متن کامل مناجات شعبانیه با ترجمه + فایل pdf و فضیلت ماه شعبان

متن کامل مناجات شعبانیه با ترجمه + فایل pdf و فضیلت ماه شعبان مناجات شعبانیه از کیست؛ متن کامل مناجات شعبانیه با ترجمه فارسی؛ فضیلت ماه شعبان؛ و دانلود فایل PDF مناجات شعبانیه در سلام دنیا بخوانید و دانلود کنید.

ماه شعبان مقدمه ماه رمضان است و ما باید در این ماه شروع به خودسازی کنیم تا به شرایط ایده‌آلی برای ورود به ماه رمضان برسیم. شعبان ماه پیامبر رحمت، ماه مناجات با پروردگار و استقبال از ماه مهمانی خداست. مناجات شعبانیه از بهترین دعاهای این ماه است که سفارش زیادی به خواندن آن شده است. در این مقاله از وب سایت سلام دنیا، متن دعای ارزشمند مناجات شعبانیه و فضائل خواندن آن را برای شما آورده‌ایم.

مناجات شعبانیه از کیست

مناجات شعبانیه مناجاتی است که از حضرت علی (ع) نقل شده است و امامان معصوم (ع) پس از او نیز این دعا را قرائت می‌کردند. این مناجات به داشتن مضامین عرفانی آن مشهور است و علمای بسیاری خواندن آن در ماه‌های دیگر به جز شعبان را نیز توصیه کرده است. همچنین آن را نمونه‌ای از تضرع و شرح حال منتخب بندگان صالح خدا به شمار آورده‌اند. دعای شعبانیه فرازهای با اهمیتی دارد و تفکر در آن جایگاه این دعا را آشکارتر می‌کند. شیعیان اغلب مناجات شعبانیه را در ماه شعبان می‌خوانند.

در منابع دعایی شیعه، مناجات شعبانیه به نقل از ابن خالویه نقل شده است و او نیز به صورت مرسل آن را از حضرت علی (ع) نقل کرده است. در مفاتیح الجنان نیز می‌توان این مناجات را پیدا کرد. 

دانلود مناجات شعبانیه pdf

مناجات شعبانیه

متن مناجات شعبانیه با ترجمه فارسی

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اسْمَعْ دُعَائِی إِذَا دَعَوْتُکَ وَ اسْمَعْ نِدَائِی إِذَا نَادَیْتُکَ وَ أَقْبِلْ عَلَیَّ إِذَا نَاجَیْتُکَ فَقَدْ هَرَبْتُ إِلَیْکَ وَ وَقَفْتُ بَیْنَ یَدَیْکَ مُسْتَکِینا لَکَ مُتَضَرِّعا إِلَیْکَ رَاجِیا لِمَا لَدَیْکَ ثَوَابِی وَ تَعْلَمُ مَا فِی نَفْسِی وَ تَخْبُرُ حَاجَتِی وَ تَعْرِفُ ضَمِیرِی وَ لا یَخْفَى عَلَیْکَ أَمْرُ مُنْقَلَبِی وَ مَثْوَایَ وَ مَا أُرِیدُ أَنْ أُبْدِئَ بِهِ مِنْ مَنْطِقِی وَ أَتَفَوَّهَ بِهِ مِنْ طَلِبَتِی وَ أَرْجُوهُ لِعَاقِبَتِی وَ قَدْ جَرَتْ مَقَادِیرُکَ عَلَیَّ یَا سَیِّدِی فِیمَا یَکُونُ مِنِّی إِلَى آخِرِ عُمْرِی مِنْ سَرِیرَتِی وَ عَلانِیَتِی وَ بِیَدِکَ لا بِیَدِ غَیْرِکَ زِیَادَتِی وَ نَقْصِی وَ نَفْعِی وَ ضَرِّی إِلَهِی إِنْ حَرَمْتَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی یَرْزُقُنِی وَ إِنْ خَذَلْتَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی یَنْصُرُنِی.

