دعای ماه رجب با معنی + فضیلت و اعمال ماه رجب برای گرفتن حاجت

دعای ماه رجب با معنی + فضیلت و اعمال ماه رجب برای گرفتن حاجت ماه رجب از بهترین‌ ماه‌هاست بطوری که پیامبر آن را ماه خدا نامیده است. این ماه فضیلت زیادی دارد. یکی از اعمال ماه رجب خواندن دعای رجب، معروف به «یا من ارجوه لکل خیر» است.

با وجود اینکه همه زمین و آسمان و روزها و شب‌ها مخلوق خداوند متعال است، اما برخی از ماه‌ها دارای اهمیت و عظمت بیشتری نسبت به سایر ماه‌ها هستند، از جمله سه ماه رجب، شعبان و رمضان. ماه رجب یکی از پرفضیلت ترین این ماه‌هاست که اعمال مستحب بسیاری دارد از نمازها، روزه‌ها و دعاهایی که در این ماه توصیه می‌شوند. حتی در عصر جاهلیت نیز مردم ماه رجب را گرامی می‌دانستند و جنگ و خونریزی در این ماه انجام نمی‌شد و بعد از ظهور اسلام بر ارج و منزلت آن افروده شد. در این مقاله از وب سایت سلام دنیا می‌خواهیم شما را کمی بیشتر با فضیلت ماه رجب و اعمال سفارش شده آن آشنا کنیم.

متن دعای یا من ارجوه لکل خیر

متن دعای رجبیه

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

یا مَنْ اَرْجُوهُ لِکُلِّ خَیْرٍ وَ آمَنُ سَخَطَهُ

عِنْدَ کُلِّ شَرٍّ یا مَنْ یُعْطِى الْکَثیرَ بِالْقَلیلِ یا مَنْ یُعْطى مَنْ سَئَلَهُ یا

مَنْ یُعْطى مَنْ لَمْ یَسْئَلْهُ وَمَنْ لَمْ یَعْرِفْهُ تَحَنُّناً مِنْهُ وَرَحْمَهً اَعْطِنى

بِمَسْئَلَتى اِیّاکَ جَمیعَ خَیْرِ الدُّنْیا وَجَمیعَ خَیْرِ الاْخِرَهِ وَاصْرِفْ عَنّى

بِمَسْئَلَتى اِیّاکَ جَمیعَ شَرِّ الدُّنْیا وَشَرِّ الاْخِرَهِ فَاِنَّهُ غَیْرُ مَنْقُوصٍ ما اَعْطَیْتَ

وَ زِِدْنى مِنْ فَضْلِکَ یا کَریمُ

یا ذَاالْجَلالِ وَالاِْکْرامِ یا ذَاالنَّعْماَّءِ

وَالْجُودِ یا ذَاالْمَنِّ وَالطَّوْلِ حَرِّمْ شَیْبَتى عَلَى النّار.ِ


حتما بخوانید: دانلود دعای ماه رجب صوتی


معنی دعای هر روز ماه رجب

به نام خداى بخشاینده مهربان

اى که براى هر خیرى به او امید دارم و از خشمش

در هر شرى ایمنى جویم، اى که مى دهد (عطاى ) بسیار، در برابر (طاعت ) اندک، اى که عطا کنى به هرکه از تو خواهد اى

که عطا کنى به هر که از تو نخواهد و نه تو را بشناسد از روى نعمت بخشى و مهرورزى، عطا کن به من

به خاطر درخواستى که از تو کردم همه خوبى دنیا و همه خوبى و خیر آخرت را و بگردان از من

به خاطر همان درخواستى که از تو کردم همه شر دنیا و شر آخرت را، زیرا آنچه تو دهى چیزى کم ندارد و

بیفزا بر من از فضلت اى بزرگوار

اى صاحب جلالت و بزرگوارى اى صاحب نعمت

و جود، اى صاحب بخشش و عطا، حرام کن محاسنم را بر آتش دوزخ.

دعای ماه رجب با معنی

فضیلت ماه رجب

 • پیامبر اکرم (ص) رجب را "شهراالله الاصم" می‌خواند که هیچ ماهی در حرمت و بزرگی به آن نمی‌رسد. حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) می‌فرمایند: رجب ماه خدا، شعبان ماه من و رمضان ماه امت من است و اگر کسی یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، بهشت الهی نصیب او می‌گردد و درهای جهنم بر او بسته می‌شود. این روزه حتی بیشتر از انفاق همه طلاهای زمین ارزش دارد.
 • امام کاظم (علیه اسلام) در باب اهمیت ماه رجب می‌فرماید: رجب نام نهری است که در بهشت جاری است و از شیر سفیدتر و از عسل شیرین تر است، خداوند روزه گیرنده در ماه رجب را لایق نوشیدن از این نهر خواهد کرد.

