عجیب ترین عوامل افزایش دهنده سرطان؛ 15 چیز عجیب که به گفته کارشناسان به سرطان مرتبط هستند

عجیب ترین عوامل افزایش دهنده سرطان؛ 15 چیز عجیب که به گفته کارشناسان به سرطان مرتبط هستند سرطان چیز ترسناکی برای فکر کردن است؛ اما آگاه شدن از مواردی که به نظر عجیب می آیند ولی می توانند موجب سرطان شود می تواند به شما برای مراقبت از خود، کمک کند. مثلا برای ساعت ها نشستن، خطر سرطان را افزایش می دهد.

سرطان چیز ترسناکی برای فکر کردن است. اما، مانند هر چیزی که مربوط به سلامتی باشد، همیشه ایده خوبی است که تا حد ممکن آگاه باشید. به عنوان مثال، اگر می دانید کدام عادت ها می توانند به سرطان منجر شوند، می توانید از آنها جلوگیری کنید و شانس زندگی طولانی و سالم را افزایش دهید. البته من نمی گویم چیزی وجود دارد که باعث سرطان می شود، یا راهی برای مبتلا نشدن به سرطان وجود دارد. یک سبک زندگی سالم به خواب زیاد، میزان استرس کم و یک رژیم غذایی سالم کمک می کند.

اما گاهی اوقات خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان بیشتر مربوط به ژنتیک است. دکتر اسکات شرایبر می گوید: «ژنتیک حدود 20٪ خطر احتمالی و شیوه زندگی 80٪ از خطر احتمالی ابتلا به سرطان را تشکیل می دهد». اگر سابقه خانوادگی سرطان دارید، باید دائما وضعیت خود را کنترل کنید. شیخا جین یک پزشک معالج از بخش اکولوژی خون شناسی در مرکز جامع سرطان رابرت اچ لوری می گوید: «دانستن سابقه خانوادگی شما هنگام نظارت و پیشگیری از بیماری بسیار مهم است». «اگر سابقه خانوادگی بیماری سرطان دارید، پزشک ممکن است آزمایش تصویربرداری بیشتری انجام داده یا تصویربرداری شما را زودتر از سایر اشخاص انجام دهد». اگرچه شما نمی توانید همه چیز را کنترل کنید، اما می توانید از خودتان مراقبت نمایید. به خواندن چیزهای عجیبی که باعث سرطان می شوند، ادامه دهید، بنابراین می توانید خطر ابتلا به آن را به حداقل برسانید.

15 چیز عجیب که باعث سرطان می شود

1. گوشت قرمز

از دوستان گوشتخوار خودم عذرخواهی می کنم، اما گوشت قرمز باعث همه ناسالمی ها می شود. (به عنوان مثال، گوشت خوک به همان میزان نگران کننده سیگار کشیدن با سرطان ریه در ارتباط است). و هنوز هیچ کس دلیل آن را نمی داند. شرابیر می گوید: «محققان هنوز در تلاشند تا متوجه شوند که چه ارتباطی بین گوشت قرمز و سرطان وجود دارد». «تکنیک های پخت و پز، خود گوشت... هورمون های مصنوعی، و آنچه که گاوها تغذیه می کنند، همه در این مساله نقش دارد».

عوامل باورنکردنی که موجب سرطان می شود

2. الکل

اگرچه هیچ مشکلی در مورد نوشیدن گاه به گاه الکل وجود ندارد، اما برخی از مطالعات ارتباط بین الکل و افزایش خطر ابتلا به هفت نوع سرطان را نشان می دهند. همانطور که شرایبر به من می گوید، این موارد شامل سرطان دهان و حلق، حنجره، مری، کبد، روده بزرگ، رکتوم و سرطان پستان است. اگر هنوز هم مصرف مشروبات الکلی در رژیم غذایی شما است، شرایبر توصیه می کند که مصرف خود را به حداکثر یک یا دو نوشیدنی در هفته محدود کنید.

