7 مورد از بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی موثر (بهترین گیاهان دارویی برای مقابله با عفونت)

7 مورد از بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی موثر (بهترین گیاهان دارویی برای مقابله با عفونت) برخی از افراد برای درمان عفونت یا بیماری های خود به آنتی بیوتیک های طبیعی و گیاهی روی می آورند. یکی از بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی که در سراسر دنیا از آن استفاده می شود، سیر است که درمان موثر برای انواع باکتری ها است.

برخی از مواد طبیعی خاصیت ضد باکتریایی دارند، اما کدامیک برای استفاده بی خطر هستند و فرد باید چه زمانی از آنها استفاده کند؟ آنتی بیوتیک های تجویز شده مانند پلی سیلین، از دهه 1940 به مردم کمک کرده تا از بیماری های کشنده و مشکلات نجات پیدا کنند. با این وجود، مردم برای درمان به آنتی بیوتیک های طبیعی روی می آورند. بر اساس گزارش سرویس سلامت همگانی، یک نفر از بین هر 10 نفر بعد از مصرف آنتی بیوتیک، عارضه جانبی آن را تجربه می کنند که به سیستم گوارشی آسیب می رساند. حدود 1 نفر از هر 15 نفر به این دارو حساسیت دارند. در این مقاله ما به شواهد نهفته در 7 مورد از بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی می پردازیم. ما همچنین بحث می کنیم که از چه مواردی باید اجتناب کرده و چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم.

7 مورد از بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی

هئیت تصمیم گیرنده علمی هنوز هم در مورد آنتی بیوتیک های طبیعی نگران است. اگرچه مردم صدها سال از روش های درمانی مانند این استفاده کرده اند، اما اکثر روش های درمانی کاملاً آزمایش نشده است. با این وجود، برخی از نتایج تحت بازنگری پزشکی امیدوار کننده بوده و مطالعات جدی بر روی آنها در حال انجام است. با افزایش مداوم باکتری های مقاوم در برابر دارو، دانشمندان هنگام تهیه داروهای جدید در طبیعت جست و جو می کنند.در این قسمت، دانش نهفته در هفت آنتی بیوتیک طبیعی را مورد بررسی قرار می دهیم.

آنتی بیوتیک های طبیعی

1. سیر

فرهنگ هایی در سر تا سر جهان، سیر را به علت خواص پیشگیری از بیماری و درمان برای مدت ها است که می شناسند. تحقیقات نشان داده است که سیر می تواند یک درمان مؤثر در برابر بسیاری از اشکال باکتری ها، از جمله سالمونلا و اشریشیا کُلی (E. coli) باشد. حتی سیر برای درمان سل که به چند دارو مقاومت نشان داده، در نظر گرفته شده است.

2. عسل

از زمان ارسطو، عسل به عنوان پماد استفاده شده که به بهبودی زخم ها کمک می کند و از عفونت جلوگیری می کند. امروزه متخصصان بهداشت و درمان آن را در درمان زخم های مزمن، سوختگی، زخم معده، زخم بستر و پیوندهای بافت پوستی مفید می دانند. به عنوان مثال، نتایج یک مطالعه در سال 2016 نشان می دهد که مرهم گذاری عسل می تواند به بهبود زخم ها کمک کند. اثرات ضد باکتریایی عسل معمولاً به محتویات هیدروژن پراکسید آن نسبت داده می شود. با این حال، عسل مانوکا با باکتری ها مبارزه می کند، هر چند که میزان هیدروژن پراکسید کمتری دارد.

مطالعه ای در سال 2011 گزارش داد که شناخته شده ترین نوع عسل، تقریبا 60 نوع باکتری را مهار می کند. این گزارش همچنین نشان می دهد که عسل با موفقیت زخم های آلوده به استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) را درمان می کند. علاوه بر این خواص ضد باکتریایی، عسل ممکن است با تهیه یک پوشش محافظ که باعث ایجاد یک محیط مرطوب می شود، زخم ها را التیام می بخشد.

بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی

3. زنجبیل

جامعه علمی همچنین زنجبیل را آنتی بیوتیک طبیعی تشخیص می دهد. چندین مطالعه از جمله مطالعه ای که در سال 2017 منتشر شده، توانایی زنجبیل را برای مقابله با بسیاری از انواع باکتری ها نشان داده است. محققان همچنین در حال بررسی قدرت زنجبیل برای مقابله با خشکی و حالت تهوع و کاهش سطح قند خون هستند.

4. سرخارگل

بومیان آمریکایی و سایر شفا بخش های سنتی صدها سال از سرخارگل برای درمان عفونت ها و زخم ها استفاده کرده اند. محققان در حال درک علت این موضوع هستند. مطالعه ای که در مجله زیست پزشکی و بیوتکنولوژی منتشر شده است حاکی از آن است که عصاره گیاه سرخارگل می تواند انواع مختلف باکتری ها از جمله باکتری های استرپتوکوک پیوژنز (S. pyogenes) را از بین ببرد. باکتری استرپتوکوک پیوژنز، عامل بیماری های گلودرد استرپتوکوکی، سندرم شوک سمی، و «بیماری گوشت خوک» است که با نام ﻓﺎﺷﺋﯾت ﻧﮑروزان شناخته می شود. سرخارگل همچنین ممکن است با التهاب مرتبط با عفونت باکتریایی مبارزه کند. 

آنتی بیوتیک های طبیعی موثر

5. خوک طلایی

خوک طلایی معمولاً برای درمان مشکلات تنفسی و گوارشی در چای ریخته شده یا به صورت کپسول مصرف می شود. اما ممکن است با اسهال باکتریایی و عفونت های دستگاه ادراری نیز مقابله کند. علاوه بر این، نتایج یک مطالعه ای که اخیرا صورت گرفته استفاده، خوک طلایی را برای درمان عفونت های پوستی پیشنهاد می کند. در آزمایشگاه، از خوک طلایی برای جلوگیری از آسیب رساندن استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین به بافت بدن استفاده می شود.

شخصی که داروی تجویزی مصرف می کند، باید قبل از مصرف خوک طلایی، با پزشک خود مشورت کند؛ زیرا این گیاه می تواند باعث تعاملات دارویی شود. خوک طلایی همچنین حاوی بربرین است، که یک عنصر مهم آنتی بیوتیک طبیعی محسوب می شود. این آلکالوئید برای نوزادان، یا زنانی باردار یا شیرده، ایمن نیست.

6. میخک

از میخک به طور سنتی برای عمل های دندانپزشکی استفاده شده است. اکنون تحقیقات نشان داده است که عصاره آب میخک ممکن است در برابر انواع مختلف باکتری ها از جمله باکتری های اشریشیا کُلی مؤثر باشد.

موثرترین آنتی بیوتیک طبیعی

7. پونه کوهی

برخی بر این باورند که پونه کوهی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. همچنین پونه کوهی ممکن است دارای خواص ضد التهابی باشد. اگرچه محققان هنوز این ادعاها را تأیید نکرده اند، اما برخی از تحقیقات نشان می دهند که پونه کوهی جزء موثرترین آنتی بیوتیک های طبیعی است، به خصوص هنگامی که به روغن تبدیل شود.

خطرات و عوارض جانبی آنتی بیوتیک های طبیعی

فقط به دلیل اینکه چیزی طبیعی است، لزوماً بی خطر نیست. مقدار و غلظت ترکیبات فعال در بین مارک های مکمل ها متفاوت است. برچسب ها را با دقت بخوانید. در صورتی که فرد قصد دارد این مکمل ها را مصرف کند باید به پزشک خود اطلاع دهد. اگرچه سیر پخته شده برای مصرف معمولا بی خطر است، اما تحقیقات نشان می دهد که مصرف سیر زیاد ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. این می تواند برای کسانی که جراحی کرده یا خون رقیق دارند، خطرناک باشد. کنسانتره سیر نیز ممکن است اثربخشی داروهای HIV را کاهش دهد.

