خواص منحصر به فرد سرکه سیب برای پوست، مو و زیبایی

خواص منحصر به فرد سرکه سیب برای پوست، مو و زیبایی آیا می دانید سرکه سیب چه خاصیت هایی برای پوست، مو و زیبایی دارد؟ سرکه سیب از بین برنده جوش، زگیل، موخوره و بوی بد دهان می باشد.

سرکه سیب، یکی از محبوب ترین محصولات طبیعی موجود می باشد. سرکه سیب دارای خواص منحصر به فرد و بسیار متنوعی می باشد. سرکه سیب خواص زیادی برای پوست و مو و زیبایی دارد. این ماده، محصولی است که هر کسی به خاطر خواص عالی آن باید در خانه خود داشته باشد. سرکه سیب به عنوان یک ماده شگفت انگیز برای مراقبت از پوست، درمان جوش و آکنه، رفع ریزش مو، موخوره و درمان طاسی، سفید کننده دهان و ... می باشد.

در این مقاله سعی داریم تا بهترین خواص سرکه سیب برای زیبایی، پوست و مو را برای شما به اشتراک بگذاریم.

خواص سرکه سیب برای پوست

1- درمان جوش و آکنه

جوش صورت یکی از مشکلات پوستی است که روش های زیادی برای از بین بردن آن وجود دارد، با این حال درمان آن کاری سخت می باشد. 

سرکه سیب یک راهکار عالی برای از بین بردن و درمان جوش می باشد، خاصیت ضد باکتریایی و ضد التهابی آن می تواند باعث از بین رفتن باکتری های به وجود آورنده جوش از روی پوست گردد. 

برای این کار می توانید  از سرکه سیب به صورت موضعی استفاده کنید به این شکل که سرکه سیب را به تنهایی یا با ترکیب کردن آن با آب روی صورت خود بمالید. برای این کار مقداری آب و سرکه سیب را با هم ترکیب کرده و با استفاده از یک تکه پنبه، آن را روی صورت خود بمالید و بعد از خشک شدن، صورت را با آب بشویید.

طبق توصیه ی کارشناسان سلامت، علاوه بر استفاده موضعی، بهتر است از سرکه سیب به صورت خوراکی نیز استفاده کنید تا سموم و ناخالصی های روی پوست شما پاک شود.

درمان جوش صورت با سرکه سیب

2- درمان زگیل

یکی دیگر از خواص سرکه سیب برای پوست، درمان زگیل می باشد. برای این کار کافی است قبل از خواب یک تکه پنبه را به سرکه سیب  آغشته کرده و را روی زگیل خود قرار داده و اجازه دهید تا صبح روی آن بماند.

3- درمان آفتاب سوختگی

سرکه سیب می تواند آفتاب سوختگی را درمان کند. برای این کار می توانید حدود یک فنجان سرکه سیب را درون وان حمام ریخته و بدن خود را با آن شست و شو دهید. سرکه سیب موجب درمان و تسکین سوختگی می شود.

درمان آفتاب سوختگی با سرکه سیب

4- رفع کبودی بدن

آثار کبودی های روی پوست به هر دلیلی به وجود آمده باشند، می توانند تا مدت ها روی پوست بمانند. یکی از روش های از بین بردن رنگ بنفش کبودی ها استفاده از سرکه سیب می باشد. سرکه سیب دارای خاصیت ضد التهابی بوده و می تواند به کاهش اثر کبودی کمک نماید.

رفع کبودی با سرکه سیب

5- تونر مناسب پوست

تونر ها یک پاک کننده قوی پوست می باشند و به صورت محلول بوده و پس از شستن آرایش صورت برای تنظیم PH پوست مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین می توانند موجب از بین رفتن غبار و آلودگی ها از سطح پوست شوند.

سرکه سیب یک تونر عالی و طبیعی می باشد. برای این کار کافی است که مقداری سرکه سیب و آب مقطر را باهم ترکیب نمایید.

6- از بین بردن خال

وجود مقدار زیادی خال روی پوست می تواند باعث کم شدن زیبایی شود. سرکه سیب می تواند باعث برداشته شدن و از بین بردن خال شود. برای این کار می توانید شب ها قبل از خواب یک تکه پنبه را به پنبه آغشته کرده و آن را روی خال خود قرار دهید. اجازه دهید تا صبح بماند، سپس صورت خود را با آب بشویید.