3. به اندازه کافی در مجاورت خورشید قرار نگرفتن

همه ما آموخته ایم که باید از آفتاب بترسیم، اما فواید زیادی در بیرون رفتن گاه به گاه بدون استفاده از SPF وجود دارد. شرابیر می گوید: «بدن ما با در مجاورت خورشید قرار گرفتن ویتامین D تولید می کند و بیشتر ما کمبود ویتامین D داریم». «مقدار کم ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به سرطان در ارتباط است». بنابراین بفرمائید و هر روز کمی در مجاورت خورشید قرار بگیرید تا سطح ویتامین D بدن خود را تقویت نمایید.

چیزهای عجیب که به سرطان مرتبط هستند

4. قرار گیری بیش از حد در معرض خورشید

مانند اکثر چیزها، همه چیز باید در حد اعتدال باشد. اگرچه نباید در سایه ها پنهان شوید، اما نباید عادت کنید که خورشید شما را بسوزاند. دکتر آلن جی پارکز که یک متخصص پوست است می گوید: «چه شما در بیرون از خانه کار می کنید یا علاقمند به آهسته دویدن در بیرون از خانه هستید، هر چه بیشتر در معرض آفتاب قرار بگیرید، با احتمال بیشتری به سرطان (سرطان پوست) دچار می شوید، به خصوص اگر این فعالیت ها را در زمان ساعات اوج آفتاب انجام دهید». روزانه از SPF 30 استفاده کنید که می تواند خطر ابتلا به سرطان را 40 تا 50 درصد کاهش دهد.

5. برای ساعت ها نشستن

شاید شنیده باشید که می گویند: «نشستن، سیگار کشیدن به شکل جدید است». این خبر بسیار ناراحت کننده به نظر می رسد، اما مطالعات نشان داده اند که این خبر تا حدودی درست است. مدیر تحقیق Ergotron، که کری اشمیت نامیده می شود، در نامه ای به بوستل می گوید: «به خصوص برای زنان، خطر ابتلا به مولتیپل میلوما برای خانم هایی که بیش از 6 ساعت در روز می نشینند، بیشتر است». او توصیه می کند که بین هر یک ساعت نشستن، یک یا دو دقیقه استراحت کنید که می تواند عوامل خطر سرطان را کاهش دهد.

15 عامل پنهان که سبب ابتلا به سرطان می شود

6. ورزش نکردن

در همین راستا، عدم ورزش روزانه نیز می تواند احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهد. اشمیت می گوید: «طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، عدم تحرک جسمی، علت 21 تا 25 درصد از سرطان های پستان و روده بزرگ است». مطالعه ای، کاهش 40 درصدی مرگ و میر در اثر سرطان در افرادی که از نظر جسمی نسبت به افراد کم تحرک، فعالتر بودند را نشان داده است.

7. قرار گرفتن در معرض دود سیگار سایر افراد

همه ما می دانیم که سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به سرطان در ریه ها، دهان و حلق را افزایش دهد؛ همچنین احتمالا در بسیاری از قسمت های دیگر بدن. اما یک یادآوری دوستانه در اینجا به شما این است که قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران نیز می تواند خطرناک باشد. همانطور که جین به من می گوید، همه این خطرات به علت دخانیات است. (باز هم تکرار می کنم که این فقط یک یادآوری دوستانه است).

عوامل قرار گرفتن در معرض سرطان

8. لوازم الکترونیکی

اگرچه تنها داشتن لوازم الکترونیکی در زندگی باعث سرطان نمی شود، اما کار کردن با همه آنها می تواند منجر به آن شود. همانطور که ملیسا ابولی، مشاور تغذیه ای و بهداشتی به من می گوید، پرتوهای ساطع شده از تلفن یا لپ تاپ شما می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد. نگه داشتن تلفن خود در کیف (کیفی که در کنار سینه های خود نگه می دارید)، یا لپتاپ که بر روی پای خود (دقیقا نزدیک به رحم خود)، نگه می دارید، برای مدت طولانی ایده خوبی نیست، زیرا می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان در این نواحی شود.

