11 آنتی بیوتیک طبیعی و گیاهی خوشمزه برای ضد عفونی کردن بدن

11 آنتی بیوتیک طبیعی و گیاهی خوشمزه برای ضد عفونی کردن بدن برخی از افراد برای درمان عفونت یا بیماری های خود به آنتی بیوتیک های طبیعی و گیاهی روی می آورند. 11 مورد از بهترین آنتی بیوتیک طبیعی ضد عفونت، ضد باکتری و ضد میکروب را در سلام دنیا بخوانید.

برخی از مواد طبیعی خاصیت ضد باکتریایی دارند، اما کدامیک برای استفاده بی خطر هستند و فرد باید چه زمانی از آنها استفاده کند؟ آنتی بیوتیک های تجویز شده مانند پلی سیلین، از دهه 1940 به مردم کمک کرده تا از بیماری های کشنده و مشکلات نجات پیدا کنند. با این وجود، مردم برای درمان به آنتی بیوتیک طبیعی روی می آورند.

بر اساس گزارش سرویس سلامت همگانی، یک نفر از بین هر 10 نفر بعد از مصرف آنتی بیوتیک، عارضه جانبی آن را تجربه می کنند که به سیستم گوارشی آسیب می رساند. حدود 1 نفر از هر 15 نفر به این دارو حساسیت دارند. در این مقاله از بخش خواص خوراکی سلام دنیا، ما به شواهد نهفته در 11 مورد از بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی می پردازیم. ما همچنین بحث می کنیم که از چه مواردی باید اجتناب کرده و چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم.

11 مورد از بهترین آنتی بیوتیک طبیعی و گیاهی

هئیت تصمیم گیرنده علمی هنوز هم در مورد آنتی بیوتیک های طبیعی نگران است. اگرچه مردم صدها سال از روش های درمانی مانند این استفاده کرده اند، اما اکثر روش های درمانی کاملاً آزمایش نشده است. با این وجود، برخی از نتایج تحت بازنگری پزشکی امیدوار کننده بوده و مطالعات جدی بر روی آنها در حال انجام است. با افزایش مداوم باکتری های مقاوم در برابر دارو، دانشمندان هنگام تهیه داروهای جدید در طبیعت جست و جو می کنند.در این قسمت، دانش نهفته در 11 آنتی بیوتیک طبیعی را مورد بررسی قرار می دهیم.

آنتی بیوتیک های طبیعی

1. سیر، آنتی بیوتیک طبیعی خانگی ؛ (قوی ترین داروی ضد قارچی طبیعی)

سیر یک ماده ضد باکتری قوی است که می تواند با عفونت های مخمری ، قارچی و رشد بیش از حد کاندیدا مبارزه کند. ممکن است طعم سیر زننده باشد اما مصرف سیر با معده خالی  یک درمان سنتی برای حفظ سلامتی و محافظت از خودتان در برابر بیماری ها است. سیر حاوی یک ترکیب محافظتی طبیعی به نام آلیسین و سایر روغن های فرار است که با جویدن و خرد شدنش آزاد می شود.


حتما بخوانید: خواص خوردن سیر با معده خالی برای سلامتی


فرهنگ هایی در سر تا سر جهان، سیر را به علت خواص پیشگیری از بیماری و درمان برای مدت ها است که می شناسند. تحقیقات نشان داده است که سیر می تواند یک درمان مؤثر در برابر بسیاری از اشکال باکتری ها، از جمله سالمونلا و اشریشیا کُلی (E. coli) باشد. حتی سیر برای درمان سل که به چند دارو مقاومت نشان داده، در نظر گرفته شده است.

2. آنتی بیوتیک طبیعی ضد میکروبی : عسل

عسل یکی از اولین داروهای ضد میکروبی طبیعی است که برای درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده حاوی آنزیم های زنده ای است که هیدروژن پراکسید آزاد می کند، ماده ای که به عنوان از بین برنده میکروب ها و عناصر خارجی ناخواسته ای که وارد بدن ما می شوند، شناخته شده است. روز خود را با مصرف یک قاشق چای خوری عسل و آب گرم شروع کنید.

