معرفی ساز ویولن ؛ آنچه درباره انواع و تاریخچه پیدایش ویولن باید بدانید

معرفی ساز ویولن ؛ آنچه درباره انواع و تاریخچه پیدایش ویولن باید بدانید اولین ویولن ها برای نواختن موسیقی رایج و رقص استفاده می شدند. آنچه که درباره ساز ویولن ، از جمله معرفی: انواع، مخترع و تاریخچه و نکته آرشه کشی ویولن باید بدانید، در این مطلب سلام دنیا بخوانید.

بدون شک ویولن یکی از شناخته شده ترین و پرفروش ترین ساز موسیقی در جهان محسوب می شود. ویولن در ابتدا به دلیل صوت آواز خود شناخته شد، به ویژه در ایتالیا، زادگاه آن، جایی که اولین سازندگان آن گاسپارو دا سالو، آندریا آماتی، و جیووانی پائولو ماگینی - اندازه های متوسط ​​آن را قبل از پایان قرن شانزدهم تنظیم کرده بودند. ما در این مطلب سلام دنیا، به معرفی ساز ویولن، روش کار ویولن؛ مخترع ویولن و هر انچه درباره ساز ویولن باید بدانید؛ پرداختیم. با ما همراه باشید.

معرفی ساز ویولن

ویولن، نام مستعار کمانچه، ساز موسیقی زهی آرشه‌ای که در دوران رنسانس از سازهای کمان‌دار قبلی تکامل پیدا کرد: فیدل(ویولن) قرون وسطی،این ساز شکل جدیدی از ساز ایتالیایی قرن شانزدهم مثل لیرا دا براکیو (lira da braccio) و ربک(rebec) است. بدون شک ویولن یکی از شناخته شده ترین و پرفروش ترین ساز موسیقی در جهان محسوب می شود.

ویولن چگونه کار می کند

ویولن هم مانند سازهای پیش از خودش، اما بر خلاف سازهای مشابه خود، یک ساز با گریت (فینگربورد) بدون پرده بندی است. تار های آن به گیره های کوک و به دنباله ای که از روی پل می گذرد و توسط فشار سیم ها در جای خود نگه داشته شده است متصل شده اند. پل (خرک) ارتعاشات سیم ها را به شکم یا تخته صدا (soundboard) که از کاج ساخته شده و صدا را تقویت می کند، منتقل می کند. در داخل ساز، زیر پایه پل و بین شکم و پشت ویولن، که از چوب افرا ساخته شده است، پایه صوتی قرار دارد، چوب نازکی از کاج که ارتعاشات سیم را به پشت ساز منتقل می کند و به این ویژگی کمک می کند. شکم ویولن از قسمت زیر توسط باس بار پشتیبانی می شود، یک نوار چوبی باریک که از طول کشیده شده و به سمت شکم می رود. همچنین به رزونانس ساز کمک می کند. دیواره های جانبی یا شیار ها از چوب افرا ساخته شده اند.


حتما بخوانید: انواع سبک موسیقی جهان


مخترع ساز ویولن کیست

ویولن در ابتدا به دلیل صوت آواز خود شناخته شد، به ویژه در ایتالیا، زادگاه آن، جایی که اولین سازندگان آن گاسپارو دا سالو، آندریا آماتی، و جیووانی پائولو ماگینی - اندازه های متوسط ​​آن را قبل از پایان قرن شانزدهم تنظیم کرده بودند. ویولن در طول تاریخ خود دستخوش تغییراتی شده است که به تدریج آن را با عملکردهای موسیقی در حال تکامل خود تطبیق داده است. به طور کلی، ویولن های قبلی در شکم و پشت قوس بیشتری دارند. ویولن های مدرن‌تر، به دنبال نوآوری‌های آنتونیو استرادیواری، کم عمق‌تر هستند و سبک قدرتمندانه تری به دست می‌دهند.در قرن نوزدهم، با ظهور سالن های بزرگ و نوازندگان ویولن، ویولن آخرین تغییرات خود را در طراحی تجربه کرد. پل بلندتر، پل عمودی یا انتقال دهنده صوت (sound post) و باس بار ضخیم تر و بدنه صاف تر شد. گردن به عقب متمایل شده بود و فشار بیشتری به تارهای روی پل وارد می کرد. نتیجه یک صوت قدرتمند تر و باشکوه تر به جای صوت ظریف و یکنواخت ویولن قرن 18 بود.

