ملاتونین چیست؛ آیا مصرف هر شب ملاتونین بی خطر است؟

ملاتونین چیست؛ آیا مصرف هر شب ملاتونین بی خطر است؟ ملاتونین نوعی هورمون است که گیاهان و انسان به طور طبیعی تولید می کنند. از فواید ملاتونین کمک به کاهش وزن، مبارزه با التهاب و... می باشد. برخی از افراد از مکمل های ملاتونین برای درمان بی خوابی استفاده می کنند.

مردم آمریکا نمی توانند به خوبی بخوابند. بر اساس گزارش اخیر «Consumer Reportssurvey»، تقریبا 80 درصد از بزرگسالان ایالات متحده گفته اند که یک شب در هفته به خواب می روند. و تحقیقات نشان داده است که مشکلات خواب در بین جوانان در حال افزایش است. اگرچه بحث و تبادل نظر در مورد خواب آمریکایی ها وجود دارد، اما چندین اختلاف نظر در خصوص درمان مورد علاقه آمریکایی ها وجود دارد: تاکنون ملاتونین بیشترین استفاده را برای کمک به خواب در این کشور داشته است.

ملاتونین چیست؟

ملاتونین نوعی هورمون است که گیاهان و انسان به طور طبیعی تولید می کنند. ملاتونینی که به صورت داروهای بدون نسخه به فروش می رسد، به شکل مصنوعی است، اما از نظر شیمیایی شبیه به همان چیزی است که در بدن انسان ساخته می شود. در صورت استفاده صحیح، می تواند به افرادی که دچار مشکلات خواب هستند کمک کند تا شب ها به راحتی بخوابند.

تحقیقات همچنین نشان داده است که ملاتونین می تواند با التهاب مبارزه کرده، وزن را کاهش داده و حتی ممکن است به کودکانی با اختلالات عصبی پیشرفته کمک کند. این ادعای بزرگی است، اگرچه چندین مطالعه برای تایید این فواید مختلف صورت گرفته است. یک مقاله بازنگری در سال 2011، شواهدی را نشان داد که در کودکان مبتلا به اوتیسم، مکمل های ملاتونین منجر به بهبود خواب و رفتار روزانه بهتر می شود. مطالعه ای کوچک در سال 2017 در لهستان، نشان داد که بزرگسالان چاق که روزانه 10 میلی گرم مکمل ملاتونین به مدت 30 روز مصرف می کردند، در حالی که یک رژیم غذایی کم کالری داشتند، دو برابر گروهی که دارونما مصرف می کردند، کاهش وزن داشتند. علت اصلی آن ممکن است مربوط به این حقیقت باشد که میزان استرس اکسیداتیو و التهاب در خون افرادی که ملاتونین مصرف می کردند، بسیار کمتر بود.

ملاتونین چیست؟

هلن بورگس، استاد روانپزشکی و مدیرعامل آزمایشگاه تحقیقات خواب و شبانه روزی در دانشگاه میشیگان می گوید: «برخی از علوم نوظهور نشان می دهند که در افرادی با میزان بیشتر التهاب- که می تواند به علت چاقی و یا اینکه در بخش مراقبت های ویژه برای پیوند اعضاء قرار دارند- ملاتونین محدوده ای بین 6 تا 10 میلی گرم دارد که ممکن است علائم التهاب را کاهش دهد». و در ادامه می گوید: «اگر کسی سالم باشد، مشخص نیست که ملاتونین با دوز بالا اثر ضد التهابی مشابه داشته باشد». اما این مساله امکان پذیر است.

بورگس یکی از محققان برجسته در زمینه ملاتونین است. وی می گوید که دیدگاه سنتی در زمینه ملاتونین این است که ملاتونین نقش مهمی در تنظیم ساعت های شب و روز بدن شخص دارد، به همین دلیل است که می تواند به خواب شخص کمک کند. وی می گوید: «اما نظریه ای وجود دارد که کار اصلی ملاتونین، آنتی اکسیدان بودن آن است، که این کاری است که در گیاهان انجام می دهد». این تئوری جایگزین معتقد است که در مراحل آخر تکامل انسان، ملاتونین یک نقش ثانویه را در تعیین ساعت بیولوژیکی بدن تعیین کرد. التهاب هایی مانند خواب نامناسب، در ایجاد یا پیشرفت بسیاری از بیماری ها، از بیماری های قلبی و دیابت گرفته تا افسردگی و زوال عقل نقش دارد. اگر ملاتونین بتواند هم باعث خواب بهتر شده و همچنین میزان التهاب را کاهش دهد، می تواند برای بسیاری از بیماری ها یک پیشگیری کننده قدرتمند باشد. و به نظر می رسد که ملاتونین بی خطر است- اگر چه مطالعات زیادی در زمینه مصرف طولانی مدت ملاتونین در دوزهای بالا انجام نشده است.

کار اصلی ملاتونین

دوز بی خطر ملاتونین چقدر است؟

بر اساس گفته های مایکل گراندر، مدیر برنامه تحقیقات خواب و سلامت در دانشگاه آریزونا: «ملاتونین در صورت مصرف در دوزهای طبیعی بسیار بی خطر است»، که محدوده ای بین 0.5 تا 5 میلی گرم دارد. او می گوید: دوز 0.5 میلی گرم ممکن است برای تنظیم چرخه خواب کافی باشد، و باید 3 تا 5 ساعت قبل از خواب مصرف شود. در مورد افرادی که می خواهند قبل از خواب ملاتونین مصرف کنند، دوز 5 میلی گرم مناسب است. وی در ادامه می گوید: «برخی از افراد گزارش های سردرد و معده درد را با مصرف دوزهای بالاتر گزارش داده اند، اما این عوارض جانبی شایع نیستند». هنوز هم نگرانی های دیگری وجود دارد. دکتر مارک موید، مدیر عامل پیشگیری و داروهای جایگزین در دانشگاه میشیگان می گوید: «اما این یک هورمون است، و شما نمی خواهید که وضعیت هورمون های بدن خود را به هم بریزید تا بدانید آنها چه کاری انجام می دهند».

افرادی که در حال حاضر به بیماری مبتلا هستند، باید با پزشک خود قبل از شروع به مصرف ملاتونین صحبت کنند. اگرچه برخی از تحقیقات دریافتند که ملاتونین می تواند به درمان چربی خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند، اما به عنوان مثال، مطالعات دیگر نشان دادند که در بیماران دیابتی که ویژگی های ژنتیکی خاص دارند، ملاتونین ممکن است در تنظیم گلوکز ایجاد تداخل کند. این یافته های متناقض باعث می شود که کارشناسان در هنگام صدور حکم تایید کامل ملاتونین، مکث کنند.

دوز بی خطر ملاتونین چقدر است؟

موید می گوید: «توصیه من به شما این است که از مکمل های شبیه داروها جهت درمان خود استفاده کنید، به این معنی که قرصی مصرف نکنید، مگر اینکه مجبور به مصرف قرص باشید». وی خواهان محدود کردن مصرف ملاتونین، نه به خاطر شواهد موجود خطرناک، بلکه به دلیل عدم وجود مدارکی است که نشان دهد مصرف این ماده در مقادیر زیاد و طولانی مدت بی خطر است. به خصوص در مورد والدینی که به کودک سالم خود ملاتونین می دهند، موید می گوید که احتیاط لازم است. به نظر می رسد که مصرف ملاتونین بی خطر است و می تواند طیف وسیعی از مزایای سلامتی را ارائه دهد. اما مسائل زیادی در مورد آن ناشناخته است.

منبع: time

از
6
رای