از زمان ارسطو، عسل به عنوان پماد استفاده شده که به بهبودی زخم ها کمک می کند و از عفونت جلوگیری می کند. امروزه متخصصان بهداشت و درمان آن را در درمان زخم های مزمن، سوختگی، زخم معده، زخم بستر و پیوندهای بافت پوستی مفید می دانند. به عنوان مثال، نتایج یک مطالعه در سال 2016 نشان می دهد که مرهم گذاری عسل می تواند به بهبود زخم ها کمک کند. اثرات ضد باکتریایی عسل معمولاً به محتویات هیدروژن پراکسید آن نسبت داده می شود. با این حال، عسل مانوکا با باکتری ها مبارزه می کند، هر چند که میزان هیدروژن پراکسید کمتری دارد.

مطالعه ای در سال 2011 گزارش داد که شناخته شده ترین نوع عسل، تقریبا 60 نوع باکتری را مهار می کند. این گزارش همچنین نشان می دهد که عسل با موفقیت زخم های آلوده به استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) را درمان می کند. علاوه بر این خواص ضد باکتریایی، عسل ممکن است با تهیه یک پوشش محافظ که باعث ایجاد یک محیط مرطوب می شود، زخم ها را التیام می بخشد.

بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی

3. زنجبیل آنتی بیوتیک خانگی ضد عفونت گلو

زنجبیل یک درمان خانگی موثر برای عفونت گلو است. مکیدن یک تکه زنجبیل خام و مصرف تمام آب آن به عنوان درمان کننده سرفه و از بین بردن باکتری های که باعث عفونت شده اند، شناخته شده است. زنجبیل همچنین حاوی گروهی از ترکیبات شیمیایی به نام سزکویی ترپن است که به عنوان از بین برنده راینوویروس (ویروس سرماخوردگی)، ویروسی که باعث سرماخوردگی می شود ،شناخته شده است.


حتما بخوانید: خواص زنجبیل برای سلامتی


جامعه علمی همچنین زنجبیل را آنتی بیوتیک طبیعی تشخیص می دهد. چندین مطالعه از جمله مطالعه ای که در سال 2017 منتشر شده، توانایی زنجبیل را برای مقابله با بسیاری از انواع باکتری ها نشان داده است. محققان همچنین در حال بررسی قدرت زنجبیل برای مقابله با خشکی و حالت تهوع و کاهش سطح قند خون هستند.

بهترین گیاهان دارویی برای مقابله با عفونت

4. سرخارگل ، آنتی بیوتیک طبیعی ضد عفونت باکتریایی

بومیان آمریکایی و سایر شفا بخش های سنتی صدها سال از سرخارگل برای درمان عفونت ها و زخم ها استفاده کرده اند. محققان در حال درک علت این موضوع هستند. مطالعه ای که در مجله زیست پزشکی و بیوتکنولوژی منتشر شده است. حاکی از آن است که عصاره گیاه سرخارگل می تواند انواع مختلف باکتری ها از جمله باکتری های استرپتوکوک پیوژنز (S. pyogenes) را از بین ببرد. باکتری استرپتوکوک پیوژنز، عامل بیماری های گلودرد استرپتوکوکی، سندرم شوک سمی، و «بیماری گوشت خوک» است که با نام ﻓﺎﺷﺋﯾت ﻧﮑروزان شناخته می شود. سرخارگل همچنین ممکن است با التهاب مرتبط با عفونت باکتریایی مبارزه کند. 

آنتی بیوتیک های طبیعی موثر

5. خوک طلایی؛ آنتی بیوتیک طبیهی برای درمان مشکلات تنفسی

خوک طلایی معمولاً برای درمان مشکلات تنفسی و گوارشی در چای ریخته شده یا به صورت کپسول مصرف می شود. اما ممکن است با اسهال باکتریایی و عفونت های دستگاه ادراری نیز مقابله کند. علاوه بر این، نتایج یک مطالعه ای که اخیرا صورت گرفته استفاده، خوک طلایی را برای درمان عفونت های پوستی پیشنهاد می کند. در آزمایشگاه، از خوک طلایی برای جلوگیری از آسیب رساندن استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین به بافت بدن استفاده می شود.

