طرز تهیه ماسک چای سبز؛ نحوه استفاده از چای سبز روی صورت برای دستیابی به پوست زیباتر

طرز تهیه ماسک چای سبز؛ نحوه استفاده از چای سبز روی صورت برای دستیابی به پوست زیباتر می توانید از چای سبز برای تهیه محصولات مخصوص پوست خود استفاده کنید، استفاده از تونر چای سبز و ماسک درست شده از چای سبز به داشتن پوست زیبا، روشن و شفاف کمک می کند.

احتمالاً می دانید نوشیدن چای سبز برای شما مفید است، اما آیا می دانستید که چای سبز می تواند به پوست شما کمک کند؟ شما می توانید از چای سبز برای تهیه محصولات مخصوص پوست خود استفاده کنید و می توانید آن را به لوسیون پاک کننده صورت مورد علاقه خود اضافه کنید تا چهره شما را شاداب کرده و به مقابله با آکنه کمک کند. با استفاده از تونر چای سبز، ماسک صورت، لوسیون پاک کننده و درمان با بخار، می توانید تنها با یک روش درمانی، پوست روشن تر و شفاف تری داشته باشید.

4 روش استفاده از چای سبز برای داشتن پوستی زیبا

روش اول: درست کردن تونر چای سبز

1. یک قابلمه یا کتری را از آب پر کرده و تا زمانی که تقریبا جوش بیاید، حرارت دهید

آب را با درجه حرارت بالا گرم کنید تا زمانی که حباب از پایین قابلمه به سمت بالا حرکت کند. سپس، آب را از روی حرارت برداشته تا از آن برای تهیه چای استفاده کنید.

 • نیازی نیست تا آب به دمای جوش برسد. اگر شروع به جوشیدن کرد، کاملا مناسب است. با این وجود، دم کردن چای و خنک کردن آن بیشتر طول خواهد کشید.

 ماسک چای سبز برای پوست

2. یک کیسه چای سبز (چای سبز کیسه ای) را در فنجان قرار دهید

برای تهیه چای سبز، از 8 تا 12 اونس مایع (240 تا 350 میلی لیتر) استفاده کنید تا چای سبز دم کشیده و بتوانید یک تونر خوب از آن تهیه کنید. چای کیسه ای را در پایین فنجان قرار دهید و نخ کیسه چای را در بیرون از فنجان بگذارید.

 • اگر ترجیح می دهید از چای خشک (برگ چای) استفاده کنید، یک یا دو قاشق غذاخوری (2 تا 4 گرم) چای را در داخل یک صافی قرار دهید و سپس صافی را در داخل فنجان بگذارید.

روش استفاده از چای سبز برای داشتن پوست زیبا

3. آب گرم را بر روی کیسه چای بریزید

همانطور که به آرامی آب را در داخل فنجان می ریزید، برای محافظت از دست خود، از یک حوله استفاده کنید. هنگامی که لیوان تقریبا پر شد، قابلمه را بر روی اجاق گاز خنک شده یا بر روی حوله قرار دهید. سپس به آرامی کیسه چای را در داخل فنجان تکان دهید تا چای سبز در داخل آن پخش شود.

 • آب فنجان باید فورا شروع به تغییر رنگ کرده و به رنگ سبز چرک تغییر کند.

چطور از چای سبز برای پوست استفاده کنیم

4. اجازه دهید تا چای برای 5 تا 10 دقیقه خیس بخورد

نخ کیسه چای را آویزان کرده یا آن را در گوشه فنجان خود قرار دهید. سپس برای 5 تا 10 دقیقه یک زمان سنج را تنظیم کنید و صبر کنید تا چای خیس بخورد. هنگامی که این مدت به پایان رسید، کیسه چای را از فنجان خارج کرده آن را دور انداخته یا برای یک درمان دیگر نگه دارید.

 • می توانید با استفاده از برگ های دم کرده چای، یک ماسک صورت تهیه کنید. 