خدایا! بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، و شنواى دعایم باش آنگاه که میخوانمت، و صدایم را بشنو گاهى که صدایت میکنم، و به من توجّه کن هنگامیکه با تو مناجات مینمایم،  همانا به سوى تو گریختم، و در حال درماندگى و زارى در برابرت ایستادم، پاداشى را که نزد توست امیدوارم، آنچه را که در درون دارم میدانى، بر حاجتم خبر دارى، نهانم را میشناسى، کار بازگشت به آخرت و خانه ابدیم بر تو پوشیده نیست، و آنچه که میخواهم به زبان‏ آرم، و خواهش خویش را بازگو کنم و هم آنچه را که براى عاقبتم امید دارم، بر تو پنهان نیست، همانا آنچه تقدیر نموده‏اى بر من‏ اى آقاى من در آنچه که تا پایان عمر بر من فرود میآید از نهان و آشکارم جارى شده است، و تنها به دست توست نه به دست‏ غیر تو فزونى و کاستیم و سود و زیانم، خدایا! اگر محرومم کنى پس کیست آن‏که به من روزى دهد؟ و اگر خوارم‏‌ سازى پس‏ کیست آن‏که به من یارى رساند،


دانلود فایل صوتی مناجات شعبانیه با صدای میر داماد


إِلَهِی أَعُوذُ بِکَ مِنْ غَضَبِکَ وَ حُلُولِ سَخَطِکَ إِلَهِی إِنْ کُنْتُ غَیْرَ مُسْتَأْهِلٍ لِرَحْمَتِکَ فَأَنْتَ أَهْلٌ أَنْ تَجُودَ عَلَیَّ بِفَضْلِ سَعَتِکَ إِلَهِی کَأَنِّی بِنَفْسِی وَاقِفَهٌ بَیْنَ یَدَیْکَ وَ قَدْ أَظَلَّهَا حُسْنُ تَوَکُّلِی عَلَیْکَ فَقُلْتَ [فَفَعَلْتَ‏] مَا أَنْتَ أَهْلُهُ وَ تَغَمَّدْتَنِی بِعَفْوِکَ إِلَهِی إِنْ عَفَوْتَ فَمَنْ أَوْلَى مِنْکَ بِذَلِکَ وَ إِنْ کَانَ قَدْ دَنَا أَجَلِی وَ لَمْ یُدْنِنِی [یَدْنُ‏] مِنْکَ عَمَلِی فَقَدْ جَعَلْتُ الْإِقْرَارَ بِالذَّنْبِ إِلَیْکَ وَسِیلَتِی إِلَهِی قَدْ جُرْتُ عَلَى نَفْسِی فِی النَّظَرِ لَهَا فَلَهَا الْوَیْلُ إِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَهَا إِلَهِی لَمْ یَزَلْ بِرُّکَ عَلَیَّ أَیَّامَ حَیَاتِی فَلا تَقْطَعْ بِرَّکَ عَنِّی فِی مَمَاتِی إِلَهِی کَیْفَ آیَسُ مِنْ حُسْنِ نَظَرِکَ لِی بَعْدَ مَمَاتِی وَ أَنْتَ لَمْ تُوَلِّنِی [تُولِنِی‏] إِلا الْجَمِیلَ فِی حَیَاتِی.

خدایا! به تو پناه میاورم از خشمت و از فرود آمدن غضبت. خدایا! اگر شایسته‏ رحمت نیستم، تو سزاوارى که بر من با فراوانى فضلت بخشش نمایى، خدایا! گویى من با همه هستیم در برابرت ایستاده‏ام، درحالیکه حسن اعتمادم بر تو، بر وجودم سایه افکنده است، و آنچه را تو شایسته آنى بر من جارى کرده‏اى‏ و مرا با عفوت پوشانده‏اى، خدایا! اگر گذشت کنى، چه کسى از تو سزاوارتر به آن است؟ و اگر مرگم نزدیک شده‏ باشد و عملم مرا به تو نزدیک نکرده، اعترافم را به گناه وسیله خویش به بارگاهت قرار دادم. خدایا بر نفسم در فرمانبرى از آن گناه بار کردم، پس واى بر او اگر او را نیامرزى، خدایا نیکیت بر من در روزهاى زندگیم پیوسته بود، پس نیکى خویش را در هنگام مرگم از من قطع مکن. خدایا چگونه از حسن توجهت پس از مرگم‏ ناامید شوم؟ درحالیکه در طول زندگیم مرا جز به نیکى سرپرستى نکردى.

