آموزش تصویری رشد و رویاندن پیاز در آب

آموزش تصویری رشد و رویاندن پیاز در آب رویاندن پیاز در آب، یک روش عالی برای استفاده از پسماندهای آشپزخانه است. به سادگی در خانه تنها با تعدادی پیاز، مقداری آب و یک شیشه تمیز، به رویاندن پیاز در آب اقدام نمایید

رویاندن پیاز در آب (کاشت پیاز در آب) یک راه عالی برای استفاده مجدد از پسماندهای آشپزخانه است، جدا از آن، کار جالبی برای کمک به آشنا کردن کودکان با سبزیجات نیز هست. این روش به شما امکان این را می‌دهد که از نزدیک رشد گیاه را ببینید، زیرا می توانید ببینید که ریشه در آب گسترش پیدا می کند و مشاهده می کنید که جوانه از بالای پیاز رشد می کند. اجرای این پروژه بسیار ساده است. تمام آنچه نیاز دارید تعدادی پیاز و مقداری آب و یک شیشه تمیز است. در حالی که پیازها برای چند هفته می‌توانند به این شکل و روی طاقچه پنجره رشد کنند، لازم است که بعد از آن برای رشد کامل پیاز آنها را در خاک دوباره بکارید.

آموزش رویاندن پیاز در آب به روش ساده (کاشت پیاز در آب)

1. یک شیشه تمیز را از آب پر کنید

شیشه را با آب شیر یا آب تصفیه شده کاملا پر کنید. از شیشه ای استفاده کنید که مطمئن باشید محیط آن از پیازتان کوچکتر است، در نتیجه پیاز درون شیشه آب نمی افتد.

2. چهار خلال دندان را با فاصله های برابر در اطراف محیط یک پیاز فرو ببرید

برای اینکه پیاز در بالای شیشه بماند و درون آب نیافتد، باید مطمئن شوید که از آن محافظت می‌شود. مطمئن شوید که خلال دندانها به آرامی در پایین نیمه پیاز قرار داده شده اند. ممکن است ترجیح دهید که از پیازی استفاده کنید که از قبل جوانه زده باشد. پیازی که قبلا روند رشد را شروع کرده است، رشد ساده تری در آب خواهد داشت. اگر می‌خواهید از روش خلال دندان صرف نظر کنید می‌توانید یک شیشه را تقریبا تا بالای آن پر از سنگ ریزه و ریگ کنید. سپس پیاز را در بالای ریگ ها قرار دهید و شیشه را با آب پر کنید و مطمئن شوید که فقط ریشه و پایه پیاز با مایع پوشانده شده است.

3. ریشه پیاز را پایین و در بالای شیشه که خلال دندانهایی در لبه آن قرار گرفته اند تنظیم کنید

ریشه ها و قسمت پایه پیاز باید در آب فرو روند. از این طریق، ریشه ها می‌توانند آب بنوشند در نتیجه پیاز می‌تواند رشد کند، در حالی که بقیه قسمت های پیاز در مجاورت هوا قرار گرفته اند تا از پوسیدگی آنها جلوگیری شود. زمان بگذارید تا مطمئن شوید که خلال دندان ها به طور مناسبی از پیاز محافظت می‌کنند در نتیجه پیاز در آب نمی افتد. در این مرحله، لازم است خلال دندانها را بیشتر هل دهید تا مطمئن شوید که پیاز مرطوب نمی شود.

4. شیشه و پیاز را در طاقچه پنجره نگهدارید که میزان زیادی نور خورشید به آن برسد

پیازها برای رشد کردن به مقدار زیادی نور خورشید احتیاج دارند. برای اینکه مطمئن شوید که پیازتان را فراموش نمی کنید آن را در یک طاقچه نورگیر که در قسمت شلوغ خانه تان قرار گرفته است نگهداری کنید. حالا، تنها چیزی که می‌ماند این است که صبر کنید و رشد پیازتان را تماشا کنید. در طول یک هفته ریشه ها را می‌بینید که در آب قد کشیده اند و یک جوانه سبز از بالا رشد خواهد کرد.

برای جلوگیری از پوسیدگی به طور منظم آب را قبل از اینکه بو بگیرد یا تیره شود عوض کنید. برای این منظور، به آرامی پیاز را بلند کنید، اب را عوض کنید و دوباره پیاز را در بالای شیشه قرار دهید. 

5. تمام جوانه سبز بالای پیاز را برای استفاده به عنوان چاشنی خوراکی ببرید

در طول چند روز یک جوانه سبز زیبا در بالای پیاز شروع به شکوفا شدن می کند. تمام جوانه خوردنی است و یک طعم گیاهی و تیز خوشمزه دارد. قیچی را بردارید و جوانه سبز را از بالای پیاز ببرید و بعد آن را به نوار های نازک ببرید. قسمت های بریده شده را به سوپ یا سالاد خود بعنوان یک چاشنی خوشمزه اضافه کنید.