طرز ساخت تونر چای سبز

5. صبر کنید تا چای سبز خنک شود، که حدودا 30 دقیقه طول می کشد

چای سبز داغ را بر روی پوست خود قرار ندهید. در عوض، می توانید یک تایمر را برای مدت 30 دقیقه تنظیم کرده و صبر کنید تا فنجان چای خنک شود. بعد از اینکه زمان تایمر به اتمام رسید، چای را با دست خود امتحان کنید تا مطمئن شوید که کاملا خنک شده است.

 • اگر چای هنوز کمی گرم است، مشکلی نیست.

تذکر: برای چیزی که فورا پوست شما را سر حال بیاورد، کیسه چای سبز خنک شده را مستقیما بر روی پوست تمیز خود مالش دهید. به جای اینکه پوست صورت خود را با آب بشوئید، صبر کنید تا چای سبز بر روی پوست شما خشک شود. این کار می تواند قرمز شدن پوست را کم کرده، چهره شما را شفاف کرده و به درمان آکنه کمک کند.

ماسک چای سبز برای صورت

6. اگر پوست شما چرب است یا آکنه دارد، 5 تا 10 قطره روغن درخت چای به آن اضافه کنید

اگرچه این کار اختیاری است، اما می تواند پوست های چرب یا مستعد آکنه را درمان کند. کافی است تا بطری روغن درخت چای را بالای چای کیسه ای گرفته و 5 تا 10 قطره از آن را در داخل چای سبز دم کرده بریزید. به آرامی آن را هم بزنید تا مواد با هم مخلوط شوند.

 • شما می توانید عصاره روغن درخت چای را از فروشگاه های مواد غذایی محلی تهیه کرده یا به صورت آنلاین خریداری کنید.

تونر چای سبز برای پوست های چرب و آکنه دار

7. چای خنک شده را در داخل یک بطری تمیز و قابل استفاده مجدد بریزید

برای نگهداری تونر خود، از یک بطری اسپری یا ظرف محکم استفاده کنید. ظرف خود را در بالای سینک ظرف شویی نگه داشته و سپس به آرامی تونر را از لیوان در درون ظرف بریزید. در انتها، درب بطری را محکم بپیچانید.

نکته: اگر قیف در دسترس خود دارید، از آن برای انتقال تونر به داخل بطری استفاده کنید، بنابراین هیچ چیزی هدر نمی رود.

روش نگه داشتن تونر چای

8. پس از پاکسازی پوست خود، از دستان خود برای مالیدن تونر به پوست استفاده کنید

کمی تونر را بر روی دست خود ریخته سپس با استفاده از انگشتان دست آن را بر روی پوست خود بمالید. در صورت لزوم برای پوشاندن تمام صورت، تونر بیشتری را روی پوست خود بمالید تا تمام صورت شما را پوشش دهد.

 • اگر برای این کار از بطری اسپری استفاده می کنید، می توانید به سادگی تونر را بر روی صورت خود بپاشید.
 • بعد از شستن صورت، یک یا دو بار در روز از تونر استفاده کنید.

روش استفاده از تونر چای سبز

روش دوم: بخار صورت با چای سبز

1. آب جوش را در داخل کاسه مقاوم در برابر حرارت بر روی میز خود بریزید

یک قابلمه آب را بر روی حرارت زیاد گرم کرده تا زمانی که حباب هایی بر روی سطح آن ظاهر شوند. سپس، آن را از روی حرارت خارج کرده و در داخل یک کاسه مقاوم در برابر حرارت بریزید. برای قرار دادن کاسه روی میز کنار صندلی، از یک حوله یا دستگیره استفاده کنید.

 • مراقب آب داغ باشید؛ زیرا ممکن است خود را با آن بسوزانید.

بخار دادن صورت با چای سبز

2. کیسه چای سبز را پاره کرده و برگ های موجود در آن را در داخل آب جوش بریزید

از یک قیچی برای باز کردن چای کیسه ای استفاده کرده یا آن را با دست خود پاره کنید. سپس، برگ های چای را بر روی آب بپاشید. آنها سریعا شروع به خیس خوردن می کنند.

 • از تمام برگ های چای برای حصول بهترین نتیجه استفاده کنید.

