کلوئید نقره و سرطان: آیا کلوئید نقره می تواند برای درمان سرطان استفاده شود؟

کلوئید نقره و سرطان: آیا کلوئید نقره می تواند برای درمان سرطان استفاده شود؟ کلوئید نقره یک مکمل نقره مرسوم می باشد. قبل از سال 1938، نقره به طور گسترده ای برای درمان یا جلوگیری از بروز بیماری های مختلفی مانند سرطان استفاده می شد. اما خطرات استفاده از کلوئید نقره برای سلامتی چیست؟

گاهی اوقات افراد مبتلا به سرطان به سراغ روش های درمانی جایگزین علاوه بر شیمی درمانی و سایر درمان های مرسوم سرطان می روند تا شانس شکست سرطان را در خود افزایش دهند. یک درمان مرسوم اما تایید نشده برای سرطان، مکمل های کلوئید نقره می باشد. این مکمل ها به عنوان درمان برای حمایت از سیستم ایمنی تبلیغ می شوند، ادعا می کنند خصوصیات از بین برنده سرطان را نیز دارا می باشند. هیچ گونه شواهد علمی برای حمایت از این ادعا ارائه نشده است. همچنین مصرف کلوئید نقره خطراتی نیز به همراه داشته باشد.

کلوئید نقره چیست؟

کلوئید نقره یک مکمل نقره مرسوم می باشد. برای ایجاد این مکمل، بونهای خالص نقره در آب تقطیر شده حل شده و به صورت سوسپانسیون در می آیند. قبل از ظهور آنتی بیوتیک ها، افراد از نقره برای کشتن ویروس ها و باکتری ها استفاده می کردند. آماده سازی نقره به صورت قطره بینی و اسپری تنفسی بسیار مرسوم بود. قبل از سال 1938، نقره به طور گسترده ای برای درمان یا جلوگیری از بروز بیماری های مختلفی مانند سرطان استفاده می شد. پس از ظهور آنتی بیوتیک های مدرن، مصرف نقره به سرعت منسوخ شد. انجمن های پزشکی دیگر نقره را برای مقاصد درمانی توصیه نمی کردند. با این وجود بعضی فروشندگان امروزه کلوئید نقره را به عنوان یک عامل ضد میکروب و ضد عفونی کننده قوی معرفی می کنند. بعضی نیز آن را به عنوان درمانی برای وضعیت های مختلفی مانند موارد زیر تبلیغ می نمایند:

کلوئید نقره چیست؟

خطرات کلوئید نقره برای سلامتی

درحالی که نقره هزاران سال به صورت دارویی استفاده می شده است، انجمن های پزشکی مدرن، کلوئید نقره را بی خطر و موثر در نظر نمی گیرند. دلیل این امر این است که نقره یک ماده ضروری برای بدن محسوب نشده و کاربرد شناخته شده خاصی در بدن ندارد. کلوئید نقره همچنین می تواند باعث کاهش قابلیت جذب بعضی از داروها شود. پماد نقره ممکن است یک سری کاربردهای پزشکی داشته باشد (مثلاً برای درمان سوختگی ها یا عفونت های پوستی). هیچ داروی خوراکی تایید شده که حاوی کلوئید نقره باشد، کماکان وجود ندارد.

اصلی ترین خطر مرتبط با مصرف نقره، بروز آرگیریا می باشد. آرگیریا وضعیتی است که در آن پوست بدن به رنگ خاکستری یا آبی درآمده و معمولاً تاثیر آن دائمی می باشد. این وضعیت هنگامی روی می دهد که ذرات نقره بر رنگ دانه های سلولی تاثیر گذارند. بر اساس نظر مرکز ملی سلامت تکمیلی و جامع، کلوئید نقره برای درمان هیچ گونه بیماری بی خطر و موثر نمی باشد. در واقع خطرات مربوط به مصرف محصولات نقره بسیار بیشتر از مزایای تایید نشده آن می باشد.

آیا کلوئید نقره می تواند برای درمان سرطان استفاده شود؟

افرادی که باور دارند کلوئید نقره کارآمد می باشد، معتقدند که در حال حاضر تحقیقات کافی برای آشکار ساختن مزایای استفاده از این ماده انجام نشده است. با این وجود، تحقیقات پیشین هیچ ارتباط مثبتی بین نقره و سلامت انسان را نشان نداده اند. تا به امروز، هیچ تحقیق معتبری درباره مزایای کلوئید نقره برای سلامتی صورت نپذیرفته است.

آیا کلوئید نقره برای درمان سرطان موثر است

کلوئید نقره و سرطان

ادعاهای از بین برندن سرطان توسط کلوئید نقره از یک باور اشتباه که «این ماده معدنی یک آنتی بیوتیک تقریباً عالی آن گونه که پزشک هومیوپاتی رابرت اسکات بل بیان کرده»، نشات گرفته است. او به لوس آنجلس تایمز در مقاله ای در سال 2009 اعلام کرده است که نقره هیچ عارضه جانبی بدی نداشته و می تواند هر باکتری و ویروسی را از بین ببرد. با این وجود هیچ مدرک مستدلی درباره این که کلوئید نقره دارای خواص ضدباکتری است تاکنون ارائه نشده است.

نتیجه گیری

هیچ اثبات علمی درباره این که کلوئید نقره می تواند برای درمان سرطان استفاده شود، ارائه نشده است. کماکان، تبلیغات اینترنتی به مردم درباره قدرت درمانی این مکمل مطالبی می گویند. نقره به صورت تاریخی برای درمان بعضی مشکلات سلامتی استفاده می شده است اما عوارض جانبی جدی به دنبال دارد. درباره روش های ایمن استفاده از درمان های گیاهی و مکمل ها برای کمک به بهبود و درمان مشکلات تان مشورت نمایید. تا زمانی که تحقیقات بیشتری در این خصوص انجام شوند، استفاده از کلوئید نقره برای درمان سرطان کماکان توصیه نمی شود.

منبع: healthline

از
1
رای