شیمی درمانی چیست و چگونه کار می کند

شیمی درمانی چیست و چگونه کار می کند شیمی درمانی گاهی اوقات به تنهایی سرطان را درمان می کند، اما بیشتر اوقات با پرتودرمانی، درمان بیولوژیکی ترکیب می شود. درباره شیمی درمانی و روش انجام کار آن در ادامه این مطلب بیشتر بدانید.

شیمی درمانی، سلول هایی را که به سرعت رشد و تقسیم می شوند، هدف قرار می دهد، یعنی همان سلول های سرطانی. ممکن است شیمی درمانی را به صورت "چرخه" انجام دهید، که به معنای یک دوره درمان و سپس یک دوره استراحت است. درباره اینکه شیمی درمانی چیست، چگونه کار می کند، هزینه و داروهای شیمی درمانی در این مقاله سلام دنیا صحبت کرده ایم. با ما همراه باشید.

شیمی درمانی چیست؟

روشی برای درمان سرطان است که از داروهایی برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کند.

شیمی درمانی چگونه کار می کند؟

شیمی درمانی، سلول هایی را که به سرعت رشد و تقسیم می شوند، هدف قرار می دهد، یعنی همان سلول های سرطانی. برخلاف پرتو یا جراحی که نواحی خاصی را هدف قرار می دهند، شیمی درمانی می تواند در سراسر بدن شما کار کند. اما همچنین می‌تواند بر برخی سلول‌های سالم با رشد سریع مانند سلول‌های پوست، مو، روده و مغز استخوان نیز تأثیر بگذارد. این همان چیزی است که باعث برخی از عوارض جانبی درمان می شود.

شیمی درمانی چه می کند؟

این بستگی به نوع سرطان شما و میزان طول آن دارد.

 • درمان: در برخی موارد، درمان می‌تواند سلول‌های سرطانی را تا حدی از بین ببرد که پزشک دیگر نتواند آنها را در بدن شما تشخیص دهد. پس از آن، بهترین نتیجه این است که آنها هرگز دوباره رشد نکنند، اما همیشه این اتفاق نمی افتد.
 • کنترل: در برخی موارد، ممکن است فقط بتواند از گسترش سرطان به سایر نقاط بدن شما جلوگیری کند یا رشد تومورهای سرطانی را کند کند.
 • کاهش علائم: در برخی موارد، شیمی درمانی نمی تواند گسترش سرطان را درمان یا کنترل کند و به سادگی برای کوچک کردن تومورهایی که باعث درد یا فشار می شوند، استفاده می شود. این تومورها اغلب به رشد خود ادامه می دهند.

حتما بخوانید: عجیب ترین عوامل افزایش دهنده سرطان


شیمی درمانی چیست

شیمی درمانی چگونه استفاده می شود؟

شیمی درمانی گاهی اوقات به تنهایی سرطان را درمان می کند، اما بیشتر اوقات در ترکیب با موارد زیر استفاده می شود:

 • جراحی: پزشک تومورها یا بافت های سرطانی یا اندام های آلوده به سلول های سرطانی را برمی دارد.
 • پرتودرمانی: پزشک از ذرات رادیواکتیو نامرئی برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کند. ممکن است توسط یک دستگاه مخصوص که قسمت‌هایی از بدن شما را از بیرون بمباران می‌کند، یا با قرار دادن مواد رادیواکتیو روی، نزدیک و حتی داخل بدن شما این کار انجام شود.
 • درمان بیولوژیکی: مواد زنده به شکل باکتری، واکسن یا آنتی بادی برای کشتن سلول های سرطانی با دقت وارد می شوند.

شیمی درمانی ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

 • کوچک کردن تومور قبل از جراحی یا پرتو درمانی - که به آن شیمی درمانی نئوادجوانت می گویند
 • پس از جراحی یا پرتودرمانی - که شیمی درمانی کمکی نامیده می شود - سلول های سرطانی باقی مانده را از بین میبرد
 • درمان های دیگر (بیولوژیکی یا پرتوی) را موثرتر کند
 • سلول های سرطانی را که به سایر قسمت های بدن شما بازمی گردند یا گسترش می یابند، از بین میبرد

شیمی درمانی چقدر طول می کشد؟ (تعداد جلسات شیمی درمانی)

بسته به:

 • نوع سرطانی که دارید
 • مقدار پیشرفت آن
 • هدف درمان: درمان، کنترل رشد، یا کاهش درد
 • نوع شیمی درمانی
 • روشی که بدن شما به درمان پاسخ می دهد

حتما بخوانید: عوارض پرتو درمانی [رادیوتراپی] چیست


ممکن است شیمی درمانی را به صورت "چرخه" انجام دهید، که به معنای یک دوره درمان و سپس یک دوره استراحت است. به عنوان مثال، یک سیکل 4 هفته ای ممکن است 1 هفته درمان و سپس 3 هفته استراحت باشد. استراحت به بدن شما اجازه می دهد تا سلول های سالم جدید بسازد. هنگامی که یک سیکل برنامه ریزی شده است، بهتر همه دفعات درمان را انجام دهید، اما در صورت جدی بودن عوارض جانبی، پزشک ممکن است استراحت را پیشنهاد کند. سپس تیم پزشکی شما احتمالاً یک چرخه جدید را برای کمک به بازگشت به مسیر برنامه ریزی خواهد کرد.