تذکر: اگر ترجیح می دهید، فرو کردن کیسه چای در داخل آب نیز مشکلی ایجاد نمی کند. این کار ساده تر است، اما ممکن است به خوبی اثر نکند؛ زیرا چای سبز به طور مناسب در اطراف کاسه پخش نمی شود.

روش های استفاده از چای سبز برای پوست

3. اجازه دهید قبل از اینکه صورت خود را با چای سبز بخار دهید، چای سبز به مدت یک تا دو دقیقه خیس بخورد

همانطور که شما از چای سبز برای بخار دادن استفاده می کنید نیز چای به خیس خوردن ادامه می دهد. با این وجود، بهتر است که به مدت 1 تا 2 دقیقه صبر کنید تا با شروع بخار دادن صورت، از فواید چای سبز به طور کامل بهره ببرید. به علاوه، این باعث می شود تا آب کمی خنک شود و باعث می شود که پوست خود را با بخار آب جوش نسوزانید. در زمانی که منتظر می مانید، به ساعت نگاه کرده یا از تایمر استفاده کنید.

 • همانطور که آب خواص چای را به خود می گیرد، شما باید تغییر رنگ آب را مشاهده کنید.

فواید چای سبز برای پوست

4. یک حوله را بر روی سر خود بکشید و خود را به سمت ظرف آب خم کنید

یک حوله بزرگ حمام را روی قسمت پشت سر و شانه های خود قرار دهید. سپس، به سمت کاسه آب خم شوید تا سر شما مستقیما بالای کاسه آب قرار بگیرد. حوله بخار را در اطراف صورت شما به دام می اندازد، پس می تواند پوست شما را مداوا کند.

 • مطمئن شوید که حوله کاملا اطراف کاسه را پوشانده است تا بتوان بخار را در داخل حوله به دام انداخت.
 • اگر بیش از حد گرم شد، حوله را باز کنید تا کمی بخار از آن خارج شود.

روش بخار دادن صورت با چای سبز

5. صورت خود را به مدت 5 تا 10 دقیقه بخار دهید

سر خود را به مدت 5 تا 10 دقیقه در بالای کاسه قرار دهید. عمیق نفس بکشید و سعی کنید آرام باشید و یک تجربه آبگرم داشته باشید. این کار به بخار زمان می دهد تا در پوست شما نفوذ کند و ناخالصی ها را از بین ببرد.

 • اگر احساس گرما کردید، اشکالی ندارد که درمان را زودتر متوقف کنید.
 • بهتر است که تایمر را بر روی زمان 5 تا 10 دقیقه تنظیم کنید تا بدانید دقیقا برای چه مدت باید صورت خود را بخار دهید.

زمان مناسب بخار دادن صورت با چای سبز

6. صورت خود را با آب سرد بشوئید تا ناخالصی ها پاک شود

پس از بخار دادن صورت خود، به سمت سینک رفته و شیر آب سرد را باز کنید. سپس آب سرد را بر روی صورت خود بپاشید تا عرق و ناخالصی هایی که بخار آنها را درمان کرده، از روی صورت خود پاک کنید.

 • در صورت تمایل، می توانید صورت خود را نیز با یک پاک کننده کرمی بشوئید. با این وجود، این کار ضروری نیست.

شستن صورت با آب سرد

7. صورت خود را با یک حوله تمیز و نرم پاک کنید

از حوله حمام یا حوله دستی استفاده کنید تا به آرامی صورتتان خشک شود. سپس، می توانید به روال معمول مراقبت از صورت خود ادامه دهید

 • این درمان را هر چند هفته یکبار تکرار کنید.

بخار دادن صورت با برگ های چای سبز

روش سوم: مخلوط ماسک چای سبز

1. برگ های چای سبز را با عسل برای تهیه ماسک سریع ترکیب کنید

یک فنجان چای سبز را دم کرده، سپس کیسه چای سبز را از آن خارج کرده و صبر کنید تا خنک شود. کیسه چای سبز را پاره کرده و تفاله های چای سبز خیس خورده را در داخل یک کاسه بریزید. به اندازه یک قاشق غذاخوری امریکایی (15 میلی لیتر) عسل را به برگ های چای سبز اضافه کرده و آنها را با هم مخلوط کنید تا یک خمیر به دست بیاید. خمیر را بر روی پوست تمیز خود بمالید و قبل از اینکه ماسک صورت را با آب گرم بشوئید، به مدت 15 دقیقه به پوست خود استراحت دهید.