شخصی که داروی تجویزی مصرف می کند، باید قبل از مصرف خوک طلایی، با پزشک خود مشورت کند؛ زیرا این گیاه می تواند باعث تعاملات دارویی شود. خوک طلایی همچنین حاوی بربرین است، که یک عنصر مهم آنتی بیوتیک طبیعی محسوب می شود. این آلکالوئید برای نوزادان، یا زنانی باردار یا شیرده، ایمن نیست.

6. میخک، آنتی بیوتیک طبیعی ضد باکتری

از میخک به طور سنتی برای عمل های دندانپزشکی استفاده شده است. اکنون تحقیقات نشان داده است که عصاره آب میخک ممکن است در برابر انواع مختلف باکتری ها از جمله باکتری های اشریشیا کُلی مؤثر باشد.

موثرترین آنتی بیوتیک طبیعی

11. پونه کوهی

برخی بر این باورند که پونه کوهی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. همچنین پونه کوهی ممکن است دارای خواص ضد التهابی باشد. اگرچه محققان هنوز این ادعاها را تأیید نکرده اند، اما برخی از تحقیقات نشان می دهند که پونه کوهی جزء موثرترین آنتی بیوتیک های طبیعی است، به خصوص هنگامی که به روغن تبدیل شود.

8. روغن نارگیل، آنتی بیوتیک عالی برای مبارزه با عفونت های پوستی

خواص ضد باکتریایی روغن نارگیل از میزان متوسط زنجیره اسیدهای چرب ​​یا تری گلیسیرید (MCTs) موجود در آن ناشی می شود. دو مورد از قوی ترین تری گلیسیرید با زنجیره های متوسط ​​موجود در روغن نارگیل اسید لوریک و اسید کاپریلیک هستند. تحقیقات نشان داده است که این ماده می تواند چندین نوع باکتری ، قارچ ، مخمر و ویروس را بی اثر کند. روغن نارگیل یک داروی عالی برای مبارزه با عفونت های پوستی است

9. زردچوبه، آنتی بیوتیک طبیعی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

این ادویه فوق العاده به دلیل خواص دارویی به ماده معروفی تبدیل شده است. زردچوبه همیشه به عنوان یک ضد عفونی کننده عالی شناخته می شود که برای بهبود زخم ها و بریدگی ها استفاده می شود ، اما این ماده همچنین یک ضد باکتری فوق العاده هم است که سیستم های داخلی شما را تمیز نگه می دارد. نوشیدن هر روز یک لیوان شیر زردچوبه (هالدی دود) یکی از بهترین راه ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن است.


حتما بخوانید: خواص شیر زردچوبه 


آنتی بیوتیک طبیعی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

10. لیمو ترش (آنتی بیوتیک طبیعی ضد جوش و آکنه)

خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی لیمو آن را قادر می سازد تا با باکتری های که باعث بروز آکنه می شوند مقابله کند. این میوه سرشار از ویتامین C است، که همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و با رادیکال های آزاد که باعث بروز بیماری در بدن می شوند مبارزه می کند. برای دریافت  مقدار ویتامین C روزانه تان باید یک لیوان نیمبو پانی که از آب دو لیمو ترش تهیه شده است را بنوشید.

11. آناناس، آنتی بیوتیک طبیعی ضد التهاب و سینوس

شاید از خواص سلامتی این میوه گرمسیری شیرین و آبدار اطلاعی نداشته باشید ، اما این میوه به عنوان یک ضد باکتری شگفت انگیز عمل می کند که به ویژه به مبارزه با سلولهای مهاجم در دهان و گلو کمک می کند. آب آناناس تازه برای خنک کردن خون و کاهش التهاب بینی و سینوس ها شناخته شده است.

خطرات و عوارض جانبی آنتی بیوتیک های طبیعی

فقط به دلیل اینکه چیزی طبیعی است، لزوماً بی خطر نیست. مقدار و غلظت ترکیبات فعال در بین مارک های مکمل ها متفاوت است. برچسب ها را با دقت بخوانید. در صورتی که فرد قصد دارد این مکمل ها را مصرف کند باید به پزشک خود اطلاع دهد. اگرچه سیر پخته شده برای مصرف معمولا بی خطر است، اما تحقیقات نشان می دهد که مصرف سیر زیاد ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. این می تواند برای کسانی که جراحی کرده یا خون رقیق دارند، خطرناک باشد. کنسانتره سیر نیز ممکن است اثربخشی داروهای HIV را کاهش دهد.