مناجات شعبانیه

إِلَهِی تَوَلَّ مِنْ أَمْرِی مَا أَنْتَ أَهْلُهُ وَ عُدْ عَلَیَّ بِفَضْلِکَ عَلَى مُذْنِبٍ قَدْ غَمَرَهُ جَهْلُهُ إِلَهِی قَدْ سَتَرْتَ عَلَیَّ ذُنُوبا فِی الدُّنْیَا وَ أَنَا أَحْوَجُ إِلَى سَتْرِهَا عَلَیَّ مِنْکَ فِی الْأُخْرَى [إِلَهِی قَدْ أَحْسَنْتَ إِلَیَ‏] إِذْ لَمْ تُظْهِرْهَا لِأَحَدٍ مِنْ عِبَادِکَ الصَّالِحِینَ فَلا تَفْضَحْنِی یَوْمَ الْقِیَامَهِ عَلَى رُءُوسِ الْأَشْهَادِ إِلَهِی جُودُکَ بَسَطَ أَمَلِی وَ عَفْوُکَ أَفْضَلُ مِنْ عَمَلِی إِلَهِی فَسُرَّنِی بِلِقَائِکَ یَوْمَ تَقْضِی فِیهِ بَیْنَ عِبَادِکَ إِلَهِی اعْتِذَارِی إِلَیْکَ اعْتِذَارُ مَنْ لَمْ یَسْتَغْنِ عَنْ قَبُولِ عُذْرِهِ فَاقْبَلْ عُذْرِی یَا أَکْرَمَ مَنِ اعْتَذَرَ إِلَیْهِ الْمُسِیئُونَ .

خدا کارم را چنان‏که سزاوار آنى بر عهده‏ گیر، خدایا به سوى من با فضلت بازگرد، به سوى گناهکارى که جهلش سراپایش را پوشانده، خدایا گناهانى را در دنیا بر من پوشاندى، که بر پوشاندن آن در آخرت محتاج‌‏ترم، گناهم را در دنیا براى هیچ یک از بندگان شایسته‌‏ات آشکار نکردى، پس مرا در قیامت در برابر دیدگان مردم رسوا مکن، خدایا جود تو آرزویم را گسترده ساخت، و عفو تو از عمل من برترى گرفت. بار خدایا، روزى که در آن میان بندگانت حکم می‌کنى،  مرا به دیدارت خوشحال کن. خدایا عذرخواهى من از پیشگاهت عذرخواهى کسى است که از پذیرفتن عذرش بی‌نیاز نگشته، پس عذرم‏ را بپذیر اى کریم‏ترین کسیکه بدکاران از او پوزش خواستند.