از بین بردن خال با سرکه سیب

7- خواص سرکه سیب به عنوان ماسک صورت 

برای اینکه از خواص سرکه سیب برای پوست بهره مند شوید می توانید، مقداری از سرکه سیب را با خاک رس ترکیب کرده و روی پوست خود قرار دهید.

ماسک صورت با سرکه سیب و خاک رس

8- نرم کننده پوست

سرکه سیب دارای مواد مغذی و خاصیت نرم کنندگی  می باشد که می تواند موجب نرمی پوست شود. می توانید آن را برای صورت یا حتی کل بدن خود به کار برید.

9- پاک کننده آرایش

اگر می خواهید آرایش خود را با مواد طبیعی پاک نمایید، می توانید از سرکه سیب استفاده کنید. برای این کار یک سوم (1/3) فنجان سرکه را با دو سوم (2/3) آب مخلوط کرده و با پنبه آرایش خود را پاک نمایید.

10- سرکه سیب مناسب برای شست و شوی صورت

می توانید با شستن صورت خود با سرکه سیب از خاصیت آن برای پوست بهره مند شوید. برای این کار کافی است که به روش زیر عمل نمایید:

1- دو سوم آب را با یک سوم سرکه سیب ترکیب کنید .

2- مقداری عسل خام و طبیعی را به آن اضافه کرده و روی پوست خود بمالید.

3- اگر دارای پوست خشک هستید، می توانید پوست خود را با آب گرم بشویید.

11- درمان سلولیت

سلولیت تجمع بافت چربی در نواحی بدن به ویژه در قسمت تحتانی بدن از جمله ران، باسن و شکم می باشد. سرکه سیب می تواند باعث شکسته شدن چربی در سلول ها شود. کافی است که یک قاشق سرکه سیب را با یک فنجان آب اضافه کرده و به طور روزانه از آن استفاده کنید. 

12- درمان قارچ ناخن انگشت پا

برای این کار می توانید پاهای خود را درون سرکه سیب قرار دهید و این کار را هر روز انجام دهید تا به نتیجه مطلوب برسید. 

درمان قارچ ناخن انگشت پا با سرکه سیب

13- درمان کننده زگیل کف پا

زگیل کف پا، یک نوع زگیل عموما دردناک و مسری می باشد که می تواند به بخش های دیگر بدن نیز سرایت کند.  استفاده از سرکه سیب می تواند به درمان زگیل که در کف پا به وجود آمده است کمک نماید. برای این کار هر شب قبل از خواب پاهای خود را به مدت 10 دقیقه درون سرکه سیب بگذارید و این کار را تا زمانی که زگیل از بین برود انجام دهید.

درمان زگیل کف پا با سرکه سیب

14- درمان جوش های محل پوشک 

برخی نوزادان ممکن است به دلایل مختلفی از جمله تنگ بودن پوشک، گرما دچار جوش هایی در محل پوشک شوند. برای درمان این نوع از جوش ها می توانید از سرکه سیب استفاده نمایید. برای این کار کافی است مقداری از سرکه سیب  را به آب حمام (وان حمام) اضافه کنید.

15- لایه برداری پوست پا

می توانید از سرکه سیب برای لایه برداری (اسکراپ) پا استفاده نمایید. به ویژه ورزشکاران می توانند از این روش برای تمیز کردن پای خود استفاده نمایند. روش آن ساده است و کافی است یک واحد سرکه سیب را به همراه 4 واحد آب ترکیب کنید.

لایه برداری از پوست پا با سرکه سیب

16- از بین بردن تاول

یکی از خواص سرکه سیب برای پوست، درمان تاول می باشد. سرکه سیب را روزی چند بار به طور مستقیم روی تاول خود بگذارید، تا کاملا از بین برود.

17- درمان کننده بیماری کلاه گهواره

کلاه گهواره یک نوع بیماری پوستی می باشد که معمولا بر روی سر نوزادان ایجاد می شود. سرکه سیب به دلیل داشتن خاصیت ضد باکتریایی می تواند باکتری هایی مولد این بیماری را از بین ببرد.