حتما بخوانید: خواص سوره یس


 • در روایت دیگری نقل شده است: رجب ماه پربرکتی است که خداوند ثواب اعمال نیک را چند برابر می‌کند و گناهان در آن از بین می‌روند. پس اگر یک روز از ماه رجب را روزه بگیرید، به اندازه مسیر یک سال از دوزخ دور و هر که سه روز را روزه بگیرد، بهشت بر وی واجب خواهد شد.
 • امام صادق (ع) نیز در فضیلت ماه رجب می‌فرماید: آنگاه روز قیامت رسید، ندایی الهی می‌پرسد: «أين الرجبيّون؟»؛ یعنی کجایند آنهایی که عظمت ماه رجب را گرامی داشتند و به آن توصل جستند؟ از انبوه مردم، گروهی برخاستند که روشنایی جمال آنها محشر را منور کند. ندایی از سمت پروردگار می‌آید که: بندگانم به عزت و جلالم سوگند که شما را مقامی گرامی و عطای فراوان دهم و در جایی اسکان دهم که نهرها جاری هستند زیرا شما خودخواسته در ماهی که برای من بزرگ بود روزه گرفته اید. در اینجاست که امام صادق (ع) می‌فرمایند: این پاداش برای کسی است که یک روز از اول، وسط یا آخر ماه رجب را روزه بگیرد.

اعمال ماه رجب

اعمال ماه رجب برای گرفتن حاجت

همانطور که پیش از این گفتیم روایات زیادی درباره فضایل ماه رجب و برآورده شدن حاجات در این ماه وجود دارد، از جمله اینکه ماه بارش رحمت الهی است. خداوند مهربان در ماه رجب گناه بندگان خطاکار خود را می‌بخشد و حاجات را روا می‌کند. از جمله اعمالی که برای گرفتن حاجت توصیه شده است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. تلاوت قرآن:  خواندن قرآن به خصوص سوره‌هایی مانند یس یکی از اعمال ماه رجب است که فضائل بسیاری برای آن گفته شده است.

2. اهمیت به نماز اول وقت: خواندن نماز اول وقت یکی از اعمالی است که برای گرفتن حاجت توصیه شده است، پس از نماز حاجت خود را از خدا طلب کنید.

3. روزه گرفتن: از اعمال ارزشمند ماه رجب روزه است که امام رضا (ع) درباره اهمیت آن فرموده‌اند: اگر کسی روز اول ماه رجب را با شوق پاداش الهی روزه بگیرد، بهشت بر او واجب خواهد شد.

4. استغفار و ندامت از گناه: در روایت آمده که برای شخص توبه کننده در ماه رجب، شیطان در غل و زنجیر است. پس این ماه، زمان آمرزیده شدن گناهان و مبارکترین ماه برای بازگشت به سمت خداوند است.

5. ذکر صلوات: درباره فضیلت ذکر صلوات در ماه رجب روایات زیادی گفته شده است و به خصوص امام صادق (ع) بر این مورد تاکید داشته اند و صلوات بی‌شمار را سفارش کرده اند.


حتما بخوانید: بهترین دعاها برای شفای انواع دردها 


6. خواندن زیارت امام حسین (ع): در مفاتیح الجنان به خواندن زیارت امام حسین (ع) در ماه رجب برای گرفتن حاجات توصیه شده است.

7. دعای برای سلامت و ظهور امام زمان (عج): گفته شده است دعا برای سلامت و فرج امام زمان (عج) در ماه رجب موجب بخشش گناهان و برآورده شدن حاجات می‌شود.

8. شب زنده داری در نیمه رجب: از عبادت‌های توصیه شده در ماه رجب شب زنده داری در نیمه ماه است که موجب آمرزش گناهان می‌شود. خداوند این شب را برای کسب فیوضات معنوی بیشتر قرار داده است.

9. از پیامبر اکرم روایت است کسی که در ماه رجب 1000 مرتبه ذکر "لا اله الا الله" را بگوید، خداوند بهشت را مسکن او و صد هزار حسنه برایش در نظر می‌گیرد.