حتما بخوانید: نیمه شعبان چه روزی است + اعمال آن


إِلَهِی لا تَرُدَّ حَاجَتِی وَ لا تُخَیِّبْ طَمَعِی وَ لا تَقْطَعْ مِنْکَ رَجَائِی وَ أَمَلِی إِلَهِی لَوْ أَرَدْتَ هَوَانِی لَمْ تَهْدِنِی وَ لَوْ أَرَدْتَ فَضِیحَتِی لَمْ تُعَافِنِی إِلَهِی مَا أَظُنُّکَ تَرُدُّنِی فِی حَاجَهٍ قَدْ أَفْنَیْتُ عُمُرِی فِی طَلَبِهَا مِنْکَ إِلَهِی فَلَکَ الْحَمْدُ أَبَدا أَبَدا دَائِما سَرْمَدا یَزِیدُ وَ لا یَبِیدُ کَمَا تُحِبُّ وَ تَرْضَى إِلَهِی إِنْ أَخَذْتَنِی بِجُرْمِی أَخَذْتُکَ بِعَفْوِکَ وَ إِنْ أَخَذْتَنِی بِذُنُوبِی أَخَذْتُکَ بِمَغْفِرَتِکَ وَ إِنْ أَدْخَلْتَنِی النَّارَ أَعْلَمْتُ أَهْلَهَا أَنِّی أُحِبُّکَ إِلَهِی إِنْ کَانَ صَغُرَ فِی جَنْبِ طَاعَتِکَ عَمَلِی فَقَدْ کَبُرَ فِی جَنْبِ رَجَائِکَ أَمَلِی إِلَهِی کَیْفَ أَنْقَلِبُ مِنْ عِنْدِکَ بِالْخَیْبَهِ مَحْرُوما وَ قَدْ کَانَ حُسْنُ ظَنِّی بِجُودِکَ أَنْ تَقْلِبَنِی بِالنَّجَاهِ مَرْحُوما إِلَهِی وَ قَدْ أَفْنَیْتُ عُمُرِی فِی شِرَّهِ السَّهْوِ عَنْکَ وَ أَبْلَیْتُ شَبَابِی فِی سَکْرَهِ التَّبَاعُدِ مِنْکَ إِلَهِی فَلَمْ أَسْتَیْقِظْ أَیَّامَ اغْتِرَارِی بِکَ وَ رُکُونِی إِلَى سَبِیلِ سَخَطِکَ.

خدایا، حاجتم را برمگردان، و طمعم را قرین نومیدى مساز،  و امید و آرزویم را از خود مبر. خدایا، اگر خواریم را می‌خواستى، هدایتم نمی‌نمودى، و اگر رسوایی‌‏ام را خواسته‏ بودى عافیتم نمی‌بخشیدى، خدایا، این گمان را به تو ندارم که مرا در حاجتى که عمرم را در طلبش سپرى کرده‌‏ام، از درگاهت بازگردانى. خدایا تو را سپاس، سپاسى ابدى و جاودانه، همیشگى و بی‌پایان، سپاسى که افزون شود و نابود نگردد، آنگونه که پسندى و خشنود گردى، خدایا اگر مرا بر جرمم‏ بگیرى، من نیز تو را به عفوت بگیرم، و اگر به گناهانم بنگرى، جز به آمرزشت ننگرم، و اگر مرا وارد دوزخ کنى،  به اهل آن آگاهى دهم که تو را دوست دارم. خدایا اگر عملم در برابر طاعتت کوچک بوده، همانا از سر امید به تو آرزویم بزرگ است. خدایا چگونه از بارگاهت با نومیدى و محرومیت بازگردم، درحالیکه خوش‏گمانی‌‏ام‏ به بخشش وجودت این بوده که مرا نجات‏ یافته و بخشیده باز می‌گردانى، خدایا عمرم را در آزمندى غفلت از تو نابود ساختم،  و جوانی‌ام را در مستى دورى از تو پیر نمودم.خدایا در روزگار غرور نسبت به تو، بیدار نشدم و گاه تمایلم‏ به سوى خشم تو آگاه نگشتم.