مخترع ساز ویولن کیست

اولین سازندگان ویولن چه کسانی بودند

خانوادهٔ ویولن (ویولا، ویلونسل، کنترباس)

اولین ویولن ها برای نواختن موسیقی رایج و رقص استفاده می شدند. در طول قرن هفدهم این ساز جایگزین ویولا (viol )به عنوان اصلی ترین ساز زهی در موسیقی مجلسی شد. کلودیو مونتوردی، آهنگساز ایتالیایی، ویولن ها را در ارکستر اپرای خود Orfeo (اولین بار در سال 1607 اجرا کرد). در فرانسه، ارکستر پادشاه، les 24 violons du roi، در سال 1626 سازماندهی شد. آرکانجلو کورلی ، ویولونیست خوش ذوق ایتالیایی، یکی از اولین آهنگسازانی بود که در ابداع سبک موسیقی جدید ویولن، مانند آنتونیو ویوالدی، J.S. باخ و جوزپه تارتینی نوازنده ویولن اثرگذار بود. بیشتر آهنگسازان بزرگ از قرن هجدهم به بعد، موسیقی انفرادی برای ویولن نوشتند، از جمله موتزارت، بتهوون، رابرت شومان، یوهانس برامس، ادوارد گریگ، پل هیندمیت، آرنولد شوئنبرگ، و آلبان برگ.


حتما بخوانید: معرفی ساز چینی ژواپ 


هنرپیشه‌هایی مانند فرانچسکو جمینیانی، نیکولو پاگانینی، جوزف یواخیم، فریتز کرایسلر، دیوید اویستراخ، یهودی منوهین و آیزاک استرن، آهنگسازی زیبا برای ویولن را ترغیب کردند. ویولن با موسیقی هنری خاورمیانه و جنوب هند ادغام شد و به عنوان ویولن در موسیقی محلی بسیاری از کشورها نواخته می شد. ویولن تنور، که از قرن شانزدهم تا قرن هجدهم معروف شد، از نظر اندازه بین ویولا و ویولن سل میانه ای بود. براساس نت F–c–g–d′ تنظیم شده بود. "ویولن تنور" گهگاه به عنوان ویولا نیز معرفی می شد.

اولین سازندگان ویولن چه کسانی بودند

نکته آموزش آرشه کشی ویولن

ویولن با کمک آرشه نواخته می شود نه با دست

ویولن همیشه با کماآرشه نواخته می شود نه با دست. دست فقط به آرشه برای تولید زیباترین صدا کمک می کند. بنابراین، استحکامی که برای پشتیبانی و حرکت آرشه استفاده می‌شود، باید همیشه میزان کمینه مطلق باشد و اینکه بتوان به آرامی و به‌طور طبیعی تنها با وزن آرشه و بازو، صدای زیبایی را تولید کرد. با این حال، اغلب افراد تازه کار نمی توانند آرشه را با یک دست محکم بگیرند. هنگامی که این اتفاق می افتد، شانه راست خود را چندین بار بچرخانید تا راحت و آرام شود. البته کمی طول می کشد تا بتوانید دست گرفتن آرشه را تنظیم کنید.

سخن آخر

ما در این مطلب درباره تاریخچه پیدایش ساز ویولن؛ انواع آن؛ سازندگان و هر آنچه درباره ویولون باید بدانید. صحبت کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد. 


مقالات مرتبط:

10 تا از بهترین سازهای موسیقی برای یادگیری کودکان

مراحل ساخت آهنگ در خانه و تجهیزات و مهارت های لازم
 

از
4
رای