تاریخ دقیق روز مادر 1402 چه روزی است؛ تاریخچه روز مادر و زن در جهان

تاریخ دقیق روز مادر 1402 چه روزی است؛ تاریخچه روز مادر و زن در جهان روز مادر در تقویم سال 1402 چه روزی است، تاریخ دقیق روز مادر و روز زن امسال در تقویم شمسی، قمری، میلادی چندم است؛ تاریخچه روز جهانی مادر در کشورهای مختلف دنیا در سلام دنیا بخوانید.

روز مادر، روزی است که به افتخار مادران و زنان دنیا، در جای جای دنیا و در کشورهای مختلف جشن گرفته می شود. اما آیا می دانید که روز مادر در تقویم سال 1402 چه روزی است، روز مادر و روز زن در ایران چه روزی است؟ و علت نامگذاری روز مادر در ایران و دیگر کشورهای دنیا، چیست؟ ما در این مطلب سلام دنیا، به شما درباره تاریخ دقیق روز مادر و روز زن امسال یعنی سال 1402 را در تقویم های مختلف شمسی، قمری و میلادی بیان کرده ایم. با ما همراه باشید. 

روز زن و روز مادر در تقویم ایران

یک زن از روزی که به دنیا می آید ، سرشار از احساس و عاطفه است و نقش های مختلفی ایفا می کند، زن می تواند، دختر، همسر، خواهر و مادر باشد. مادر کلمه ای است که همه افراد را مملو از احساسات می کند. قطعاً مادر مهمترین شخصی است که در زندگی هر انسانی وجود دارد. مادر یکی از مهمترین شخص در زندگی هر فردی است. برای همین در تاریخ ایران و جهان روزی به نام روز مادر و زن نامگذاری شده تا به این بهانه قدردان زحمات آنها باشیم.

تاریخ روز مادر سال 1402 چه روزی است

در ایران قبل از انقلاب که در سال 57 رخ داد، 25 آذر، روز مادر بود که پس از انقلاب به زادروز ولادت حضرت فاطمه الزهرا (س) که 20 جمادی الثانی است، تغییر یافت.


حتما بخوانید: متن تبریک روز مادر و مادر شوهر


تاریخ دقیق روز مادر و روز زن امسال

در این مطلب تاریخ دقیق روز مادر امسال را در تقویم شمسی، قمری و میلادی بررسی خواهیم کرد.

تاریخ دقیق روز مادر در تقویم شمسی

چهارشنبه، 13 دی 1402
1402/10/13

تاریخ دقیق روز مادر در تقویم قمری

الأربعاء، ٢٠ جمادي الثانيه 1445

چهارشنبه 20 / جمادی الثانی /1445 

تاریخ دقیق روز مادر در تقویم میلادی

January 03, 2024، wednesday

چهارشنبه  3 / ژانویه/ 2024

تاریخ دقیق روز مادر و روز زن امسال

تاریخچه روز جهانی مادر در کشورهای مختلف

علت نامگذاری روز جهانی زن 

در تاریخ 8 مارس 1857 ، زنان کارگر پارچه بافی و لباس دوزی به خاطر درخواست افزایش حقوق، بهبود شرایط کاری و کاهش ساعت کاری، در نیویورک به خیابان ها آمدند و شروع به تظاهرات کردند که با حمله پلیس بر هم خورد. بعد از گذشت 50 سال زنان مجدد در سال 1907 به تظاهرات پرداختن  و این ایده ای برای در نظر گرفتن روزی به عنوان روز زن شد. برای همین روز جهان زن هر ساله در 8 مارس برگزار می شود.

تاریخچه روز جهانی مادر در کشورهای مختلف

علت نامگذاری روز جهانی مادر

روز مادر در ابتدا با دید و عنوان یک رویداد سیاسی مطرح شد که بعد از گذشت سال ها با فرهنگ کشورها آمیخته شد و  روزی شد تا مردان علاقه و عشق خود را به زن و مادر خود ابراز می کنند.  در سراسر دنیا، روزی برای روز مادر که یک روز مقدس است، در نظر گرفته شده است. که ما در اینجا به تاریخ روز مادر جهانی در برخی کشورها و علت نامگذاری آن اشاره کردیم.

روز مادر و روز زن در ایران:

پیش از انقلاب اسلامی و در سال 1339، روز 25 آذر که سالروز تاسیس کانون حمایت از مادران و نوزادان بود، به عنوان روز مادر نامگذاری شد. البته گفته می شود پیش از این در شاهنامه فردوسی، شرف نامه، نظامی و التفهیم، ابوریحان بیرونی روز زن و روز مادر مصادف جشن اسفندگان که در  5 اسفندماه بود برگزار می شد. اسفند یا اسپند، نام یکی از امشاسپندبانوان که نماد دوستداری و بردباری اهورامزدا و نگهبان زمین و باروری بود. 