إِلَهِی وَ أَنَا عَبْدُکَ وَ ابْنُ عَبْدِکَ قَائِمٌ بَیْنَ یَدَیْکَ مُتَوَسِّلٌ بِکَرَمِکَ إِلَیْکَ إِلَهِی أَنَا عَبْدٌ أَتَنَصَّلُ إِلَیْکَ مِمَّا کُنْتُ أُوَاجِهُکَ بِهِ مِنْ قِلَّهِ اسْتِحْیَائِی مِنْ نَظَرِکَ وَ أَطْلُبُ الْعَفْوَ مِنْکَ إِذِ الْعَفْوُ نَعْتٌ لِکَرَمِکَ إِلَهِی لَمْ یَکُنْ لِی حَوْلٌ فَأَنْتَقِلَ بِهِ عَنْ مَعْصِیَتِکَ إِلا فِی وَقْتٍ أَیْقَظْتَنِی لِمَحَبَّتِکَ وَ کَمَا أَرَدْتَ أَنْ أَکُونَ کُنْتُ فَشَکَرْتُکَ بِإِدْخَالِی فِی کَرَمِکَ وَ لِتَطْهِیرِ قَلْبِی مِنْ أَوْسَاخِ الْغَفْلَهِ عَنْکَ إِلَهِی انْظُرْ إِلَیَّ نَظَرَ مَنْ نَادَیْتَهُ فَأَجَابَکَ وَ اسْتَعْمَلْتَهُ بِمَعُونَتِکَ فَأَطَاعَکَ یَا قَرِیبا لا یَبْعُدُ عَنِ الْمُغْتَرِّ بِهِ وَ یَا جَوَادا لا یَبْخَلُ عَمَّنْ رَجَا ثَوَابَهُ إِلَهِی هَبْ لِی قَلْبا یُدْنِیهِ مِنْکَ شَوْقُهُ وَ لِسَانا یُرْفَعُ إِلَیْکَ صِدْقُهُ وَ نَظَرا یُقَرِّبُهُ مِنْکَ حَقُّهُ إِلَهِی إِنَّ مَنْ تَعَرَّفَ بِکَ غَیْرُ مَجْهُولٍ وَ مَنْ لاذَ بِکَ غَیْرُ مَخْذُولٍ وَ مَنْ أَقْبَلْتَ عَلَیْهِ غَیْرُ مَمْلُوکٍ [مَمْلُولٍ‏]،

خدایا و من بنده تو و فرزند بنده توام، در برابرت ایستاده‏‌ام، به کرمت به حضرت تو متوسّلم. خدایا، بنه‏‌اى هستم، که به درگاهت از آنچه که با آن با تو روبرو بوده‌‏ام از کمى حیایم از مراقبتت نسبت به من بیزارى می‌جویم‏ و از تو درخواست گذشت می‌کنم، زیرا گذشت صفتى درخور کرم توست. خدایا برایم نیرویى نیست که خود را بوسیله آن از عرصه نافرمانیت‏ بیرون برم، مگر آنگاه که به محبّتت بیدارم سازى، و آنچنان‏که خواستى باشم، پس تو را شکر گذارم، براى اینکه در آستان کرمت واردم کردى، و هم اینکه دلم را از آلایه‌‏هاى غفلت از حضرتت پاک نمودى. خدایا بر من نظر کن، نظر به کسیکه صدایش‏ کردى و تو را اجابت کرد، و به یاری‌‏ات به کارش گماشتى و او از تو اطاعت کرد، اى نزدیکى که از فریفتگان دور نمى‏شود، و اى سخاوتمندى‏ که از امید بستگان به پاداشش دریغ نمی‌ورزد. خدایا، قلبى به من عنایت کن، که اشتیاقش او را به تو نزدیک کند، و زبانى که صدقش به جانب تو بالا برده شود. و نگاهى که حق بودن او را به تو نزدیک نماید، خدایا، کسیکه به تو شناخته شد، ناشناخته نیست، و آن‏که به تو پناهنده شد خوار نیست، و هرکه را تو به او روى آورى برده نیست،