9. محصولات پاک کننده سمی

قابل انکار نیست که اکثر محصولات پاک کننده خانگی حاوی مواد سمی سرطان زا هستند. به همین دلیل از این به بعد شاید ایده خوبی باشد که به آنچه که خانه خود را با آن اسپری می کنید، توجه نمایید. ابولی پیشنهاد می کند: «از محصولات با ترکیباتی استفاده کنید که در طبیعت قابل شناسایی هستند». «شما همچنین می توانید حقایق را در وبسایت هایی مانند EWG (کار گروه محیط زیست) بررسی کرده تا ببینید که چه عناصری در محصولات روزانه جهت استفاده مناسب هستند».

مواردی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

10. غذاهای فرآوری شده

اس آدام رامین که دارای دکترای پزشکی و جراح ارولوژیک و مدیر پزشکی متخصصان سرطان اورولوژی در لس آنجلس است، می گوید: «من غذاهای فرآوردی شده، جذاب و سبته بندی شده را به همان اندازه سبدهای گل دوست دارم. و هنوز قابل انکار نیست که آنها یکی از بدترین غذاهایی هستند که شما می توانید بخورید». «غذاهایی که با مواد نگهدارنده حفظ می شوند و... درکنسروها یا جعبه ها یافت می شوند یا برای طولانی مدت آماده می شوند، باعث سرطان می شوند». یکز می گوید: «محصولات نگهدارنده و حفظ این مواد غذایی با گرما یا تشعشع، ممکن است ترکیب شیمیایی آنها را تغییر دهد. این به نوبه خود ممکن است به تشکیل شدن موادی در دستگاه گوارش ما منجر شود که باعث جهش DNA و در نهایت سرطان می شود».

11. آرایش کردن

خب، نترسید و همه محصولات زیبایی مورد علاقه خود را دور نریزید. با این وجود، از این موضوع آگاه باشید که کدامیک از آنها می توانند بر وضعیت سلامتی شما تاثیر بگذارند. کالپانا دیپاسكاله که پزشک جراح متخصص گوش و حلق و بینی و کارشناس پزشکی است می گوید: «ما به عنوان مصرف کننده، باید از مواد موجود در محصولات مراقبت از پوست و محصولات مراقبت از خود آگاه باشیم که به طور بالقوه خطرناک بوده و خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند». «اگرچه یافتن رابطه مستقیم بین مواد تشکیل دهنده آنها و سرطان دشوار است، اما باید مراقب ترکیبات زیر باشید: ترکیبات پتالات، پاراگون ها، سرب، فرمالدئید، 4-آمینوبنزوئیک اسید، دی اکسان 1 و 4، ترکیبات اتانول آمین».

آرایش کردن خطر ابتلا به سرطان را بالا می برد

12. چای داغ

نوشیدن چای ممکن است یک راه سالم برای مقابله با استرس به نظر برسد، و نوشیدن چای سبز حتی ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. اما ابتدا اجازه دهید که فنجان چای شما خنک شود. بر اساس مطالعه ای صورت گرفته در سال 2018 در چین، نوشیدن چای بسیار گرم ممکن است خطر سرطان مری را افزایش دهد. این مطالعه حدود 450000 نفر را شامل می شد و محققان دریافتند افرادی که می گویند معمولا چای را به صورتی که «داغی اش آنها را بسوزاند» مصرف می کنند و همچنین سیگار کشیده و در نوشیدن الکل زیاده روی می کنند، خطر ابتلا به سرطان مری در آنها 5 برابر بیشتر از افرادی است که هیچ کدام از این سه کار را انجام نداده اند. محققان دریافتند که چای شدیدا داغ می تواند به دیواره مری صدمه زده و آسیب های ناشی از دود و الکل را افزایش دهد.

