اعمال لیله الرغائب، فضیلت و نماز آن ؛ شب آرزوها چه شبی است

اعمال لیله الرغائب، فضیلت و نماز آن ؛ شب آرزوها چه شبی است شب لیله الرغائب چه شبی است ؟ لغت «رغائب» جمع کلمه «رغیبه» است که به معنی چیزی که مورد میل و رغبت است و همچنین به معنای بخشش و عطای فراوان است. اعمال شب آرزوها چیست و نماز مخصوص لیله الرغائب در سلام دنیا بیاموزید.

لیله الرغائب ماه رجب، که ماه خداست و پر از برکت می باشد. و اعمال و فضیلت های بسیاری دارد. رسول اکرم (ص) فرمودند: «هر شخصی یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، سبب خوشحالی و خوشنودی خداوند شده و غضب و قهر الهی از او دور می شود و یک در از درهای جهنم به روی او بسته می شود.» ما در این مطلب سلام دنیا ، درباره اینکه شب آرزوها چه شبی است و اعمال لیله الرغائب و فضیلت و نماز لیله الرغایب چند رکعت است و طریقه خواندن آن صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

شب آرزوها چه شبی است

ماه رجب، ماه استغفار امت رسول خداست

اعمالی که در ماه های رجب و شعبان وجود دارد، برای آماده شدن روح انسان برای شرکت کردن در مهمانی خداوند در ماه رمضان است. حضرت محمد (ص) در این باره می فرمایند: «ماه رجب، ماه استغفار امت من است. بنابراین در ماه رجب بسیار استغفار کرده و از خداوند طلب آمرزش کنید که او آمرزنده و مهربان است.»

لیله الرغائب چیست


حتما بخوانید: روش خواندن نماز شب + معجزه و فواید آن


اعمال و فضیلت لیله الرغائب (شب آرزوها) اولین پنجشنبه ماه رجب 

اولین شب جمعه ماه رجب را لیله الرغائب یا شب آرزوها می نامند؛ که فضیلت های زیادی دارد. در شب آرزوها درهای رحمت خداوند به روی زمینی ها باز است و ملائکه آماده حضور در بزم دعا و نیایش زمینی ها هستند. پیامبر اکرم (ص) در روایتی درباره فضیلت ماه رجب می فرمایند: «از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید که ملائکه آن را «لیلة الرغائب» یا شب آرزوها نامیدند.» می توانید با انجام اعمال لیلة الرغائب از فضایل شب آرزوها بهره مند شده و به سعادت برسید.

اعمال و فضیلت لیله الرغائب (شب آرزوها)

فضیلت های شب لیلة الرغائب

در این شب ملائکه از عرش به زمین فرود می آیند و ساکن زمین می شوند، پیام ها و درخواست های بندگان خداوند می باشند، انجام اعمال شب آرزوها، فرصتی برای درخواست های مشروع و به حق و آرزوهای دست یافتنی است که به راحتی نمی شود آن را از دست داد.

معنای کلمه لیلة الرغائب (شب لیله الرغائب چه شبی است)

لغت «رغائب» جمع کلمه «رغیبه» است که به معنی چیزی که مورد میل و رغبت است و همچنین به معنای بخشش و عطای فراوان است. بر این اساس معنی اول «لیله الرغائب» یعنی شبی است که میل و توجه به بندگی و عبادت در آن بسیار زیاد است و در این شب بندگان خدا میل زیادی برای ارتباط و انس گرفتن با خدا و رفتن به در خانه خداوند دارند. و معنی دوم آن نیز نشان می دهد شب آرزوها، شبی است که در آن بخشش و عطای خداوند زیاد است و بندگان خدا با رو آوردن به درگاه پروردگار و خشوع داشتن در مقابل بزرگی او، سزاوار دریافت نعمت ها، عطا و بخشندگی بی نهایت خداوند می باشند.

اعمال لیله الرغائب و نماز مخصوص لیلت الرغائب

برای لیلة الرغائب از رسول خدا عملی بیان شده است که توسط سید در اقبال و علامه در اجازه بنی زهره نقل کرده اند از جمله فضیلت های نماز لیله الرغائب آمرزیده شدن گناهان بسیار می باشد، همچنین هر کس که این نماز را بخواند در شب اول قبر خداوند ثواب این نماز را به شکل فردی نیکو صورت، با روی گشاده و درخشان و زبان فصیح می فرستد که به آن شخص می گوید: ای حبیب من بشارت باد تو را که از هر شدت و سختی نجات یافتی، زمانی آن شخص بپرسد تو کیستی؟ به خداوند سوگند که من چهره ای بهتر از چهره تو ندیدم، کلامی شیرین تر از کلام تو نشنیده ام و بویی بهتر از بوی تو نبوییدم؛ آن چهره پاسخ دهد: من ثواب نمازی هستم که در لیلة الرقائب فلان ماه و فلان سال بجا آوردی، امشب نزد تو آمدم تا حق تو را ادا کنم، مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم. و زمانی که در صور دمیده شود من در روز قیامت سایه بر سر تو خواهم افکند؛ پس خوشحال باش که هرگز خیر از تو زائل نخواهد شد.


حتما بخوانید: دعا و سوره ای برای خوش شانسی


اعمال و نماز مخصوص لیلت الرغائب

نماز لیله الرغائب به این صورت است (نماز لیله الرغائب چند رکعت است)

1. روز پنجشنبه اول ماه رجب را روزه می داری و در زمانی که وارد شب جمعه می شوید، بین نماز مغرب و عشا (پس از خواندن نماز مغرب) 12 رکعت نماز می خوانی، هر 2 رکعت به یک سلام و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد و 3 مرتبه سوره قدر و 12 مرتبه سوره توحید، پس از تمام شدن 12 رکعت 70 مرتبه دعای زیر رای می خوانی: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِیِّ الْأُمِّیِّ وَ عَلَى آلِهِ [وَ آلِ مُحَمَّدٍ]» خدایا بر محمد پیامبر درس نخوانده و خاندانش سلام و دور فرست.

2. بعد به سجده می روی و 70 مرتبه می گویی: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ» پاک و منزه است پروردگار ملائکه و روح.

3. بعد سر از سجده برمی داری و 70 بار می گویی: «رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّکَ أَنْتَ الْعَلِیُّ الْأَعْظَمُ» خداوندا، مرا ببخش و بیامرز،  بر من مهر بورز، و از آنچه از من می دانی درگذر، توی خدای برتر و بزرگتری.

4. دوباره به سجده می روی و 70 بار می گویی: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ» پاک و منزه است پروردگار ملائکه و روح.»

5. بعد از آن حاجت های خود را می طلبی که ان شاء الله برآورده خواهد شد.

نماز لیلة الرغائب

بهتر است بدانید که زیارت امام رضا (ع) در ماه رجب مستحب است، همچنین عمره در این ماه فضیلت بسیار دارد. 


مقالات مرتبط:

تاریخ دقیق لیله الرغائب سال 1400 چه روزی است

متن دعای عهد با ترجمه + فضیلت، اثرات و زمان خواندن آن

متن کامل دعای مجیر با معنی و خواص دعای مجیر برای ازدواج

دانلود صوتی دعای یستشیر با صدای اباذر حلواجی
 

از
8
رای