اعمال ماه رجب برای گرفتن حاجت

10. روایت پیامبر برای گرفتن حاجت در ماه رجب: برای برآورده شدن حاجت در ماه رجب، در آخر ماه رجب 10 رکعت نماز به جا آورید، در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره توحید و سه مرتبه سوره کافرون را بخوانید و بعد از نماز بگویید : «لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لاشَرِيكَ لَهُ لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ يُحْيِي وَ يُمِيتُ وَ هُوَ حَيٌّ لا يَمُوتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَ هُوَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ، وَ صَلَّى اللَّهُ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ، وَ لا حَوْلَ وَ لاقُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ.» سپس دست به آسمان دراز کنید و حاجت خود را طلب کنید و ایمان داشته باشید که خدا حاجت شما را روا خواهد کرد.

اعمال لیله الرغائب برای گرفتن حاجت (شب آرزوها در ماه رجب)

اولین شب جمعه ماه رجب را «لیله الرّغائب» نام دارد و اگر می‌خواهید در این ماه به حاجات و آرزوهای خود برسید این شب را از دست ندهید. حضرت محمد (ص) در روایتی که فضیلت ماه رجب را شرح می‌دهد، می‌فرمایند: از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشو که فرشتگان این شب را «لیله الرغائب» یعنی شب آرزوها نامیدند.


حتما بخوانید: شب آرزوها چه شبی است


و ایشان اعمالی را برای آن شب به این ترتیب سفارش فرمود: روز پنج‌شنبه اول ماه را روزه بگیر. چون شب جمعه فرا رسید، در بین نماز مغرب و عشاء 12 رکعت نماز به جا بیاور (هر دو رکعت یک سلام) و در هر رکعت، یک مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه «إنا انزلناه» و 12 مرتبه «توحید» را می‌خوانی. پس از پایان نماز 70 مرتبه می‌گویی: أللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد النَّبِیِّ الاُْمِّیِّ وَ عَلی آلِهِ ، سپس به سجده می‌روی و 70 بار می‌گویی: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَهِ وَ الرُّوحِ» آنگاه سر از سجده برمی‌داری و 70 بار می‌گویی: «رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمُ، إِنَّکَ أنْتَ العَلِیُّ الاْعْظَمُ»، دوباره به سجده می‌روی و 70 مرتبه می‌گویی: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَهِ وَ الرُّوحِ» آن‌گاه حاجت خود را از خدا می‌خواهی و ان‌شاءالله به آن خواهی رسید.

دعای شب اول ماه رجب

درباره دعای شب اول ماه رجب در روایات آمده است که حضرت محمد (ص) در هنگام رویت هلال ماه رجب این ذکر را بر لب آوردند: «اللّٰهُمَّ بارِکْ لَنا فِی رَجَبٍ وَشَعْبانَ، وَبَلِّغْنا شَهْرَ رَمَضانَ، وَأَعِنَّا عَلَى الصِّیامِ، وَالْقِیامِ، وَحِفْظِ اللِّسانِ، وَغَضِّ الْبَصَرِ، وَلَا تَجْعَلْ حَظَّنا مِنْهُ الْجُوعَ وَالْعَطَشَ». (خداوند برای ما در ماه رجب و شعبان برکت قرار بده و ما را به ماه رمضان برسان و در روزه داری ، ایستادن ، محافظت از زبان و چشم خود به ما یاری برسان.)

اعمال شب اول ماه رجب

اعمال شب اول ماه رجب

شب اول ماه رجب بسیار شریف است و چند عمل در آن سفارش شده است:

