواع سرطان ها جراحی است. برخی دیگر به مواد شیمیایی بنام شیمی درمانی (به انگلیسی: Chemotherapy) پاسخ مناسب می دهند. اغلب بیش از دو روش درمانی برای به دست آوردن بهترین نتایج استفاده می شود. وقتی سرطان ایجاد می شود، پزشک خواهان پیدا کردن نوع سرطان است. افراد مبتلا به سرطان نیازمند درمانی کارآمد برای نوع سرطان خود هستند.

تومور چیست؟

اکثر سرطانها یک توده یا تومور را تشکیل می دهند. اما همه توده ها سرطان نیستند. پزشکان یک قطعه از توده ها را به منظور بررسی سرطانی بودن آن بیرون می آورند. توده هایی که سرطان نیستند، خوشخیم (به انگلیسی: Benign Tumors) نامیده می شوند. توده هایی که سرطان نامیده می شوند بدخیم (Malignant) هستند. برخی از سرطان ها مانند لوسمی (سرطان خون) وجود دارد که تومور تشکیل نمی دهند بلکه در سلول های خونی یا سایر سلول های بدن رشد می کنند.
یکی از بیماران نجات یافته از سرطان چنین می گوید: «زمانی که به شما گفته می شود سرطان دارید ترسی به درون شما وارد می شود. در ابتدا خیلی دشوار است که درباره چیزی به جز تشخیص سرطان فکر کنید. این اولین چیزی است که شما هر روز صبح فکر می کنید. می خواهم افراد مبتلا به سرطان بدانند که همه چیز بهتر می شود. صحبت کردن در مورد سرطان به شما کمک می کند تا با تمام احساسات جدیدی که احساس می کنید مقابله کنید. به یاد داشته باشید، طبیعی است که ناراحت شوید.»

سرطان چیست


مرحله (Stage) در سرطان چیست؟

پزشک تشخیص می دهد که سرطان از زمان آغاز و چه مقدار پیشروی کرده است. این مرحله، سرطان نامیده می شود. ممکن است شنیده باشید دیگران می گویند که سرطان آنها مرحله 1 یا مرحله 2  (یا گرید 1، گرید 2) است. دانستن مرحله سرطان کمک می کند تا پزشک تصمیم بگیرد چه نوع درمان بهترین است.
برای هر نوع سرطان تست هایی وجود دارد که می تواند برای تشخیص مرحله سرطان انجام شود. به عنوان یک قاعده، مرحله پایین (مانند مرحله 1 یا 2) به این معنی است که سرطان زیاد پیشرفت نکرده است. عدد بیشتر (مانند مرحله 3 یا 4) به این معنی است که بیشتر گسترش یافته است. مرحله چهارم بالاترین مرحله است. از دکتر خود بخواهید که مرحله سرطان شما را بگوید و توضیح دهد این برای شما چه معنی می دهد.

سرطان چگونه درمان می شود؟

شایع ترین درمان برای سرطان عبارتند از جراحی، شیمی درمانی و اشعه (ray-dee-A-shun).
جراحی می تواند برای از بین بردن سرطان استفاده شود. پزشک ممکن است برخی از یا بخش های از بدن را که تحت تاثیر سرطان قرار گرفته خارج کند. برای سرطان پستان، بخشی (یا تمام) سینه ممکن است برداشته شود. برای سرطان پروستات، غده پروستات ممکن است خارج شود. جراحی برای انواع سرطان مورد استفاده قرار نمی گیرد. به عنوان مثال، بهترین درمان برای سرطان های خون مانند لوسمی با دارو یا دارو درمانی می باشد.
شیمی (مخفف شیمی درمانی) استفاده از داروها برای کشتن و یا کند شدن رشد سلول های سرطانی است. بعضی از شیمی ها می توانند توسط IV (به وسیله یک سوزن به یک ورید) داده شوند، و انواع دیگر قرص های قابل بلعیدن هستند. از آنجا که این مواد شیمیایی تقریبا به تمام قسمت های بدن می رسند، برای سرطان منتشر شده مفید است.
پرتو درمانی یا تابش نیز برای کشتن یا کند شدن رشد سلول های سرطانی استفاده می شود. این روش را می توان به تنهایی و یا همراه با جراحی یا شیمی درمانی استفاده کرد. پرتو درمانی یا درمان با تابش مانند گرفتن اشعه ایکس است. گاهی اوقات قرار دادن ماده رادیواکتیو "seed" درون بافت سرطانی برای دادن تابش استفاده می شود.
یکی از بیماران نجات یافته از سرطان چنین می گوید: «برای من مفید بود که عقب بایستم و تصویر بزرگی را مشاهده کنم. پاسخ دادن به سوالات من، کمک کرد تا تصمیم خوبی بگیرم. من آنچه را که می خواستم انجام دادم. من چیزهایی را انجام دادم که احساس راحتی می کردم، نه آنچه که دیگران فکر می کردند برای انجام راحتی لازم بود.»