 • سپس از مرطوب کننده پوست صورت مورد علاقه خود استفاده کنید.
 • این ماسک می تواند صورت شما را لایه برداری کرده، قرمزی پوست را کاهش داده و آکنه را درمان کند.
 • هفته ای یک بار از این ماسک صورت استفاده کنید.

ماسک ضد آکنه چای سبز و عسل

2. برای شفافیت پوست، چای سبز، روغن نارگیل، عسل و آبلیمو را با هم مخلوط کنید

یک قاشق غذاخوری (2 گرم) برگ های چای سبز، دو قاشق آمریکایی غذاخوری (30 میلی لیتر) عسل، یک قاشق غذاخوری (4.9 میلی لیتر) روغن نارگیل، و دو قاشق آمریکایی غذاخوری (30 میلی لیتر) از آبلیمو را در یک کاسه با هم ترکیب کنید. سپس از یک قاشق یا همزن دستی برای مخلوط کردن آنها تا زمانی که مخلوط یکدست شود، استفاده کنید. ماسک را با انگشتان بر روی صورت خود بمالید، سپس 5 تا 10 دقیقه به صورت خود استراحت دهید. در نهایت، ماسک را با آب گرم از روی صورت خود پاک کنید.

 • بعد از شستن صورت خود، از مرطوب کننده استفاده کنید.
 • این ماسک می تواند پوست شما را مرطوب کرده و هنگام استرس یا آفتاب سوختگی پوست را بهبود ببخشد.
 • از این ماسک یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.

ماسک چای سبز و لیمو برای شفافیت پوست

3. با استفاده از چای سبز و کاغذ برنج، یک ماسک ورقه ای تهیه کنید

یک فنجان چای سبز را دم کرده و سپس آن را در داخل یک سینی پخت کوچک بریزید. کاغذ برنج را بر روی چای سبز قرار دهید و مطمئن شوید که کاملا با چای سبز اشباع شده باشد. به مدت 1 تا 2 دقیقه صبر کنید تا کاغذ برنج خیس بخورد، سپس آن را از چای سبز بیرون بیاورید. کاغذ برنج را بر روی صورت خود قرار داده و 10 تا 15 دقیقه قبل از جدا کردن آن، به پوست خود استراحت دهید. نگران شستن صورت خود نباشید.

 • این ماسک، ضمن مرطوب کردن پوست صورت، با التهاب و پیری پوست مبارزه می کند.
 • سپس از مرطوب کننده صورت مورد علاقه خود استفاده کنید.
 • برای حصول بهترین نتایج، هفته ای یک یا دو بار از این ماسک استفاده کنید.

ماسک چای سبز و کاغذ برنج برای پوست

4. ماسکی از چای سبز و ماست درست کنید تا پوست شما را لایه برداری کرده و تقویت کند

یک کیسه چای سبز را برای 5 دقیقه خیس کنید. چای کیسه ای را خارج کرده و صبر کنید تا خنک شود. سپس، یک قاشق غذاخوری (2 گرم) از برگ های خیس چای سبز را در داخل کاسه بریزید. یک قاشق آمریکایی غذاخوری (15 میلی لیتر) از ماست پرچرب را به کاسه اضافه کرده و آنها را تا زمانی که کاملا مخلوط شوند، هم بزنید. از انگشت دست خود برای قرار دادن ماسک بر روی صورت تمیز خود استفاده کنید و برای 30 دقیقه به صورت خود استراحت دهید. در نهایت، ماسک را با آب گرم مرطوب کرده سپس آن را با انگشتان خود از روی پوست جدا کنید.

 • بعد از اینکه پوست خود را شستید، از مرطوب کننده مورد علاقه خود استفاده کنید.
 • برای کسب بهترین نتیجه، از این ماسک یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.