شیمی درمانی چگونه انجام می شود؟

 • تزریق: داروها مستقیماً به عضله لگن، ران یا بازو، یا در قسمت چربی بازو، پا یا معده، درست زیر پوست، تزریق می‌شوند.
 • داخل شریانی (IA): داروها مستقیماً از طریق یک سوزن یا لوله نرم و نازک (کاتتر) وارد سرخرگی می شوند که سرطان را تغذیه می کند.
 • داخل صفاقی (IP): داروها به حفره صفاقی که شامل اندام هایی مانند کبد، روده، معده و تخمدان شما است، تزریق می شود. در حین جراحی یا از طریق لوله ای با پورت مخصوصی که توسط پزشک شما وارد می شود، انجام می شود.
 • شیمی درمانی داخل نخاعی (IT): دارو به مایع مغزی نخاعی (CSF) تزریق می شود که در ناحیه اطراف نخاع و مغز وجود دارد.
 • داخل وریدی (IV): شیمی درمانی مستقیماً وارد ورید می شود.
 • موضعی: داروها را به صورت کرم روی پوست خود می‌مالید.
 • خوراکی: قرص یا مایعی را می بلعید.

داروهای شیمی درمانی

داخل وریدی (IV) در شیمی درمانی چگونه کار می کند؟

سوزن: داروها ممکن است از طریق یک سوزن نازک در ورید دست یا پایین بازو تزریق شوند. پرستار شما سوزن را وارد می کند و پس از انجام درمان آن را خارج می کند. اگر در طول درمان احساس درد یا سوزش کردید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

کاتتر: یک لوله نرم و نازک است. پزشک یک انتهای آن را در یک ورید بزرگ، اغلب در ناحیه قفسه سینه قرار می دهد. انتهای دیگر خارج از بدن شما باقی می ماند و برای ارائه شیمی درمانی یا سایر داروها یا خون گیری استفاده می شود. معمولاً تا زمانی که تمام چرخه های درمان شما به پایان برسد، در جای خود باقی می ماند. مراقب علائم عفونت در اطراف کاتتر خود باشید.

پورت: یک دیسک کوچک است که جراح آن را زیر پوست شما قرار می دهد و به یک لوله (کاتتر) متصل است که به یک ورید بزرگ، معمولا در قفسه سینه شما متصل می شود. یک پرستار ممکن است یک سوزن را به پورت شما وارد کند تا به شما داروهای شیمی درمانی بدهد یا خون بگیرد. برای درمان هایی که بیش از یک روز طول می کشد می توان سوزن را در جای خود گذاشت. در صورت مشاهده علائم عفونت در اطراف پورت خود به پزشک خود اطلاع دهید.


حتما بخوانید: علت سرطان لنفوم چیست


پمپ: اغلب به کاتترها یا پورت ها متصل می شود، میزان داروهای شیمی درمانی و سرعت ورود آنها به بدن را کنترل می کند. ممکن است این پمپ را با خود حمل کنید یا جراح آن را زیر پوست شما قرار دهد.

در طول شیمی درمانی چه احساسی خواهم داشت؟ (شیمی درمانی درد دارد)

راهی برای دانستن قطعی وجود ندارد. این به سلامت کلی شما، نوع سرطانی که دارید، فاصله آن و میزان و نوع داروهای شیمی درمانی بستگی دارد. ژن های شما نیز ممکن است نقشی داشته باشند.

احساس بیماری یا خستگی بسیار پس از شیمی درمانی معمول است. شما می توانید برای این کار آماده شوید و از کسی بخواهید که شما را در درمان کمک کند. همچنین باید برای استراحت در روز و روز بعد از درمان برنامه ریزی کنید. در این مدت، در صورت لزوم، کمک گرفتن در مورد وعده‌های غذایی نیز ممکن است کمک کند. پزشک شما ممکن است بتواند به شما در مدیریت برخی از عوارض جانبی شدید شیمی درمانی راهنماییتان کند.

شیمی درمانی درد دارد

آیا می توانم در طول شیمی درمانی کار کنم؟

این بستگی به کاری که انجام می دهید و احساس شما دارد. در روزهایی که احساس خوبی ندارید، ممکن است بخواهید ببینید آیا می توانید ساعات کمتری کار کنید یا از خانه کار کنید. در برخی موارد، کارفرمایان طبق قانون ملزم به تنظیم برنامه شما در هنگام درمان سرطان هستند. یک مددکار اجتماعی ممکن است بتواند به شما کمک کند تا در مورد آنچه قانون اجازه می دهد یاد بگیرید.

هزینه شیمی درمانی چقدر است؟

این بستگی به نوع شیمی درمانی، میزان مصرف و تعداد دفعات دریافت آن دارد. همچنین بسته به محل زندگی شما و اینکه آیا در خانه، در کلینیک مطب یا در طول بستری شدن در بیمارستان تحت درمان قرار می گیرید متفاوت است. مطمئن شوید که بیمه نامه درمانی خود را مطالعه کرده اید تا متوجه شوید که دقیقاً چه چیزی را پرداخت می کند ، و اینکه آیا می توانید به پزشکی که برای شیمی درمانی خود انتخاب کرده اید مراجعه کنید یا طرف قرار داد بیمه شما نیست.

سخن آخر

ممکن است شیمی درمانی را به صورت "چرخه" انجام دهید، که به معنای یک دوره درمان و سپس یک دوره استراحت است. بسته به داروهای شیمی درمانی، روش انجام شیمی درمانی ممکن است داخل وریدی، شریانی یا تزریقی باشد. آنچه درباره شیمی درمانی باید بدانید در این مقاله برای شما بیان کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

خواص زردچوبه برای پیشگیری و درمان سرطان پروستات

آیا کلوئید نقره می تواند برای درمان سرطان استفاده شود؟
 

از
9
رای