اما بعد از انقلاب به دستور، امام خمینی، سال روز ولادت حضرت فاطمه الزهرا (س)، به عنوان روز زن و روز مادر نامگذاری شد. و چه روزی افتخارآمیز تر از روز تولد بانوی دو عالم حضرت فاطمه الزهرا (س) می باشد.


حتما بخوانید: متن تبریک روز زن با زیباترین جملات عاشقانه


روز مادر در کشورهای مختلف دنیا

روز مادر در استرالیا

روز مادر در استرالیا ، دومین یکشنبه ماه مه است. و اولین بار هدیه روز مادر در سال 1924 به وسیه خانم (جانت هیدن) شروع شد.

روز مادر در افغانستان

روز 24 جوزا، در افغانستان روز مادر است که همه ساله در این روز از مادران تجلیل می شود.

روز مادر در بلغارستان

در بلغارستان روز 8 مارس که همزمان با روز جهانی زن است، روز مادر نیز می باشد.

روز مادر در ژاپن

در ژاپن نیز روز مادر ، تغییر کرده است ، اولین بار روز 6 مارس که روز تولد ملکه کوگو مادر امپزاتور آکی هیتو بود ، روز مادر نام گرفت، ولی بعد در سال 1937 در 8 مه ، از مادران ستایش شد. و آخرین تغییر 1949 بود که مردم ژاپن تصمیم گرفتند، مانند دیگر کشورهای دومین یکشنبه ماه مه را به عنوان روز مادر نامگذاری کنندو که در این روز ، هدیه روز مادر انواع گل میخک و رز است.

تاریخ روز مادر 1400 چه روزی است

روز مادر در کانادا

در کانادا نیز دومین یکشنبه ماه مه به عنوان روز مادر و روز زن است و افراد به مادر، مادر بزرگ یا زنان ویژه در خانواده خود هدیه می دهند.

دیگر کشورهایی که روز مادر در دومین یکشنبه ماه مه برگزار می شود

امریکا، سنگاپور، تایوان، دانمارک، اتریش، فیلیپین، مالزی، برزیل، آنگولا، کوبا، هاندوراس، جامائیکا، ونزویلا، زیمباوه ، فلاند، ایتالیا، ترکیه ، یونان، چین، هنگ کنگ، بلژیک ، بنگلادش، پرو، بهاماس، افریقای جنوبی، جمهوری چک ، اسلوکی، برمودا و...

دیگر کشورهایی که روز مادر در اولین و آخرین یکشنبه ماه مه برگزار می شود

کشورهای لیتوانی ، پرتغال، اسپانیا، در اولین یکشنبه ماه می و کشوارهای فرانسه سوئد، دومینیکن، در آخرین یکشنبه ماه می جشن روز مادر را برگزار می کنند.

کره جنوبی و آلبانی در تاریخ 10 ماه می که به عنوان روز والدین است و همچنین کشورهای هند، پاکستان، عمان ، قطر مسکو و گواتاما، سالوادور هم در همین تاریخ یعنی دهم ماه می به عنوان روز مادر جشن می گیرند. 


حتما بخوانید : هدیه دست ساز برای روز مادر با کاغذ


روز مادر در نیکاراگوئه

جالب است بدانید که در نیکاراگوئه، 30 مه که روز تولد مادر شوهر رئیس جمهور وقت خانم (آناستازیوسوموزا گارسیا) است به عنوان روز مادر نامگذاری شد.

روز مادر در جهان عرب

در کشورهای عربی روز 21 مارس ، به عنوان روز مادر که به عربی عید الأم و عید الأمهات است، در نظر گرفته شده است. که اولین بار توسط روزنامه مگار مصری به نام مصطفی امین معرفی شد.

علت اینکه تاریخ روز مادر هر سال تغییر می کند، چیست؟

از آنجایی که روز مادر در ایران ، با سالروز ولادت حضرت فاطمه الزهرا (س) دختر پیامبر اعظم اسلام، است. و ماه جمادی الثانی، ماه قمری است که 354 روز دارد در حالی که تاریخ شمسی و میلادی 365 روز و برخی سال های که سال کبیسه است 366 روز می باشد. برای همین تاریخ روز مادر در ایران ، در تقویم روز ثابتی ندارد و  در حال گردش است. به همین دلیل هر سال روز مادر 11 روز یا بیشتر ، در تقویم جابه جا می شود. و در روز های مختلفی در تقویم شمسی و میلادی اتفاق می افتد.

سخن آخر

روز مادر، روزی است که به افتخار مادران و زنان دنیا، در جای جای دنیا و در کشورهای مختلف جشن گرفته می شود. اما آیا می دانید که روز مادر و روز زن در ایران چه روزی است؟ و علت نامگذاری روز مادر در ایران و دیگر کشورهای دنیا، چیست؛ با خواندن این مطلب ، امیدوارم پاسخ این سوالات را گرفته باشید. و این پست را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

برای روز مادر چی بخرم

بهترین عکس پروفایل روز مادر 

انشاء در مورد مادر ساده و زیبا
 
 

از
7
رای