حتما بخوانید: متن تبریک نیمه شعبان عاشقانه و رسمی


فرازی از دعای شعبانیه

إِلَهِی إِنَّ مَنِ انْتَهَجَ بِکَ لَمُسْتَنِیرٌ وَ إِنَّ مَنِ اعْتَصَمَ بِکَ لَمُسْتَجِیرٌ وَ قَدْ لُذْتُ بِکَ یَا إِلَهِی فَلا تُخَیِّبْ ظَنِّی مِنْ رَحْمَتِکَ وَ لا تَحْجُبْنِی عَنْ رَأْفَتِکَ إِلَهِی أَقِمْنِی فِی أَهْلِ وَلایَتِکَ مُقَامَ مَنْ رَجَا الزِّیَادَهَ مِنْ مَحَبَّتِکَ إِلَهِی وَ أَلْهِمْنِی وَلَها بِذِکْرِکَ إِلَى ذِکْرِکَ وَ هِمَّتِی فِی رَوْحِ نَجَاحِ أَسْمَائِکَ وَ مَحَلِّ قُدْسِکَ إِلَهِی بِکَ عَلَیْکَ إِلا أَلْحَقْتَنِی بِمَحَلِّ أَهْلِ طَاعَتِکَ وَ الْمَثْوَى الصَّالِحِ مِنْ مَرْضَاتِکَ فَإِنِّی لا أَقْدِرُ لِنَفْسِی دَفْعا وَ لا أَمْلِکُ لَهَا نَفْعا إِلَهِی أَنَا عَبْدُکَ الضَّعِیفُ الْمُذْنِبُ وَ مَمْلُوکُکَ الْمُنِیبُ [الْمَعِیبُ‏] فَلا تَجْعَلْنِی مِمَّنْ صَرَفْتَ عَنْهُ وَجْهَکَ وَ حَجَبَهُ سَهْوُهُ عَنْ عَفْوِکَ إِلَهِی هَبْ لِی کَمَالَ الانْقِطَاعِ إِلَیْکَ وَ أَنِرْ أَبْصَارَ قُلُوبِنَا بِضِیَاءِ نَظَرِهَا إِلَیْکَ حَتَّى تَخْرِقَ أَبْصَارُ الْقُلُوبِ حُجُبَ النُّورِ فَتَصِلَ إِلَى مَعْدِنِ الْعَظَمَهِ وَ تَصِیرَ أَرْوَاحُنَا مُعَلَّقَهً بِعِزِّ قُدْسِکَ إِلَهِی وَ اجْعَلْنِی مِمَّنْ نَادَیْتَهُ فَأَجَابَکَ وَ لاحَظْتَهُ فَصَعِقَ لِجَلالِکَ فَنَاجَیْتَهُ سِرّا وَ عَمِلَ لَکَ جَهْرا.

خدایا، آن‏که به تو راه جوید راهش روشن است، و آن‏که به تو پناه جوید در پناه توست، و من به تو پناه آوردم اى خداى من، پس گمانم را از رحمتت ناامید مساز، و از مهربانیت محرومم مکن،  خدایا، در میان هل ولایتت برنشانم، نشاندن آن‏که به افزون شدن محبّتت امید بسته، خدایا، شیفتگى به ذکرت‏ را پیوسته به من الهام فرما، و همّتم را در نسیم کامیابى نامهایت و جایگاه قدرست قرار ده. خدایا به حق خودت‏ بر خودت، مرا به جایگاه اهل طاعتت، و جایگاه شایسته بر ساخته از خشنودیت برسان، زیرا که من نه بر دفعى از خود قدرت دارم، و نه بر نفع خویش مالک هستم. خدایا، من بنده ناتوان گنهکار توام، و مملوک توبه‏ کننده به پیشگاهت، مرا از کسانیکه رویت را از آنان برگرداندى قرار مده، و نه از کسانى که غفلتشان از بخششت محرومشان نموده. خداى کمال جدایى از مخلوقات را، براى رسین کامل به خودت به من ارزانى کن، و دیده‌گان دلهایمان را به پرتو نگاه به سوى خویش روشن کن، تا دیدگان دل پرده‌‏هاى‏ نور را دریده و به سرچشمه عظمت دست یابد، و جانهایمان آویخته به شکوه قدست‏ گردد، خدایا مرا از کسانى قرار ده که آوازشان دادى، پس پاسخت دادند، به آنها توجه فرمودى، پس در برابر بزرگیت مدهوش شدند، و با آنان راز پنهان گفتى و آنان آشکارا براى تو کار کردند،  