طرز تهیه ماسک چای سبز و ماست برای پوست

روش چهارم: چای سبز را به لوسیون پاک کننده صورت خود اضافه کنید

1. یک کیسه چای سبز را در داخل یک کاسه کوچک خالی کنید

 برای این کار نیازی به دم کردن چای نیست. تنها کافی است تا یک کیسه چای سبز را پاره کرده و آن را در داخل یک کاسه بریزید.

 • همچنین برای این کار می توانید از چای خشک استفاده کنید. حدود یک تا دو قاشق غذاخوری (2 تا 4 گرم) از برگ های خشک چای را در داخل کاسه بریزید.

اضافه کردن چای سبز به لوسیون پاک کننده

2. یک قاشق آمریکایی غذا خوری (15 میلی لیتر) از لوسیون پاک کننده صورت را در داخل کاسه بریزید

شما می توانید از هر لوسیون پاک کننده صورت برای مخلوط کردن با چای سبز استفاده کنید. از قاشق اندازه گیری (پیمانه) برای اندازه گیری دقیق لوسیون پاک کننده صورت جهت ریختن در کاسه استفاده کنید.

 • بهتر است که از لوسیون های پاک کننده معطر استفاده کنید، زیرا با این کار چای سبز، عطر کمتری خواهد داشت.

فواید ماسک چای سبز برای پوست

3.  چای سبز و لوسیون پاک کننده صورت را هم بزنید تا زمانی که کاملا مخلوط شوند

از یک قاشق یا دست خود برای هم زدن چای و لوسیون صورت استفاده کرده تا آنها را با هم مخلوط کنید. وقتی که برگ های چای سبز به طور مساوی در داخل لوسیون پخش شوند، مخلوط آماده است.

ترکیب چای سبز و لوسیون صورت

4. از انگشت خود برای اعمال پاک کننده بر روی صورت استفاده کنید

چای سبز را بر روی انگشتان خود ریخته و سپس بر روی پوست خود بمالید. سپس با انجام حرکات دایره ای با انگشتان خود، به آرامی مخلوط را بر روی پوست خود مالش دهید. مطمئن شوید که پوست خود را با لایه ای از این لوسیون پاک کننده به طور کامل پوشش داده اید.

 • با قرار دادن لایه لوسیون بر روی صورت، پوست شما به آرامی لایه برداری خواهد شد.

روش استفاده از لوسیون چای سبز

5. برای لایه برداری بیشتر، اجازه دهید تا لوسیون به مدت 5 دقیقه بر روی پوست شما باقی بماند

اگرچه این کار اختیاری است، اما قرار دادن لوسیون به صورت ماسک بر روی پوست به حذف سلول های مرده از روی پوست شما کمک می کند. این ماسک، سلول های مرده پوست را نرم می کند، سپس هنگام شست و شو صورت از روی پوست جدا می شوند. تایمر را بر روی 5 دقیقه تنظیم کرده و برای حصول نتیجه بهتر، در این مدت استراحت کنید.

 • اگر 5 دقیقه زمان ندارید، مشکلی نیست و می توانید صورت خود را بشوئید. با این وجود، در صورتی که صبر کنید تا در پوست شما نفوذ کند، فواید بیشتری به همراه خواهد داشت.

لوسیون چای سبز برای صورت

6. لوسیون پاک کننده صورت را با آب گرم مرطوب کرده و آن را از روی پوست خود جدا کنید

آب گرم را بر روی ماسک پاشیده تا آن را خیس کنید، سپس از نوک انگشتان خود برای ایجاد حرکت های حلقه ای بر روی صورت استفاده کنید. صورت خود را کاملا با آب گرم بشوئید تا تمام ماسک را از صورت خود پاک کنید.

 • در صورت تمایل، می توانید هر روز چای سبز را با لوسیون تمیز کننده صورت خود مخلوط کنید. با این وجود، تنها یک یا دو بار در هفته اجازه دهید تا به مدت 5 دقیقه بر روی صورت شما باقی بماند. در غیر این صورت، پوست شما را تحت فشار قرار خواهد داد.

طرز تهیه لوسیون پاک کننده صورت با چای سبز

منبع: wikihow

از
7
رای