مراحل سرطان

چه درماني براي سرطان مناسب است؟

درمان سرطان شما بستگی به این دارد چه چیز برای شما مناسب است. برخی از سرطان ها به جراحی بهتر پاسخ می دهند؛ برخی دیگر به شیمی و اشعه بهتر پاسخ می دهند. دانستن نوع سرطان اولین گام برای شناخت بهترین درمان برای سرطان است. مرحله سرطان نیز به دکتر کمک خواهد کرد که بهترین درمان را انتخاب کند. سرطان مرحله 3 یا 4 احتمالا به شیمی درمانی که کل بدن را مورد درمان قرار می دهد پاسخ مناسب تری خواهند داد.
میزان سلامت بیمار و درمانی که ترجیح می دهد، در تصمیم گیری در مورد درمان سرطان نقش مهمی ایفا می کند. همه نوع درمان برای سرطان کارایی ندارد، بنابراین درمورد گزینه های درمانی خود بپرسید. و درمان ها عوارض جانبی دارند، بنابراین در مورد عوارض جانبی قابل انتظار هر درمان نیز سوالاتی بپرسید.
بیمار نباید از سوال پرسیدن بترسد. این حق بیمار است که بداند چه درمانهایی بیشترین کمک را به وی می کند و چه عوارض جانبی خواهند داشت.

چرا مبتلا به سرطان شدم؟

افراد مبتلا به سرطان اغلب می پرسند: "چه اشتباهی کردم؟" یا "چرا من؟"  پزشکان نمی دانند که علت سرطان چیست. وقتی پزشک ها نمی توانند علت را مطرح کنند، ممکن است مردم با اندیشه های خود درباره اینکه چرا این اتفاق افتاده است، مواجه شوند. بعضی از مردم فکر می کنند که آنها برای چیزی که در گذشته انجام داده یا نداده اند مجازات می شوند. اکثر مردم کنجکاوند بدانند که آیا آنها عملی برای ایجاد سرطان انجام داده اند. اگر این احساسات را داشته باشید، تنها نیستید. افکار و عقاید مثل این برای افراد مبتلا به سرطان رایج هستند. شما باید بدانید که سرطان مجازات اقدامات گذشته شما نیست. سعی نکنید خودتان را سرزنش کنید و یا به دنبال راهی برای پیشگیری از سرطان باشید. سرطان تقصیر شما نیست و تقریبا هیچ راهی برای پیدا کردن دلیل آن نیست. در عوض، فکر خود را بر مراقبت از حال حاضرخودتان متمرکز کنید.

کلمات مرتبط با سرطان که ممکن است بشنوید

این کلماتی هستند که ممکن است تیم مراقبتی شما از آنها استفاده کنند.
خوش خیم (be-NINE): توموری که سرطانی نیست
بیوپسی (BY-op-see): از بین بردن یک قطعه بافت برای بررسی اینکه آیا سلول های سرطانی در آن قرار دارند یا خیر
سرطان (CAN-sur): یک کلمه برای توصیف بیش از 100 بیماری که سلول ها از کنترل خارج می شوند؛ یا توموری که سرطانی است
شیمی درمانی (key-mo-THER-uh-pee): استفاده از دارو برای درمان بیماری. این کلمه بیشتر به داروهای مورد استفاده برای درمان سرطان اشاره دارد. گاهی اوقات فقط "شیمی" نامیده می شود.
بدخیم (muh-LIG-nunt): داشتن سرطان دربدن
غیرمتاستاز / متاستاز (meh-TAS-tuh-sis / meh-TAS-tuh-sized): گسترش سلول های سرطانی به قسمت های دور بدن از طریق سیستم لنفاوی یا جریان خون
انکولوژیست (در مورد KAHL-uh-jist): یک دکتر که افراد مبتلا به سرطان را درمان می کند
رادیوتراپی (THER-UH-pee): استفاده از پرتوهای پر انرژی مانند اشعه ایکس برای درمان سرطان
بهبود (re-MISH-un): هنگامی که علائم سرطان تماما و یا تا حدی از بین رفته است
مرحله: یک کلمه است که می گوید که آیا سرطان گسترش یافته است و اگر چنین باشد، تا چه حد

منبع: cancer.org

از
1
رای