حتما بخوانید: استوری نیمه شعبان


إِلَهِی لَمْ أُسَلِّطْ عَلَى حُسْنِ ظَنِّی قُنُوطَ الْإِیَاسِ وَ لا انْقَطَعَ رَجَائِی مِنْ جَمِیلِ کَرَمِکَ إِلَهِی إِنْ کَانَتِ الْخَطَایَا قَدْ أَسْقَطَتْنِی لَدَیْکَ فَاصْفَحْ عَنِّی بِحُسْنِ تَوَکُّلِی عَلَیْکَ إِلَهِی إِنْ حَطَّتْنِی الذُّنُوبُ مِنْ مَکَارِمِ لُطْفِکَ فَقَدْ نَبَّهَنِی الْیَقِینُ إِلَى کَرَمِ عَطْفِکَ إِلَهِی إِنْ أَنَامَتْنِی الْغَفْلَهُ عَنِ الاسْتِعْدَادِ لِلِقَائِکَ فَقَدْ نَبَّهَتْنِی الْمَعْرِفَهُ بِکَرَمِ آلائِکَ إِلَهِی إِنْ دَعَانِی إِلَى النَّارِ عَظِیمُ عِقَابِکَ فَقَدْ دَعَانِی إِلَى الْجَنَّهِ جَزِیلُ ثَوَابِکَ إِلَهِی فَلَکَ أَسْأَلُ وَ إِلَیْکَ أَبْتَهِلُ وَ أَرْغَبُ وَ أَسْأَلُکَ أَنْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَجْعَلَنِی مِمَّنْ یُدِیمُ ذِکْرَکَ وَ لا یَنْقُضُ عَهْدَکَ وَ لا یَغْفُلُ عَنْ شُکْرِکَ وَ لا یَسْتَخِفُّ بِأَمْرِکَ إِلَهِی وَ أَلْحِقْنِی بِنُورِ عِزِّکَ الْأَبْهَجِ فَأَکُونَ لَکَ عَارِفا وَ عَنْ سِوَاکَ مُنْحَرِفا وَ مِنْکَ خَائِفا مُرَاقِبا یَا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ رَسُولِهِ وَ آلِهِ الطَّاهِرِینَ وَ سَلَّمَ تَسْلِیما کَثِیرا.

خدایا بر خوش‏بینى ‏‌ام ناامیدى و یأس را چیره نسازم، و امیدم از زیبایى کرمت نبرد. خدایا گر خطاهایم مرا از نظرت انداخته، به خاطر حسن اعتمادم بر تو از من چشم‏‌پوشى کن. خدایا، اگر گناهان از جایگاه مکارم لطفت مرا پائین آورده، اما یقین به کرم عنایتت هشیارم‏ نموده. خدایا اگر غفلت از آماده شدن براى دیدارت به خوابم فرو برده، ولى معرفت به نعمتهاى کریمانه‌‏ات مرا بیدار ساخته است. خدایا اگر بزرگى مجازاتت مرا به سوى آتش فرا خوانده، هر آینه ثواب برجسته‌‏ات مرا به سوى بهشت خوانده است،  خدایا از تو درخواست مى‏ کنم، و به پیشگاهت زارى نموده، و رغبت مى‏‌ورزم،  و از تو مى‏‌خواهم که بر محمّد و خاندان محمّد درود فرستى،  و مرا از کسانى قرار دهى که ذکرت را همواره بر زبان دارند، و پیمانت را نمى‌‏شکنند، و از سپاست غافل نمى‏‌شوند، و فرمانت را سبک‏ نمى‏‌شمارند، خدایا مرا به نور عزّت بسیار زیبایت برسان تا عارف به وجودت گردم، و از غیر تو روى‏‌ گردان شود، و از تو هراسان‏ و برحذر باشم، اى داراى بزرگى و بزرگوارى، و درود خدا و سلام بسیار او بر محمّد فرستاده‏اش،  و برخاندان پاکش باد.

