تاریخ دقیق روز جهانی داروساز 1401 چه روزی است + تقدیرنامه روز داروساز

تاریخ دقیق روز جهانی داروساز 1401 چه روزی است +  تقدیرنامه روز داروساز روز داروساز 1401 چه روزی است، تاریخ دقیق روز جهانی داروساز در تقویم 1401 چه روزی است و علت نامگذاری روز داروساز و متن تقدیرنامه روز داروساز را در سلام دنیا بخوانید.

روز جهانی داروساز هر سال در بیست‌ و پنجم سپتامبر، با هدف بزرگداشت تلاش داروسازان در حفظ سلامتی جوامع انسانی برگزار می‌شود. این روز در ایران مصادف با سالروز روز بزرگداشت داشمند بزرگ ایرانی محمد بن زکریای رازی است. در این مطلب سلام دنیا شما را با تاریخ جهانی و دقیق روز داروساز در سال 1401 و علت نام نامگذاری روز داروساز آشنا خواهیم کرد.

روز داروساز 1401 چه روزی است

5 شهریور در کشورمان مصادف با زادروز محمد زکریای رازی است به همین دلیل و به منظور بزرگداشت مقام زکریای رازی و داروسازان پرتلاش این روز مختصص این قشر عزیز نام گذاری شده است.


حتما بخوانید: متن تبریک روز داروساز 


تاریخ دقیق روز داروساز در تقویم سال 1401 چه روزی است

روز شنبه 5 شهریور سال 1401 روز داروساز است.

روز داروساز 1401 چه روزی است

تاریخ روز جهانی داروساز 1401 چه روزی است

فدراسیون بین المللی داروسازی (FIP) طبق نتیجه آرا که در اواخر سال 2000 انجام گرفت روز 25 سپتامبر (3 مهر) را روز داروسازی نام گذاری کرد. این روز به منظور بزرگداشت و تقدیر از مقام دکترهای داروساز و نقش موثر دارو سازی  در درمان بیماری ها صورت به عمل می آید.


حتما بخوانید: متن تبریک روز جهانی ناشنوایان


علت نامگذاری روز داروساز

روز پنجم شهریور مصادف با روز بزرگداشت پزشک و فیلسوف و شیمیدان ایرانی ذکریای رازی است، محمد زکریای رازی از دانشمدان مهم و به نام ایرانی است که از علم شیمی در پزشکی استفاده کرده است، این دانشمند بزرگ به عنوان کاشف الکل و اسید سولفوریک نیز شناخته شده اند، ذکریای رازی مجموعه بیشتری از 56 کتاب تالیف کرده اند کتاب های ، از رازی در کشورهای اروپایی و همینطور در کتب تاریخ مورخان با نام رازس Rhazes و رازی Al-Razi یاد شده است، به همین دلیل برای تجلیل از زحمات این دانشمند بزرگ این روز به عنوان روز داروساز نام گذاری شده است.

علت نامگذاری روز داروساز

متن تقدیرنامه روز داروساز

متن لوح تقدیر روز داروسازی پنجم شهریور - زکریای رازی 

( لا طبیب من لا طبیب له )

از مژده ی حبیب دلم شاد و خرم است                            وز نسخه ی طبیب تنم ایمن از بلاست

دارو ساز مجرب/  اندیشمند  سرکار خانم / جناب آقای دکتر ........................ 

پنجم شهریور روز داروسازی و به مناسبت میلاد محمد زکریای رازی، پزشک، فیلسوف و شیمی دان ایرانی که آثار ماندگاری در زمینه ی پزشکی، شیمی و فلسفه نگاشته و به عنوان کاشف الکل و جوهر گوگرد مشهور است؛ نامگذاری شده است.

ضمن گرامیداشت و تبریک این روز سترگ، فرصت را مغتنم شمرده و به پاس تلاشهای متعهدانه و مسئولانه ی حضرت عالی در عرصه ی داروسازی؛ این لوح تقدیر، تقدیم محضر اندیشمندانه ی شما می گردد.

رجای واثق داریم با همت و حمیت پزشکان حاذقی چون شما دانش در پرتو دین داری فراگیر شود و چراغ راهنمای ما برای حرکت و الگو برای بشریت باشد و موجبات رشد و اعتلای علمی کشور فراهم گردد.

در پناه حضرت حکیم پایدار و برقرار باشید و در دل همگنان ماندگار.

سخن پایانی:

5 شهریور مصادف با سالروز تولد و بزرگداشت مقام دانشمند بزرگ ایرانی و کاشف الکل محمدبن زکریای رازی است،به همین دلیل در ایران این روز به بزرگداشت و تجلیل از مقام داروسازان عزیز اختصاص داده شده است.


مطالب مرتبط:

متن تبریک روز آتش نشان با جملات زیبا

تبریک تولد مهرماهی با متن زیبا 

از
6
رای