 • اول: وقتی هلال ماه دید شد این ذکر را بگویید: «اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَ الْإِیمَانِ وَ السَّلامَةِ وَ الْإِسْلامِ رَبِّی وَ رَبُّکَ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ».
 • دوم: طبق سفارش بعضی از علما غسل کنید. از پیامبر اکرم (ص) روایت است که هر که در اول، وسط و آخر ماه رجب غسل کند پاک شود و گناهان او زدوده شود.
 • سوم: زیارت امام حسین (ع) توصیه شده است.
 • چهارم: بعد از نماز مغرب بیست رکعت نماز به جا بیاورید به این صورت که: در هر رکعت بعد از سوره "حمد"، یک مرتبه سوره "توحید" را بخوانید و بعد از هر دو رکعت سلام دهید تا خود و خانواده و مالتان محفوظ بماند و از عذاب قبر دور بمانید.
 • پنجم: بعد از نماز عشا، دو رکعت نماز بخوانید، در رکعت اول "حمد" و "الم نشرح" را یک مرتبه و سوره "توحید" را سه مرتبه بخواهید و در رکعت دوم، سوره‌های "حمد"، "الم نشرح"، "توحید" و "ناس" و "فلق" را یکبار بخوانید و در هنگام سلام نماز 30 مرتبه بگویید «لَاإِلهَ إِلّا اللّٰه» و 30 مرتبه صلوات بفرستید تا خداوند گناهان را بیامرزد و ببخشد.
 • ششم: 30 رکعت نماز به این ترتیب خوانده شود، (هر دو رکعت یک سلام) و در هر رکعت یک "حمد" و یک مرتبه "قل یا ایها الکافرون" و سه مرتبه سوره "توحید".
 • هفتم: احیای شب اول ماه رجب، آنطور که در شیخ طوسی در "مصباح المتهجد" ار امام صادق (ع) از جد ایشان امام علی (ع) نقل کرده است، ایشان تمایل داشت در شب اول ماه رجب به عبادت بپردازد و احیا کند.
 • هشتم: از امام جواد نقل شده است که این دعا را در شب اول ماه رجب بخوانید: « اَللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُکَ بِاَنَّکَ مَلیکٌ، وَاَنَّکَ عَلی کُلِّ شَیْء مُقْتَدِرٌ، وَاَنَّکَ ما تَشآءُ مِنْ أَمْر یَکُونَ، اَللّهُمَّ اِنّی اَتَوَجَّهُ اِلَیْکَ بِنَبِیِّکَ مُحَمَّد نَبِیِّ الرَّحْمَهِ، صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ، یا مُحَمَّدُ یا رَسُولَ اللهِ، اِنّی اَتَوَجَّهُ بِکَ اِلَی اللهِ رَبِّکَ وَرَبِّی لِیُنْجِحَ بِکَ طَلِبَتی»

حتما بخوانید: دعا و سوره ای برای خوش شانسی


اعمال روز اول ماه رجب

در باب اهمیت روز اول ماه رجب نیز سفارش زیادی شده است و برای آن اعمالی توصیه شده است، از جمله:

 • اول: روزه گرفتن در این روز آتش جهنم را از انسان دور می‌کند.
 • دوم: غسل کردن
 • سوم: خواندن زیارت امام حسین علیه السلام، از امام صادق روایت است که هر کسی در روز اول رجب زیارت امام حسین (ع) را بخواند، بی شک مورد آمرزش خداوند قرار می‌گیرد.
 • چهارم: خواندن دعای سید از کتاب اقبال.

نماز اول ماه رجب (نماز سلمان در ماه رجب)

 • پنجم: خواندن "نماز سلمان" به این ترتیب: ده رکعت نماز که پس از هر دو رکعت سلام دهید، در هر رکعت یک مرتبه سوره "حمد"، سه مرتبه سوره "توحید" و سه مرتبه سوره "قل یا ایها الکافرون" را بخوانید و بعد از هر سلام دست‌ها را بلند کنید و بگویید: « لَاإِلٰهَ إِلّا اللّٰهُ وَحْدَهُ لَا شَرِیکَ لَهُ ، لَهُ الْمُلْکُ ، وَلَهُ الْحَمْدُ ، یُحْیِی وَیُمِیتُ ، وَهُوَ حَیٌّ لَایَمُوتُ ، بَیَدِهِ الْخَیْرُ وَهُوَ عَلَىٰ کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ.»  سپس بگویید: « اللّٰهُمَّ لَامانِعَ لِما أَعْطَیْتَ ، وَلَا مُعْطِیَ لِما مَنَعْتَ ، وَلَا یَنْفَعُ ذَا الْجَدِّ مِنْکَ الْجَدُّ. »
سخن آخر

ماه رجب از بهترین ماه های قمری است و ماه خدا نامیده می شود. انجام اعمال ماه رجب و طلب استغفار در این ماه ثواب زیادی دارد. در این مطلب از وب سایت سلام دنیا، برای شما عزیزان اعمال کامل ماه رجب، دعای ماه رجب با معنی ، و... را بیان کردیم. امیدوارم که این ماه عزیز برای شما سراسر خیر و برکت باشد. می توانید نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات برای ما بنویسید.


مقالات مرتبط:

متن کامل دعای مجیر با معنی و خواص دعای مجیر 

آثار دعای پر فضیلت یستشیر برای ازدواج و حاجت و متن کامل دعا

بهترین دعاها برای عزیز شدن نزد دیگران، معشوقه و خانواده شوهر

از
21
رای