فضیلت ماه شعبان

فضیلت ماه شعبان

این ماه از ماه‌های عزیز اسلامی است، ارزش و فضیلت ماه شعبان به اندازه‌ای زیاد است که "پیامبر اکرم (ص)" در این مورد فرمودند: رجب ماه خدا و شعبان ماه من و رمضان ماه امت من است. در این ماه است ولادت‌های بسیار مهمی از جمله میلاد امام حسین (ع)، امام سجاد (ع)، حضرت ابولفضل (ع) و میلاد حضرت بقیّة‌اللّه مهدی منتظر(ع) رخ داده است و فضای این ماه را از عطر ولایت عطرآگین کرده است.


حتما بخوانید: متن تبریک روز پاسدار


در مورد فضیلت این ماه چه چیزی مهم‌تر از اینکه ماه پیامبر اکرم (ص) نامیده می‌شود و زمانیکه آن حضرت هلال ماه را رویت می‌کرد، دستور می‌داد که در مدینه ندا دهند: ای مردم! این ماه، ماه من است و کسی را که مرا در ماه من یاری دهد، یعنی آن را روزه بگیرد! پیامبر اکرم (ص) این ماه را روزه می‌گرفتند و آن را به ماه رمضان وصل می‌کردند. ایشان در همین زمینه فرموده‌اند: شعبان ماه من است و هر کسی که یک روز از آن را روزه بگیرد بهشت بر او واجب می‌شود. 

حضرت صادق (ع) نیز به نقل است حضرت امام زین العابدین (ع) اصحاب خود را به روزه داری در این ماه توصیه می‌کردند. حضرت علی (ع) نیز در این زمینه فرموده‌اند که هر که در این ماه برای تقرب به خدا و محبت پیامبر روزه بگیرد، باری تعالی کرامت خود را در روز قیامت شامل او می‌گرداند و بهشت بر او واجب می‌شود. 

اعمال روز اول شعبان

روایت شده است در هر پنجشنبه از این ماه آسمان‌ها را زینت می‌کنند و ملائکه عرض می‌کنند خداوندا بیامرز روزه داران این روز و دعایشان را مستجاب گردان. پس هر که در روز اول شعبان دو رکعت نماز به جا آورد و در هر رکعت آن یک سوره حمد و یکصد مرتبه سوره توحید را بخواند و بعد از نماز یکصد مرتبه صلوات ذکر کند، خداوند حاجات دینی و دنیایی او را مستجاب می‌فرماید.  

در مجموع این ماه به انجام نماز، روزه، زکات، امر به معروف و نهی از منکر، نیکی به پدر و مادر و همسایگان و صدقه سفارش بسیار شده است. از اعمال ديگري كه در اين ماه توصیه می‌شود صلوات واستغفار است. مناجات شعبانيه كه يكي از زيباترين و پرمفهوم‌ترین گنجينه‌هاي مناجات با خداوندست در ماه شعبان براي اهل دعا و عبادت مغتنم شمرده می‌شود.

در حدیث دیگری که در بحارالانوار، وسایل الشیعه و مصباح المجتهد وجود دارد در خصوص فضیلت ماه شعبان آمده است: "خداوند به ذات مقدس خود سوگند خورده است که هر که در این ماه به او پناه ببرد و از او درخواست کند، از رحمت خود محروم نکند.

سخن آخر

ماه شعبان، ماه پیامبر گرامی اسلام است. و یکی از بهترین ماه های قمری است و تنها ماه قمری است که در آن شهادت ائمه وجود ندارد. این ماه پر از ولادت و عید است. یکی از کارهایی که در ماه شعبان انجام می شود، خواندن دعای پر فضیلت مناجات شعبانیه می باشد. از این رو ما در این مطلب از وب سایت سلام دنیا، متن مناجات شعبانیه را با ترجمه روان و عالی برای شما گردآوری کرده و بیان کردیم. امیدوارم که برای شما مفید بوده باشد. لطفا نظرات و تجربه های  خود را در خصوص ماه شعبان و دعای مناجات شعبانیه ، برای ما در بخش نظرات بنویسید.


مقالات مرتبط:

بهترین اعمال، دعا و ذکرهای مخصوص ماه شعبان

متن کامل زیارت امام علی (ع) در روز مبعث (27 رجب)از
11
رای