درمان بیماری کلاه گهواره با سرکه سیب

18- از بین بردن زگیل آبکی

زگیل آبکی یا مولوسکوم کانتوژیوزوم، نوعی عفونت ویروسی پوست و برخی مواقع مخاط است که عامل ایجاد آن نوعی DNA ویروس از خانواده پاکس ویروس به نام مولوسکوم کانتوژیوزوم می باشد. سرکه سیب می تواند هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی برای درمان زگیل آبکی به کار رود.

برای اینکار می توانید یک پد کتانی را به سرکه سیب آغشته کرده و آن را روز زگیل خود قرار دهید و برای مدت یک ساعت با باند، آن را ببندید.

19- درمان ترک های پوستی

سرکه سیب به دلیل داشتن اسید استیک و مالیک می تواند باعث تجزیه شدن بافت اسکار (جای جوش یا جای زخم) شود، در نتیجه به کاهش ترک های پوستی کمک می کند. 

استفاده از سرکه سیب برای درمان ترک های پوستی 

مواد مورد نیاز:

1- سرکه سیب

2- بطری مخصوص اسپری

3- مرطوب کننده (در صورت لزوم)

طرز استفاده :

1- ابتدا، سرکه سیب را درون یک بطری اسپری بریزید.

2- شب ها پیش از خوابیدن، آن را روی ترک های پوستی خود بپاشید.

3- صبح روز بعد، برای از بین رفتن سرکه از بدنتان، دوش بگیرید.

4- اگر بعد از استفاده از سرکه سیب، احساس خشکی روی پوست خود کردید، می توانید از مرطوب کننده استفاده نمایید

خواص سرکه سیب برای مو

20- نرم کننده مو

برای باز کردن گره های مو، و همچنین نرم کننده مو می توانید از سرکه سیب استفاده کنید. آن را با آب ترکیب کرده و موهای خود را با آن بشویید. این کار علاوه بر نرم کردن باعث درخشان شدن موهای شما نیز می شود.

سرکه سیب برای نرم شدن مو

21- افزایش رشد مو، درمان طاسی

برای این کار کافی است که یک قاشق چای خوری سرکه سیب را با یک فنجان آب ترکیب کرده و بنوشید.

22- سرکه سیب برای موهای رنگ شده

می توانید از سرکه سیب برای آب کشی و نرم کردن موهای رنگ شده خود استفاده نمایید. برای این کار می توانید کمی سرکه سیب را با آب ترکیب کرده و بعد از رنگ کردن مو، از آن روی موهای خود استفاده نمایید.

سرکه سیب مناسب موهای رنگ شده

23-  از بین بردن شوره سر

شوره سر به خاطر رشد مخمر ها به وجود می آید. سرکه سر می تواند با جلوگیری از رشد مخمرها و تنظیم PH پوست سر، باعث درمان شوره سر شما می شود. می توانید آب و سرکه سیب را با هم ترکیب کنید و از این سرم طبیعی برای تقویت و درمان شوره  سر استفاده نمایید.

همچنین می توانید مقداری از سرکه سیب را درون شامپوی خود بیفزایید و سپس سر خود را با آن بشویید.

درمان شوره سر با سرکه سیب

24- برطرف کننده فرخوردگی مو

همان طور که قبلا گفتیم سرکه سیب دارای خاصیت نرم کنندگی می باشد که می تواند باعث نرم شدن موها و رفع فر خوردگی مو شود.

25- پیشگیری و درمان ریزش مو

یکی از خواص سرکه سیب، متعادل کردن PH پوست سر می باشد. این کار می تواند علاوه بر درمان ریزش مو، از ریزش مجدد آن پیشگیری نماید.

26- رفع خارش و خشکی پوست سر

سرکه سیب دارای خاصیت های ضد باکتریایی و ضد قارچی می باشد. این خاصیت ها می توانند خشکی پوست سر و خارش آن را از بین ببرند. زیرا باعث ضدعفونی شدن سر و متوقف کردن رشد مخمرها می شود.

همچنین با استفاده از سرکه سیب می توانید بیماری پسوریازیس پوست سر را درمان نمایید. برای این کار کافی است مقداری آب و سرکه سیب را با هم ترکیب کنید، آن را درون یک بطری ریخته و سپس این محلول را روی قسمت هایی که آسیب دیده اند، اسپری کنید.