از مصرف برخی از محصولات از جمله نقره کلوئیدی باید اجتناب کرد. این ماده از قطعات میکروسکوپی نقره معلق در آب تشکیل شده است. نقره کلوئیدی به عنوان درمانی برای انواع بیماری ها از جمله طاعون بوبونیک و HIV توصیه شده است. با این حال، براساس اعلام مرکز ملی سلامت کامل و یکپارچه، می تواند خطرناک باشد و هیچ مطالعه معتبری استفاده از آن را پیشنهاد نمی کند. مصرف مکمل های نقره کلوئیدی ممکن است در اثربخشی آنتی بیوتیک ها و داروهایی که برای درمان کم کاری تیروئید استفاده می شوند، اختلال ایجاد کند. نقره همچنین می تواند در بدن انباشته شده و پوست بدن مایل به خاکستری شود. این حالت آرگیریا نامیده می شود و در بیشتر افراد دائمی است.


حتما بخوانید: بیماری آرگیریا چیست


عوارض جانبی آنتی بیوتیک های طبیعی

چه موقع از آنتی بیوتیک های تجویز شده استفاده کنید

با توجه به افزایش فعلی بیماری های مقاوم در برابر دارو، بیشتر پزشکان آنتی بیوتیک تجویز نمی کنند مگر اینکه مؤثر و ضروری باشند. آنتی بیوتیک ها اغلب برای موارد زیر تجویز می شوند:

 • جلوگیری از شیوع بیماری های عفونی
 • جلوگیری از جدی تر شدن یا کشنده شدن بیماری
 • بهبود سریع بیماری یا جراحت
 • جلوگیری از بروز عوارض

در صورت تجویز آنتی بیوتیک به فرد، باید کل دوز را طبق دستورالعمل مصرف کند. این به ویژه در مورد افرادی که در معرض خطر بیشتر عفونت های باکتریایی هستند، یا افرادی که در صورت بیمار شدن با خطرات بیشتری روبه رو می شوند، توصیه می شود. مانند افراد زیر:

 • برای جراحی او برنامه ریزی شده است
 • شیمی درمانی می کند
 • بیماری HIV او مثبت تشخیص داده شده
 • برای دیابت، انسولین مصرف می کند
 • با نارسایی قلبی زندگی می کند
 • بهبودی برای زخم های جدی
 • بالای 115 سال سن داشته
 • زیر 3 سال سن دارد

هنگامی که فرد نسبت به آنتی بیوتیک های تجویزی حساسیت نشان می دهد یا عوارض جانبی را تجربه می کند، ممکن است بخواهد در مورد گزینه های دیگر با پزشک صحبت کند.

چه موقع از آنتی بیوتیک های تجویز شده استفاده کنید

نتیجه گیری

براساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، هر ساله بیش از 2 میلیون آمریکایی در اثر باکتری های مقاوم به دارو مریض می شوند که منجر به 23000 مرگ در هر سال می شود. این باکتری ها یک تهدید فزآینده محسوب می شوند و کلید ساخت داروهای موثر و جدید ممکن است در درمان های گذشته با استفاده از آنتی بیوتیک طبیعی نهفته باشد.

اگرچه آنتی بیوتیک های طبیعی ممکن است فرصت هایی را ایجاد کنند، اما خطراتی را نیز به همراه دارند. هنوز تحقیقات در مورد این درمانها در حال انجام است و تعداد زیادی از مواد در حال آزمایش هستند. آنتی بیوتیک های طبیعی که به طور سنتی قرن ها مورد استفاده قرار می گرفته اند، می توانند در داروهای نجات دهنده آینده گان نقش داشته باشند.

منبع: medicalnewstoday


مقالات مرتبط:

خواص عسل برای سلامتی و کاهش وزن

10 خاصیت درمانی آناناس و تداخلات دارویی احتمالی

از
7
رای