13. قد بلند بودن

افراد قد بلند نسبت به افراد کوتاه قد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. مطالعه ای در سال 2018 نشان داد که به ازای هر 10 سانتی متر قد بیشتر (4 اینچ)، خطر ابتلا به سرطان 10 درصد افزایش می یابد. محققان می گویند که دانشمندان ارتباط بین قد و سرطان را در دهه 1950 کشف کردند، اگرچه دقیقا مشخص نیست که قد بلند بودن چه تاثیری بر خطر ابتلا به سرطان فرد دارد، اما می تواند این حقیقت ساده باشد که افراد قد بلندتر، سلول های بیشتری در بدن خود دارند و بنابراین بیشتر محققان گفتند که سلول های بیشتری می توانند سرطانی شوند.

یک مطالعه قدیمی حاکی از افزایش 13 درصدی خطر ابتلا به سرطان در زنان یائسه با هر 4 سانتی متر قد بیشتر است. و جالب اینکه مطالعه ای در سال 2016، ارتباط بین پاهای بزرگ تر و خطر ابتلا به سرطان روده را نشان داده است. محققانی که بر روی سرطان روده تحقیق می کنند، می گویند که سطح فاکتور رشد بدن می تواند نقشی در ارتباط بین پاهای بزرگ تر و سرطان داشته باشد.

قد بلند بودن خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

14. دود ناشی از حرارت گریل

لوازم پخت تابستانی آن طور که ظاهرشان نشان می دهد، بی گناه نیستند. مطالعه ای در سال 2018 نشان داد که افرادی که بسیار نزدیک به گریل می نشینند، مقدار بیشتری از مواد شیمیایی به نام هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAHs) را از طریق پوست خود جذب کنند. این مواد شیمیایی با سوزاندن چوب یا ذغال چوب آزاد می شوند و به عنوان ماده سرطان زا یا عوامل ایجاد کننده سرطان شناخته می شوند.

محققان خاطر نشان کردند که سطح هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای که افراد از طریق پوست جذب می کنند، کمتر از آن است که با خوردن گوشت هایی که با گریل کباب شده اند، جذب پوست افراد شود. با این وجود، مردم سطح بالاتری از هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای را از طریق پوست خود جذب می کنند تا اینکه دود آن را تنفس نمایند. محققان دریافتند که این مساله در هنگام کباب کردن می تواند کمی به شما کمک کند. لباسی که افراد می پوشند، ممکن است سطح جذب هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای از طریق پوست افراد را در کوتاه مدت کاهش یابد.

15. ایمپلنت سینه

مطالعه ای در سال 2018 مشخص کرد که نوع خاصی از کاشت سینه ممکن است با افزایش خطر ابتلا به یک نوع نادر لنفوم به نام لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک (ALCL) همراه باشد. این نوع از سرطان، یک سرطان سینه نیست؛ لنفوم ها سرطان هایی هستند که از سلول های سیستم ایمنی بدن ناشی می شوند. در بین خانم هایی که مطالعه بر روی آنها صورت گرفت، اشخاصی که کاشت سینه بافتی داشتند و نه سطحی صاف، در معرض خطر بیشتر ابتلا به ALCL قرار دارند. هنوز خطر کلی این سرطان حتی در بین خانم هایی که ایمپلنت دارند بسیار کم است. محققان محاسبه كردند كه به ازای هر 7000 زنی كه ایمپلنت سینه انجام می دهند، در زمان 75 سالگی 1 نفر به ALCL در پستان دچار می شود. محققان گفتند که بافت پستان، می تواند به مرور زمان منجر به سرطان شود.

ایمپلنت سینه؛ از عوامل عجیب بروز سرطان

باز هم، قطعاً هیچ عاملی که باعث سرطان شود وجود ندارد. با این وجود همیشه آگاهی از این موارد که می توانند بر سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد، خوب است.

منبع: bustle

از
3
رای