27- رفع موخوره

همان طور که در بالا ذکر کردیم سرکه سیب موجب تنظیم PH پوست سر می شود؛ علاوه بر آن استفاده از سرکه سیب می تواند با تقویت ریشۀ موها باعث درمان و کم شدن موخوره شود.

28- از بین برنده شپش سر

یکی از خواص سرکه سیب برای مو، از بین بردن شپش می باشد. برای این کار می توانید با استفاده از سرکه سیب و روغن نارگیل به روش زیر عمل نمایید:

1- با سرکه سیب، موهای خود را بشویید.

2- موهای خود را کاملا خشک کنید.

3- سپس روغن نارگیل را به کف سر و موهای خود بمالید.

4- موهای خود را با حوله یا کلاه دوش پوشانده و بگذارید به مدت 6 تا 8 ساعت، یا از شب تا صبح به همان شکل بماند.

5- صبح، موهای خود را شانه کرده و بعد آنها را شامپو کنید و نرم کننده مو بزنید.

6- برای گرفتن نتیجه و از بین رفتن شپش ها، از این روش روزی یک بار و به مدت یک هفته انجام دهید.

خواص سرکه سیب برای زیبایی

29- سفید کننده دندان

سرکه سیب دارای اسیدی مفید برای دندان ها می باشد. برای اینکه دندان های سفیدی داشته باشید می توانید مسواک خود را به سرکه سیب آغشته کرده و سپس دندان های خود را مسواک کنید.

سفید کردن دندان با سرکه سیب

30- خوشبو کننده بدن

سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی و ضد میکروبی می باشد. شست و شوی بدن با سرکه سیب می تواند مانع از بروز بوی بد بدن شود.

31- ژل بعد از اصلاح (افترشیو)

سرکه سیب خاصیت نرم کنندگی دارد، به همین دلیل می توانید از آن به عنوان یک افترشیو طبیعی (ژل بعد از اصلاح) استفاده کنید. سرکه سیب می تواند باعث از بین رفتن جوش های بعد از اصلاح شود. برای این کار یک پیمانه آب را با یک پیمانه سرکه سیب مخلوط کنید و به آرامی روی پوست خود بزنید.

32- کمک به حفظ رطوبت مو (تخلخل مو)

تخلخل (پرمنفذی) مو، به میزان توانایی مو برای جذب و حفظ رطوبت گفته می شود. یکی از خواص سرکه سیب افزایش تخلخل مو، با استفاده از بستن پوسته ی مو می باشد. این کار می تواند باعث افزایش رطوبت مو شود.

33- رفع کننده بوی بد دهان

بوی بد دهان یکی از مشکلات بهداشتی دهان است که می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس و ارتباط با دیگران شود. سرکه سیب می تواند این مشکل را حل کند. خاصیت ضد باکتریایی آن باعث از بین رفتن باکتری های ایجاد کننده بوی بد می شوند. برای این کار می توانید کمی سرکه سیب را قرقره کنید. حتی می توانید یک قاشق چای خوری سرکه سیب را بنوشید.

رفع بوی بد دهان با سرکه سیب

34- رفع بوی بد پا

خاصیت تنظیم کنندگی PH پوست، سرکه سیب می تواند سبب از بین رفتن باکتری های مولد بوی بد پا شوند. برای این کار کافی است که یک دستمال کاغذی را با کمی سرکه سیب خیس کرده و بر روی پاهای خود قرار دهید.

35- درمان زردی ناخن ها

سرکه سیب سرشار از اسید استیک و اسید مالیکی می باشد. این اسیدها می توانند باعث درمان زردی ناخن ها شوند. برای این کار به روش زیر عمل نمایید:

مواد لازم:

1- سرکه سیب  نصف فنجان

2- آب گرم     نصف فنجان

طرز استفاده:

1- اول سرکه سیب و آب گرم را با هم خوب ترکیب نمایید.

2- سپس ناخن های خود را به مدت 20 تا 30 دقیقه درون این محلول قرار دهید.

3- بعد ناخن های خود را بشویید.

4- برای تاثیر بیشتر از این روش روزی 2 بار استفاده نمایید. 

از
11
رای