از مصرف برخی از محصولات از جمله نقره کلوئیدی باید اجتناب کرد. این ماده از قطعات میکروسکوپی نقره معلق در آب تشکیل شده است. نقره کلوئیدی به عنوان درمانی برای انواع بیماری ها از جمله طاعون بوبونیک و HIV توصیه شده است. با این حال، براساس اعلام مرکز ملی سلامت کامل و یکپارچه، می تواند خطرناک باشد و هیچ مطالعه معتبری استفاده از آن را پیشنهاد نمی کند. مصرف مکمل های نقره کلوئیدی ممکن است در اثربخشی آنتی بیوتیک ها و داروهایی که برای درمان کم کاری تیروئید استفاده می شوند، اختلال ایجاد کند. نقره همچنین می تواند در بدن انباشته شده و پوست بدن مایل به خاکستری شود. این حالت آرگیریا نامیده می شود و در بیشتر افراد دائمی است.

عوارض جانبی آنتی بیوتیک های طبیعی

چه موقع از آنتی بیوتیک های تجویز شده استفاده کنید

با توجه به افزایش فعلی بیماری های مقاوم در برابر دارو، بیشتر پزشکان آنتی بیوتیک تجویز نمی کنند مگر اینکه مؤثر و ضروری باشند. آنتی بیوتیک ها اغلب برای موارد زیر تجویز می شوند:

 • جلوگیری از شیوع بیماری های عفونی
 • جلوگیری از جدی تر شدن یا کشنده شدن بیماری
 • بهبود سریع بیماری یا جراحت
 • جلوگیری از بروز عوارض

در صورت تجویز آنتی بیوتیک به فرد، باید کل دوز را طبق دستورالعمل مصرف کند. این به ویژه در مورد افرادی که در معرض خطر بیشتر عفونت های باکتریایی هستند، یا افرادی که در صورت بیمار شدن با خطرات بیشتری روبه رو می شوند، توصیه می شود. مانند افراد زیر:

 • برای جراحی او برنامه ریزی شده است
 • شیمی درمانی می کند
 • بیماری HIV او مثبت تشخیص داده شده
 • برای دیابت، انسولین مصرف می کند
 • با نارسایی قلبی زندگی می کند
 • بهبودی برای زخم های جدی
 • بالای 75 سال سن داشته
 • زیر 3 سال سن دارد

هنگامی که فرد نسبت به آنتی بیوتیک های تجویزی حساسیت نشان می دهد یا عوارض جانبی را تجربه می کند، ممکن است بخواهد در مورد گزینه های دیگر با پزشک صحبت کند.

چه موقع از آنتی بیوتیک های تجویز شده استفاده کنید

نتیجه گیری

براساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، هر ساله بیش از 2 میلیون آمریکایی در اثر باکتری های مقاوم به دارو مریض می شوند که منجر به 23000 مرگ در هر سال می شود. این باکتری ها یک تهدید فزآینده محسوب می شوند و کلید ساخت داروهای موثر و جدید ممکن است در درمان های گذشته با استفاده از آنتی بیوتیک های طبیعی نهفته باشد. اگرچه آنتی بیوتیک های طبیعی ممکن است فرصت هایی را ایجاد کنند، اما خطراتی را نیز به همراه دارند. هنوز تحقیقات در مورد این درمانها در حال انجام است و تعداد زیادی از مواد در حال آزمایش هستند. آنتی بیوتیک های طبیعی که به طور سنتی قرن ها مورد استفاده قرار می گرفته اند، می توانند در داروهای نجات دهنده آینده گان نقش داشته باشند.

منبع: medicalnewstoday

از
1
رای