درمان آکنه با سرکه سیب از نظر علم پزشکی نوین چگونه بررسی می شود؟

درمان آکنه با سرکه سیب از نظر علم پزشکی نوین چگونه بررسی می شود؟ دغدغه از بین بردن آکنه بر روی پوست صورت محصولات زیادی را وارد بازار محصولات آرایشی بهداشتی کرده است.در این بین ایمن ترین راه استفاده از محصولات طبیعی مانند سرکه سیب است.

سرکه سیب از سیب و آب سیب تهیه می شود. سرکه سیب کاربردهای متنوعی دارد و در فواید سلامتی آن به طور فزاینده ای محبوب شده است.
اعتقاد بر این است که بسیاری از مزایای سلامتی، از جمله کاهش سطح قند خون، کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به سرطان را دارد.
برخی حتی ادعا می کنند که سرکه سیب ممکن است برای درمان آکنه نیز مفید باشد اما تحقیقات بسیار کمی در دسترس است. این مقاله نگاه دقیق تری به این موضوع دارد.

درمان آکنه با سرکه سیب
سرکه سیب ممکن است باکتری ها مسبب آکنه را از بین ببرد

سرکه مشهور به از بین برنده انواع باکتری ها و ویروس ها است. در واقع، نشان داده شده است که تعدادی از باکتری ها به میزان 90 درصد و برخی ویروس ها به میزان 95 درصد کاهش می یابد.
نوعی از باکتری های شناخته شده به نام Propionibacterium acnes، یا P. acnes، باعث ایجاد آکنه می شوند.
در حالی که تحقیقات زیادی در مورد توانایی سرکه سیب برای مبارزه با P. acnes وجود ندارد، مطالعات کمی درباره اسیدهای آلی موجود در آن وجود دارد.
سرکه سیب حاوی اسید استیک، لیمو، اسید لاکتیک و بنسنیک است که نشان داده شده است که P. acnes را از بین می برد.
در یک مطالعه، 22 نفر لوسین اسید لاکتیک را دو بار در روز برای یک سال بر روی صورت استفاده کردند. اکثر آنها کاهش قابل توجهی در آکنه داشتند، در حالی که فقط دو نفر کمتر از 50٪ بهبود یافتند.

براساس نتایج این مطالعات ممکن است که با استفاده از سرکه سیب روی پوست توانایی کنترل باکتری های آکنه را داشته باشد، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

سرکه سیب برای جای زخم ها

آکنه حتی پس از بهبودی، می تواند باعث تغییر رنگ و ایجاد زخم روی پوست شود.
هنگامی که به طور مستقیم به پوست اعمال می شود، برخی از اسیدهای ارگانیک موجود در سرکه سیب، به این امر کمک می کنند.
فرایند استفاده از اسیدهای آلی به پوست اغلب به عنوان "لایه برداری شیمیایی" نامیده می شود. اسیدها لایه های آسیب دیده بیرونی پوست را از بین می برند و ترمیم را بهبود می بخشند.
به طور خاص، لایه برداری شیمیایی با سوکسینیک اسید التهاب ناشی از P. acnes را بهبود می بخشد، که ممکن است به جلوگیری از زخم کمک کند.
همچنین نشان داده شده است اسید لاکتیک بافت، رنگدانه و ظاهر پوست در افراد مبتلا به زخم های سطحی آکنه را بهبود می بخشد.
در حالی که مطالعات بر روی اسیدهای آلی نتایج امیدوار کننده ای نشان می دهد ، مطالعات بیشتری برای بررسی اثرات سرکه سیب بر زخم ها مورد نیاز است.

شما همچنین باید از استعمال سرکه سیب بر روی پوست حساس و زخم باز ممانعت کنید، زیرا بیشتر در معرض درد و آسیب پوست واقع می شوید.
اگر سرکه سیب را روی پوست خود قرار داده و احساس سوزش می کنید، آن را با آب بیشتری رقیق کنید. اگر هنوز هم ایجاد سوختگی می کند، بهتر است از آن استفاده نکنید.

آیا شما باید سرکه سیب را برای درمان آکنه استفاده کنید؟

سرکه سیب حاوی اسیدهای ارگانیک است که ممکن است باعث کشتن باکتری هایی شود که باعث آکنه می شوند.
همچنین ممکن است به کاهش زخم کمک کند. با این حال، مطالعات در این مورد غیرقابل حل هستند و برخی از موارد آکنه شدید نیاز به برنامه درمان دقیق تر دارند.
علاوه بر این، استفاده از سرکه سیب به طور مستقیم به پوست می تواند باعث آسیب و سوختگی پوست شود، به خصوص برای کسانی که دارای پوست حساس یا زخم باز هستند.
به این علت، ممکن است در افراد مبتلا به آکنه آسیب بیشتری نسبت به درمان ایجاد کند.

سرکه سیب برای جای زخم

سرکه سیب برای درمان آکنه

به دلیل اسیدیته بالا ، قبل از اعمال سرکه سیب روی پوست باید رقیق شود. در اینجا برخی از مراحل ساده ای که می توانید پیروی کنید عبارتند از:

  • یک قسمت سرکه سیب را با سه قسمت آب مخلوط کنید (اگر پوست حساس دارید، ممکن است بخواهید آب بیشتری مصرف کنید).
  • چهره خود را به صورت خفیف شستشو دهید و پاک کنید.
  • با استفاده از یک توپ پنبه، به آرامی مخلوط را به پوست آسیب دیده برسانید.
  • بگذارید برای 5 تا 20 ثانیه باقی بماند و با آب بشویید و خشک کنید.
  • این روند را 1-2 بار در روز تکرار کنید.
  • علاوه بر این، از سرکه سیب استفاده کنید که حاوی "مادر" است.

این ماده ابری است که به طور معمول به انتهای بطری فرو می رود. این حاوی پروتئین، آنزیم ها و باکتری های مفید است که مسئولیت بسیاری از مزایای سلامتی سرکه سیب را بر عهده دارند.
به همین دلیل سرکه سیب با "مادر" ممکن است مزایای بیشتری نسبت به گونه های فیلتر شده و تصفیه شده را فراهم کند.

سرکه سیب به شدت اسیدی است. به همین علت، ممکن است هنگام استفاده مستقیم به پوست باعث سوختگی شود. در اغلب موارد، تماس مدت زمان طولانی سرکه سیب منجر به سوختگی پوست می شود. تماس کوتاه مدت با پوست کمتر ایجاد سوختگی می کند.
به منظور جلوگیری از آسیب پوست، سرکه سیب باید در مقادیر کم و رقیق شده با آب استفاده شود.

منبع: healthline

از
3
رای