6. زمانی که متوجه شدید که یک ساقه گل در قسمت بالایی در حال شکوفا شدن است، پیاز را در خاک بکارید

رویاندن پیاز در آب یک راه واقعا جالب برای تماشای مراحل اولیه رشد سبزیجات است. اگرچه، پیاز نمی تواند برای همیشه به این صورت رشد کند. بعد از چند هفته یک ساقه گل ظاهر خواهد شد. در این مرحله، می‌توانید پیاز را در خاک بکارید و یا اینکه آن را دور بیاندازید. بعد از اینکه پیاز شروع به گل دادن کرد دیگر نمی تواند در آب رشد کند و باید در خاک کاشته شود. 

احیا و رویاندن جوانه های سبز پیاز در آب

1. تمام پیازهای سبز را در جایی که ساقه های سفید به برگ های سبز می رسند برش بزنید

شاید همین الان توده ای پیازهای سبز برش داده شده ای داشته باشید که می خواستید دور بریزید. اگر اینطور است، عالی است! از همان ها اسفاده کنید. اگر نه، یک مشت پیاز سبز تازه بردارید (به پیازچه یا پیاز بهار هم معروف هستند) و با دقت از یک چاقو یا قیچی برای برش های مناسب استفاده کنید. در این مرحله، باید قطعه ای از پیاز سفید، تقریبا انداز انگشت کوچکتان داشته باشید. اگر مقدار کمی از قسمتهای سبز هم باقی ماندند اشکالی ندارد. از تکه های پیاز سبز دور ریخته شده بعنوان ماده غذایی استفاده کنید. پیازهای سبز یک چاشنی خوشمزه را برای غذاهایی مثل رشته فرنگی یا تاکو می‌سازند. آن را برشهای نازکی بدهید و روی غذایتان بریزید تا به وعده غذایی خود رنگ و طعم ببخشید. 

2. ریشه جوانه های سبز پیاز را در یک شیشه تمیز قرار دهید

شیشه ای را پیدا کنید که نسبتا باریک باشد تا جوانه های پیاز سبز به صورت عمودی نگه داشته شوند. اینها برای مدتی در طاقچه پنجره شما رشد خواهند کرد، بنابراین ممکن است بخواهید که از یک شیشه یا گلدان زیبا استفاده کنید تا دکور آشپزخانه تان زیبا شود. می توانید از یک ربان استفاده کنید تا دسته جوانه ها را کنار هم نگهدارید و حفاظت بیشتری را فراهم کنید. یکی از بهترین بخشهای رویاندن جوانه ها در آشپزخانه این است که می توانید رشد آنها را تماشا کنید، بنابراین مطمئن شوید که از یک شیشه تمیز استفاده می کنید در نتیجه می توانید جادویی که اتفاق می افتد را تماشا کنید.

3. به اندازه کافی آب اضافه کنید تا ریشه ساقه های سبز پیاز را پوشش دهید

شما می خواهید که ریشه ها کاملا در آب فرو روند، اما ریختن آب مقداری بالاتر از آن باعث می شود که مطمئن شوید که پیاز قبل از اینکه شما فرصت پر کردن مجدد ظرف آب را داشته باشید، تمام آب را استفاده نخواهد کرد. می‌توانید از آب شیر یا آب تصفیه شده برای پیاز خود استفاده کنید فقط مطمئن شوید که آب تازه و تمیز است.

4. شیشه پر از پیاز سبز را در یک طاقچه آفتابی قرار دهید

الان، تمام آنچه که پیاز شما برای رشد کردن نیاز دارد نور خورشید و زمان است. قرار دادن پیاز سبز روی طاقچه پنجره در آشپزخانه (یا جایی که اغلب از روبری آن رد می شوید) به پیازها نور کافی برای رشد کردن می دهد در حالیکه شما هم مطمئن هستید که پیازتان را فراموش نمی کنید. 

5. هر 3 تا 5 روز آب را عوض کنید

پیازها تمام آبی که برای آنها گذاشته اید را می نوشند، بنابراین همیشه کاملا مراقب سطح آب باشید تا خشک نشود. بعد از چند روز آب باقیمانده می تواند تیره شود و یا بوی بدی بگیرد. اگر این اتفاق افتاد آب را بیرون بریزید و شیشه را مجددا با آب تمیز پر کنید.

6. وقتی سایز پیازها 3 برابر شد آنها را دربیاورید

در طول چند روز متوجه خواهید شد که ساقه های سبز در حال جوانه زدن از پیازهای سفید هستند. وقتی که تا تقریبا به بلندی 8 اینچ (20 سانتی متر) رشد کردند ساقه ها را از آب جدا کنید.

7. جوانه های سبز را از ساقه جدا کنید یا کل پیاز را در خاک بکارید

پیازهای سبز فقط تا همین بلندی رشد می کنند. زمانی که ساقه سبز 8 اینچ یا 20 سانتی متر یا بیشتر شد، می توانید آن ها را از ساقه سبز جدا کنید و از آنها به عنوان ماده استفاده کنید یا اینکه تمام آن (ریشه ها، پیاز سفید و ساقه های سبز)را در خاک بکارید و به تماشای رشد آن ادامه دهید. اگر در این مرحله، بخش سبز را از ساقه جدا کردید، می توانید پیاز را دوباره در آب بگذارید تا دوباره رشد کند. اگرچه فقط یک بار یا دوبار می توانید این کار را انجام دهید، بعد از چند بار گیاه دیگر رشد نخواهد کرد.

از
67
رای