تاریخ دقیق روز درختکاری 1402 چه روزی است؛ تاریخچه و آداب و رسوم

تاریخ دقیق روز درختکاری 1402 چه روزی است؛ تاریخچه و آداب و رسوم روز درختکاری سال 1402 چه روزی و چند شنبه و کی است؛ تاریخ دقیق روز درخت کاری در تقویم هجری شمسی، قمری، میلادی، تاریخچه، آداب و رسوم روز درختکاری در سلام دنیا بخوانید.

درختان از بهترین نعمات الهی هستند که هم به ما جان می دهند و غذای ما را تامین می کنند و حتی مایحتاج روزانه ما از درخت تهیه می شود. یکی از مناسبت های مهم در حفظ منابع طبیعی هفته منابع طبیعی می باشد که اولین روز شروع این هفته روز درختکاری نامگذاری شده است، در این مطلب از سلام دنیا درباره تاریخ دقیق روز درختکاری سال 1402 در تقویم های هجری شمسی، قمری و تقویم میلادی، تاریخچه روز درختکاری، آداب و رسوم روز درختکاری صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تاریخ دقیق روز درختکاری سال 1402 در تقویم چه روزی است

در تقویم ملی کشور ما همه ساله روز 15 اسفند به نام روز ملی درختکاری نامیده شده است.


حتما بخوانید: متن چهارشنبه سوری مبارک عاشقانه و ادبی


تاریخ دقیق روز درختکاری سال 1401 در تقویم چه روزی است

روز درختکاری امسال 1402 در تقویم هجری شمسی چه روزی و چند شنبه است

روز درختکاری در تقویم هجری شمسی برابر است با: روز سه شنبه 15 اسفند 1402 

روز درختکاری امسال 1402 در تقویم هجری قمری کی است

روز درختکاری در تقویم هجری قمری برابر است با: 24 شعبان سال 1445

روز درختکاری امسال 1402 در تقویم میلادی کی هست

روز درختکاری در تقویم میلادی برابر است با: 5 مارس سال 2024

تاریخ دقیق روز درختکاری سال 1401 در تقویم چه روزی است

تاریخچه روز درختکاری

روز درختکاری در جهان توسط فردی به نام J. Sterling Morton پایه گذاری شد، این فرد در سال 1872 و در ایالت نبراسکای آمریکا و در تاریخ 10 آوریل مصادف با 21 فروردین، مردم را به کاشت درخت تشویق کرد طوریکه بیش از 1 میلیون درخت توسط مردم کاشته شد، به مرور و با گذشت سالها این روز به تاریخ آخرین جمعه ماه آوریل انتقال یافت، اما در کشور ما مردم در هفته منابع طبیعی که از روز 15 تا 22 اسفند ماه هر سال می باشد مشغول کاشت نهال می شوند.


حتما بخوانید: نماد، رنگ و ساعت سال تحویل 1403


این تاریخ که نزدیک سال نو نیز می باشد بخاطر تغییر آب و هوا می تواند بهترین زمان برای کاشت درخت می باشد، از این رو مسئولین کشور در اولین روز از این هفته که روز درختکاری نام دارد به کاشت نهال می پردازند تا مردم نیز به اینکار تشویق شوند، سازمان شهرداری نیز با توزیع نهال به صورت رایگان و آموزش کاشت آنها به هر چه بهتر برگزار شدن این امر کمک می کند.

تاریخچه روز درختکاری

آداب و رسوم روز درختکاری

رسم درختکاری از دیرباز با مردم ایران بوده است و تاریخ از ایران به عنوان مردمی یاد کرده است که به منابع طبیعی احترام خاصی قائل بوده اند، با انتخاب روز 15 اسفند به عنوان روز درختکاری این رسم هر ساله برگزار می شود، مردم کشورمان هر ساله در این روز در پارک ها، دشت ها و جنگل ها به کاشت نهال می پردازند. 

سخن آخر

روز درختکاری می تواند تلنگری باشد، برای حفاظت بیشتر از محیط زیست با توجه به آمار در هر ثانیه 360 متر مربع از جنگل ها و مراتع کشور از بین می روند.


مقالات مرتبط: 

7 انشا در مورد درختکاری با مقدمه و نتیجه زیبا برای همه پایه ها

78 نقاشی روز درختکاری کودکانه آسان و سخت برای رنگ آمیزی همه مقاطعاز
2
رای